Marek Kaczmarek

Pozycjonowanie marki – jak wyróżnić się na tle konkurencji?

W dzisiejszym niezwykle konkurencyjnym i dynamicznym świecie odpowiednie pozycjonowanie marki staje się koniecznością, aby przetrwać i odnieść sukces. W środowisku, w którym każdego dnia pojawiają się nowe firmy i produkty, gdzie technologia ewoluuje w ekspresowym tempie, a oczekiwania konsumentów są coraz wyższe, to właśnie silne, dobrze zrozumiane i dobrze pozycjonowane marki są w stanie zdobyć przewagę konkurencyjną, utrzymać lojalność klientów i zapewnić sobie stabilne miejsce na rynku.

Ale jak osiągnąć te ambitne cele? Jak skutecznie zdefiniować i komunikować unikalne cechy naszej marki, tak aby wyróżniła się ona w ramach danej grupy docelowej? To są pytania, na które każdy przedsiębiorca szuka odpowiedzi. 

W tym artykule omówimy strategie pozycjonowania marki, abyś mógł zaprojektować i wdrożyć skuteczne podejście, które pozwoli Twojej marce wybić się z tłumu i zyskać uznanie na rynku.

Czym jest pozycjonowanie marki?

Pozycjonowanie marki – to fraza, której często używamy, ale czy naprawdę wiemy, co oznacza? Czy rozumiemy, jakie korzyści może przynieść naszej firmie? Dlaczego to ważny fundament strategii marketingowej?

Pozycjonowanie marki – definicja

Pozycjonowanie marki to strategiczny proces zarządzania percepcją marki w umysłach konsumentów. Celem jest stworzenie wyjątkowego, trwałego i pozytywnego obrazu marki, który różni się od konkurencji i jest atrakcyjny dla określonej grupy docelowej.

W ramach strategii pozycjonowania marki wpisuje się szereg czynności, które obejmują identyfikację i komunikację unikalnych cech, korzyści i wyróżników marki, które są istotne i przekonujące dla konsumentów. Jest to kluczowy element budowania silnej marki i osiągania sukcesu na rynku.

Dlaczego pozycjonowanie marki jest ważne?

Skuteczne pozycjonowanie marki może być kluczem do sukcesu. Pozwala ono:

 • Na wyróżnienie marki w otoczeniu konkurencyjnym
 • Budować lojalność wśród potencjalnych klientów
 • Zwiększyć świadomość i poprawić wizerunek marki
 • Podnieść wartość pozycjonowaniem marki

Pozycjonowanie marki – jak zaprojektować komunikację? Od czego zacząć pozycjonowanie marki?

Analiza konkurencji w trakcie pozycjonowania marki

Aby skutecznie wyróżnić swoją markę w otoczeniu konkurencyjnym, musisz najpierw poznać swoich rywali. Analiza konkurencji jest procesem badania innych firm działających w Twoim sektorze lub oferujących podobne produkty lub usługi.

PORADA

Na początek zidentyfikuj swoją bezpośrednią konkurencję. Kim oni są? Jakie produkty lub usługi oferują? Jakie mają mocne i słabe strony? Jakie cechy ich produktów są najbardziej cenione przez konsumentów? Gdzie mogą leżeć ich słabości?

Kolejnym krokiem jest zrozumienie, jakie wartości promują Twoi konkurenci. To może być klucz do zrozumienia tego, co kieruje ich działaniami i decyzjami. Czy skupiają się na zrównoważonym rozwoju? Może priorytetem jest dla nich luksus i ekskluzywność? Może po prostu komunikują wyłącznie niską cenę? W tym punkcie nie zapomnij sprawdzić, co wyróżnia konkurencję na rynku. Może to być unikalna cecha produktu, specjalna oferta czy wyjątkowy sposób komunikacji z klientem.

W tym miejscu warto dodać, że analiza konkurencji to nie jednorazowe zadanie, ale proces, który powinien być przeprowadzany regularnie. Rynek się zmienia, a wraz z nim Twoi konkurenci i możliwości konkurowania z nimi. Ważne, aby zmieniająca się grupa docelowa z każdym Twoim marketingowym krokiem podchodziła z optymizmem do wizerunku firmy.

Zrozumienie potrzeb grupy docelowej kluczowe w pozycjonowaniu marki

Aby efektywnie pozycjonować markę, musisz dogłębnie zrozumieć potrzeby i oczekiwania swojej grupy docelowej. Rozumienie tego, czego potrzebują i czego oczekują Twoi klienci, jest kluczem do skutecznego budowania i utrzymania wizerunku marki.

Przede wszystkim musisz poznać priorytety swoich klientów. Czy cenią niskie ceny, a może wolą zapłacić więcej za produkt premium? Jakie są ich kluczowe problemy, z którymi się borykają, a które Twoja marka mogłaby rozwiązać? Jakie kanały komunikacji preferują? Kiedy i jak robią zakupy? Jakie są ich zainteresowania i wartości?

Na podstawie tych informacji możesz następnie opracować propozycję wartości i persony, które idealnie odpowiedzą na potrzeby i oczekiwania Twoich klientów. W tym miejscu chciałby Cię zachęcić do zapoznania się z teorią opracowaną przez Claytona Christensen, która nazywa się Jobs To Be Done. Jej wykorzystanie w praktyce przynosi wymierne efekty, dlatego warto rozważyć jej wykorzystanie w procesie przygotowania person.

Określenie unikalnych cech produktów lub usług (UVP)

Aby skutecznie stworzyć Unikalną Propozycję Sprzedaży (UVP), musisz zidentyfikować szereg unikatowych cech, które wyróżniają Twoje produkty lub usługi na tle konkurencji.

Zacznij od zastanowienia się, co Twoja marka oferuje, czego nie oferuje konkurencja:

 • Czy jest to innowacyjność, której brakuje innym produktom?
 • A może to niezawodność, która przekłada się na długotrwałe zadowolenie zapisane w umyśle klienta?
 • Być może to atrakcyjna cena, która przyciąga oszczędnych konsumentów.
 • Czy Twoje produkty są ekologiczne, co przemawia do coraz szerszego grona świadomych ekologicznie konsumentów?
 • A może to doskonała obsługa klienta, która sprawia, że Twoi klienci czują się wyjątkowo?

Pamiętaj, że klucz do sukcesu leży w szczerości. Klientów nie da się długo oszukiwać – jeśli obiecasz coś, co nie jest prawdą, prędzej czy później stracisz ich zaufanie. Twoje hasło reklamowe musi więc bazować realizowanych przez Ciebie potrzebach odbiorców.

Wartości marki w procesie pozycjonowania marki

Gdy już określisz swoją UVP, musisz ją skutecznie przekazać swoim klientom. Pamiętaj, że komunikacja marki będzie musiała być spójna i konsekwentna, aby budowała jej wiarygodność. Warto jasno podsumować, jakie wartości będziesz komunikować i do jakich person powinny one trafiać. Na tej podstawie w dalszych krokach będzie można dobrać narzędzia do komunikacji.

Określenie pozycji wobec konkurentów – budowane świadomości klientów

Podsumowując powyższe kroki, można określić pozycję konkurencyjną swojej marki. Jak to zrobić? Wizualizacja pozycjonowania marki na wykresie to doskonały sposób na zrozumienie, jak Twoja marka jest postrzegana w porównaniu do konkurencji.

1 Wybierz osie wykresu

Na wykresie pozycjonowania, każda z osi reprezentuje jedną cechę, która jest istotna dla Twojej branży. Na przykład w branży samochodowej jedną z osi może być „cena”, a drugą „wydajność paliwowa”.

2 Umieść marki na wykresie

Następnie umieść swoją markę i marki konkurencji na wykresie w zależności od tego, jak są postrzegane w odniesieniu do tych cech.

3 Analiza

Teraz, gdy marki są na wykresie, możesz zobaczyć, jak Twoja marka jest postrzegana w porównaniu do innych. Czy jest jakaś przestrzeń na wykresie, która nie jest obecnie zajmowana? To mogłoby być miejsce dla Twojego unikalnego pozycjonowania. 😊

Pamiętaj, że wykresy pozycjonowania są uproszczeniem i nie zawsze dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Są jednak przydatnym narzędziem do zrozumienia ogólnych trendów i identyfikowania potencjalnych możliwości dla Twojej marki.

pozycjonowanie marki
Źródło: https://beehivepr.biz/brand-positioning/

Projektowanie tożsamości marki w oparciu o strategie pozycjonowania marki 

Tożsamość marki jest związana z tym, jak marka jest postrzegana przez konsumentów w kontekście pozycjonowania marki. Obejmuje ona:

 • logo,
 • kolorystykę,
 • typografię,
 • język i ton komunikacji,
 • wartości marki.

Można ją zbudować lub przystosować po określeniu pozycji względem konkurencji.

PS Przeczytaj też: 8 błędów w identyfikacji wizualnej, które pogrążą Twoją markę

1 Tworzenie logo i kolorystyki

Logo jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości marki. Powinno być proste, rozpoznawalne i odzwierciedlać charakter Twojej firmy. Kolorystyka również jest kluczowa, ponieważ kolory mogą wywoływać różne emocje i skojarzenia.

2 Określenie języka i tonu komunikacji do budowania świadomości klientów

Język i ton komunikacji muszą być spójne z charakterem Twojej marki. Jeśli Twoja marka jest młodzieżowa i nowoczesna, język powinien być luźny i potoczny. Jeśli natomiast Twoja marka jest bardziej formalna i profesjonalna, ton powinien być poważniejszy.

3 Budowa komunikacji marketingowej w ramach grupy docelowej

Projektowanie komunikacji marketingowej w oparciu o opracowane pozycjonowanie marki polega na tworzeniu i dostarczaniu przekazów, które są spójne z wyznaczonym miejscem marki na rynku. Kluczowe jest tu utrzymanie jednolitości między tym, jak chcesz, aby Twoja marka była postrzegana (pozycjonowanie marki), a tym co mówisz swoim klientom (działania marketingowe).

Jeśli na przykład Twoje pozycjonowanie marki polega na byciu liderem innowacji w swojej branży, Twoja komunikacja marketingowa powinna podkreślać te innowacje, pokazywać, jak Twoje produkty lub usługi są nowatorskie, i tłumaczyć, dlaczego to jest ważne dla Twoich klientów.

Pozycjonowanie marki służy jako fundament dla Twojej komunikacji marketingowej, pomagając Ci skupić się na najważniejszych przekazach, wybrać najbardziej skuteczne kanały komunikacji i utrzymać spójność między wszystkimi Twoimi działaniami marketingowymi. Jest to kluczowe dla budowania silnej, rozpoznawalnej marki, która przyciąga i zatrzymuje na odpowiednim poziomie świadomość grupy docelowej.

Pozycjonowanie marki. Jak zaplanować?

Pozycjonowanie marki to kluczowy proces zarządzania percepcją marki w umysłach konsumentów, mający na celu stworzenie wyjątkowego, trwałego i pozytywnego obrazu marki. Skuteczne pozycjonowanie marki pozwala na wyróżnienie się na tle konkurencji, budowanie lojalności wśród klientów, zwiększanie świadomości marki i podnoszenie jej wartości.

Aby skutecznie wyróżnić swoją markę na tle konkurencji i zaprojektować jej pozycjonowanie, ważne są następujące kroki:

 1. Analiza konkurencji: Zrozumienie rywali na rynku, ich produktów, mocnych i słabych stron oraz wartości, które promują.
 2. Zrozumienie potrzeb klientów: Poznanie priorytetów, problemów, preferencji i wartości rynku docelowego jest kluczowe do skutecznego budowania i utrzymania marki.
 3. Określenie unikalnych cech produktów lub usług (UVP): Musisz zidentyfikować te cechy, które wyróżniają Twoje produkty lub usługi na tle konkurencji.
 4. Projektowanie tożsamości marki: Obejmuje to logo, kolorystykę, typografię, język i ton komunikacji, jak również wartości marki.
 5. Budowa komunikacji marketingowej: Tworzenie i dostarczanie przekazów, które są spójne z wyznaczonym miejscem marki na rynku.

Podsumowanie

Wyróżnienie się na tle konkurencji wymaga dogłębnego zrozumienia swojej marki, konkurencji i klientów. Pozycjonowanie marki, które uwzględnia te elementy, pozwoli Ci stworzyć silną, rozpoznawalną markę, która przyciągnie i zatrzyma Twoją grupę docelową.

A jeszcze więcej na temat tego, jak zbudować i wypozycjonować swoją markę, dowiesz się na szkoleniu Jak zbudować silną markę?, które poprowadzi Paweł Tkaczyk!

pozycjonowanie marki

O autorze

Marek Kaczmarek

Marketing & E-Commerce Strategy Expert w MaxROY.agency. Od ponad 15 lat projektuje i realizuje działania marketingowe, specjalizując się w zaga...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 16–18 kwietnia 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

  Z kolei jeśli chcesz mieć dostęp do całej wiedzy sprawny.marketing w jednym miejscu, subskrybuj platformę premium.sprawny.marketing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz