Błażej Starosta

Kreuj, zachwycaj, konwertuj — naucz się tworzyć strony www!

Marketing jest sercem rozwoju stron internetowych. Zdajesz sobie z tego sprawę, gdyż działając w różnych obszarach marketingowych, masz wiedzę na temat tego, jak strony powinny wyglądać, by wprawiać w zachwyt odwiedzających, a także jak je odpowiednio promować, by potem tylko zliczać konwersje. A gdyby tak wykorzystać swoją wiedzę, pójść o krok dalej i nauczyć się samodzielne tworzyć strony internetowe?

Materiał partnerski stworzony przez firmę LH.pl.

Od marketera do web developera? Ta droga wcale nie musi być tak długa i kręta, jak Ci się wydaje. Bez względu na to, czy interesujesz się SEO, reklamą w internecie, copywritingiem, analityką danych czy rozwojem w social mediach, z pewnością masz już pewne doświadczenie ze stronami www. To doświadczenie obecnie pomaga Ci planować rozwój stron i biznesu w sieci, aby odnieść sukces w internecie.

Wyobraź sobie jednak, że jesteś w stanie zrobić jeszcze więcej – samodzielnie wpłynąć na proces tworzenia stron internetowych, dostosowywać je do potrzeb biznesowych lub tworzyć je od zera. Czy nie brzmi to zachęcająco? Dzięki WordPressowi to możliwe, a co więcej, możesz zacząć swoją przygodę z tworzeniem stron www bez konieczności nauki programowania. 😊

WordPress – co to jest i dlaczego marketerzy powinni go poznać?

WordPress jest narzędziem, które pozwala bez znajomości programowania tworzyć indywidualne strony internetowe, a potem zarządzać nimi przez intuicyjny panel sterowania. Zaletą WordPressa jest to, że jest on bardzo przyjazny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Co więcej, cieszy się on niesamowitą popularnością – obecnie, zgodnie z danymi od W3Techs z września 2023 roku, WordPress jest używany przez 43.2% wszystkich stron internetowych i stanowi 63,1% udziału rynkowego wśród stron, których oprogramowanie do zarządzania treścią jest znane. To znaczące statystyki, które podkreślają dominującą pozycję WordPressa na rynku CMS, a w LH.pl obserwujemy, że pośród użytkowników tworzących pierwszą stronę aż 90% instalowanych aplikacji to właśnie WordPress.

Nabycie umiejętności tworzenia stron www pomoże Ci zarówno w rozwinięciu umiejętności marketingowych, jak i pozwoli nabyć zupełnie nową wiedzę i poszerzyć zakres swoich kompetencji.

Podobnie jak web developer powinien zrozumieć podstawy SEO, aby realizować swoje zadania, tak i Ty, jako marketer, możesz wzbogacić swoje kompetencje poprzez poznanie tajników tworzenia stron www.

Znajomość WordPress może nie tylko pomóc Ci w stworzeniu własnej, imponującej strony internetowej, ale także w rozwijaniu swojego kunsztu i umiejętności marketingowych. Marketing internetowy i funkcjonowanie stron internetowych idą ze sobą w parze. Opanowanie sztuki tworzenia stron www może więc przynieść znaczące korzyści na płaszczyźnie zawodowej – w zależności od Twoich oczekiwań i zaangażowania może otworzyć przed Tobą drzwi do nowych ścieżek kariery lub pozwolić nabyć wiedzę, która ułatwi Ci współpracę z zespołem developerskim bądź sprawi, że będziesz skuteczniej realizować cele marketingowe.

Nauka WordPressa za darmo

Największą zaletą WordPressa jest jego społeczność. Ogromne community skupione wokół tego projektu sprawia, że w sieci można znaleźć mnóstwo zasobów, dzięki którym nauka jest przyjemna, łatwa, a także w wielu przypadkach całkowicie darmowa.

PORADA

W sieci znajdziesz mnóstwo poradników czy blogów, które wyjaśniają krok po kroku, jak zainstalować WordPressa, czy też jak wdrożyć w nim określone funkcjonalności. Jeśli zamiast czytania wolisz oglądanie, to YouTube Cię nie zawiedzie. Cała masa materiałów wideo odpowie na niemal każde pytanie związane z WordPressem.

Co więcej, w sieci znajdziesz także ogromną ilość kursów WordPressa, będących jednym z najlepszych sposobów na naukę, jak np. kompletny, bezpłatny kurs WordPressa dla osób początkujących. To kurs podzielony na ponad 10 godzin lekcji wideo, skrupulatnie uporządkowany i zaplanowany tak, aby przeprowadzić początkującego użytkownika za rękę poprzez każdy etap tworzenia strony internetowej na WordPressie. Nauczysz się z niego, jak wybrać domenę i serwer hostingowy, jak przeprowadzić instalację oraz dostosować ustawienia WordPressa, jak wybierać i dostosowywać szablony oraz funkcjonalności strony, jak wdrażać własne treści, jak generować formularze oraz jak sprawować bieżącą opiekę nad stroną.

Własna strona na WordPressie. Od czego zacząć?

Do stworzenia witryny przy użyciu WordPressa, konieczne jest posiadanie dwóch elementów: domeny oraz hostingu.

1 Domena i hosting

Domena to niepowtarzalny adres Twojej strony w sieci, pod którym użytkownicy będą mogli Cię odnaleźć. Natomiast hosting to usługa zapewniająca Twojej stronie przestrzeń i dostępność online. Zarówno domenę, jak i hosting możesz zakupić u jednego dostawcy tych usług, np. od LH.pl. Stawiając pierwsze kroki z WordPressem, zwróć jednak uwagę na funkcjonalności, które ułatwią Ci start. Niektóre z firm hostingowych zapewniają autoinstalator WordPressa, czyli narzędzie, które umożliwia błyskawiczną instalację WordPressa na Twoim koncie hostingowym.

2 Instalacja WordPressa

Jeżeli wybrany przez Ciebie hosting oferuje autoinstalator WordPressa, proces instalacji będzie znacznie łatwiejszy. Wystarczy kilka kliknięć w panelu zarządzania hostingiem, żeby zainstalować WordPressa na swoim serwerze. Jeżeli jednak Twój hosting nie oferuje takiej funkcji, będziesz musiał zainstalować WordPressa ręcznie. Możesz to zrobić, ściągając oprogramowanie z oficjalnej strony WordPress.org i przesyłając je na serwer za pomocą FTP. Konieczne będzie także samodzielne utworzenie bazy MySQL w panelu zarządzania hostingiem. Z kursów WordPressa dowiesz się, jak wykonać instalację na oba sposoby.

3 Pierwsze kroki w WordPressie

Po zainstalowaniu WordPressa kolejnym krokiem jest wybór motywu, czyli dostosowanie wyglądu Twojej strony. WordPress oferuje wiele motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych, spośród których możesz wybierać. Na początek możesz oprzeć się o darmowy motyw, aby zapoznać się z obsługą WordPressa.

Po wybraniu motywu pozostaje zająć się podstawową konfiguracją strony, czyli ustawieniem tytułu i opisu strony, a także stworzeniem wszystkich potrzebnych podstron i wypełnieniem witryny własnymi treściami. Tu również pomocny będzie dobrze zaplanowany kurs, który wprowadzi Cię w WordPressa, nauczy obsługi kokpitu i wytłumaczy krok po kroku, w jaki sposób możesz stworzyć atrakcyjnie wyglądającą stronę.

Warto rozwijać swoje umiejętności

W dzisiejszym świecie tworzenie strony internetowej to już nie tylko zaszczyt programistów czy specjalistów IT. To szansa dla każdego, kto chce podnieść swoje kompetencje i wzbogacić swoją wiedzę. Dlaczego więc nie podjąć się tego wyzwania? Może czas na krok w nieznane, na zdobycie nowych umiejętności, które pozwolą Ci nie tylko posiąść wiedzę o tworzeniu stron www, ale również otworzą przed Tobą drzwi do niezliczonych możliwości w świecie marketingu internetowego. 😊

W wielu sytuacjach znajomość WordPressa może dodatkowo poprawić Twoje perspektywy na rynku pracy. Biegłość w tworzeniu stron www niekoniecznie musi od razu oznaczać zmianę kariery na web developera. WordPress przydaje się dziś na stanowiskach związanych z marketingiem internetowym, reklamą czy tworzeniem treści. Rozszerzając swoje horyzonty wiedzy i zdobywając nowe umiejętności, pokazujesz pracodawcom swoją gotowość do ciągłego rozwoju oraz odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań.

czytaj także

Backup sklepu internetowego. Dlaczego warto ubezpieczyć swoją stronę?

Błażej Starosta

O autorze

Błażej Starosta

Specjalista ds. Systemów Wewnętrznych. W LH.pl dba o rozwój aplikacji – od strony www, przez panel klienta, aż po bloga czy platformę kursową....

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz