Jacek Kubiak

Jak dolina krzemowa podbija świat finansów?

Dolina krzemowa rozpycha się ostatnio łokciami w usługach bankowych, również z użyciem krypto. Kiedy w 2011 roku Marc Andreessen napisał artykuł „Software is Eating the World” nikt do końca nie wierzył w to, jak dalece będzie to tekst przepowiadający przyszłość. W świecie, który jest już po Uberze i Airbnb nikt nie ma co do jego słów wątpliwości. Teraz wygląda na to, że dolina krzemowa zabrała się również za kwestie związane z bankowością.

Podejścia do tego problemu, m.in. dzięki bitcoinowi są jednak skrajnie różne i co ciekawe, dość wyraźnie widać, w jakim kierunku, według bardziej i mniej oficjalnych kanałów, zmierzają giganci technologiczni w tym obszarze. Prześledźmy najważniejsze doniesienia z tej sfery w ostatnich latach:

Facebook

Jedno słowo – Libra. Wyzwanie rzucone bankom, zarówno tym mniejszym, jak i tym większym. No i tutaj zaskoczenie, bo z jednej strony rewolucja, czyli prace nad federacyjną, korporacyjną, ponadnarodową walutą, z drugiej jednak Facebook Pay, który ewidentnie jest ukłonem w stronę tradycyjnego systemu i tradycyjnych usług. Facebook zdaje się być zatem okrakiem na barykadzie, tak na wszelki wypadek, gdyby Libra jednak nie wypaliła.

Google

Po dość znaczącym sukcesie Google Pay oraz ostatnich doniesieniach o nowych usługach o roboczej nazwie Cache, czyli koncie osobistym dopisanym do konta Google przy współpracy z Citigroup, widać wyraźnie, że Google, przynajmniej oficjalnie, staje raczej po stronie tradycyjnego systemu bankowego zintegrowanego z nowymi technologiami. Zresztą sam Caesar Sengupta wypowiedział się w tej sprawie następująco: „Nasze podejście to głęboka współpraca z bankami i systemem finansowym. Droga być może dłuższa, ale bardziej zrównoważona.”

Apple

W odpowiedzi na doniesienia o Librze Tim Cook stwierdził w wywiadzie dla jednego z francuskich dzienników, że „kwestia pieniądza powinna pozostać w rękach rządów poszczególnych krajów. Nie czuję się dobrze z myślą, że jakaś prywatna grupa mogłaby uruchomić pieniądz, który będzie konkurencyjny.” Z drugiej strony jeszcze w czerwcu w wywiadzie dla CNN Jennifer Bailey, wiceprezes Apple Pay, który przecież ściśle współpracuje z tradycyjną bankowością, stwierdziła „obserwujemy kryptowaluty (…). Uważamy ten temat za interesujący. Uważamy, że ma ciekawy, długoterminowy potencjał”. Wygląda więc na to, że Apple w tej kwestii wysyła sprzeczne sygnały i nie chce do końca zamykać żadnej z dróg.

Amazon

Na tym froncie najciszej. Choć firma zdradzała pewne oznaki pracy nad wprowadzeniem płatności w bitcoinie, pozostaje kwestia ewentualnych zwrotów, które w bitcoinie są oczywiście niemożliwe. Amazon jednak swojego czasu zakupił kilka domen dotyczących bitcoina i kryptowalut a Amazon Web Services oferuje możliwość budowy rozwiązań blockchainowych m.in z użyciem Ethereum. Co będzie dalej? Czas pokaże. Ciekawostką może być fakt, że Jeff Bezos przyznał na scenie konferencji Allen & Co w Sun Valley, po jednej z prezentacji na temat bitcoina i kryptowalut, że to właśnie dla takich rzeczy wciąż na tę konferencję przyjeżdża. Tutaj jednak również widać działania w dwie strony, bo jak donosi Wall Street Journal, Amazon tak jak Google, prowadzi rozmowy z różnymi bankami w tym z JPMorgan Chase & Co nad ofertą kont indywidualnych w ramach usług tej platformy.

Twitter

Trudno tu pisać o samym portalu, który żadnej integracji jeszcze nie ma, choć są już usługi umożliwiające dawanie napiwków w bitcoinie takie jak Bottle Pay czy tippin.me. Kluczową rolę jednak w nastawieniu Twittera do bitcoina i innych kryptowalut ma tu postać CEO Twittera – Jack Dorsey, który przy okazji jest również związany z amerykańskim pośrednikiem płatności, firmą Square, oraz aplikacja płatniczą CashApp, za której pomocą już dawno można kupować Bitcoina. Dorsey nie kryje się ze swoim ogromnym zainteresowaniem kryptowalutami i bitcoinem w szczególności. Dorsey w wywiadzie dla The Times of London stwierdził, że „świat koniec końców będzie miał jedną walutę, internet będzie miał jedną walutę. Osobiście uważam, że będzie to bitcoin”. Square w którymś momencie zatrudnił na pełen etat 5 deweloperów, którzy mają na celu tylko i wyłącznie prace nad ulepszeniem protokołu bitcoina, Dorsey aktywnie inwestuje też w bitcoinowe startupy, brał udział m.in. w 2,5 milionowej rundzie finansowania dla Lightning Labs, firmy która zajmuje się rozwojem Lightning Network, czyli drugiej warstwy zbudowanej na bitcoinie i służącej do mikropłatności.

Microsoft

Firma Billa Gatesa jeszcze usług bankowych nie oferuje, jednak w samym temacie kryptowalut i związanych z nimi możliwości jest coraz głębiej. Mówi się, że punktem zwrotnym było również zwiększone zainteresowanie tematem samego Billa Gatesa w kontekście fundacji Gatesów i możliwości jakie Bitcoin może zaoferować biedniejszej części tego świata. W książce Nathaniela Poppera pt: „Digital Gold”, zdradzone są kulisy rozmowy między Billem Gatesem a wspomnianym wyżej Wencesem Casaresem (twórcą Xapo i członkiem zarządu PayPala). Podobno Gates, po krótkiej rozmowie stwierdził: „wiesz co, poinformowałem w Fundacji, żeby nie dotykali bitcoina i to mógł być błąd. Zadzwonimy do ciebie”. Niedługo później Wences otrzymał z Fundacji zaproszenie do współpracy a sam Gates po raz pierwszy publicznie zaczął cieplej wypowiadać się na temat Bitcoina i jego możliwości. W tej chwili Microsoft Azure oferuje integrację z Ethereum Blockchain jako usługę a grupa entuzjastów i deweloperów z Microsoftu z Danielem Buchnerem na czele pracuje nad Microsoft Identity Overlay Network (ION), czyli zdecentralizowanym ID, które miałoby być związane technologicznie z blockchainem Bitcoina.

PayPal

W założeniach Petera Thiela jeszcze z końca lat ’90 poprzedniego wieku, PayPal miał być pewną alternatywą dla tradycyjnego systemu bankowego (w źródłach znajdziecie wywiad w tej sprawie z roku 1999). Życie ułożyło się jednak inaczej i PayPala można dziś rozumieć jako kolejną warstwę tego tradycyjnego systemu a obecny CEO firmy Daniel Schulman kilkukrotnie mówił w wywiadach o tym, że technologia blockchain jest dla nich bardziej interesująca niż Bitcoin jako waluta. W niedawnym wywiadzie dla Fortune, Schulman zapytany o powody głośnego wycofania się z Libry stwierdził, że na tak wczesnym etapie tego projektu, wolą skupić się na jednej rzeczy, to jest na rozwoju samego PayPala, jednak absolutnie nie przekreślają powrotu do współpracy w przyszłości. John Rainey, CFO PayPala z drugiej strony ujawnił w wywiadzie dla Yahoo Finance, że PayPal „ma również zespoły pracujące nad blockchainem i kryptowalutami i chcą wziąć udział w tym obszarze, bez względu na to, jak się rozwinie. Wydaje nam się jednak, że jest jednak trochę zbyt wcześnie [na bitcoina – przyp. red.].” Warto wspomnieć, że jednym z członków zarządu PayPala jest Wences Casares, twórca portfela kryptowalutowego Xapo. Z drugiej strony barykady jednak, PayPal chce też uruchamiać kartę kredytową zintegrowaną z Venmo. Co ciekawe dwóch współzałożycieli PayPala przyjęło skrajnie różne opinie na temat Bitcoina, podczas gdy Peter Thiel inwestuje w kopalnie kryptowalutowe i fabryki chipów do koparek kryptowalutowych w Teksasie, Bill Harris otwarcie, bez owijania w bawełnę nazywa bitcoina scamem.

Co będzie dalej, tego nie wie nikt. Wiadomo jednak, że wszystkie największe firmy technologiczne tego świata trzymają rękę na pulsie w kwestii kryptowalut. Niektóre wciąż budują swoje rozwiązania na systemie tradycyjnym, jednak zdają sobie sprawę z potencjału tego obszaru i nie wykluczają w żaden sposób swojego w nim udziału twierdząc, że jest może jeszcze odrobinę za wcześnie. A ten sam Marc Andreessen, który napisał wspomniany artykuł „Software is Eating the World” w 2011 roku, napisał też w roku 2014 artykuł „Why Bitcoin Matters?” ze słynnym już porównaniem bitcoina w 2014 do „komputerów osobistych w 1975 i internetu w 1993”. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.

Fortune: Czy posiada Pan jakieś kryptowaluty?
Daniel Schulman (CEO PayPala): Tak. Bitcoina.
Fortune: Tylko Bitcoina?
Daniel Schulman: Tak. Tylko Bitcoina.
szkolenie z kryptowalut

czytaj także

Jak Google, Amazon, Apple i Facebook mogą wykorzystać blockchain?

Jacek Kubiak

O autorze

Jacek Kubiak

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

  2. Super mega dzieki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz