Redakcja

5 kroków, aby zdobyć dofinansowanie na szkolenie

Czy wiesz, że możesz uzyskać dofinansowanie rzędu średnio 5000 złotych na jednego pracownika? A może sam prowadzisz działalność? W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i województwa, w którym zarejestrowana jest firma, możesz zdobyć dofinansowanie do szkoleń w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zdobyć dofinansowanie na szkolenie?

Unia Europejska oferuje program dofinansowań, dzięki którym możesz uzyskać środki na wybrane przez siebie szkolenia. Brzmi przyjemnie, jednak jak przejść przez biurokratyczny proces, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowany? Przygotowaliśmy krótkie kompendium, które w prosty sposób wyjaśni, jakie formalności należy spełnić, by dostać dofinansowanie do wybranych szkoleń.

Gdzie szukać szkoleń, na które mogę otrzymać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego?

Baza Usług Rozwojowych to platforma, na której znajdują się informacje o szkoleniach i usługach rozwojowych, do których możesz otrzymać dofinansowanie. Znajdziesz tam spis wszystkich szkoleń spełniających odpowiednie kryteria wraz z ich harmonogramem.

Po wejściu na https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/ zobaczysz przystępną wyszukiwarkę, która pomoże Ci wyszukać szkolenia według tematyki, która Cię interesuje, segregując je na liczne podkategorie, lub – jeśli jesteś zdecydowany na konkretną firmę – znaleźć ofertę po nazwie organizatora szkolenia.

Czym jest Baza Usług Rozwojowych (BUR)?
Zobacz wideo

Czym wyróżniają się firmy, na których usługi mogę zdobyć dofinansowanie i dlaczego nie wszystkie firmy szkoleniowe znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych?

Aby firma szkoleniowa, która znajduje się w Bazie Usług Rozwojowych, mogła świadczyć szkolenia dofinansowane przez Fundusze Europejskie, musi spełnić szereg kryteriów i dowieść wysokiego standardu oferowanych przez siebie usług, czego potwierdzeniem jest posiadanie certyfikatu jakości oferowanych usług.  Do takich akceptowanych przez PARP certyfikatów należy m.in. certyfikat SUS 2.0, czyli Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych.

To poświadczenie spełniania przez firmę szkoleniową najwyższych standardów profesjonalnego działania w obszarze szkoleniowym zgodnie z normami Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Jednak oprócz przynależności do grona firm, które mogą pochwalić się wyróżnieniem, certyfikat ten pozwolił nam spełnić wymogi dotyczące rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych PARP, czyli – mówiąc prościej – oferować naszym klientom szkolenia dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Należy pamiętać, że w Bazie Usług Rozwojowych wpisane może być wiele firm, jednak tylko te posiadające odpowiednie certyfikaty zweryfikowane przez PARP mają prawo oferować szkolenia, na które otrzymasz dofinansowanie z funduszy europejskich!

Certyfikat poświadczający, że szkolenia z oferty Sprawnego Marketingu spełniają standardy Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Kto może skorzystać z dofinansowania na szkolenia?

Z unijnego dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich pracownicy, którzy wykonują pracę na podstawie umowy o pracę.

Firma zarejestrowana w danym województwie może uzyskać dofinansowanie jedynie na warunkach dotyczących danego województwa – jeśli zatem jesteś pracownikiem firmy np. w Poznaniu, możesz ubiegać się o dofinansowanie do szkolenia w województwie wielkopolskim.

Ile wynosi dofinansowanie dla mojego województwa i kiedy będzie realizowane?

Dofinansowania dla poszczególnych województw różnią się między sobą i wynoszą od 50 do 80%. Szczegóły dotyczące Twojego województwa znajdziesz na liście kryteriów województw na końcu tego artykułu. Dofinansowania do szkoleń są realizowane od 2017 aż do 2019 roku.

Jak otrzymać dofinansowanie do szkolenia sprawnego.marketingu w 5 krokach?

1) Wybierz interesujące Cię szkolenie – jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Wystarczy, że wyślesz nam krótką wiadomość e-mailową lub skontaktujesz się z nami poprzez Messengera, a nasz doradca szkoleniowy na podstawie rozmowy zaproponuje Ci szkolenia najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb wraz z terminem ich realizacji.

2) Skontaktuj się z operatorem Twojego województwa – bez obaw, to tylko brzmi jak skomplikowany proces. W rzeczywistości operator będzie dla Ciebie pomocą – pomoże wypełnić wniosek zgłoszeniowy i zweryfikuje poziom dofinansowania, a następnie przygotuje i podpisze z Tobą umowę. Na liście znajdującej się na końcu tego artykułu znajdziesz bezpośredni kontakt do wszystkich wojewódzkich operatorów.

PORADA
Wniosek o dofinansowanie usługi rozwojowej znajdziesz na stronie internetowej swojego operatora (listę operatorów zawarliśmy w tabelce na końcu tego artykułu).

3) Zapisz się na szkolenie – najpierw poprzez Bazę Usług Rozwojowych (we wstępie artykułu znajdziesz instrukcję, jak wyszukać interesujące Cię szkolenie i czym jest BUR), a następnie poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie każdego ze szkoleń sprawnego.marketingu. Po opłaceniu szkolenia otrzymasz dotyczące go informacje organizacyjne.

Pamiętaj! W rejestracji na szkolenie zawsze możemy Ci pomóc – gdybyś napotkał trudności, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym doradcą.

4) Czwarty krok to nic innego jak realizacja szkolenia i jego ocena!

Jeśli przed zapisaniem się na szkolenie chcesz poznać oceny szkoleń innych uczestników, wejdź na stronę interesującego Cię szkolenia – znajdziesz tam opinie innych osób, które wcześniej uczestniczyły w wybranym przez Ciebie szkoleniu.

5) Otrzymaj refundację – skontaktuj się z operatorem swojego województwa, z którym podpisywałeś umowę, i otrzymaj odpowiednie dofinansowanie.

Pamiętaj: sposób dysponowania budżetem na szkolenia dofinansowane oraz warunki uzyskania tego dofinansowania przez przedsiębiorców będą się różnić w zależności od województwa.

Jak rozliczysz szkolenie dofinansowane? Są dwa możliwe sposoby:

 1. system bonów na usługę rozwojową (w przypadku naszej branży – szkolenia),
 2. refundacja kosztów usługi rozwojowej.

Jak to działa w praktyce?

Opcja nr 1 – bon

 1. Tobie lub Twojemu pracodawcy zostanie przyznane dofinansowanie. Kolejny krok to wykupienie bonu po stawce określonej przez podmiot rozdzielający w Twoim województwie środki na szkolenia.
 2. Bony mają z góry określoną ważność (np. 11 miesięcy).
 3. Po skorzystaniu ze szkolenia przekazujesz odpowiednią liczbę bonów do sprawnego.marketingu.
 4. Wystawiamy dla Ciebie fakturę oraz odpowiednie zaświadczenia o ukończeniu usługi. Dla Ciebie to koniec formalności, my zajmujemy się resztą :)

Opcja nr 2 – refundacja kosztów szkolenia

 1. Po podpisaniu z operatorem umowy wsparcia samodzielnie podejmujesz decyzję, z jakiego szkolenia chcesz skorzystać.
 2. Po zrealizowanym szkoleniu wspólnie je rozliczamy.
 3. Ostatni krok to przekazanie przez Ciebie faktury do właściwego operatora, który zwróci Ci poniesione koszty w możliwie najkrótszym terminie.

czytaj także

Zmiany w polityce prywatności Apple – opinie ekspertów z branży

Redakcja

O autorze

Redakcja

Wpis autorstwa redakcji serwisu SprawnyMarketing.pl Nasz serwis działa od 2005 roku, publikując artykuły na temat pozycjonowania, marketingu inte...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także czterodniowa konferencja I ♥ Marketing Special Edition oraz organizowanych przez nas 31 szkoleń z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 2. A co w przypadku, kiedy mieszkam w województwie, w którym nie ma operatora?

 3. Czy Urzędy Pracy wymagają, aby jednocześnie ze szkoleniem otrzymać gwarancję zatrudnienia przez jakąś firmę? Z tego co wiem, szansa na otrzymanie bonu jest bardzo niska jeśli nie wykażemy, że dany pracodawca nas zatrudni po odbyciu szkolenia (dzięki podwyższeniu kwalifikacji). Proszę o weryfikację.

 4. Ciekawy post. Bardzo często na stronach funduszy europejskich pojawiają się warte uwagi ogłoszenia. Nestety po zapoznaniu się ze szczegółową ofertą zaczynają się pojawiać problemy. Ogłoszenia są bardzo szczegółowe i ciężko im sprostać małej firmie. Jednak nie zmienia to faktu, że warto próbować, szukać i brać udział w takich projektach unijnych.

 5. Grzegorz

  Czy w dalszym ciągu można uzyskać dofinansowanie ?

 6. Artur_architekt

  Dobry artykuł! Pomocna wiedza jak dostać dotacje na start firmy ukryta jest też w książce Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę.

  Warto tam zajrzeć szczególnie przed startem :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz

Czterodniowa zgrywalizowana konferencja o marketingu :