Marek Wołynko

9 porad jak nagrywać wideo telefonem (bez akcesoriów)

Problem z akcesoriami do filmowania telefonem wcale nie jest związany z ich ceną. Bardzo dobry zestaw składający się z mikrofonu i statywu kosztuje 300-400 zł. Jasne, że można ulec marketingowi producentów gimbali i wyciągnąć z kieszeni dodatkowe 10 setek+. Jednak czy naprawdę chcemy ciągle nosić ze sobą cały ten sprzęt? Dla mnie jest to problem. Fenomen filmowania telefonem związany jest z jego mobilnością, a akcesoria znacznie tę cechę redukują. 

Brak akcesoriów wcale nie oznacza, że nagrany materiał będzie gorszej jakości. Jest taka zasada związana z filmowaniem, że aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy poznać ograniczenia kamery i nauczyć się jak sobie z nimi radzić. Zrobiłem to za Ciebie :) i przygotowałem dziewięć porad, które pozwolą uzyskać bardzo dobre nagrania. 

1. Wyczyść obiektyw przed nagraniem

To podstawa, o której jednak bardzo często zdarza się zapominać nawet profesjonalistom. Nasze dłonie, nawet jeśli bardzo dbamy o ich czystość, zostawiają ślady. Odcisk palca bardzo przydaje się na czytniku linii papilarnych, ale pozostawiony na obiektywie jest zmorą mobilnego filmowca. To właśnie od niego biorą się te wszystkie impresyjne, spowite mgłą nagrania. Obiektyw w telefonie jest bardzo mały i nawet drobne nieczystości znaczenie psują jakość nagrywanego materiału. Rozwiązanie tego problemu jest proste – należy wyczyścić obiektyw przed nagraniem. Wcale nie potrzeba do tego specjalnej welurowej ściereczki. Można śmiało użyć w tym celu elementu własnego outfitu.  

2. Użyj okna jako źródła światła w pomieszczeniu

Film to sekwencja zdjęć, a fotografia to rysowanie światłem. Zarówno fotograf, jak i filmowiec ciągle szukają najlepszego źródła światła do malowania swoich kadrów. Z czasem może stać się to ich obsesją, a ich bliskich doprowadzić do furii. Ile razy można bowiem wysłuchiwać o tym, że światło jest dobre, złe, jaki ma kolor i nastrój?! Warto jednak z ich doświadczenia przygarnąć jedną zasadę – do oświetlenia bohatera kadru użyj najmocniejszego źródła światła. W ciągu dnia jest nim słońce, a w pomieszczeniu okno, przez które wpada światło słoneczne. Bohatera kadru ustaw więc twarzą do okna, a telefon umieść pomiędzy oknem a bohaterem. Nagrywając siebie (np. w ramach relacji na Instagram), warto oprzeć o szybę rękę z telefonem. Dzięki temu kadr będzie zarówno dobrze oświetlony, jak i bardzo stabilny.

3. W nocy użyj witryny sklepowej jako źródła światła

Filmy nagrywane w nocy nie zawsze wychodzą dobrze. Zazwyczaj wychodzą słabo. Kamera w telefonie nie radzi sobie przy słabym oświetleniu. Filmując po zmroku, trzeba rozejrzeć się za źródłem światła. Można też użyć lampy, ale nie jest to artykuł o akcesoriach do filmowania. Ciekawy i efektywny sposób na światło w nocy mają vlogerzy. Do oświetlenia siebie często używają witryn sklepowych. Warto skorzystać z tej metody. To jakby odwrócenie poprzedniej porady. Tam światło wpadało z zewnątrz do pomieszczenia, a tutaj świeci ze sklepu na ulicę. To bardzo dobre źródło światła, miękkie i w zazwyczaj w dobrym kolorze. Także w tym przypadku telefon możemy przyłożyć do szyby i nagrać ładny i stabilny obraz.

PORADA

Standardowe aplikacje do filmowania w telefonach z systemem Android rzadko posiadają tę funkcję. Z pomocą przychodzi darmowa apka Open Camera. Odwrotnie niż na iPhone tutaj najpierw ustawia się jasność kadru, a następnie można ją zablokować.

 

4. Ustaw i zablokuj ekspozycję przed włączeniem nagrywania

Gdy bohater kadru jest już dobrze oświetlony, warto wyregulować poziom jasności kadru i go zablokować. Automatyczna ekspozycja (słowo, które ma skomplikowaną definicję, a ogólnie oznacza jasność kadru) całkiem dobrze sprawdza się przy robieniu zdjęć. Gorzej przy filmowaniu. Nagrywany kadr zmienia się w czasie. Czasem jest w nim więcej jasnych elementów, a chwilę potem ciemnych. Automat ciągle uśrednia poziom jasności, co w rezultacie daje mało profesjonalny efekt rozjaśniania i przyciemniania elementów kadru. Blokadę ekspozycji w aplikacji Aparat na iPhone aktywuje się, przytrzymując palec dwie sekundy na ekranie. Następnie suwakiem można wyregulować jasność kadru. Standardowe aplikacje do filmowania w telefonach z systemem Android rzadko posiadają tę funkcję. Z pomocą przychodzi darmowa apka Open Camera. Odwrotnie niż na iPhone tutaj najpierw ustawia się jasność kadru, a następnie można ją zablokować. 

Blokadę ekspozycji oraz wspomnianą aplikację omawiam w tym filmiku: https://bit.ly/2W8OmoP.

5. Osoba, z którą przeprowadzasz wywiad, powinna stać… w rozkroku!

Podczas wywiadu może zdarzyć się, że nasz bohater nie będzie chciał stać ciągle w jednej pozycji. Może poruszać się na boki albo w tył i do przodu. Efektem takiego zachowania będzie zepsute nagranie. Bohater będzie albo wychodził z kadru, albo z pola ostrości, albo i jedno i drugie. Prosty sposób zaczerpnięty z doświadczenia mistrzów telewizyjnych „setek” to namówienie osoby, z którą przeprowadzamy rozmowę, do stanięcia w lekkim rozkroku. Na 100 sekund wystarcza, potem może być różnie.

6. Patrz w obiektyw

Zwracając się bezpośrednio do widzów, warto patrzeć im prosto w oczy. Dzięki temu nawiązuje się relacja między autorem nagrania a osobami po drugiej stronie obiektywu.  Może niełatwo to sobie wyobrazić, ale oczy widzów znajdują się w obiektywie kamery. Równie trudne jest też odzwyczajenie się od patrzenia w swoje oczy na ekranie podczas nagrywania. Warto jednak oderwać od siebie wzrok i przenieść go odrobinę wyżej, na okolicę górnej krawędzi telefonu. To tam jest obiektyw kamery, czyli oczy naszej publiczności. Opanowanie tej umiejętności odwdzięczy się zaangażowaniem widzów, większą ilością ciepłych reakcji na relacje, live’y i InstaStory!

7. Włącz tryb samolotowy

Czasem pojawia się potrzeba nagrania czegoś niepowtarzalnego, np. jedyna szansa na wywiad z gwiazdą. Albo inna sytuacja – nagranie długiego, zaplanowanego ujęcia. W takiej sytuacji podstawowe przeznaczenie telefonu, czyli komunikacja jest wrogiem mobilnego filmowca. Połączenie telefoniczne nawet od najukochańszej osoby nie sprawi radości. Można się przed tym uchronić, przełączając telefon na „tryb samolotowy”, w którym wyłączane są funkcje komunikacyjne. 

8. Trzymaj telefon stabilnie

W kontekście filmowania największa zaleta telefonu jest jednocześnie jego dużą wadą. Mowa o małym rozmiarze i wadze. Profesjonalny sprzęt filmowy jest ciężki i ma kształt dopasowany do jego przeznaczenia. Wygodnie i solidnie leży w rękach operatora. Wszystko to sprawia, że kamera i jej użytkownik stają się niejako jednym urządzeniem. Obraz nagrany takim zestawem jest stabilny, a ruchy będą odwzorowaniem ruchów całego człowieka. Obraz nagrany telefonem z ręki często rusza się i chwieje. Z drobnymi drganiami całkiem nieźle radzą sobie współczesne telefony. Gorzej z ruchami o większej amplitudzie. Wszystko przez to, że telefon trzymany jest w jednej ręce. Każdy jej ruch przeniesie się na nagrany obraz. Sposobem na nagrywanie stabilnych ujęć telefonem jest podłączenie go do całego ciała. W tym celu należy przycisnąć łokcie do boków, telefon umieścić w dłoni, a drugą dłoń zacisnąć na nadgarstku ręki, która trzyma telefon. Taka pozycja nie gwarantuje dobrego wyglądu, ale stabilne nagranie rekompensuje ewentualne przykrości ze strony otoczenia. 

9. Użyj mikrofonu ze słuchawek

Ostatnia rada dotyczy nagrywania audio. Telefony posiadają mikrofony, ale działają one dobrze tylko w bliskiej okolicy urządzenia. Dźwięk, którego źródło jest dalej niż jeden metr, warto rejestrować poprzez zewnętrzny mikrofon. W tej roli sprawdzają się słuchawki telefoniczne. Co prawda to dodatkowe akcesorium, ale zazwyczaj jest w zestawie z telefonem. Mikrofon wbudowany w słuchawki daje dodatkowy metr zasięgu. Warto go używać np. do nagrywania relacji na Instagram. Przyda się szczególnie w miejscach, gdzie jest duży hałas.

Akcesoria do mobilnego filmowania bez wątpienia pomogą w uzyskaniu dobrej jakości nagrań. Statyw sprawi, że obraz będzie solidny jak skała, a przez zewnętrzny mikrofon nagra się dźwięk czysty jak łza. Co z tego skoro leżą w szafie, a tu nadeszła potrzeba rejestracji materiału wideo? Wtedy właśnie powinny przydać się porady z tego artykułu. Zresztą życie jest wygodniejsze, gdy nie trzeba nosić zbyt wiele rzeczy ze sobą. Trafnie to ujął Adam Sandler w „Phone Wallet Keys”.

czytaj także

Jak robić profesjonalne filmy telefonem? 5 ważnych wskazówek

Marek Wołynko

O autorze

Marek Wołynko

Prowadzi własną firmę produkującą filmy video. Operator, montażysta, dźwiękowiec, fotograf. Zafascynowany storytellingiem i autentycznością ...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

  2. łoo super triki pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz