Tomasz Repeta

Co to jest hashtag i jak go używać na Instagramie?

To, że dziś hashtag jest jednym z najbardziej popularnych znaków na świecie, wie już chyba każdy. Siła hashtagu jest wykorzystywana przez największe marki. A oprócz tego sam symbol stał się chlebem powszednim w komunikacji. Jeżeli jeszcze nie korzystasz na co dzień z tego znaku, czas najwyższy dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Co to jest hashtag?

Kiedyś hashtag był używany tylko na Twitterze, dziś jednak zagościł na wielu innych platformach komunikacyjnych (Facebook czy Instagram), a także w kulturze. Ale właściwie co oznacza hashtag? Dla jasności – hashtag oznaczamy symbolem # i stawiamy go przed słowem lub wyrażeniem, które w przekazie między nadawcą i odbiorcą stanowi najważniejszą część w całym akcie komunikacyjnym. Jest to nic innego, jak prosta zasada grupowania wiadomości, która pozwala odszukać wszystkie informacje na określony temat.

Jak używać hashtagów
Źródło grafiki: http://www.postplanner.com/how-to-use-hashtags-on-twitter-facebook-instagram-google-plus/

Krótka hashtagowa historia

Historia symbolu nie jest zbyt skomplikowana. Sam hashtag, zanim stał się popularny, miał zastosowanie w informatyce. Każdy informatyk za pomocą tego znaku podkreślał ważność danego znaczenia. Jest to natychmiastowy tryb adresowania. Później hashtag znalazł swoje zastosowanie w sieciach IRC, gdzie określano nim grupy i tematy. Komputerowe zagwozdki zainspirowały Chrisa Messina do tego, żeby taki system wprowadzić na Twitterze i na przełomie 2009-2010 roku rzeczywiście społeczność mikrobloga zaczęła korzystać z tego symbolu.

Hashtag na Instagramie – jak używać?

Swoją stabilną pozycję symbol ten znalazł na Instagramie. Zastanawiasz się, co daje hashtag? To dzięki niemu jesteśmy w stanie przebrnąć przez ogromną ilość zdjęć. Hashtag na Instagramie jest kluczem do grupowania zdjęć i przydzielania mu odpowiednich grup tematów.

Jak zatem należy używać znaczników na Instagramie? Najważniejszym przykazaniem przy doborze hashtagów jest ich zgodność z tematyką zdjęcia lub wideo. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej reguły, nasze treści mogą wyświetlać się odbiorcom, dla których nasz content nie jest interesujący. Przez to użytkownicy mogą poczuć, że ich czas został zmarnowany, a oni sami zostali oszukani. Wówczas nasze zdjęcie lub wideo może zostać zgłoszone jako niepasujące do hashtaga. 

Język, jakim posługują się Twoi odbiorcy, nie jest bez znaczenia. Najczęściej używane, anglojęzyczne znaczniki mogą wydawać się kuszące, ale należy pamiętać o dodawaniu hashtagów w języku ich adresatów. Nie wszystkie znaczniki, jakie pojawiają się na Instagramie, pomagają zasięgom postów. Istnieje lista hashtagów zbanowanych. Używanie ich wpływa negatywnie na widoczność posta, dlatego należy zapoznać się z tą listą i unikać zamieszczonych na niej znaczników. Instagram wprowadza również ograniczenia hashtagowe – można użyć maksymalnie 30 słów lub zwrotów oznaczonych symbolem #. Badania pokazują jednak, ile hashtagów na Instagramie warto użyć – optymalne jest to liczba od 11 do 15 hashtagów.

Optymalna ilość hashtagów na Instagramie
Źródło grafiki: http://www.postplanner.com/how-to-use-hashtags-on-twitter-facebook-instagram-google-plus/

Hashtagi na Instagramie – gdzie ich szukać?

Wyszukiwarka na Instagramie umożliwia odnajdywanie profili, miejsc oraz znaczników (hashtagów). Po wpisaniu interesującego hashtaga użytkownik ma 3 opcje. Może go zaobserwować – tak jak np. profil oraz przeglądać „Najpopularniejsze” i „Ostatnie”. Pierwsza zakładka zawiera posty, które cieszyły się (w porównaniu do innych) największym zainteresowaniem w krótkim czasie. „Ostatnie” to nic innego, jak najnowsze posty, które zostały oznaczone wybranym hashtagiem.

hashtagi na instagramie
Obecnie Instagram to medium, które kładzie równy nacisk zarówno na zdjęcia, jak i wideo. Warto zaznaczyć, że Instagram w Polsce wciąż zyskuje na popularności. Między styczniem 2020 r. a 2021 r. przybyło prawie 2 mln nowych użytkowników. Obecnie Instagram ma 9.2 mln użytkowników w kraju nad Wisłą. Jest to rekordowy wynik dla fotograficznego serwisu Facebooka. Warto zatem obrać właściwą strategię obecności w tym medium.

Chcesz wiedzieć więcej o Instagramie? Zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych, bardziej zaawansowanych artykułów na ten temat:

8 porad, które pozwolą Ci rozwinąć Twój profil na Instagramie

7 wskazówek, jak tworzyć lepsze InstaStories

Instagram Marketing – 25 porad jak zdobywać więcej followersów i like’ów?

7 powodów: ,,Instagram będzie największą platformą social!”

10 najczęściej popełnianych błędów na Instagramie

7 kroków – budowanie marki na Instagramie

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prowadzić profil na Instagramie, aby był on spójny z Twoją marką i angażował potencjalnych klientów, a także jak poprawnie używać hashtagów i skutecznie reklamować się na tej platformie, koniecznie zapisz się na nasze szkolenie z Instagram Marketingu! ❤️

czytaj także

Twitter Marketing – „Wyćwierkaj” sobie sukces

Tomasz Repeta

O autorze

Tomasz Repeta

Absolwent Instytutu Politologii i Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej – komunikacji medial...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Bardzo fajny artykuł, świetnie obrazujący zagadnienie hashtagów :)

 3. hashtagi na instagrama

  Excelente aporte. Gracias Saludos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz