Magdalena Urbaniak

Jak zostać influencerem? 10 kroków, które pomogą Ci pozyskać internetową społeczność

To czas influencerów. Czas ludzi, którzy tworzą, publikują, mają głos i używają go, aby wpłynąć na innych. Dodatkowo często dobrze na tym zarabiają. Chcesz być jednym z nich? Ten artykuł Ci w tym pomoże.

Influencer to jedno z najgorętszych słów ostatniego roku w Polsce i ostatnich dwóch lat na świecie. Statystyki pokazują, że w tym roku przeżywa apogeum. W czasach przesytu jednostronną, sztywną komunikacją serwowaną przez tradycyjne media autentyczność „wpływaczy” jest szczególnie doceniania. Osoby, które tworzą treści, budują autorytet i rozgłos, są pożądane. To świetni specjaliści budowania marki własnej. Sztukę tworzenia personal brandingu mają dopracowaną tak dobrze, że oparli na nim swoje biznesy (lub budowali je równolegle).

Wykres brand24

Oko na influencerów mają także świadomi ich mocy marketerzy, którzy coraz chętniej zostawiają u nich swoje budżety reklamowe. Potwierdzają to ankiety dotyczące zarówno kwestii najbardziej opłacalnych form pozyskania leadów (influencer marketing jako najskuteczniejszy wskazywany jest przez 28% ankietowanych; dane: influencermarketinghub.com), jak i planów na kolejne kampanie (67% ankietowanych deklaruje, że zwiększy swoje budżety na influencer marketing; dane: influencermarketinghub.com).

Wiemy już, że działy PR i marketingu mają swoje plany w znacznym stopniu ustawione w kierunku influencerów. Pytanie, jak zatem nim pozostać, aby móc z czasem monetyzować swoje zainteresowania lub po prostu móc mówić głośno i zostać wysłuchanym przez szerokie gremium? Te 10 kroków, które przygotowałam, mogą Ci w tym pomóc.

1. Określ, w czym jesteś dobry

Zacznijmy od początku. Co lubisz, na czym się znasz, co Cię kręci i motywuje do działania? Postaraj się wypisać wszystkie rzeczy, które przychodzą Ci na myśl w odpowiedzi na te pytania. Czy jest coś, co łączy wszystkie te elementy? Świetnie. A może od razu wiesz, na czym chcesz się skupić w swojej działalności? Tym lepiej. Mamy niszę. A Ty jesteś w niej znawcą. Pomyśl, co Cię może w jakimś stopniu wyróżnić. Zwłaszcza jeśli branża jest bardzo popularna. Jaka cecha będzie tylko Twoja i stanie się Twoim znakiem rozpoznawczym? Może to być logo, identyfikacja, nazwa, styl tworzenia, język. Wszystko, co będzie spójne z tym, co reprezentujesz, i nieco oryginalne.
Nie czujesz się jeszcze ekspertem w danym temacie? To także może być Twoja zaleta. Ważne, aby nie ukrywać, że dopiero się wgryzasz w daną dziedzinę. Na pewno przyda się mieć chociaż podstawy. Możesz się tego uczyć razem z Twoimi odbiorcami. Najważniejsza jest transparentność.

Porada

Gdy chcesz sprawdzić, jakie tematy w danym obszarze są najbardziej interesujące dla Twoich odbiorców, użyj takich narzędzi, jak: Buzzsumo (wskaże Ci, jaki typ treści cieszy się największym zainteresowaniem), Brand24 (pokaże Ci, jakie artykuły pokazują się pod wskazanym słowem kluczowym) oraz Answer The Public (answerthepublic.com, wskaże Ci cały zakres tematów z danej tematyki, jakie możesz poruszać).

2. Stwórz strategię

Jeśli w tym momencie pomyślałeś, że tworzenie strategii dla Twojej nowo powstałej lub nawet działającej już idei to strzelanie z armaty do wróbla, porzuć te myśli jak najszybciej. Tworzenie konkretnego planu to konieczność. Musisz zawrzeć w nim harmonogram na co najmniej pół roku (a optymalnie na 12 miesięcy). Pierwszy kwartał rozpisz wręcz tydzień po tygodniu. Co będziesz tworzyć, w jaki sposób, jakimi kanałami komunikacji, kiedy i w jaki sposób będziesz dystrybuować treści, jak masz zamiar je promować, jaki przeznaczysz na to budżet, jak będziesz mierzyć efektywność działań. Oczywiście, Twój plan będzie ulegał zmianom w toku działań. Biorąc pod uwagę, co wzbudza zainteresowanie, co konwertuje, a co nie podoba się Tobie, odbiorcom oraz jakie przynosi efekty, będziesz dokonywać optymalizacji na bieżąco. Pamiętaj tylko, że na pewne efekty trzeba chwilę poczekać. Jeśli Twój artykuł lub film nie zebrał tysięcy wyświetleń w ciągu pierwszej doby, zastanów się nad lepszą promocją. Niekoniecznie od razu nad zmianą tematyki czy całego kierunku działań.

3. Wybierz kanały komunikacji

To jest jedna z części strategii, jednak na tyle ważna, że zasługuje na odrębny podpunkt. Wybierz dwa, maksymalnie trzy kanały komunikacji. Dlaczego tak mało, skoro postawienie bloga potrafi być relatywnie tanie, a profile w social mediach możesz prowadzić za darmo? Dlatego, że chcesz, aby Twoja komunikacja była spójna, realnie przyciągała uwagę i niosła jakość. O ile nie masz zespołu, który tworzy i publikuje za Ciebie treści, zwyczajnie ciężko będzie na równie dobrym poziomie zarządzać wieloma kontami. Skup się na tych, w których czujesz się swobodnie, lub/i takich, których specyfika będzie odpowiadać tworzonym przez Ciebie treściom. Chcesz tworzyć content wideo, postaw na YouTube’a i Facebooka. Stawiasz na piękne ujęcia, grafiki, obrazy? Czekają na Ciebie Instagram i Pinterest. Będziesz tworzyć artykuły eksperckie, dzielić się przeżyciami? Idealne rozwiązanie dla Ciebie to blog. Pomyśl, jaki typ treści chcesz i jesteś w stanie regularnie tworzyć, i dobierz właściwe miejsce do ich publikacji.

4. Działaj

Nawet genialny plan jest do niczego bez egzekucji. Nie odkładaj działania na: „od nowego miesiąca” czy „jak tylko znajdę 5 dni na napisanie tego jednego artykułu”. Zasada „better done than perfect” ma tu swoje zastosowanie bardziej niż gdziekolwiek indziej. Nie schodź poniżej pewnej jakości, to oczywiste, ale też uwierz, że Twoi odbiorcy bardziej skupią się na merytoryce i na pewno nie zwrócą tyle uwagi na formę, ile Ci się wydaje. Co więcej, małe (!) niedoskonałości mogą świadczyć o ludzkim podejściu do tworzenia biznesu i nadadzą Ci tak cenionej autentyczności. Zakasaj rękawy i wdrażaj swój plan. Publika czeka!

5. Trzymaj tempo

Udało Ci się stworzyć miejsce, w którym komunikujesz się z publicznością, i nawet opublikowałeś już kilka postów? Świetnie. Wiem, że to kosztowało niemało wysiłku. To jednak nie jest meta, to dopiero początek. Budowanie personal brandu, a przez to eksperckości, która uczyni Cię influencerem, to zdecydowanie maraton, nigdy sprint. Pamiętaj o strategii, trzymaj się harmonogramu. Sprawdzaj w statystykach, jakie efekty przyniosła dotychczasowa praca, i stale idź do przodu (pomimo zmęczenia i ewentualnej demotywacji brakiem efektów na początku!).

6. Buduj społeczność

Namierzaj grupy, fora, strony internetowe, gdzie aktywne są osoby zainteresowane bliskimi Ci tematami. Bądź tam aktywny: informuj, pomagaj, komentuj, koniecznie (ale nie nachalnie) zapraszaj do siebie. Pokazuj swoją pasję i wiedzę w danym temacie. Daj upust charyzmie, wchodź w interakcje. Zwłaszcza na początku pokazanie się potencjalnym odbiorcom, zrobienie pozytywnego szumu (zawsze opartego na konkretnej wiedzy) przyda się w tworzeniu społeczności na Twojej stronie. Może idąc śladami Jacka Kłosińskiego, Jakuba Cyrana i wielu innych twórców, utworzysz grupę, która podziela Twoje zainteresowania i może szukać wsparcia? Te przykłady pokazują, że to skuteczny sposób na podbijanie rozpoznawalności i zaangażowania.

tractormania
Niezależnie od mojego bloga działa też grupa „wsparcia” dla osób, które szukają dodatkowych informacji na temat maszyn i chcą się nimi wymieniać, szukając pomysłów i inspiracji. Grupa jest oficjalnie prowadzona przeze mnie i czasem publikuję tam treści z bloga, jednak nie jest to spięte z samym blogiem.

7. Buduj relacje

Sprawdź, kto już jest influencerem w Twojej branży. Inspiruj się działaniami, które działają. Postaraj się też nawiązać bezpośrednią relację z osobami, które od dłuższego czasu skutecznie zarządzają swoją marką osobistą. Może nawet zrobicie wspólną kampanię albo chociaż podzielicie się ciekawymi pomysłami na dalsze działania i polecicie nawzajem swoje kanały, strony wśród odbiorców? Takie krzyżowanie działań może przynieść świetne efekty obu stronom.

8. Dostarczaj wartość

Niby oczywiste, ale jednak wciąż należy o tym pamiętać. Swoim odbiorcom postaraj się dostarczać to, czego nie znajdą nigdzie indziej. To może być zarówno wiedza, informacja, jak i rozrywka. Możesz też wzbudzać emocje, które są unikatowe. Przytoczę mój przykład. Poprzez swoje działania na blogu i profilu Tractormania staram się pokazywać rolnikom, że ich profesja to powód do ogromnej dumy. Wiedzą, że zawsze mogą u mnie znaleźć szczerą, czasem humorystycznie pokazaną pochwałę ich pracy. To jeden z elementów mojej komunikacji, ale niezwykle ważny w procesie zespalania społeczności i przyciągania do niej nowych osób. Pomyśl, co Ty zaoferujesz swojej społeczności, aby się Tobą zainteresowała.

9. Promuj się

Dla niektórych ten punkt może okazać się przewrotnie najcięższy ze wszystkich. Pamiętaj, że tu kompletnie nie chodzi o przechwałki. Musisz po prostu mieć świadomość swoich zalet oraz odwagę o nich mówić z pokorą. Kluczowe jest przemyślane informowanie o tym, że wykonałeś kawał dobrej roboty, a ludziom może się to przydać i podobać. Powiedzenie „stój w kącie i czekaj, aż cię znajdą” w kontekście budowania swojej marki i „influencerskości” jest skrajnie nietrafione. Kto ma o Tobie dobrze mówić, jeśli Ty się wstydzisz? Ktoś może powiedzieć, że dobra treść zawsze się broni. Zgadzam się. Do Ciebie jednak należy zadanie, aby poprowadzić do niej publiczność. Udostępniaj swoje treści wszędzie tam, gdzie mogą wydawać się interesujące. Mów o tym, co zrobiłeś dobrze, w taki sposób, aby niósł dla Twoich odbiorców coś istotnego.

tractormania

Porada

Nawet jeśli Twój blog, kanał czy Twoja strona powstały z myślą o ich monetyzacji, niech to nie będzie Twój największy motywator. Społeczność, do której się zwracasz, najbardziej ceni Twoją autentyczność i wartość, którą oferujesz. To ona powinna być Twoim priorytetem. Gdy będziesz robić to dobrze, naturalnie mogą pójść za tym oferty komercyjne.

10. Rośnij i przyciągaj uwagę…

…do swojej pracy. Następnie do siebie jako jej autora. Chyba że planujesz zostać celebrytą. Wtedy możesz zapomnieć o wszystkich poprzednich punktach i po prostu: stay and shine.

Podsumowanie

Budowanie marki osobistej, a co za tym idzie – swojej pozycji jako influencera na pewno nie jest zadaniem na jeden dzień. Wymaga ogromnej determinacji, konkretnego planu, oryginalnego pomysłu na siebie i czasu, aby budować zarówno świadomość, jak i społeczność. Dobra wiadomość jest taka, że to zadanie wykonalne, jeśli wiesz, że tego chcesz. Potrzebujemy ciekawych postaci, umiejących dostarczyć oryginalne, świeże i ciekawe treści. Jeśli czytasz ten artykuł, wygląda na to, że czekamy na Ciebie. Do dzieła!

czytaj także

5 rzeczy, które skuteczny marketer musi wiedzieć o mózgu

Magdalena Urbaniak

O autorze

Magdalena Urbaniak

Założycielka agencji MaxTractor, specjalizującej się w agro marketingu i nowoczesnych technologiach. Strateżka i szkoleniowiec w obszarze komunik...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Aleksandra

  Bardzo ciekawy artykuł. W ostatnim czasie influencer marketing zyskał wyraźnie na znaczeniu. Jego siła zdecydowanie tkwi w różnorodności kanałów komunikacji oraz unikalnej możliwości budowania relacji z użytkownikami.

 3. Z tego co wiem najwięcej zleceń gimbaza z insta i tiktoka ma z socialinfluencers.pl

 4. Wiktoria

  Kocham

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz