Gość Redakcji

20+ niesamowitych rzeczy, które potrafi Google

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o funkcjach Facebooka, których mogą nie znać nawet osoby codziennie korzystające z serwisu, a dziś przygotowaliśmy tłumaczenie artykułu o ciekawych możliwościach Google, często niewykorzystywanych przez użytkowników wyszukiwarki. Sprawdź, czy Ty je znasz!

18-rzeczy-FB2

1. Tłumacz narysowane przez Ciebie symbole lub znaki

Jeśli przejdziesz do Google Translate, znajdziesz tam opcje ręcznego pisania znaków, np. chińskich, które mogą zostać przetłumaczone na inny język.

01 google translate
translate.google.pl

2. Porównaj liczby kalorii ulubionych dań

Jeśli wygooglujesz “[food] vs [food]”, pojawi się tabelka szczegółowo porównująca wartości odżywcze tych dwóch pozycji – zaczynając od kalorii po ilość magnezu.

Ta opcja dostępna jest tylko w www.google.co.uk w języku angielskim, jednak kiedy wpiszemy nazwy w j.polskim, Google sam je przetłumaczy i przetworzy porównanie (przyp. Redakcja).

03 porównanie kalorii
www.google.co.uk
03 porównanie kaloriiPL
www.google.pl

3. Ustaw minutnik

Jeśli wpiszesz jakąkolwiek wartość odnoszącą się do czasu, a następnie „timer”, rozpoczniesz odliczanie. Możesz nawet dodać dźwięk alarmu informującego o jego zakończeniu – idealne do użycia w kuchni!

04 minutnik google
www.google.co.uk

4. Zgłębiaj geograficzną wiedzę

Używając narzędzia Smarty Pins w Google Maps, możesz wziąć udział w grze, w której zostaną zadane Ci pytania, a odpowiedzi na nie udzielasz, przypinając pinezki na mapie świata. Pytania mogą dotyczyć wiedzy ogólnej lub konkretnych dziedzin, jak na przykład nauka lub sport.

05 mapy google
smartypins.withgoogle.com

5. Podziel rachunek i oblicz napiwek

Koniec problemów z płaceniem rachunku za wspólny posiłek, wystarczy wpisać „tip calculator”, całkowity koszt posiłku, procent przeznaczony na napiwek, a także liczbę osób. Pokaże się kwota, jaką każdy ma do zapłacenia – proste.

Opcja dostępna w www.google.co.uk, nie ma możliwości zmiany rodzaju waluty, ale można po prostu znak dolara zignorować (przyp. Redakcja).

06 kalkulator google
www.google.co.uk/

6. Filtruj pocztę Gmail

Jeśli dodasz “+cokolwiek” do adresu e-mail, nadal będzie on działał, co oznacza, że na niektóre strony możesz się logować używając maila email+nazwastrony@gmail.com, a następnie stworzyć specjalny folder, do którego automatycznie będą wpadać maile z wybranej strony.

07 gmail
http://imgur.com/LTX80fH

7. Sprawdź, jak popularne są niektóre słowa

Używając Google Ngram viewer, możesz przeszukać 5 milionów książek wydanych pomiędzy rokiem 1800 a 2008, aby dowiedzieć się, jak często były używane różne słowa, a następnie porównać je na grafie. Odkrycie dnia: Przez krótki czas w latach 30-tych XIX w. słonie były bardziej popularne niż koty.

Niestety wyszukiwanie w języku polskim nie jest możliwe (przyp. Redakcja).

08 ngram
books.google.com

8. Graj w zerg rush

Kolejny dowód na to, że Google, nie chce, żebyś robił, to, co do Ciebie należy. Niszcz litery O, klikając w nie, zanim zniszczą resztę strony (uważaj, żeby nie złapać przy tym skurczu palca).

09 zerg rush
www.google.pl

9. Znajdź i pobierz fajne fonty za darmo

Jeśli wejdziesz na stronę Google Fonts, znajdziesz tam bogatą kolekcję czcionek, których możesz użyć. Masz możliwość pobrania ich na komputer lub ustawienia jako domyślne w Twojej przeglądarce.

10 czcionki free
https://www.google.com/fonts

10. Naucz się transkrypcji złożonych liczb

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę Google, liczby do 12 znaków, a następnie „=english”, Google podpowie, jak je wymówić.

Funkcja działa tylko dla języka angielskiego (przyp. Redakcja).

11 google transkrypcja liczb
www.google.co.uk

11. Zaplanuj ślub

Zgadza się, Google ma dobrze rozwinięte narzędzie do planowania ślubu, które pozwoli upewnić się, że nic na ten wyjątkowy dzień nie zostało pominięte. Pomoże Ci ono zorganizować wszystko, począwszy od ogłoszenia zaręczyn, po znalezienie miejsca na wesele, zaplanowanie budżetu, stworzenie harmonogramu i listy gości, utworzenie streamu ze zdjęciami z tego dnia, a także całej strony, która pozwoli utrzymać przygotowania w ryzach.

12 planowanie ślubu
google.pl/weddings

12. Sprawdź mecze futbolowe

Wystarczy wygooglować nazwę ligi, a otrzymasz listę planowanych meczy w prawym górnym rogu.

13 wyniki meczu google
www.google.co.uk

13. Graj w Atari Breakout

Wyszukaj po prostu “Atari Breakout” w obrazach Google, a Twoja produktywność przez godzinę będzie równa zeru.

14 atari breakout
images.google.pl

14. Podziwiaj sztukę z galerii z całego świata

Google Art Project pozwala na oglądanie zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, przedstawiających dzieła sztuki, które pochodzą z ponad 600 międzynarodowych galerii. Po co więc wychodzić z domu?

15 galerie google
https://www.google.com/culturalinstitute/u/0/project/art-project

15. Przeglądaj i podziwiaj stare doodle

Klikając w „Szczęśliwy traf” w www.google.pl lub „I’m feeling lucky” www.google.com, nie mając nic wpisanego w pole wyszukiwania, przejdziesz do katalogu wszystkich doodli (grafik) i gier Google’a, kóre powstały od samego początku, czyli 1998 roku (włącznie z Pacmanem).

16 doodles google
www.google.com/doodles/

16. Odkrywaj wszechświat

Google Sky korzysta ze zdjęć teleskopu Hubble’a oraz satelit NASA, abyś mógł zagłębić się w kosmiczną przestrzeń. Możesz odkrywać galaktyki oddalone o miliony lat świetlnych od Ziemi, poznać znaki astrologiczne, a nawet posłuchać podcastów na temat kosmosu.

17 google wszechświat
http://www.google.com/sky/

17. Przemierz Śródziemie

Ta wysoce interaktywna strona została uruchomiona przez Google’a, aby uczcić filmową trylogię Hobbita i pozwolić Ci na samodzielne przeżycie znanych bitw, śledzenie historii ulubionych bohaterów (w tym dostępne są klipy z filmu) lub odkrywanie mapy krain opisanych przez Tolkiena.

18 google middleearth
middle-earth.thehobbit.com
19 google middleearth
middle-earth.thehobbit.com

18. Układaj klocki LEGO

Poczuj się znów jak dziecko, wchodząc na buildwithchrome.com. Możesz tworzyć konstrukcje w każdym miejscu na świecie, używając dostępnej funkcji mapy. Zobacz, co ciekawego zbudowali dotychczas inni lub dowiedz się, jak zostać mistrzem budowania z Build Academy.

20 lego
http://buildwithchrome.com/
Źródło: Architecturedesign.com

Tłumaczenie: Monika Pachciarz

+ 5 ciekawych funkcji zebranych przez redakcję SpawnegoMarketingu

1. Znajdź połączenia lotnicze

Google pomoże Ci także znaleźć loty. W pasek wyszukiwania wystarczy wpisać np. „loty Poznań Warszawa”, a pojawi się przed Tobą Google’owa wyszukiwarka lotów, w której możesz sprecyzować termin wylotu. Po uzupełnieniu informacji otrzymasz listę lotów, które odpowiadają Twojemu zapytaniu.

google loty

2. Sprawdź dane demograficzne krajów i nie tylko

Jeśli chcesz sprawdzić dane demograficzne lub inne dane publiczne dotyczące poszczególnych krajów, wpisz Google nazwę kraju oraz wskaźnik, który Cię interesuje. Google wyświetli Ci informację w formie wykresu.

dane publiczne

3. Rozruszaj szare komórki

Dla osób ciekawych świata Google przygotował na każdy dzień porcję 3 pytań. Dzięki krótkiemu quizowi możesz się dowiedzieć wielu ciekawostek z różnych dziedzin. Wejdź na http://www.agoogleaday.com/ i sprawdź, czy Google potrafi zaskoczyć Cię swoimi pytaniami.

a googleaday

4. Znajdź grafikę w odpowiednim rozmiarze

Szukasz grafiki w Google Images, ale w konkretnym rozmiarze. Nic prostszego – z Narzędzi Wyszukiwania wybierz Więcej Narzędzi, a następnie Pokaż Rozmiary.

grafiki

5. Sprawdź pogodę

Już nie potrzeba osobnych stron, by sprawdzić pogodę – prognozę na najbliższe dni znajdziemy w Google

Pogoda Poznań

czytaj także

Linki do naszej strony – czy nofollow jest coś warte ?

Gość Redakcji

O autorze

Gość Redakcji

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

  2. Ewelina

    Bardzo ciekawy artykuł. Ciężko jest się oderwać od kolejnego punktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz