Łukasz Żelezny

10 pomysłów, które możesz wykorzystać do generowania ruchu i zainteresowania na blogu

Codzienne blogowanie może stać się nudną, a nawet odstręczającą czynnością. Może zabraknąć Ci pomysłów, czasu lub motywacji. Podobnie, nie widząc zwiększenia ruchu na blogu po umieszczeniu na nim nowych treści, możesz zadawać sobie pytanie: po co w ogóle zadaję sobie trud blogowania? Poniżej podaję kilka pomysłów na to, jak tworzyć wpisy na blogu, które pobudzą i zaangażują Twoich czytelników oraz zwiększą ruch na stronie.

1. Przeznacz cały dzień na burzę mózgów

Blogowanie to nie tylko pisanie; autorzy wiele czasu poświęcają ,,burzy mózgów”, by znaleźć nowe pomysły na wpisy na blogu. Zamiast tracić 2-3 godziny dziennie na rozmyślania nad jednym dobrym pomysłem na wpis, poświęć jeden dzień ze swojego tygodnia lub miesiąca, aby stworzyć listę 15-30 pomysłów na treści. Zapisz te pomysły i stwórz 2-3-zdaniowe streszczenia ich celu. Wesprzyj swoje pomysły na wpis odniesieniami do stron internetowych lub linkami do zewnętrznych źródeł informacji. Gdy skończysz, możesz skorzystać z tej listy, gdy brakuje ci pomysłów na treści. Możesz wykorzystać do tego celu platformę http://MyBlogU.com która oferuje moduł burzy mózgów.

2. Opublikuj wyzwanie lub konkurs

Stwórz wyzwanie lub konkurs dla czytelników, umożliwiający im zaangażowanie się i powrót na Twoją stronę. Stwórz zachęty do wzięcia udziału w tym wydarzeniu; możesz na przykład zaoferować kartę podarunkową lub inną nagrodę dla zwycięzcy (lub zwycięzców). Śledź wszystkie pomysły i treści tworzone w związku z tym wyzwaniem/konkursem; taki wkład czytelników można często wykorzystać jako materiał do przyszłych pomysłów na wpisy i wyzwania / konkursy.

3. Stwórz listę mailingową

Posiadanie gotowej publiczności, do której można wysyłać maile, to jeden z najlepszych sposobów na generowanie celowego ruchu (i pomysłów użytkowników) na Twojej stronie. Najczęstszą metodą stosowaną do wygenerowania takiej publiczności jest umieszczenie formularza rejestracji na Twoim blogu. Stwórz zachętę, aby Twoi czytelnicy zarejestrowali się na tej liście; na przykład zaoferuj kopię swojego e-booka dla każdego, kto poda swój adres e-mail za pośrednictwem formularza uczestnictwa na Twojej stronie. Tutaj przyda się na przykład http://www.mailchimp.com który do 2,000 subskrybentów oferuje darmowy dostęp do swojej platformy. MailChimp jest również bardzo prosty w integracji z popularnymi platformami CMS.

4. Wykorzystaj media społecznościowe do pozyskiwania czytelników

Utwórz fanpage na Facebooku dla Twojej stronie internetowej w celu rozpoczęcia popularyzacji Twojego bloga wśród członków tej platformy społecznościowej. Możesz także stworzyć konto na Twitterze i publikować linki do Twoich treści za pośrednictwem tego serwisu. Wykorzystaj Hootsuite, aby zaplanować publikowanie treści w czasie, jak również Viral Content Buzz, aby zwiększyć swój zasięg.

Platforma BuzzSumo  pomoże natomiast w odnalezieniu interesujących tematów, które już wcześniej sprawdziły się jako często udostępniane w mediach społecznościowych.

 

Działalność w mediach społecznościowych pomoże Ci wygenerować:

 • ruch;
 • świadomości marki;
 • klientów zainteresowanych współpracą;
 • dodatkowych subskrybentów.

Nie zapomnij użyć UTM Tags, aby otagować każdy adres URL. W ten sposób możesz śledzić skuteczność każdej kampanii w Google Analytics.

 5. Publikuj gościnne wpisy

Inni blogerzy również poszukują nowych treści, które zaangażują ich czytelników i wygenerują ruch. Napisz do kilku blogerów, którzy już publikują treści w Twojej domenie blogów i zapytaj, czy byliby zainteresowani wpisem gościnnym napisanym przez Ciebie.

W zamian za tę darmową treść ci blogerzy mogliby umieścić link do Twojego bloga. Pamiętaj, aby przestrzegać Wytycznych Google dla webmasterów. Linki z treści gościnnej powinny być oznaczone jako rel=nofollow. Zacznij oferować posty gościnne najpierw mniejszym blogom, a następnie – wykorzystując te posty jako rodzaj CV – zabiegaj o większe i bardziej popularne blogi.

Możesz spróbować platformy MyBlogGuest (pamiętaj o nofollow)

6. Opublikuj coś kontrowersyjnego

Jeśli naprawdę chcesz zaangażować swoich czytelników, zamieść treść dotyczącą czegoś ryzykownego lub kontrowersyjnego. Dołącz osobistą opinię na temat danej sprawy i poproś o opinie czytelników.

Gdy zaczną pojawiać się komentarze do Twojego wpisu, kontroluj dyskusję, odpowiadając wszystkim użytkownikom. W razie potrzeby możesz nawet wykorzystać kontrowersyjny post, publikując wpis uzupełniający, która odniesie się do wszystkich komentarzy i opinii czytelników.

7. Opublikuj e-book lub biuletyn informacyjny

Jeśli masz dużo zawartości informacyjnej już opublikowanej na blogu, rozważ kompilację niektórych z tych treści w formie e-booka lub biuletynu. Powiadom swoich czytelników o tej specjalnej publikacji, zamieszczając ją na pierwszej stronie witryny i wyślij mailem powiadomienia do swoich subskrybentów.

Gdy e-book lub biuletyn będzie gotowy, możesz go również wykorzystać, aby zachęcić czytelników do zapisania się na listę mailingową.

W tym celu zaoferuj ebooka tym, którzy zapiszą się do listy mailingowej. Link do PDF’a zostanie wysłany na podany email. Dzięki temu masz pewność, że lista mailingowa zawiera prawdziwe, istniejące adresy email.

Jeśli chcesz zwiększyć zasięg poprzez umieszczenie swojego e-booka w sklepach online, przydanym może być MyEbookMarket.com

8. Opowiedz jakąś osobistą historię

Personalizacja bloga jest świetnym sposobem na pozyskanie czytelników i subskrybentów zainteresowanych Twoją treścią. Opowiadając osobistą historię i tłumacząc, jak odnosi się ona do treści bloga, głębiej angażujesz czytelników i subskrybentów i sprawiasz, że chcą powrócić, aby zapoznać się z dalszym ciągiem Twojej opowieści.

Aby zaangażować czytelników jeszcze bardziej, poproś o informacje zwrotne od nich po odwiedzinach na blogu. Większość ludzi uwielbia udzielać rad, więc prośba o nie z pewnością wygeneruje komentarze użytkowników na Twojej stronie.

Za przykład niech posłuży blog Gill Andrews http://truestorieswithgill.com/, która opowiada w formie wywiadów historie zwykłych, mogłoby się wydawać, ludzi. Liczba udostępnień w platformach społecznościowych mówi tu sama za siebie.

 9. Podkręć zainteresowanie podcastami, filmami i zdjęciami

Mimo że blog zazwyczaj składa się z tekstu, możesz od czasu do czasu dodać podcast lub wideo, żeby podkręcić atmosferę i dodać blogowi różnorodności. Zdjęcia i rysunki są również przydatne przy opisie zdarzenia lub tłumaczeniu idei. Z uwagi na to, że wielu czytelników stymuluje bardziej grafika, a nie słowa, konieczne jest zaangażowanie również prawej połowy mózgów czytelników.

Jeśli video, to warto rozważyć platformę Wistia, która pomaga webmasterom hostować pliki wideo niejako na własnych stronach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, aby pliki wideo widoczne były w SERPach (jako snippety) lub jeśli chcemy prezentować treści video wyłącznie zalogowanym użytkownikom.

W zdjęcia natomiast warto zaopatrywać się na darmowym freeimages.com lub płatnym (w rozsądnych cenach) photodune.net

10. Jaki jest Twój pomysł na generowanie ruchu na blogu?

Skomentuj, Udostępnij, Bądź w kontakcie poprzez linkedin Lukasz Zelezny, twitter @LukaszZelezny

czytaj także

TOP 10 błędów w Facebook Marketingu

Łukasz Żelezny

O autorze

Łukasz Żelezny

Speaker | Head of Organic | SEO Evangelist | Link Builder, PPC & Social Media geek | Traveler (UK,Far East,Scandinavia) | Drum And Bass Producer

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Ciekawy artykuł. Chyba rzeczywiście muszę pomyśleć nad listą mailingową… :)

 3. Czy facebook nie reaguje negatywnie na takie narzędzia jak Hootsuite? Czy nie grozi nam zablokowanie konta?

 4. Rodzinne Porachunki

  Takiego artykułu szukałem. Pomysły są bardzo ciekawe i na pewno je wykorzystam na swoim blogu, zwłaszcza że moja przygoda z blogowaniem trwa dopiero jeden miesiąc.

 5. Kamila Nitschka

  Dobry artykuł, wymienione sposoby dają efekty. Jednak najlepszym sposobem na duży ruch to po prosty dobry, wartościowy i zoptymalizowany artykuł. Musimy wiedzieć co szuka w sieci potencjalny czytelnik i o tym napisać.
  Rozwiązanie problemu internautów sprawi, że będziemy mieć spory ruch z samej wyszukiwarki google, bez konieczności „reklamowania” go w sieciach społecznościowych itp

 6. Punkt 8, to jedna z moich ulubionych metod, warto udzielać rad a do tego dopisac ciekawą historie z tym związaną. :)

 7. nic odkrywczego, liczyłam na jakieś bardziej ciekawe pomysły

 8. Joanna Poczęsna

  Fajny tekst, szczególnie odnośniki do narzędzi, które pomogą uzyskać opisywany efekt. Dzięki :)

  Jeśli chodzi o punkt 10, to zgadzam się z Kamilą Nitshką, że bardzo ważne jest to, żeby poruszać tematy odpowiadające na potrzeby czytelników – warto tu zwrócić uwagę na statystyki dotychczasowych publikacji. Poza tym optymalizacja treści.

 9. Jeśli chodzi o koszty do zyski to wysokiej jakości treść wystarczy w zupełności. Jak strona ma dobry kontent to ludzie sami będą wracać.

 10. Adrian Pakulski

  @Kamila Nitschka : blogów „How To” jest ponad miarę, a nadprodukcja treści to prawdziwa plaga. Dziś na blogach szuka się osobowości, indywidualizmu. Budowanie długiego ogona z Google jest w porządku, ale nie perspektywie długoterminowej; wskaźnikiem wiarygodności i wartości bloga jest liczba stałych użytkowników, którzy wchodzą na bloga bezpośrednio (z palca).

 11. A czy ktoś myślał może o publikacji zabawnych treści? Wydaję mi się, że w sieci takie są najcenniejsze.

 12. Czyli w skrócie:

  – gościnne wpisy, konkursy i hot newsy dla pozyskania ruchu
  – social media, newsletter do rozsyłania treści dalej

  Widzę, że po ostatnich akcjach google nikt już nie poleca systemów linkujących, katalogów itp akcji.

 13. Ciekawy artykuł, kilka trafnych propozycji dodatkowych narzędzi. Choć jestem zdania, że dobra treść zawsze się obroni:)

 14. Widzę że ktoś wspomniał wcześniej o wykopie.. samo dodanie linka może nie przyniesie nam dużego ruchu, jednak jeśli link do artykułu zyska odpowiednią ilość wykopów i trafi na stronę główną to wtedy jest moc. Podobnie wychodzi również wrzucenie na joemonster w szybkie linki, oczywiście jeśli załapie się na stronę główną. Dosyć spory ruch można sobie zrobić z Facebooka przez płatną zajawkę artykułu, no ale za to już trzeba zapłacić.

 15. Grzegorz Czech

  Jak dla mnie artykuł jest jakby wstępem do większej całości. Przydałaby się kontynuacja w postaci osobnych „rozdziałów”. Będę czekał na ciąg dalszy. Przy okazji… Wesołych Świąt :)

 16. Wcześniak i co dalej

  Nie pomyślałam, że mogę wydać ebooka z treści mojego bloga. Na razie mam zbyt mało, ale na pewno zachowm to w pamięci. Dopisałabym do tej listy: opublikuj informacje, których inni poszukują.

 17. Gill Andrews

  Hey Łukasz,

  Thanks for the mention. Glad you enjoyed the True Stories ;)

  Gill

 18. Co najważniejsze to sam blog musi zawierać konkretną treść. Jak już taki będzie to te pomysły z pewnością pomogą zwiększyć ruch na blogu.

 19. @Łukasz Żelezny
  dzięki za odpowiedź. nie zrozumieliśmy się trochę – miałem na myśli pisanie wartościowych artykułów dla portali branżowych i mediów mainstreamowych.

  Całkowicie zgadzam się, że platformy go guestblogginng odpadają. To co teraz budzi wątpliwości, za pare miesięcy może rzeczywiście spotkać się z karą.

  Niemniej jednak bardzo silne linki z mediów w połączeniu z optymalizacją treści sprawiły, że nasze artykuły w ciągu kilku miesięcy dotarły z 4-5 strony wyszukiwania na 1 miejsca.

  Uważam, że ta strategia działa idealnie, a ruch z Google konwertuje nam kilka razy bardziej niż śmieciowy ruch z Facebooka.

 20. Gdzieś ostatnio przeczytałem fajne stwierdzenie, parafrazując: „bloga prowadzą tylko te osoby, które utrzymują się z czegoś innego”. Nie twierdzę, że to 100% prawda, ale z pewnością niewiele do 100% brakuje ;)

 21. Patryk Zieliński

  Cenne rady, na pewno postaram się część wprowadzić w życie :)

 22. Ciekawe i kontrowersyjne naglówki – zawsze pomogą

 23. Olomanolo.pl

  Bardzo cenne rady. Dzieki:)

 24. adtree.pl

  Napisałem ponad 10 tyś wpisów w życiu na różnego rodzaju blogach. Największy ruch mają wpisy kontrowersyjne które wzburzają czytelników.

 25. TrustedCosmetics

  Bardzo dziękuję. Interesujące podpowiedzi, z których na pewno skorzystam :)

 26. Warto też spróbować z profesjonalnymi firmami, które zajmują się generowaniem ruchu na stronie.

 27. filmland.com.pl

  W dzisiejszych czasach, aby przyciągnąć uwagę internautów należy publikować unikalną treść, w dodatku „pachnącą” kontrowersjami. To zawsze działa!

 28. BasketWomen.pl

  Unikalne treści, znalezienie niszy ;)

 29. Psychology of Life

  Bardz fachowy artykuł. Dużo trafnej treści. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za artykuł – warto przeczytać.

 30. Katarzyna Granops

  Dziękujemy za miły komentarz, cieszymy się, że tekst się przydał:)!

 31. michalwyszynski.pl

  Bardzo ciekawy artykuł na pewno skorzystam z tego co tu zawarte. Dzięki

 32. Dlaczego linki powinny zawierać nofollow? Żeby robot nie przeszedł do drugiej domeny? Jak bez tego odczytać ruch w GA prowadzący z danej witryny?

 33. Krzysztof Helm

  Wszystkie metody są ok, ale jedną z najważniejszych i najtrudniejszych to wyczerpać opisywany temat. Wiadomo, taki styl pisania zajmuje sporo czasu i konieczność posiłkowania się poza swoją wiedzą, informacjami pozyskanymi z różnych źródeł.
  Z pewnością zostanie docenione przez czytelników, którzy w zamian podzielą się opracowaną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz