Mateusz Sobieraj

RTB czy Adwords? Rozszerz kampanie dzięki Real-Time Bidding

System reklamowy Google AdWords to w światowym wymiarze niewątpliwie najpopularniejszy kanał reklamy internetowej. Coraz więcej reklamodawców zaczyna doceniać jednak walory modelu Real-Time Bidding.

Czy systemy te muszą być wobec siebie konkurencyjne? Wydaje się, że dzięki szerokim możliwościom kierowania i targetowania w platformach bazujących na modelu Real Time Bidding jednoczesne zastosowanie kanałów AdWords i RTB pozwoli uzyskać efekt synergii i poprawić rezultaty swoich kampanii.  Jeśli podejmujesz działania reklamowe w Google Display Network, zobacz, jakie możliwości daje emisja kampanii display w modelu RTB.

Większy zasięg dzięki RTB

Dzięki RTB poszerzysz zasięg docierania do Twoich Użytkowników, co ma znaczenie szczególnie przy retargetingu. Nie wszystkie witryny są zintegrowane w ramach sieci partnerskiej Google, bardzo często dla AdWords udostępnia się także mało atrakcyjne miejsca w witrynie lub blokuje się reklamę graficzną – udostępniając pole jedynie dla reklam tekstowych.

Korzystając z odpowiednich platform Reklamodawca może emitować właśnie kampanie retargetowane, a powierzchnię licytować w modelu RTB. Mając na celu zwiększenie zasięgu swojej kampanii, warto skorzystać z możliwości RTB:

 • Testuj różne formy reklamowe
  Testując możesz wykorzystywać różne formy reklamowe, także zwiększając intensywność i częstotliwość emisji Twoich kampanii. Jedną z form, której nie znajdziesz w Google Display Network, jest chociażby wciąż królujący w Polsce Double billboard 750×200.
 • Korzystaj z pełnej gamy placementów
  Jak już wspomniałem, w znanych portalach sloty dla reklam graficznych Google’a czasem znajdują się na dole strony (below the fold). Dzięki RTB masz możliwość poszerzenia emisji o nowe lokalizacje. Nie chodzi tutaj bynajmniej o polemikę, które placementy są bardziej wartościowe. Wykorzystanie różnych miejsc emisji powoduje między innymi, że możesz uzyskać więcej odsłon/kliknięć z danej, cennej dla Ciebie witryny.

Rozważając rozszerzenie kampanii displayowej o zakup reklam w modelu RTB, warto pamiętać o kolejnym aspekcie technicznym tego zagadnienia – AdWords jest zamkniętym narzędziem, więc istnieje trudność z:

 • emisją reklamy z zewnętrznego adserwera,
 • stosowaniem różnego rodzaju zewnętrznych wtyczek.
  O jakie „wtyczki” chodzi? Np. służące do optymalizacji kreacji reklamowych, dynamiczne personalizowanie, czy umożliwiające emisje reklam wideo w standardowych banerach.

Zaawansowane targetowanie dzięki RTB

Obok samego modelu zakupu powierzchni reklamowej (RTB), to właśnie powiązany z nim Audience Targeting daje Reklamodawcy możliwość docierania z właściwym przekazem reklamowym do odpowiednich Użytkowników w określonym czasie i miejscu, co stanowi niewątpliwie ogromną zaletę Real-Time Bidding.

Poznanie możliwości i ograniczeń poszczególnych platform RTB, opcji targetowania, pozwala na wybranie optymalnych parametrów emisji dla prowadzonych kampanii.

Rodzaje danych

Platformy w stosunkowo łatwy i dostępny sposób umożliwiają zastosowanie remarketingu. Najczęściej do segmentacji danych na temat Użytkowników, wystarczy wklejenie zaledwie jednego pixel kodu, który umożliwia tworzenie zróżnicowanych list remarketingowych w zależności od odwiedzanych przez internautów sekcji, produktów. Możliwy jest również retargeting personalizowany dynamicznie.

Kluczowym elementem dla zbudowania dopasowanego profilu emisji są dane na temat Użytkowników, które możemy wykorzystać w kampanii.

Wyróżnić możemy:
 1. First Party Data – czyli dane, które sam Reklamodawca zbiera na temat swoich Użytkowników (np. obecność i zachowanie na stronie, bazy mailingowe, dane z systemu CRM)
 2. Third Party Data – czyli dane zbierane i udostępniane przez podmioty zewnętrzne tzw. Data providers, które dostarczają danych na temat Użytkowników oraz ich zachowań w sieci.

Łatwość segmentacji

Wybrane możliwości targetowania dostępne w ramach platform RTB:

 • Demografia: wiek, płeć, miejsce zamieszania
 • Zainteresowania
 • Intencje zakupowe – dostarczają nam informacji na temat oglądanych czy kupowanych przez Użytkowników produktów w sieci.
 • Targetowanie predykcyjne – polega na stworzeniu profilu Użytkownika na podstawie osób odwiedzających stronę Reklamodawcy. Retargetowanie predykcyjne pozwala dotrzeć z reklamą do wszystkich użytkowników w sieci, którzy zachowują się, poruszają w sieci tak jak osoby odwiedzające stronę Reklamodawcy.
 • Stawki – możliwość ustawiania indywidualnych stawek zarówno ogólnie dla całej kampanii, dla danej grupy reklam, dla danego rodzaju targetowania reklamy, czy dla konkretnego formatu reklamowego itp.
 • Czas emisji – możliwość wyboru zarówno dni jak i godzin emisji
 • Capping – ograniczenie liczby wyświetleń do danego Użytkownika. Możliwość ustawienia cappingu dziennego, tygodniowego, miesięcznego czy w skali całej kampanii
 • Formaty reklamowe – możliwość targetowania ze względu na miejsce wyświetlania reklam (np. na formy above the fold oraz below the fold). Możliwość wyboru różnych formatów reklamowych (płaskie formy bannerowe jak: double billboard, leaderboard, rectangle, skyscraper, linki txt, formy wideo a nawet rich media.)
 • Miejsce emisji: reklamę możemy emitować zarówno w wariancie Run On Network (wszyscy wydawcy, których powierzchnia jest dostępna w ramach danej platformy), Run On Category (emisja tylko w wybranych kategoriach tematycznych witryn),a także precyzyjniejszej selekcji i stosowania White list (emisja tylko na wybranej liście witryn) czy Black List (wykluczenie z emisji serwisów www niepożądanych dla Reklamodawcy)
 • Automatyczna optymalizacja kampanii – systemy mają możliwość optymalizacji kampanii według wskazanych przez Reklamodawcę kryteriów. System sam optymalizuje zarówno wyświetlane formy reklamowe, miejsce, czas emisji, profil behawioralny, a także stawkę za emisję. Kampanię możemy optymalizować m.in. pod kątem takich wskaźników jak: CTR, CPA (np. CPS, CPL) czy Cost Per Engagement dla kampanii wykorzystujących format rich media.)
 • Multikanałowość – Emisja w kanałach: Deskop, Mobile: Tablety, Smartfony, Video.

Przy konstruowaniu kryteriów emisji należy zachować umiar i pamiętać by nie zawęzić zbytnio kryteriów, gdyż może okazać się, że mamy rewelacyjny profil, ale… którego kryteria spełni 20 Użytkowników w skali miesiąca.

Miksuj

Każda platforma daje inne możliwości i ma inne zalety, inne inventory, bazę danych o Użytkownikach i profilach ich zachowań. Odpowiednie poznanie i wykorzystanie możliwości poszczególnych systemów pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów z emisji w modelu RTB.

Więcej na temat praktycznych możliwości wykorzystania RTB  i nowych technik marketingu online, m.in. porównanie możliwości platform RTB, możesz dowiedzieć się podczas szkolenia RTB – zrób to sam w e-commerce i reklamie efektywnosciowej. Autor artykułu, Mateusz Sobieraj, poprowadzi szkolenie w Warszawie już we wtorek, 26 listopada.

czytaj także

10 mechanizmów zaawansowanych systemów anty-ad fraudowych

Mateusz Sobieraj

O autorze

Mateusz Sobieraj

Mateusz Sobieraj – CEO agencji digital marketingu adCookie, zdobywcy Golden Arrow za najbardziej innowacyjną kampanię digital. W branży od blisko...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Tomasz Frontczak

  Oprócz argumentów użytych w artykule jest jeszcze jeden ważny czynnik przemawiający za RTB. W niektórych branżach Google stało się bardzo restrykcyjne w zakresie dopuszczanych do emisji reklamy (treść przekazu reklamowego) oraz akceptowanych stron docelowych. Reklama poprzez narzędzia RTB umożliwia wyjście poza powierzchnie zarządzane przez Google.

 3. Piotr Płachta

  Dzięki za artykuł. Może pokażecie jakieś ciekawe Case Study? :)

 4. Tomku, bardzo słuszna uwaga. Są branże których google nie zareklamuje natomiast w rtb nie ma z nimi problemu.

 5. Mateusz

  Tak jak wskazał Tomek to prawda przy kampaniach dla takich produktów jak e-papierosy, czy militaria gdzie nie mogliśmy wykorzystać powierzchni Google, zasięg platform RTB okazał się nieoceniony.. ale też fakt Google nie śpi:) integruje się z FBX dodaje nowe formaty reklamowe i sposoby targetowania emisji.
  Wszystkie systemy mają jakieś swoje przewagi ale i ograniczenia, dlatego warto testować kilka rozwiązań i wybierać te, które okazują się efektywne dla danego Klienta i specyfiki kampanii.
  Jeszcze więcej konkretów podczas szkolenia, w tym kilka case study’s. Pracujemy też nad nową stroną firmową i tam będzie można również po nowym roku myślę przeczytać kilka ciekawych przypadków jak RTB, Google czy inne technologie pomogły sprostać konkretnemu wyzwaniu przed jakimś staneliśmy. W tym właśnie jak poprawiły zasięg dla produktów, których Google „nie lubi”:)

 6. Adwords to tylko jedno z narzędzi, ale nie ograniczałabym się do niego

 7. Dokładnie, Adwords to nie wszystko

 8. Googlerzy.pl

  Coraz bardziej przekonujemy się do RTB patrząc na budżety klientów przeznaczane na tego typu rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz