Yahoo Site Explorer zniknie w tym roku. Pojawia się Yandex.Webmaster

Kiedy 2 lata temu Yahoo zdecydował się korzystać z technologii wyszukiwawczej Binga, zaczęły się spekulacje: kiedy z rynku zniknie Yahoo Site Explorer, cenione narzędzie dla pozycjonerów? Chociaż polscy internauci niezbyt cenili wyszukiwarkę Yahoo, to polscy pozycjonerzy cenili jej Site Explorera, przede wszystkim za relatywnie obfite informacje o linkach przychodzących (backlinkach) do witryn konkurencji. Zarówno przedstawiciele Yahoo, jak i Binga nie deklarowali niczego wprost, wręcz przeciągali podjęcie decyzji. Teraz już wiadomo: Yahoo Site Explorer zniknie z internetu jeszcze w tym roku.


W oświadczeniu wydanym na firmowym blogu Yahoo, menedżer produktu Site Explorer Hemant Minocha zasugerował webmasterom i pozycjonerom, by przesiedli się na Bing Webmaster Tools. W Polsce rada ta jednak ma ograniczoną przydatność, BWT wyświetla bowiem informacje o linkach przychodzących wyłącznie do podpiętej do niego witryny. Inne z kolei walory BWT są w Polsce trudne do wykorzystania wobec minimalnej popularności Binga wśród polskich internautów (według danych Gemius SA/gemiusTraffic, w pierwszym tygodniu lipca zasięg wyszukiwarek z silnikiem MSN sięgnął w Polsce 0,95%). Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich miesiącach Microsoft mocno pracował nad BWT, wprowadzając doń kilka nowych lub ulepszonych narzędzi (w tym rozbudowane statystyki ruchu i dane o backlinkach – ale tylko prowadzących do podpiętej witryny).

Data zamknięcia usługi nie została podana (tylko enigmatyczne “w tym roku”), ale API serwisu zostaną zamknięte 15 września. Tę datę można pewnie orientacyjnie przyjąć jako końcową także dla interfejsu.

Przypomnijmy, że jak dotąd Yahoo oferuje silnik Binga tylko na kilku rynkach (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Brazylia i Meksyk). Zapytania wydane w Yahoo Polska obsługiwane są wciąż przez silnik Yahoo. Firma zapowiada jednak, że jeszcze w tym roku “przepnie” wszystkie krajowe edycje wyszukiwarki na silnik Binga.

Jednocześnie rosyjska wyszukiwarka Yandex właśnie wystartowała z anglojęzycznym interfejsem swojego narzędzia dla webmasterów pod nazwą Yandex.Webmaster. Serwis dostępny jest pod adresem http://webmaster.yandex.com/.

yandex zrzut

Narzędzie zrobione jest podobnie do analogicznych narzędzi Google czy Binga, choć – będąc na początkowym etapie rozwoju – nie ma wszystkich ich funkcji. Przydatne przede wszystkim dla osób, dla których wyszukiwarka Yandex jest zauważalnym źródłem ruchu.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Problem jest w tym, że sporo webmajstrów blokuje Yandex ajko robota strasznie zżerającego zasoby serwera i transfer. Więc tka naprawde narzedzie Yandexowe będzie nieprzydatne.

  • Zgredzie, skąd masz taką informację o blokowaniu robotów Yandexa? Ja nie blokuję.

  • Yandex dorwie się do serwera i zacznie wykonywać dziesiątki połączeń na sekundę… Na wielu domenach, to pozostaje tylko blokada.
   Google potrafi ograniczyć prędkość indeksacji całego IP jeżeli serwer zaczyna wolno odpowiadać na kolejne zapytania lub wyrzucać błąd 503. Ostatnio to właśnie powodowało problemy z indeksacją domen w Cloudflare.

  • homoklikus

   Ja jestem ciekaw skąd teraz SWL-e będą czerpać informacje o BL stron systemowych?

  • Czy pozostana nam juz tylko platne narzędzia :(

  • Karlosky

   Yahoo i tak ostatnio jakoś sobie słabo radzi z backlinkami

  • Patryk Sokalski

   Yahoo od dłuższego czasu już słabej zbierało backlinki, przynajmniej z polskich serwisów. Z amerykańskich szybciej indeksuje.

   Co do płatnych narzędzi to Market Samurai już od dłuższego czasu korzysta z Majestic Seo i Yahoo jako drugą opcje.
   Ciekawe czy jakaś inna wyszukiwarka zdecyduję się na zrobienie czegoś podobnego do YSE?

  • Market Samurai

   @up Z różnych rzeczy z darmowych to polecam MajesticSEO i Alexa, za dużo tam nie podziałamy ale zawsze coś. Z płatnych to ostatnio Market Samurai odzyskał opcję dokładnej analizy danych, płaci się raz a dostęp do płatnych danych Majestica jest cały czas (do 1000 backlinków).

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *