Aleksandra Poletek-Pszonak

Copywriting sprzedażowy: jak wykorzystać treści do poprawy wyników sprzedażowych? 

W świecie marketingu, gdzie konkurencja stale rośnie, a uwaga konsumentów jest coraz trudniejsza do zdobycia, umiejętność tworzenia tekstów sprzedażowych, które skutecznie przekonują do zakupu, jest jednym z kluczowych elementów sukcesu. To właśnie tutaj pojawia się copywriting sprzedażowy – sztuka pisania, która nie tylko przyciąga uwagę, ale również zachęca do konkretnego działania.

Na dzisiejszym zatłoczonym rynku informacji, gdzie każdy jest bombardowany reklamami na każdym kroku, konieczne jest wypracowanie przekazu, który wyróżnia się spośród innych i wzbudza zainteresowanie. Umiejętność odpowiedniego dobrania słów do grupy odbiorców, zdolność dotarcia do serca i umysłu klienta, budując zaufanie i pobudzając do działania – to właśnie wyróżnia efektywny copywriting sprzedażowy.

Definicja i cechy copywritingu sprzedażowego

Copywriting sprzedażowy to sztuka pisania tekstów reklamowych, promocyjnych czy sprzedażowych, które mają za zadanie skutecznie przekonywać odbiorców do podjęcia określonych działań, głównie zakupu produktów lub usług. Jest to forma copywritingu, która skupia się na generowaniu sprzedaży poprzez tworzenie treści, które są atrakcyjne, przekonujące i angażujące dla potencjalnych klientów.

Copywriting sprzedażowy może być wykorzystywany w różnych kanałach marketingowych, takich jak strony internetowe, e-maile marketingowe, reklamy w mediach społecznościowych, broszury, ulotki, a także w sprzedaży osobistej (np. w ofertach handlowych).

Ważnym elementem copywritingu sprzedażowego jest także dostosowanie contentu do potrzeb i preferencji konkretnej grupy docelowej, co wymaga dogłębnego zrozumienia ich motywacji, problemów i oczekiwań. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu i wykonanemu copywritingowi sprzedażowemu firma może skutecznie dotrzeć do swoich potencjalnych klientów, przekonać ich do zakupu i zwiększyć swoje zyski.

Dotarcie do grupy docelowej

Podczas tworzenia tekstu konieczne jest uwzględnienie grupy docelowej, czyli osoby/osób, do której komunikujemy. Jest to ważne z kilku powodów. Uwzględnienie grupy docelowej podczas tworzenia tekstu jest kluczowe dla skutecznej komunikacji, budowania zaangażowania oraz osiągnięcia celów komunikacyjnych i marketingowych.

Stworzenie tekstu dostosowanego do konkretnej grupy docelowej wymaga zrozumienia jej potrzeb, zainteresowań, języka i stylu komunikacji. Oto kilka kroków, które mogą w tym pomóc:

 1. Badanie grupy docelowej – zbierz informacje na temat grupy docelowej, takie jak wiek, płeć, poziom wykształcenia, zainteresowania, preferencje komunikacyjne, motywacje czy obawy.
 2. Analiza potrzeb – zastanów się, jakie problemy rozwiązuje Twój produkt/usługa i opisz to w tekście dla tej grupy. Jakie informacje są dla nich istotne? Jakie pytania mogą mieć i jakich odpowiedzi szukać?
 3. Określenie tonu i stylu – dostosuj ton i styl komunikacji do grupy docelowej. Zdecyduj, czy ton może być bardziej swobodny i przyjazny, czy też bardziej formalny.
 4. Wybór odpowiedniego języka – unikaj specjalistycznego języka lub terminologii, która może być niejasna dla grupy docelowej. Używaj języka, który jest zrozumiały i dostępny dla odbiorców. Aby wyjaśnić skomplikowane procesy, możesz wykorzystać porównania, metafory lub przykłady.
 5. Dostosowanie treści – upewnij się, że treść Twojego tekstu jest istotna i interesująca dla grupy docelowej. Staraj się poruszyć tematy, które ich fascynują i rozwiązują ich problemy.
 6. Testowanie i odbiór opinii – po napisaniu tekstu przetestuj go na grupie docelowej lub poproś kogoś o opinie. To pomoże Ci zobaczyć, czy tekst spełnia oczekiwania i czy można go jeszcze poprawić.
 7. Dostosowanie formatu – rozważ dostosowanie formatu tekstu do preferencji grupy docelowej (gdzie dany tekst może zostać najlepiej odebrany: w mediach społecznościowych, w newsletterze, a może jako artykuł na stronie www czy blogu?).

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego dostosowania tekstu do grupy docelowej jest empatia i zrozumienie perspektywy drugiej strony. Im lepiej zrozumiesz swoją grupę odbiorców, tym lepiej będziesz w stanie dostosować swój tekst, aby przemówił do nich i zachęcił ich do działania.

Modele copywritingowe

W świecie copywritingu istnieje wiele różnych modeli i strategii, które można wykorzystać do tworzenia skutecznych treści sprzedażowych. Poniżej znajdziesz pięć popularnych modeli copywritingowych.

1 Model AIDA

Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych modeli copywritingowych. Skrót ten oznacza uwagę (Attention), zainteresowanie (Interest), pożądanie (Desire) i działanie (Action). Model ten zakłada, że treść reklamowa powinna najpierw przyciągnąć uwagę odbiorcy, zainteresować go, wywołać pożądanie dotyczące oferowanego produktu lub usługi, a następnie zachęcić go do podjęcia określonego działania, na przykład zakupu.

model aida
Źródło: blog.hubspot.com

Przykład:

Treść przykładowego posta na Linkedin zachęcającego do rozważenia zakupu nowego systemu CRM, zawierający wszystkie części modelu AIDA.

[Uwaga]: Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zwiększyć efektywność działania Twojej firmy budowlanej i usprawnić zarządzanie projektami? Nasz nowoczesny system CRM może być właśnie tym, czego potrzebujesz! Zastanawiasz się, jak zacząć? Nasz system CRM jest rozwiązaniem, które może zmienić Twoje podejście do zarządzania.

[Zainteresowanie]: Nasz system CRM to nie tylko kolejne narzędzie – to inwestycja w przyszłość Twojej firmy. Dzięki zintegrowanym funkcjom będziesz mógł łatwiej monitorować kontakty z klientami, zarządzać zadaniami, harmonogramami i budżetami projektów, a także analizować dane, co przyczyni się do zwiększenia efektywności i rentowności Twojego biznesu.

[Pojawienie się potrzeby]: Czy zdarzyło Ci się kiedyś zgubić numer telefonu do klienta lub nie pamiętać o istotnym terminie? Nasz system CRM pomoże Ci uniknąć takich sytuacji, umożliwiając śledzenie wszystkich interakcji z klientami i zaplanowanie działań na przyszłość. Zautomatyzowane powiadomienia i przypomnienia sprawią, że żadne ważne spotkanie czy deadline nie umknie Twojej uwadze.

[Działanie]: Nie czekaj dłużej! Skorzystaj z naszego systemu CRM już dziś i zobacz, jak szybko zacznie przynosić efekty. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć swoją podróż ku zwiększonej efektywności i sukcesowi biznesowemu!

2 Model PAS

PAS (Problem-Agitate-Solution) jest popularnym narzędziem używanym w copywritingu do tworzenia skutecznych tekstów reklamowych lub sprzedażowych. Składa się z trzech głównych elementów: problemu, agitacji i rozwiązania. Jak wykorzystać poszczególne elementy tego modelu?

Problem (Problem):

 • Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie problemu lub potrzeby, z którą boryka się grupa docelowa.

Agitacja (Agitate):

 • Po zidentyfikowaniu problemu przejdź do jego „agitacji”, czyli wzmocnienia emocjonalnego związanego z tym problemem.
 • Opisz konsekwencje niezałatwienia problemu, wyostrz uczucia związane z nim. Spróbuj podkreślić frustrację, strach, niepewność lub inne negatywne emocje związane z problemem.
 • Agitacja ma na celu wzmocnienie potrzeby rozwiązania problemu oraz utrzymanie uwagi czytelnika.

Rozwiązanie (Solution):

 • W końcowej części tekstu przedstaw swoje rozwiązanie dla opisanego problemu.
 • Pokaż, jak Twoje rozwiązanie może pomóc w rozwiązaniu problemu i poprawieniu sytuacji czytelnika.
 • Podaj konkretne korzyści i zalety Twojego rozwiązania oraz zachęć czytelnika do podjęcia działania.

Poprzez zastosowanie tego modelu można skutecznie angażować czytelników i motywować ich do podjęcia pożądanych działań, takich jak zakup produktu lub skorzystanie z usługi.

Przykład:

Treść ulotki reklamowej firmy transportowej

[Problem]: Czy zmagasz się z nieterminowymi dostawami i niską jakością usług transportowych?

[Pogłębianie]: Nieterminowe dostawy i problemy z jakością usług mogą powodować opóźnienia w produkcji, zaniepokojenie klientów oraz utratę zaufania do Twojej firmy.

[Rozwiązanie]: Nasza firma transportowa oferuje niezawodne i profesjonalne usługi transportowe, zapewniając terminowe dostawy oraz doskonałą jakość obsługi. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu możesz być pewien, że Twoje przesyłki są w dobrych rękach. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji i zarezerwować swój termin na dostawę.

3 Model 4U

To kolejne popularne narzędzie stosowane w copywritingu, które skupia się na czterech elementach: Useful, Urgent, Unique i Ultra-Specific (czyli: przydatne, pilne, unikalne i bardzo konkretne). Oto krótkie omówienie każdego elementu.

Useful (przydatne):

 • Treść powinna być użyteczna i wartościowa dla odbiorcy. Pokaż, jak Twój produkt lub usługa może rozwiązać problem lub spełnić potrzeby odbiorcy.
 • Skup się na korzyściach, jakie odbiorca uzyska, korzystając z Twojego produktu lub usługi. Koncentruj się na tym, jak rozwiązanie może poprawić życie czytelnika.

Urgent (pilne):

 • Wzbudź poczucie pilności lub naglącej potrzeby. Pokaż, dlaczego teraz jest odpowiedni moment na skorzystanie z Twojej oferty.
 • Wykorzystaj ograniczoną dostępność, okazje czasowe lub inne czynniki, które skłonią czytelnika do natychmiastowej akcji.

Unique (unikalne):

 • Wyróżnij swoją ofertę spośród konkurencji poprzez podkreślenie unikalnych cech, zalet lub wartości Twojego produktu lub usługi.

Ultra-Specific (bardzo konkretne):

 • Podawaj konkretne fakty, dane, przykłady lub case study, które wspierają Twoje twierdzenia i sprawiają, że oferta wydaje się bardziej wiarygodna.

Przykład:

Post na Facebooku zachęcający do zakupu wiatraka w sklepie z małym AGD

[Unikatowość]: Szukasz czegoś, co ułatwi Ci życie w upalne dni? Odkryj naszą ofertę wiatraków, które są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe i eleganckie. Wybierz spośród różnych modeli, które doskonale wpasują się w każde wnętrze.

[Użyteczność]: Nasze wiatraki są niezbędnym dodatkiem do Twojego domu, zapewniając przyjemny chłód i świeżość nawet podczas najgorętszych dni. Dzięki nim możesz cieszyć się komfortem bez względu na pogodę, zarówno w salonie, sypialni, jak i biurze.

[Uzasadnienie]: Wiatraki to nie tylko sposób na ochłodę, ale także oszczędność energii. Dzięki nim możesz obniżyć koszty klimatyzacji i ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co przyczyni się do zmniejszenia rachunków za prąd.

[Ultra-specyficzność]: Wybierz wiatrak, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby – stojący, ścienny, biurkowy, a może przenośny? W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór modeli, które są dopasowane do różnych przestrzeni i preferencji. Zapewnij sobie komfort i świeżość w swoim domu już dziś! Odwiedź nasz sklep z małym AGD i wybierz idealny wiatrak dla siebie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji lub złożyć zamówienie online! Nie czekaj – spraw sobie ochłodę w upalny dzień już dziś! 😊🌀🏠

4 Model FAB

Ten model skupia się na trzech głównych elementach: Features (cechy), Advantages (zalety) i Benefits (korzyści). FAB pomaga w tworzeniu tekstów reklamowych lub sprzedażowych, które skupiają się na najważniejszych aspektach oferowanego produktu lub usługi i przekonują odbiorców do podjęcia pożądanej akcji.

 • Features (cechy): to konkretne aspekty produktu lub usługi, takie jak specyfikacje techniczne, właściwości, funkcje itp. Na tym etapie warto opisać najważniejsze cechy produktu lub usługi, które wyróżniają go spośród konkurencji. I unikać nadmiernego skupienia na technicznych detalach.
 • Advantages (zalety): te wynikają z posiadania lub korzystania z tych cech produktu lub usługi. Warto wyjaśnić, dlaczego posiadanie określonych cech jest korzystne dla klienta. Podkreśl, jakie problemy rozwiązują lub jak ułatwiają życie użytkownikom.
 • Benefits (korzyści): to najważniejsze aspekty, które są istotne dla klientów i przynoszą im wartość. Tworząc tekst, skoncentruj się na emocjonalnych i praktycznych korzyściach, jakie oferuje produkt lub usługa. Podkreśl, jakie potrzeby czy problemy rozwiązują, jak poprawiają jakość życia lub jakie pozytywne zmiany wprowadzają.

Przykład:

Wiadomość wysłana do potencjalnych nowych uczniów szkoły językowej zainteresowanych kursem języka włoskiego

Witajcie Kochani!

Czy marzycie o opanowaniu sztuki włoskiego języka? Chcielibyście zgłębić tajniki kultury włoskiej, swobodnie porozumiewać się podczas podróży po słonecznej Italii i otworzyć drzwi do nowych możliwości osobistych i zawodowych?

To właśnie dla Was przygotowaliśmy kurs języka włoskiego, który nie tylko spełni Wasze oczekiwania, ale także przekroczy Wasze najśmielsze marzenia!

[Cecha]: Nasz kurs języka włoskiego wyróżnia się wysoką jakością nauczania, indywidualnym podejściem do każdego uczestnika oraz zaangażowaniem do osiągnięcia celów nauki. W naszej szkole zdobędziecie solidną podstawę językową, nauczycie się płynnie rozmawiać, czytać i pisać po włosku, a także poznacie fascynujący świat kultury włoskiej.

[Korzyści]: Opanowanie języka włoskiego otworzy przed Wami drzwi do wielu możliwości – od pracy w międzynarodowym środowisku po poznanie nowych przyjaciół z różnych stron świata. Dzięki nowej umiejętności poznacie nową kulturę, tradycje i zwyczaje, a także zyskacie pewność siebie w komunikacji w języku obcym.

[Przywileje]: Dołączając do naszego kursu, nie tylko zdobędziecie nową umiejętność, ale także weźmiecie udział w przygodzie pełnej inspiracji, ciekawych wyzwań i nowych doświadczeń. Nasza szkoła językowa zapewni Wam profesjonalną opiekę, przyjazną atmosferę i motywujące środowisko do nauki. Nie zwlekajcie dłużej! Dołączcie do naszej szkoły językowej i rozpocznijcie swoją przygodę z językiem włoskim już dziś! Zarejestrujcie się na kurs i otwórzcie drzwi do włoskiej kultury i języka, które będą Was inspirować przez całe życie!

5 Model Story Brand

Model ten, stworzony przez Donalda Millera, jest podejściem do marketingu opartym na narracji, który pomaga firmom jasno komunikować swoje przekazy marketingowe poprzez opowieści, które angażują klientów. Skupia się on na tym, aby historia firmy była w centrum przekazu, a klient odgrywał główną rolę w tej historii. Oto główne zasady tego modelu i sposób jego wykorzystania:

 • Narzędzia narracyjne – wykorzystuje narzędzia narracyjne, takie jak bohater, problem, rozwiązanie, mentor oraz przeszkoda, aby stworzyć spójną i angażującą historię. Bohaterem opowieści jest klient, który ma problem, a firma jest mentorem oferującym rozwiązanie.
 • Jasne określenie problemu – zaczyna się od zdefiniowania problemu, z którym boryka się klient. Opisuje go w sposób, który klient może łatwo zrozumieć i zidentyfikować się z nim.
 • Oferta rozwiązania – następnie prezentuje rozwiązanie oferowane przez firmę jako sposób na rozwiązanie problemu klienta. Opisuje, w jaki sposób firma może pomóc klientowi pokonać swoje wyzwania.
 • Podkreślenie korzyści dla klienta – koncentruje się na korzyściach, jakie klient uzyska, korzystając z oferowanego rozwiązania. Skupia się na tym, jak firma może poprawić życie klienta lub rozwiązać jego problemy.
 • Proste i zrozumiałe przekazy – stara się, aby przekazy marketingowe były proste, zrozumiałe i klarowne. Unika używania zbyt technicznego języka lub skomplikowanych terminów.
 • Angażujące opowieści – stara się opowiadać opowieści, które są angażujące i emocjonalnie przykuwają uwagę klientów. Wykorzystuje emocje, aby budować więź i zaangażowanie z odbiorcami.

W modelu Story Brand chodzi o to, aby wykorzystać te zasady do tworzenia spójnych i angażujących przekazów marketingowych. Poprzez skupienie się na historii klienta, problemie, rozwiązaniu i korzyściach firmy mogą skuteczniej komunikować swoje przekazy marketingowe i lepiej angażować klientów. Model ten może być stosowany w różnych formach marketingu, takich jak strony internetowe, reklamy, materiały promocyjne itp.

Przykład:

Opis znajdujący się na stronie firmy sprzątającej biura

[Historia]: Kiedy Daniel, właściciel małej firmy, otwierał drzwi swojego biura każdego ranka, zawsze czuł się przytłoczony. Sterty dokumentów na biurku, brudne podłogi i zapchane kosze na śmieci stawały na drodze do jego skupienia się na biznesowych priorytetach. Wiedział, że musi coś zmienić.

[Problem]: Daniel nie miał czasu ani zasobów, aby skutecznie utrzymać biuro w czystości. Codzienne obowiązki wymagały jego uwagi, a bałagan i brud w biurze zaczęły negatywnie wpływać na atmosferę pracy i efektywność zespołu.

[Rozwiązanie]: Wtedy Daniel odkrył naszą firmę. Profesjonalne usługi sprzątania biur nie tylko odmieniły jego miejsce pracy, ale także ułatwiły mu skupienie się na prowadzeniu biznesu. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu zapewniamy czystość i świeżość, które pomagają naszym klientom osiągnąć sukces.

[Działanie]: Jeśli czujesz się przytłoczony bałaganem i brudem w swoim biurze, daj nam szansę pomóc! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać darmową wycenę i rozpocznij swoją podróż ku czystości i porządkowi. My zajmiemy się sprzątaniem, a Ty skupisz się na rozwijaniu swojego biznesu!

Podsumowanie

Powyższe przykłady zostały zastosowane, aby obrazowo (czasem w sposób przerysowany) wykazać możliwości zastosowania każdego z modeli copywritingowych. Chcąc tworzyć skuteczne teksty sprzedażowe, warto skupić się na przedstawianiu korzyści dla kupującego, rozwiązaniu ich problemów czy bolączek. Ważne jest, aby zostawić czytelnika z konkretnym wezwaniem do działania (CTA).

Wybór odpowiedniego modelu copywriterskiego zależy od celów komunikacyjnych, grupy docelowej, rodzaju produktu lub usługi oraz kontekstu komunikacyjnego. W przypadku tworzenia kampanii reklamowych sprawdzą się modele takie jak PAS, 4U, FAB. Podczas projektowania treści na stronie internetowej zastanów się nad wykorzystaniem takich modeli, jak Story Brand. Mogą pomóc Ci one w stworzeniu spójnej i angażującej historii firmy, która przyciąga uwagę klientów i skutecznie przedstawia ofertę. A podczas tworzenia treści na platformy społecznościowe modele copywriterskie takie jak AIDA mogą pomóc w sformułowaniu treści, które są atrakcyjne i angażujące dla odbiorców.

A jeszcze więcej na temat tego, jak tworzyć dobre teksty, które wpływają na sprzedaż, dowiesz się na szkoleniu Copywriting sprzedażowy, które poprowadzi Paweł Tkaczyk! ❤️

O autorze

Aleksandra Poletek-Pszonak

New Business Expert, magister marketingu i komunikacji rynkowej, autorka branżowych artykułów. Ma ponad sześcioletnie doświadczenie w obsłudze k...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz