Katarzyna Granops-Szkoda, Szymon Florczak

Marketing na Facebooku – 14 sposobów na komunikację

Marketing na Facebooku to nie tylko płatne reklamy i kampanie sprzedażowe. Świetnym wsparciem kampanii reklamowych, jak i zwykłych relacji jest komunikacja na Facebooku. Jest ona dość prosta i intuicyjna. Bez problemu dodamy zdjęcie, video czy Reelsa. Korzystając dłużej z serwisu, dostrzegamy coraz więcej zmian i czasem ciężko nadążyć za rozwojem różnych funkcji. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco z nowościami i zobacz, o czym należy pamiętać, jeśli chcesz zaskoczyć swoich odbiorców!

Warto dodać, że ten artykuł to niejako zbiór FAQ – znajomi i fani sprawnego.marketingu bardzo często zwracają się do nas z pytaniami, jak coś ,,zrobić na Facebooku”. W tym wpisie zebraliśmy dla Was pytania, które pojawiają się najczęściej.

Mamy nadzieję, że ten tekst okaże się przydatny zarówno dla zwykłych użytkowników Facebooka, jak i osób prowadzących działania marketingowe, które chcą zdobyć nowych klientów, bądź też już znają swoją grupę docelową. Te rady w dużej mierze pomogą Wam tworzyć angażujące treści, wzbogacić swoją komunikację z odbiorcami nie tylko pod kątem wizualnym, ale również przez dialog.

1. Jak stworzyć swojego awatara i wysyłać naklejki z jego wizerunkiem?

W ostatnim czasie dużo w branży słyszy się o generowaniu obrazów na podstawie wpisanego przez użytkownika tekstu, dzięki generatywnemu AI (np. Midjourney). Facebook może i nie stworzy Twojego klona (przynajmniej póki co), ale pomoże Ci stworzyć swojego awatara.

Ale jak to zrobić? Pozwól, że pokażemy Ci to w kilku prostych krokach:

 1. Wejdź na Facebooka i pod dowolnym postem naciśnij ,,komentarz”.
 2. Poniżej pola, gdzie możesz napisać komentarz, pojawi Ci się pasek z ikonkami. Naciśnij pierwszą od lewej.
 3. Po naciśnięciu pokaże Ci się opcja ,,Stwórz awatara”.
 4. Daj się ponieść fantazji i stwórz awatara, który odzwierciedli Twoje prawdziwe ja.

No dobra, ale spytasz, co to ma wspólnego komunikacją? Biegniemy z odpowiedzią. Po utworzeniu awatara otrzymasz spersonalizowane naklejki z awatarem, które udostępnisz w wiadomościach Direct lub dodasz do swojej relacji.

PS. Możesz również ustawić go jako zdjęcie profilowe lub utworzyć z nim zdjęcie w tle. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz utworzyć nowego awatara.

2. Jak dodać kolorowe ikony w treści posta na Facebooku?

Zapewne zauważyliście, że każdy profil – czy to firmowy, czy prywatny – często dodaje w treści postów różne ikonki (np. przedstawiającą słońce, palmę czy samolot). W social mediach to bardzo popularny zabieg. Nawet Ewa Chodakowska ubarwia swoje wpisy symbolami napiętych muskułów czy kciuka podniesionego do góry.

Stworzenie takiego postu jest bardzo proste – korzystamy z gotowego zbioru przygotowanego przez Facebooka. Wystarczy w polu pisania wiadomości na Messengerze lub w trakcie pisania komentarza bądź tworzenia posta nacisnąć uśmiechnięta buźkę (po prawej stronie). Daj się zauważyć w natłoku treści i wyróżnij się kolorowymi ikonkami. 😊

3. Jak dodać naklejkę lub GIF-a na Facebooku?

Można zauważyć, że coraz więcej osób w komentarzach czy wiadomościach prywatnych wyraża swoje emocje poprzez bardziej animowane treści. Za pomocą zabawnej grafiki, naklejki czy GIF-a w łatwiejszy sposób możemy wyrazić siebie i to co, chcemy przekazać. Funkcja ta jest bardzo prosta i dostępna dla każdej osoby korzystającej z Facebooka.

Podobnie jak w poprzednim punkcie, gdzie tłumaczyliśmy, jak dodać kolorowe ikony w treści posta (i nie tylko), po lewej stronie pojawia Ci się ikonka z napisem ,,GIF”, a obok niej trochę zniekształcona, uśmiechnięta, kwadratowa buźka (za jej pomocą dodasz naklejkę).

Po naciśnięciu przycisku „+” po prawej stronie zostaniesz przekierowany do sklepu z naklejkami.

Jak dodać naklejkę na facebooku

Znajdziesz tam przeróżne formaty i szeroką gamę możliwości – szukaj, baw się i wyrażaj siebie.

4. Jak wysłać ikonkę (ale z dźwiękiem)?

Czasami słowa, GIF czy zdjęcie nie wystarczą, aby wyrazić to, co naprawdę czujesz. Z pomocą nadchodzą Soundmoji! Co jak co, ale braku kreatywności firmie Meta nie można zarzucić. Opracowali oni np. dźwięk kozy (🐐), klaskania (👏), a także klasyczny dźwięk śmiechu (🤣).

Z tej opcji skorzystasz, wchodząc na aplikację Messenger, następnie przechodząc do dowolnej konwersacji i naciskając z prawej strony uśmiechniętą buźkę – pokażą Ci się 4 zakładki. Ta pierwsza od prawej (ikona głośnika) to właśnie Soundmoji.

Soundmoji

Często chcemy (np. w komentarzu na Facebooku) udostępnić link do czyjegoś postu. Jak to jednak zrobić, żeby udostępnić link do samego postu, a nie do całego fanpage’a?

Trzeba przyznać, że jak na razie nie jest to rozwiązanie zbyt intuicyjne – należy mianowicie kliknąć na datę dodania postu, znajdującą się przy każdym wpisie. Dzięki temu zostaniemy przekierowani bezpośrednio danego postu. Teraz wystarczy tylko skopiować wybrany adres URL w pasku, przesłać go dalej i gotowe. 😊

5. O co chodzi z „Innymi wiadomościami” na Facebooku?

Być może nie umknęło Twojej uwadze, że wchodząc do skrzynki odbiorczej na Facebooku, oprócz wiadomości, o których otrzymujesz powiadomienia, jest tu także folder „Inne” (znajdziesz go klikając w trzy kropki po wejściu w czaty).

inne wiadomości na facebooku

Co się kryje pod tą enigmatyczną nazwą? Otóż wiadomości, które potencjalnie są spamem, np. oferty reklamowe, najczęściej wysyłane masowo.

Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzać ten folder – trafiają tu też często wiadomości po prostu od osób, których nie masz w znajomych i mogą to być np. potencjalne propozycje współpracy.

6. Jak oznaczyć samo czyjeś imię w komentarzu na Facebooku?

Bardzo prosto – gdy zaczynamy wpisywać imię kogoś, kogo mamy w znajomych, wyświetla nam się propozycja nazwisk naszych znajomych, posiadających to imię. Wybieramy właściwą osobę. Dodaje nam się do komentarza jej imię i nazwisko, ale wystarczy, że usuniemy po prostu nazwisko, a link pod imieniem zostaje. 😊 Jeśli to nie zadziała, możemy spróbować zrobić to samo, dodając przez wpisywanym imieniem @ – teraz na pewno się uda.

7. Jak oznaczyć w komentarzu na Facebooku konkretny fanpage firmowy (nie osobę prywatną)?

Dzięki dodaniu @ przed wpisaniem w polu komentarza wielkiej litery konkretnego słowa pojawi nam się lista nie tylko naszych znajomych, ale też polubionych przez nas stron. Wystarczy wybrać odpowiednią. 😊

Grupa odbiorców linku zależy od ustawień prywatności strony lub grupy (np. jeśli wspomnisz o grupie tajnej, tylko jej członkowie zobaczą link).

8. Jak sprawić, by widzieć wszystkie posty ulubionych stron?

Większość użytkowników zauważa, że nawet jeśli polubi daną stronę, to i tak nie zobaczy na swoim newsfeedzie wszystkich publikowanych przez nią postów. Marketerzy wiedzą, że przyczyną tego jest algorytm EdgeRank, który decyduje, jakie treści mają pojawić się na tablicy odbiorców (jego okiełznanie jest niejednokrotnie loterią).

Możemy jednak zasugerować algorytmowi, że posty publikowane przez tę stronę są dla nas szczególnie istotne – wystarczy, że wejdziemy na profil danej strony i wybierzemy opcję Obserwowanie/Wyświetlaj najpierw:

 1. Polub stronę. 
 2. Naciśnij przycisk „Lubisz to” (pojawi się zamiast poprzedniego „Polub to”).
 3. Wyświetlą Ci się ustawienia obserwowania. Chcąc, aby posty sprawny.marketing lub dowolnej innej strony wyświetlały Ci się w pierwszej kolejności, zaznacz opcję „Ulubione”.

9. Jak zapisać posty, które nas szczególnie zainteresowały i stworzyć kolekcję?

Często w serwisie społecznościowym napotykamy treści ze swojej branży lub po prostu posty, które szczególnie nas zainteresowały. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie kopiował sobie linków do jakiegoś osobnego pliku, żeby potem do niego wrócić. A tymczasem serwis wychodzi do nas z rozwiązaniem!

PORADA

Wystarczy, że przy poście, który chcemy zachować, klikniemy na trzy kropki w prawym górnym rogu i z rozwijanego menu wybierzemy opcję „Zapisz post”. Już na tym etapie powinna pojawić się opcja dodania nowej kolekcji (można nadać jej dowolną nazwę). Zapisane przez nas linki znajdziemy później w kolumnie po lewej stronie naszego głównego widoku.

10. Jak zobaczyć i komentować posty znanych osób (liderów opinii), mimo że nie mamy ich w znajomych?

Wystarczy zaobserwować ich profil. 😊

profil na facebooku

Chcesz, by Twój profil mogły obserwować też inne osoby?

Wystarczy, że klikniesz w ten link i w opcji „Kto może mnie obserwować” zmienisz „Znajomi” na „Wszyscy”.

11. Jak szybko sprawdzić, jak widzą nasz profil osoby, których nie mamy w znajomych?

Ustawienia prywatności często konfigurujemy raz na jakiś czas i później często już nie pamiętamy, co udostępniamy publicznie.

By szybko sprawdzić, jak widzą nasz profil osoby, których nie mamy w znajomych, wchodzimy na nasze konto, w prawej części naciskamy trzy kropeczki i po rozwinięciu wybieramy opcję „Wyświetl jako…”.

profil na facebooku

12. Jak oznaczyć w poście to, co czujesz lub gdzie się znajdujesz?

Już od dawna możemy obserwować, jak nasi znajomi, dodając status, oznaczają, że są „szczęśliwi”, „w głupkowatym nastroju” czy „w obliczu wyzwania”,

Teraz możemy też na poziomie statusu oznaczyć dużo innych informacji o nas, np. co oglądamy, gdzie właśnie jedziemy, czy co świętujemy.

By zobaczyć listę dostępnych opcji, wystarczy że klikniesz na symbol buźki (tej żółtej) przy polu do dodawania komentarzy, a następnie zobaczysz całą listę możliwości do wyboru.

komunikacja na facebooku

Natomiast jeśli chcesz zaznaczyć, gdzie obecnie się znajdujesz, kliknij na symbol lokalizacji i wpisz nazwę miejscowości.

13. Co zrobić, jeśli Facebook nie zaciąga grafiki z linku?

Czasem zdarza się tak, że wrzucamy na Facebooka link, jednak serwis ma problem z jego poprawnym wczytaniem – nie zaciąga do naszego postu miniaturki tekstu z grafiką. W takich sytuacjach na pewno pomocne okaże się to narzędzie.

marketing na facebooku

14. Jak zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić dodatkową ochronę wiadomościom, które wysyłasz?

Jak dobrze wiemy, nasza aktywność w internecie nie należy do tych najbardziej anonimowych. Meta jednak daje nam możliwość większej kontroli swojego bezpieczeństwa, przynajmniej jeśli chodzi o wysyłane wiadomości.

Pełne szyfrowanie w Messengerze – bo o tym mowa – bazuje na szyfrowaniu end-to-end, co oznacza, że jedynie osoba, do której piszesz (posiadająca odpowiedni klucz), ma możliwość odczytania danej treści. W skrócie: nawet Meta nie jest w stanie zobaczyć bądź usłyszeć wysłanych wiadomości.

Jak włączyć tę opcję?

 1. Wejdź na aplikację Messenger.
 2. Następnie wchodząc w wybraną konwersację, naciśnij imię i nazwisko danej osoby.
 3. A później kliknij „Przejdź do tajnej konwersacji’”.

Warto dodać, że Meta mocno pracuje nad tym, aby szyfrowane czaty stały się standardem – jej twórcy są bowiem świadomi faktu, że ludzie pragną prywatności i bezpieczeństwa. Rok 2023 ma być rokiem zmian w tym obrębie. Czas pokaże, czy Meta faktycznie wywiąże się z obietnicy.

Mamy nadzieję, że ten post pomoże Ci w codziennej komunikacji na Facebooku. Bo przecież na ten serwis nie składają się tylko reklamy na Facebooku. Potencjalni klienci czy znajomi na pewno docenią oryginalność i kreatywność Twojej komunikacji. Warto jednak zauważyć, że skupiliśmy się tu stricte na funkcjach serwisu, a w prowadzeniu ciekawego profilu – zwłaszcza, jeśli myślimy o nim pod kątem marketingowym – istotnych jest też wiele innych elementów, takich jak atrakcyjna komunikacja wizualna czy zamieszczanie filmów video.

Więcej informacji na temat marketingu na Facebooku znajdziesz w tych wpisach:

 1. Materiały Advantage na Facebooku – czym są i kto z nich skorzysta?
 2. Audyt Facebooka – jak i dlaczego warto go przeprowadzić?
 3. Komunikacja na Facebooku – regularne posty vs. kampanie reklamowe

Sprawdź też nasze dwudniowe szkolenie z Facebooka: Facebook Marketing + ADS & Facebook PRO, w trakcie którego dowiesz się, jak prowadzić skuteczny marketing na Facebooku i promować swoją firmę na tej platformie! ❤️

O autorze

Katarzyna Granops-Szkoda, Szymon Florczak

Katarzyna Granops-Szkoda - CEO & Prezes Zarządu spółki sprawny.marketing, organizującej największe w Polsce szkolenia i konferencje marketing...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Jan Kamiński

  Zgadzam się, że niektóre rzeczy nie znałem. Dzięki za bardzo ciekawy artykuł!

 3. Katarzyna Granops

  Super Jan, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że tekst Ci się przyda :)!

 4. Wszystko, co chciałam wiedzieć o FB, ale bałam się zapytać… ;)

  Dzięki!

 5. Katarzyna Granops

  Dzięki Ania za miłe słowa, fajnie, że się przyda:)!

 6. Odnośnie punktu 13, czyli zdjęcie z tego linka >>>https://www.facebook.com/SprawnyMarketing/photos/a.301818207255.159614.300985912255/10153202675392256/?type=3&theater ma mniej niż 20%? Text jest na każdym kwadraciku (chyba że da się ustawić jeszcze mniejsze kwadraty niż są z automatu). Jak zaznaczam wszystkie kwadraciki na których jest chociaż kawałek tekstu to narzędzie przedstawia wynik 76%. A jak wy to robicie? Proszę o jakieś dokładniejsze info :)

 7. Katarzyna Granops

  To zdjęcie oczywiście ma ponad 20%. To, ile jest tekstu na grafice, jest istotne wtedy, jeśli post jest przygotowywany jako reklama. Żeby coś reklamować na FB, musisz mieć poniżej 20% tekstu na ilustracji. Jeśli post z założenia ma być przeznaczony do ruchu organicznego, wtedy procent tekstu nie ma znaczenia. Tak jest właśnie w tym przypadku :)

 8. Dzięki wielkie, bardzo pomocne konkrety

 9. Katarzyna Granops

  Dziękuję, bardzo miło mi to słyszeć :) Pozdrawiam serdecznie!

 10. A ja muszę powiedzieć, że nie znałam tylko dwóch ostatnich porad. Za każdym razem jak czytałam tego posta i przechodziłam do kolejnych punktów, myślałam sobie, że to chyba źle, że wszystko wiem… To znaczy, że raczej za dużo czasu spędzam na facebooku, bo ta wiedza nie bierze się znikąd :D!

 11. Dzień dobry, nawiązując do treści artykułu, czy zdjęcie profilowe może zawierać adres firmy?

 12. Katarzyna Granops

  :) 2 ostatnie faktycznie najbardziej specjalistyczne, a jeśli całą resztę znałaś, to znaczy, że komunikacja na FB nie ma przed Tobą tajemnic :)

 13. Katarzyna Granops

  Adres www? Pamiętaj, że zdjęcie profilowe to tylko 180 na 180 px.
  Lepiej dodaj adres w opisie firmy na fanpage, ew. na zdjęciu w tle też.
  Funkcją zdjęcia profilowego jest to, że to jest miniaturka, która ma być rozpoznawalna, ma być zapamiętywalna, musi wyglądać atrakcyjnie, więc nie może na niej być za dużo tekstu.

 14. FB wprowadził ikonki dla urozmaicenia emocji, którymi użytkownik ocenia przeglądany post. Jednakże nie jest dla mnie jasne rozróżnienie pomiędzy dwiema: „lubię” i „super”, a przeciwstawną „wrr”.Sięgam do źródła informacji ( np. tygodnika).Zdarzenie zawiera opis negatywny o osobie, partii itp. oraz właściwą w moim odczuciu krytyczną opinię redaktora o tej osobie.Przyjmuję,że użytkownik nie może kliknąć dwu lub więcej ikonek dla jednego postu. A więc , czy „wrr” jest moją zgodą na potępienie sprawcy, czy zgodą na potępienie redaktora?

 15. Witam, czy można zmienić/podmienić grafikę w poście fb? (opublikowana grafika zawiera błędy i należy ją podmienić).

 16. Katarzyna Granops

  Niestety nie ma możliwości podmiany grafiki w poście. Możemy edytować jedynie tekst. Jeśli dodamy błędną grafikę, niestety musimy usunąć post i dodać go jeszcze raz, z poprawną grafiką. Pozdrawiam!

 17. Witam
  Jak pod nazwą firmy oznaczyć link zaczynający się od @:)

 18. Chciałam zapytać czy w wyszukiwarce facebook’a (tam gdzie wpisujemy poszukiwane osoby lub stronki) jest możliwość, żeby po kliknięciu tam kursorem, od razu wyświetlały nam się w podpowiedziach nazwy stron, których nie wpisywaliśmy? Czy musieliśmy wpisać jakąś stronę i wyświetlają się pokrewne? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

 19. Mam pytanie : jak dołączyć przycisk „wiadomość”, który widoczny jest na zdjęciu w tle na stronie fanpage. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

 20. Katarzyna Granops-Szkoda

  Aniu, tu znajdziesz instrukcję, jak dodać przyciski wezwania do działania :)
  https://www.facebook.com/business/help/360935197430231
  Pozdrawiam!

 21. Katarzyna Granops-Szkoda

  Te wyniki są dostosowane do danej osoby i jej wcześniejszych zachowań, nie można tam np. ustawić reklamy.
  Reklamy na FB możemy umieszczać w kolumnie bocznej albo w newsfeedzie. Reklamy możemy tak na Instagramie tworzyć.

 22. Katarzyna Granops-Szkoda

  Chodzi Ci o tę informację w topie?
  To standard dla każdej strony, przeklikaj się po stronach firm :)
  Dzięki temu użytkownicy mogę sprawdzić, jaki jest facebookowy ,,nick” danej firmy.

 23. Katarzyna Granops-Szkoda

  Jurku, raczej nie ,,potępiamy” w ten sposób redaktora, tylko wyrażamy swoje odczucia dotyczące treści postu.
  Czyli: artykuł dotyczy tematu, który wywołuje w nas negatywne emocje. I wtedy klikamy przycisk wrr.
  Jeśli chodzi o rozróżnienie między ,,lubię” i ,,super”, to super jest po prostu bardziej nacechowane emocjonalnie – jeśli treść posta wywołuje w nas szczególnie pozytywne emocje, wówczas klikamy super.

 24. Witam,jak udostępnić publicznie zdjęcie wraz z komentarzami od znajomych na swej osi czasu ale bez możliwości dodawania komentarzy od osób którzy nie są znajomymi lecz mogliby na przykład polubić post?

 25. Arletta

  Dzięki za ten cenny wpis, pomogło w kilku jeszcze nieznanych zagwozdkach ;)

  Btw, czy pojęcie „fanpage” wciąż istnieje? Ostatnio trafiłam na artykuł, który wspominał o nieaktualności tego słowa, w zamian za „facebook page”…

 26. Witam serdecznie,

  Dodając link naszej strony na faceboku ( na swojej osi czasu) wszystko dodaje się pięknie, tworzą sie miniatury opisy itp… tylko facebook jakby pamiętał logo / zdjęcie sprzed aktualizacji go na naszej stronie – dodaje stare zdjęcie sprzed aktualizacji naszej strony www.
  Jest jakiś sposób na usunięcie tego z pamięcia naszego facebooka bądz jakiś inny sposób aby działało to poprawnie?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 27. Jolanda

  Niestety, przy komentarzach NAKLEJKI nie działają. Nawet na czacie nie działa „WYBIERZ NAKLEJKĘ”. Proszę o pomoc, za którą z góry dziękuję. Pozdrawiam.

 28. Ostatnio zauważyłem, że znajomi dodają statusy na FB w formie obrazka. Przekopuje cały Internet i nic nie znalazłem. Pomożecie?

 29. Moi drodzy czy można dodać np. w komentarzach adres e-mail np zatrzymamyhandeldziecmi@gmail.com żeby był od razu odnośnikiem do programu pocztowego?

 30. Nieźle się podpisałem. Zależało mi na tych komentarze ale pod postami na FB. W samych postach też raczej nie ma odnośników do jeżeli się wpisze adres e-mail. Czy można to jakoś zrobić?

 31. aRTofFOTO

  Mnóstwo uzytecznych wskazówek.

 32. Jak powstaje kolumna Kontakty i co oznacza zielona kropka lub 4min

 33. Anatoleks

  Mam pytanie. Chcę zamieścić na FB kilkadziesiąt zdjęć, ale już z gotowymi opisami (podpisane gotowym komentarzem do każdego z nich), chodzi o ty ponowne dodawanie gotowych już opisów pod zdjęciami, jest niepotrzebny powielaniem już czegoś gotowego, pracochłonne?

 34. Łukasz

  Czy da się zmienić kolor ikon?

 35. Miastecki fan pchlego targu

  Dobrze jest mieć zestaw stałych narzędzie pod ręką.

 36. You are sharing the informative post. I will wait for your next one.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz