Które kampanie 2024, zarówno reklamowe, jak i społeczne, sprawiły, że serca marketerów i marketerek zabiły szybciej w ostatnich miesiącach? Sprawdź zestawienie najciekawszych kampanii 2024 roku według 13 ekspertów i ekspertek z branży! ❤️
Anna Ledwoń-Blacha
Co-founder & Creative Director w agencji More Bananas oraz co-founder i główny organizator CRASH Mondays.
Co takie zestawienie wybieram inne kampanie, bo inne przychodzą mi do głowy jako Top of mind. Otworzyłam swój folder z zapisanymi kampaniami z tego roku i mam ich ponad 5000… Nie jest łatwo! 😅
IKEA – Cat-alogue i Dog-alogue
IKEA znów pokazała, że marketing może łączyć kreatywność z troską o społeczeństwo. Cat-alogue i Dog-alogue to nie tylko promocja produktów, ale też zachęta do adopcji zwierząt ze schronisk. IKEA stworzyła wyjątkowe katalogi, które podkreślają wagę adopcji i dbałości o pupili, sprawiając, że klienci nie tylko patrzą na meble, ale też zaczynają myśleć o zwierzętach w potrzebie. Cudownie prosty pomysł, a jaki efektywny!
Hellmann’s – Perfumy o zapachu majonezu
Dlaczego ta kampania? Bo jestem fanatyczką perfum, całe mieszkanie zawalone perfumami… 😅 Czasem kampania działa, bo jest tak dziwaczna, że nie można o niej zapomnieć – tak właśnie było z Hellmann’s. Perfumy o zapachu majonezu? Nie trzeba być fanem majonezu, żeby zaintrygowała nas ta reklama! Zagrała na ciekawości i odrobinie absurdu, idealnie trafiając w gusta odbiorców, którzy lubią zaskakujące, niecodzienne podejście. Dzięki temu Hellmann’s zdobyło mnóstwo „medialnych punktów” i przyciągnęło uwagę także tych, którzy wcześniej nie interesowali się ich produktami.
Doritos: Dina & Mita
Dlaczego ta kampania? Doritos postawiło na humor i nostalgię, wykorzystując dwie starsze panie, które walczą o zdobycie nowej wersji chipsów. A ja uwielbiam reklamy z tym pokoleniem! Kampania stała się viralem, pokazując, że można reklamować produkt w sposób angażujący i przystępny, bez nachalnych haseł sprzedażowych. To przykład reklamy, która wciąga, bawi i pozostawia odbiorców z uśmiechem, co przekłada się na pozytywne skojarzenia z marką.
DietaNieŻycia – PsychoMedic
To kampania, która dotyka niezwykle delikatnego tematu, jakim są zaburzenia odżywiania. Zrealizowana w sposób, który nie tylko edukuje, ale też wzrusza i przyciąga uwagę odbiorców, pokazała siłę społecznego zaangażowania w marketingu. To projekt, który przywraca wiarę w to, że marketing może być narzędziem zmiany społecznej, a nie tylko sprzedaży.
Amnesty International – żółta budka telefoniczna
Kampania Amnesty z interaktywną budką telefoniczną, w której można było usłyszeć historie osób doświadczających łamania praw człowieka, to przykład marketingu angażującego emocje. Dzięki nowatorskiemu podejściu Amnesty stworzyło coś, co przyciągało ludzi z ulic i uświadamiało ich o problemach, o których zwykle nie chcemy myśleć. Dla mnie to doskonały przykład kampanii, która wykracza poza ekran i zmusza do refleksji.
#MenToBeHealthy
W świecie, gdzie mężczyźni rzadziej mówią o swoim zdrowiu, kampania #MenToBeHealthy zwróciła uwagę na ten problem i zachęciła do otwartych rozmów o zdrowiu. To kampania, która łączy aspekty społeczne z edukacyjnymi, przełamując tabu i wspierając zdrowy styl życia.
Kama Kotowska
Trenerka wystąpień publicznych i pitchowania. Keynote speaker. Jako entuzjastka content i behavior-led marketingu szuka nieszablonowych pomysłów na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i budowanie strategii. Mówi o sobie Creative MacGyver.
Od kilku lat obserwujemy zmianę w kierunku zrównoważonej innowacji, inkluzywnej komunikacji i strategicznego PR-u w celu budowania zaufania. Konsumenci coraz częściej szukają firm, które rezonują z ich wartościami – i takie też kampanie przyciągnęły moją uwagę w tym roku.
Najciekawsze kampanie 2024 roku
Kampania społeczna „Assume That I Can” została zainicjowana przez CoorDown, włoską organizację zajmującą się wsparciem osób z zespołem Downa. Główna idea kampanii polega na zachęceniu społeczeństwa do zmiany perspektywy i dostrzegania potencjału osób z zespołem Downa w kontrze do stereotypowych zachowań będących „samospełniającą się przepowiednią”.
Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odczuwają lęk przed wystąpieniami publicznymi. Marka Peachaus stworzyła więc kampanię mającą na celu budowanie pewności siebie u kobiet w tych stresujących momentach. Kampania odważnie i dosłownie (!) zachęca je, aby przezwyciężyły swoje lęki i obnażyły się przed publicznością – choć na szczęście istnieje mnóstwo bardziej efektywnych sposobów na walkę z tremą i stresem. 😉
Maciej Lewiński
Certyfikowany trener i partner Google. Ma za sobą ponad 200 wdrożeń Google Analytics. Współpracował z takimi firmami, jak Pizza Hut, Empik czy Allegro.
W 2024 roku Jakub Biel wywołał niemałe zamieszanie swoim cyklem „Szczere marki – gdyby firmy mówiły tylko prawdę”, który szybko zdobył serca internautów… No, poza jednym wyjątkiem. Biel, w swoim stylu, żartobliwie „przedstawił” Biedronkę hasłem: „Od 2002 roku więcej palet w alejkach niż otwartych kas”. Nic dziwnego, że cała akcja zaiskrzyła jak biedronkowa promocja na karpia – na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo w ruch ruszyli prawnicy sieci, domagając się usunięcia grafiki.
Choć Biel tłumaczył, że to tylko niewinna satyra, ostatecznie postanowił zdjąć obrazek, nie chcąc toczyć długiej wojny z prawnikami. W social mediach wybuchła gorąca dyskusja, w której pojawiły się głosy o granicach parodii i tolerancji korporacji na dowcipy. I tak oto kampania „Szczere marki” zyskała sławę, pokazując, że czasem nawet niewielka dawka humoru może wywołać burzę większą niż promocje na szneki z glancem w Poznaniu.
Martyna Tarnawska
Digital Innovation Lead w Socjomanii. Entuzjastka świata digital i nowych technologii, trener, facylitator i project manager.
Dwie ulubione, obie społeczne. Pierwsza to słynna POWIEDZ MI JAK? | DOBRY, Kuba Galiński i Piotr Fronczewski x MŁODE GŁOWY, a druga to pomysł PEDIGREE na orkiestrę symfoniczną pod batutą… ogonków piesków. 😉
Łukasz Kępiński
CEO i założyciel Tears of Joy, agencji social media influencer marketingu.
Na wyróżnienie zasługuje cały zespół, który stał za kampanią MasterCard „Room for Everyone”, która została „olwiona” (4 Lwy i 14 nominacji!) i uhonorowana Grand Prix na Cannes Lions. To ogromne osiągnięcie dla polskiej reklamy i dowód na to, że nasze kampanie mogą i rywalizują na światowym poziomie.
Ten sukces to wynik wspólnej pracy całego zespołu McCANN Poland, a takie wyróżnienia dają nam wszystkim w polskiej branży marketingowej inspirację i pokazują, że mamy ogromny potencjał do budowania kampanii, które zostawiają po sobie ślad.
Marianna Krupa
Head of Strategy and Marketing w maxroy.
Najbardziej na świecie kocham reklamy i kampanie społecznie, które mówią o relacjach – tych wszelkiej maści. Każdego roku czekam na reklamy brytyjskiego domu towarowego John Lewis, a potem zalewam się łzami wzruszenia.
W 2024 roku baaardzo poruszyła mnie kampania Teatru Muzycznego z Poznania. Wybieram ją z kilku powodów:
- Jestem z Poznania.
- Jest ultraważna.
- Pokazuje, jak można dobrze połączyć kampanię reklamową ze społeczną.
- Wychowałam się w latach 90-tych, czyli w czasach, gdy takie teksty były na porządku dziennym.
- Ta kampania to opowieść o dialogu, który – jak wszyscy wiemy – bywa trudny.
Ale po kolei… Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpoczął kampanię promującą premierę musicalu „Drogi Evanie Hansenie”. Spektakl, który porusza temat zdrowia psychicznego młodzieży, inspiruje do przełamywania tabu i budowania lepszych relacji międzypokoleniowych. W ramach akcji na ulicach Poznania pojawiły się kontrastujące plakaty – jedne pokazują niewłaściwe komunikaty kierowane do młodych ludzi, drugie prezentują ich pozytywne alternatywy.
Kampanię przygotowała agencja AdFather i to oni są autorami tych zdjęć.
Rafał Szymański
Ekspert sprzedaży B2B i B2C, którą zajmował się w Sanofi, Roche, Philips czy 3M. Pionier we wdrażaniu LinkedIn Sales Navigator w korporacjach.
Jako ambasador kampanii „Młode Głowy” fundacji UNAWEZA na pewno ją wymienię, bo znam ją bardzo dobrze. W ramach tej kampanii najpierw przeprowadzono największe w Polsce badanie zdrowia psychicznego młodzieży, obejmujące 184 000 uczniów w wieku 10–19 lat. Na podstawie wyników opublikowano raport, który odbił się nie tylko szerokim echem społecznym, ale też na poziomie działań rządowych.
Kolejnym krokiem było opracowanie przez ekspertów kilku programów profilaktycznych, np. „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, na który zapisało się ponad 4000 szkół. Najciekawsze działania promocyjne w ramach tej kampanii to angażujące teledyski: „Powiedz mi jak” z Piotrem Fronczewskim, poruszający „Rozmowa ma moc” z Bedoesem 2115 czy najnowszy z Julią Wieniawą.
Głównymi kanałami dotarcia są TikTok i YouTube, za który prezeska fundacji Martyna Wojciechowska odebrała Grand Video Awards.
Dagmara Kokoszka-Lassota
Ekspertka w zakresie psychologii marketingu i sprzedaży. Prowadzi szkolenie Psychologia sprzedaży.
Jedna z kampanii 2024 roku, „Uważna Szkoła” Fundacji JiM, to dla mnie szczególnie ważna inicjatywa, bo dotyka tematu neuroróżnorodności – tak istotnego w dzisiejszych czasach. Pokazuje ona, że szkoły mogą być miejscem, gdzie dzieci w spektrum autyzmu czy z ADHD znajdą zrozumienie i wsparcie. To, co wyróżnia tę kampanię, to fakt, że udało się stworzyć w świecie online przestrzeń do kulturalnej i inspirującej rozmowy – ludzie zaczęli dzielić się swoimi doświadczeniami, refleksjami i pomysłami na zmiany. To świetny krok ku realnym zmianom.
Jako psycholog cieszę się, że dzięki tej akcji temat neuroróżnorodności dotarł do szerszej grupy odbiorców. Kampania przypomina, jak kluczowa jest otwartość i wrażliwość dorosłych, pokazując jednocześnie, że nawet niewielkie zmiany w podejściu mogą znacząco poprawić codzienne funkcjonowanie dzieci. To inspirujący dowód na to, że ważne tematy mogą znaleźć swoje miejsce i odpowiednią uwagę w mediach społecznościowych.
Katarzyna Warzecha
Content & Marketing Manager w DevaGroup.
Najciekawsze kampanie 2024 roku
Starzenie się społeczeństwa i wykluczenie osób starszych to problem, który staje się zauważalny w całej Europie. W 2024 roku moją uwagę przyciągnęły dwie kampanie społeczne: „Les Inexposés” we Francji i „Let’s Change How We Age” w Wielkiej Brytanii – które poprzez porównania do dzieł sztuki i antyków wniosły świeże spojrzenie na temat wartości seniorów.
Francja: „Les Inexposés” – Nienaświetleni
Kampania „Les Inexposés” została zainicjowana przez Petits Frères des Pauvres – stowarzyszenie walczące z samotnością i izolacją osób starszych. Zestawia samotnych seniorów z arcydziełami sztuki, takimi jak Mona Lisa czy Van Gogh, które są odwiedzane przez miliony osób rocznie.
Na jednej z najbardziej wymownych grafik widnieje starsza kobieta, Marie-Louise, obok której umieszczono informację: „84 lata, 0 odwiedzających w ciągu roku”. Przekaz jest poruszający – choć osoby starsze są żywym świadectwem historii i doświadczeń, społeczeństwo coraz bardziej ich ignoruje. Prosty, ale mocny komunikat kampanii podkreśla, że wartość człowieka nie maleje z wiekiem, a troska i czas, jaki poświęcamy starszym, są nieocenione.
Wielka Brytania: „Let’s Change How We Age” – Zmieńmy sposób, w jaki się starzejemy
Kampania „Let’s Change How We Age” stworzona przez Age UK podnosi temat samotności i izolacji osób starszych w brytyjskim społeczeństwie, często zapomnianych przez bliskich oraz instytucje. Kampania wykorzystuje hasło „Dlaczego antyki cenimy bardziej niż seniorów?” – pytanie, które ma wywołać refleksję na temat naszej hierarchii wartości i zwrócić uwagę na społeczny problem osamotnienia osób starszych. Plakaty promujące akcję są stylizowane na klasyczne dzieła sztuki – pokazują sceny samotności codziennego życia seniorów.
Wojciech Żywolt
Regional Paid Social Senior Specialist w GroupM Poland, wykładowca i szkoleniowiec.
Najciekawsza kampania społecznościowa to kontynuacja kampanii online „W Podlaskiem jeżdżę z kaskiem”, za którą odpowiada agencja White Bits. W kolejnej odsłonie pojawiły się nowe postacie (podlaskie zwierzęta wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji) i znów nie brakuje w niej gier słownych oraz humoru!
Przy okazji Halloween województwo Podlaskie wraz z podlaskimi parkami krajobrazowymi oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku przygotowało kampanię „Co NAPRAWDĘ straszy?”, w której zwrócono uwagę na śmieci pozostawiane w lasach, przy poboczach dróg czy nad rzekami. Oprócz zwierząt pojawili się także tacy bohaterowie, jak butelka (straszy przez 500 lat) czy opona (straszy przez 100 lat).
W sieci pojawił się również nowy spot „Małopolska nieoczywista”, promujący województwo Małopolskie, który nawiązuje do stylistyki filmów Wesa Andersona. Materiał zachęca do tego, aby odejść od utartych szlaków, odkryć nieoczywiste miejsca oraz zakochać się w pięknie Małopolski.
Anna Kołodziej-Muszyńska
Redaktor naczelna & content marketing manager w sprawny.marketing.
Które kampanie 2024 roku skradły moje serce? Było ich wiele! Ale spróbuję wybrać spośród nich kilka takich, które mocno do mnie przemówiły! 🙂
Decathlon: Work-Sport Balance
Work-Sport Balance to inicjatywa, z którą jakiś czas temu Decathlon wyszedł do swoich pracowników. W ramach programu osoby zatrudnione w firmie mogą uprawiać sport w godzinach pracy. Dla każdego dostępna jest jedna godzina sportu w tygodniu, w pełni płatna, a także ubezpieczona. Naprawdę fajny krok, który pokazuje, że o work-life balance należy nie tylko mówić, ale też działać w jego kierunku! ❤️
Dove #PrawdziwePiękno
Dove po raz kolejny walczy z nierealistycznymi kanonami piękna, tym razem w kampanii, w której zachęca do tego, aby zastanowić się nad wpływem rozwoju sztucznej inteligencji na dobrostan psychiczny kobiet. Za działania mediowe tej kampanii odpowiada Mindshare Polska we współpracy z That One Agency (kreacja) i Yellowcups PR Agency.
Visit Oslo: Is it even a city?
To zdecydowanie jedna z bardziej kreatywnych kampanii, zachęcających do odwiedzenia miasta, jaką widziałam. Ta „antyreklama” przekonała mnie o wiele bardziej niż niejedna cukierkowa kreacja!
OLX: Praca z korzyścią dla wszystkich
Na początku czerwca OLX wypuściło spot, który ma pokazywać, że urlop rodzicielski jest w takim samym stopniu dla mam, jak i dla ojców. I choć możliwość obserwowania rozwoju dziecka to jest coś, czego już nie da się nadrobić, to jednak niewielu mężczyzn się na to decyduje. A jak przekonuje OLX, warto!
Dove & Nike: Hard Knocks
Czy wiesz, że aż 45 proc. nastolatek rezygnuje ze sportu z powodu kompleksów na punkcie swojego ciała? W kampanii 2024 „Hard-Knock Life”, która powstała we współpracy z Nike, Dove przekonuje, że dziewczynki powinny zachować pewność siebie.
Weronika Wareńczak
Junior Marketing Manager w sprawny.marketing.
TouchYourBreasts: kampania boliwijskich supermarketów przeciwko rakowi piersi
Co ma wspólnego boliwijska sieć supermarketów Ketal z owocami i badaniami przesiewowymi w kierunku raka piersi? Więcej, niż mogłoby się wydawać! Kampania „Dotknij swoich piersi” wykorzystuje owoce, aby promować samobadanie piersi i świadomość raka.
Wzorem wcześniejszych działań Worldwide Breast Cancer z cytrynami, akcja przypomina, że zmiany, które są normalne na owocach, nie powinny występować na piersiach. Tylko 1 na 4 kobiety potrafi poprawnie wykonać samobadanie, więc plakaty z owocami i kodami QR kierującymi do instrukcji są ważnym elementem tej edukacyjnej inicjatywy.
Burger King „70 years later the fire’s still burning”
Popularna sieć fast foodów Burger King w tym roku świętowała swoje 70-lecie. Z tej okazji w kampanii „70 years later the fire’s still burning” wykorzystano wizerunek seniorów. Zakochane pary udowadniają, że niezależnie od wieku, ich miłość może być równie gorąca jak płomień.
Konrad Jezierski
Członek zarządu i OmniSales Director, Sklepy Komfort S.A.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia skłaniają mnie do refleksji nad najnowszą kampanią T-Mobile „Stare telefony działają cuda”, która w wyjątkowy sposób łączy muzykę, kulturę i działania CSR. Współpraca z Pezetem oraz Małgorzatą Walewską przy utworze muzycznym to doskonały przykład tego, jak marka może łączyć prospołeczne inicjatywy z kulturą i angażować szerokie grupy odbiorców.
Kolejnym projektem, który wywarł na mnie wrażenie, jest kampania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. W jej ramach powstał utwór „Powiedz mi jak?”, który wzbogacono narracją niezastąpionego Piotra Fronczewskiego. Ten wyjątkowy manifest porusza wyzwania związane z obecnością w cyfrowym świecie, przypominając, jak istotne jest życie offline oraz dbanie o zdrowie psychiczne.
Nie sposób nie wspomnieć o kolekcji reklam „Szczere marki” autorstwa Jakuba Biela, które zawsze poprawiają humor. Pokazują one, jak wyglądałyby komunikaty firm, gdyby mówiły wyłącznie prawdę, a ich szczerość wzbudza ogromną sympatię.
Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 8–10 kwietnia 2025 roku.
Zapoznaj się także z ofertą organizowanych przez nas szkoleń z zakresu marketingu.