Tomasz Frontczak

YouTube kupione przez Google. Czy było warto?

Za 1,65 miliarda dolarów w akcjach Google kupiło największy na rynku serwis służący do publikacji materiałów video — YouTube.com. „Bańka internetowa, kolejna bańka. Te serwisy web2.0 są nic nie warte” — niektórzy pewnie są skłonni tak myśleć. Niekoniecznie mają rację. Dlaczego?

Być może nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale forma tego typu prezentacji treści video, jaką oferuje YouTube, to przyszłość. Pokolenie internetowe ma coraz mniej czasu na telewizję, ma czas i ochotę jedynie na kilkusekundowe czy kilkuminutowe filmiki. Co więcej, nie chce ich tylko oglądać, ale także współtworzyć. Internet to umożliwia.

Dziś odtwarzacze mp3 stały się bardzo popularne. Jutro równie popularne mogą być przenośne odtwarzacze plików video (chociażby w komórkach), które będą wypełniane krótkimi materiałami video, do obejrzenia w tramwaju czy podczas przerwy w pracy czy szkole. Rynek wydaje się być ogromny.

YouTube to największy serwis, którego treść została wygenerowana przez samych użytkowników. Google, ze swoim własnym serwisem video.google.com (znacznie mniej popularnym), stało się, po zakupie YouTube, graczem numer jednen na rynku video w internecie.

Google — platforma reklamowa przyszłości?

Google ma ogromne doświadczenie na rynku reklamy internetowej. Google to zautomatyzowane platformy reklamowe AdWords/AdSense. Podczas wykładu dla Radia CNEB zastawiałem się, czy Google AdWords i pokrewne rozwiązania będą platformą reklamową przyszłości, rewolucjonizując rynek reklamy nie tylko stricte internetowej czy w wyszukiwarkach, ale reklamy w ogóle. Jest to bardzo prawdopodobne.

Google ma pomysły na zarabianie na video, o czym już pisałem na blogu. W ramach sieci AdSense testowane są również reklamy video. Treści reklamowe w samych materiałach video to najpewniej kolejny krok. Jak donoszą zagraniczne źródła, zgodnie z moim wcześniejszymi przypuszczeniami, użytkownicy publikujący treści w serwisie YouTube będą mieli udział w przychodach z reklam.

Dlaczego zakup YouTube był dobrym ruchem ze strony Google?

 • Google stało się dominującym graczem na rynku internetowego video, wyprzedzając Yahoo i Microsoft.
 • Serwis YouTube byłby pewnie i tak kupiony przez któregoś z rywali, najwyraźniej Microsoft się do tego przymierzał. Poza tym i Microsoft i Yahoo rozwijają intensywnie swoje sieci reklamy kontekstowej, konkurencja w poszukiwaniu wolnych, internetowych powierzchni reklamowych będzie coraz większa. A YouTube to ogromna powierzchnia.
 • Google już wcześniej publikowało reklamy AdSense na stronach YouTube, miało więc dane o dochodowości serwisu. Po co się dzielić przychodami z reklam, jak można kupić dotychczasowego partnera, rozszerzając swój zasięg?
 • Problemy z transferem YouTube nie będą już problemem, ze względu na zaawansowanie technologiczne Google.
 • Tak czy owak, jakoś pieniądze inwestorów trzeba wydawać :)

Raz jeszcze — taka forma podejścia do materiałów video to przyszłość, biorąc pod uwagę przyzwyczajenia i oczekiwania pokolenia internetu. Proszę o komentarze, czy się ze mną zgadzacie, czy też nie.

Oczywiście można mieć wątpliwości, czy serwis utrzyma swoją popularność i jak rozwiązane zostaną kwestie praw autorskich. Biorąc jednak pod uwagę rozmach przedsięwzięcia, ogromne możliwości technologiczne Google, zasób materiałów już zgromadzonych i przyzwyczajenia użytkowników, to nie tak szybko odejdą oni do innych serwisów w sieci.

Swoją drogą, ciekawi mnie, jak Google poradzi sobie z problem dwóch marek Gogole Video / YouTube.

Troche video :-)

Dwaj założyciele YouTube stali się multimilionerami. Ich komentarz po transakcji z Google.

czytaj także

iOS 14.5, IDFA i SKAD – armagedon czy mało znacząca zmiana w świecie mobilnej reklamy?

Tomasz Frontczak

O autorze

Tomasz Frontczak

Założyciel portalu SprawnyMarketing.pl. Od 2014 r. rozwija spółkę activerse.app jako CEO i co-founder. Firma specjalizuje się w tworzeniu i prom...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Robert Drózd

  Jestem przekonany, że Google kupiło YT tylko dlatego, aby wyprzedzić konkurencję, teraz się będą zastanawiali co z tym zrobić (podobnie jak yahoo z del.icio.us). Cena skoro zapłacona udziałami nie jest aż tak szokująca.

  Problemy z transferem YouTube nie będą już problemem, ze względu na zaawansowanie technologiczne Google.

  Hm akurat ja miałem problemy ze zrywaniem z Google Video, z YT praktycznie żadnych.

 3. Masz błąd w linku:
  „Google ma pomysły na zarabianie na video”
  brak http://
  TF: Dzięki, poprawione

 4. Dlaczego zakup YouTube był dobrym ruchem ze strony Google?

  Dodał bym jeszcze jeden punkcik, zakup YouTube to „darmowa” (no może poza 1,5 mld $ :)) reklama, jakby nie patrzec cały interent o tym teraz mówi

 5. Mysle ze zakup ktory dokonalo google w najblizszym czasie nie bedzie przynosil ogromnych zyskow i jest to inwestycja ktora bedzie sie zwracala po woli biorac pod uwage kwote ktora zostala zainwestowana.

 6. Zwróci się im z miejsca. Jak tylko poustawiają wszystkie kwestie prawne. Zmienią licencję i będą doklejać reklamy na początku filmików. Nie do wszystkich i nie za każdym razem, ale to już nie ma znaczenia. Genialne z ich strony nie jest to, że kupili YouTube i będą tam publikować reklamy, tylko to, że razem z YouTube kupili sobie miejsce na milionach stron zewnętrznych, gdzie są pozagnieżdżane pojedyncze video z YouTube.

  Uważam też, że nie będą mieć żadnego problemu marki – najwyższy czas dla nich się dywersyfikować, bo w razie wpadki pokroju takiej jak miał AOL nie zatopią wszystkich swoich serwisów.

 7. Primero

  Kiedy Google kupi inne serwisy? Kiedy 80% zasobów internetu będzie zależne od monopolisty?

 8. nie mogę się powstrzymać przed oceną transakcji jako pompowanie przez Google własnej wartości:
  1. szum wokół transakcji (może potwierdzić że było warto tyle zapłacić)
  2. rozliczenie transakcji w akcjach (czyli wartość Google wzrasta o cenę YouTube

  pompują bańkę?

 9. Tyle kasy dac z youtube, ciekawe kiedy im sie zwroci. A tak w ogole to z czego to youtube ma takie zyski?

 10. wilk morski

  No cóż, youtube ma się dobrze, a pozycja google ciągle rośnie. Inwestycja była dobra. Swoją drogą z inne beczki odnosnie przjemowania firm, ciekawe co sie stanie teraz z produktami firmy sun po przejeciu przez oracla …

 11. Łukasz

  Ktokolwiek się martwił – YouTube jest niezaprzeczalnie wielkim molochem na rynku i nigdzie się nie wybiera :)

 12. Gdy powstał ten artykuł i te komentarze, nie było mnie na świecie, ciekawe jak to było dorastać bez yt i social media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz