Wojciech Przekop

Jak wykorzystać SEO w content marketingu?

Content marketing to co raz częściej wykorzystywana forma promocji w sieci. Warto zadbać o odpowiednią optymalizację SEO wszystkich treści, które tworzone są na potrzeby takiej kampanii. Istotą kampanii content marketingu jest tworzenie oraz dystrybucja wartościowych treści, dzięki którym tworzymy odpowiednią interakcję z użytkownikami. W efekcie takie działania mają nam poprawiać wizerunek i przynosić konkretne zyski. Przykładowymi treściami w content marketingu mogą być:

 • artykuły eksperckieilustracja
 • video
 • infografika
 • e-book
 • podcast
 • webinar

O ile nie każda forma treści ma taki sam wpływ na wyniki wyszukiwania, to większość z nich jest indeksowana przez robota Google. Warto więc zadbać o ich odpowiednią optymalizację SEO, aby pozyskiwać dodatkowy ruch z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO optymalizacja treści

Największy wpływ na wyniki wyszukiwania mają treści w postaci zwykłych artykułów. To one są najszybciej indeksowane i osiągają wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Nie można jednak zapominać o takich formach jak obrazy czy video – coraz częściej możemy je zobaczyć w wynikach naturalnych. Skupmy się na optymalizacji tych trzech formach treści, bo to właśnie na nich powinno nam najbardziej zależeć jeżeli chodzi o SEO.

Artykuły

Biorąc pod uwagę SEO, ale i chyba samą kampanię content marketingową, artykuły powinny być przede wszystkim unikalne. Wartościowe artykuły często same są udostępniane i podlinkowywane przez użytkowników, co przekłada sie oczywiście na pozycję danego artykułu w wynikach naturalnych Google. Ważną zasadą jest to, aby pisane one były dla ludzi, a nie pod wyszukiwarkę. Optymalizacja SEO artykułów powinna obejmować:

 • tytuł – w kodzie strony TITLE

Długość tytułu artykułu powninna zmieścić się w 70 znakach. Najważniejsze, aby w tytule zawarte były nasze słowa kluczowe. Ważna jest również ich kolejność – im słowo kluczowe występuję w tytule wcześniej , tym robot Google traktuję go za istotniejsze w kontekście całego artykułu.

 • krótki opis – w kodzie strony META DESCRIPTION

Optymalna długość opisu to pomiędzy 100 a 160 znaków wraz ze spacjami. Treść opisu wyświetla się w wynikach wyszukiwania pod linkiem prowadzącym do strony. Warto jednak zaznaczyć, że robot Google tak naprawdę sam dobiera opis danej podstrony, na podstawie, co użytkownik wpisał w wyszukiwarkę. META DESCRIPTION może nam pomóc w zachęceniu użytkownika do wejścia na naszą stronę (zwiększenie CTR).

 • nagłówki – w kodzie strony znaczniki H

Dzięki nagłówkom “podpowiadamy” robotowi Google najważniejsze i kluczowe treści artykułu. W nagłówkach warto uwzględniać nasze najważniejsze słowa kluczowe.

Screen z narzędzia http://www.seoptimer.com/
Screen z narzędzia http://www.seoptimer.com/
 • intensywność oraz wyróżnienia ważnych słów kluczowych

Nie ma jednoznaczej odpowiedzi na pytanie, ile razy dane słowo kluczowe powninno wystąpić w artykule. Skupianie się na tym, aby występowało ono jak najczęściej, nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest to, aby nasze najważniejsze słowa kluczowe w takim tekście po prostu występowało. Warto jest stosować także odmiany takiego słowa czy jego synonimy.

ilustracja
Screen z narzędzia http://tools.seobook.com/general/keyword-density/
 •  odnośniki wychodzące

Odpowiednie umieszczanie odnośników wychodzących w artykule jest bardzo istotną kwestią. Odnośnik do strony klienta, dla którego przeprowadzana jest kampania content marketingowa, powinien mieć tytuł “brand’owy”, czyli np.

<a href=”http://nazwafirmy.pl/”>firma nazwafirmy</a>

<a href=”http://nazwafirmy.pl/”>nazwafirmy.pl</a>

<a href=”http://nazwafirmy.pl/”>nazwafirmy</a>

Robot Google bardzo szybko wyłapuje dzisiaj linki typu “money keywords” i może ukarać nas za takie praktyki w postaci filtra. W artykule możemy również umieszczać odnośniki do innych serwisów niż strona klienta. Warto jednak zachować w tym umiar i nie linkować więcej niż 2-3 zewnętrzne źródła.

Obrazy

W content marketingu najbardziej popularną formą obrazów są m.in. infografiki. Każda grafika wystepująca w artykule czy innym materiale powinna być odpowiednio zoptymalizowana. Ruch z wyników wyszukiwania obrazów nie jest może obecnie zbyt duży, ale warto zadbać o optymalizację grafik “na zapas”. Tym bardziej, że jest ona bardzo prosta i nie zajmuję dużo czasu. obrazy w seo Optymalizujemy grafikę poprzez:

 • nazwę pliku graficznego

Nazwa powinna odzwierciedlać to, co pokazuję grafika. Używajmy w niej słów kluczowych, pomijając zbędne liczby czy nieporządane znaki. Słowa oddzielajmy poprzez “-”.

Zła praktyka: images34$!.jpg

Dobra praktyka: content-marketing.jpg

 • atrybut ALT grafiki

Czyli opis alternatywny grafiki. Krótki opis tego, co zawiera grafika. Nie przesadzajmy jednak z “upychaniem” jak największej ilości słów kluczowych. Przykład jak może to wyglądać w kodzie strony:

<img src=”http://example.com/content-marketing.jpg” alt=”Content Marketing” />

Video

Z naturalnych przyczyn Google premiuję w wynikach naturalnych filmiki umieszczone w serwisie Youtube – http://bit.ly/1vnrTVr. Tak więc naszym naturalnym odruchem powinno być udostępnianie naszych video właśnie w tym serwisie. Video w content marketingu Udostępniając nasz filmik na Youtube, powinniśmy zwrócić uwagę na takie znaczniki jak:

 • tytuł

W tytule powinny znajdować się słowa kluczowe, na których najbardziej nam zależy. Najlepiej, gdy nasze najważniejsze słowo kluczowe znajduję się na początku tytułu. Postarajmy się, aby nie posiadał on więcej niż 70 znaków.

 • opis

Długość opisu nie ma większego znaczenia. Ważne jest, aby zawarte w nim były najbardziej interesujące nas słowa kluczowe.

 • tagi

Czyli słowa kluczowe opisujące nasz filmik. Dobieramy te najbardziej wartościowe wg nas. Unikajmy zbyt ogólnych słów. Optymalnie 5-7 słów kluczowych. video content marketing Prawdopodobne czynniki wpływające na pozycje oraz wyświetlenie filmiku w wynikach naturalnych Google to:

 • wyświetlenia
 • oceny
 • ilość udostępnień
 • ilość komentarzy
 • linki zewnętrzne

Efekty optymalizacji SEO

Przy etapie tworzenia oraz dystrybucji treści w kampanii content marketingowej warto uwzględnić ich optymalizację SEO. Dzięki takim działaniom pozostawimy trwały “ślad” w wynikach wyszukiwania Google, dzięki czemu nasza kampania będzie przynosić efekty również po dłuższym czasie. Tak więc w trakcie tworzenia takiej kampanii, powinniśmy zadbać o udział osoby odpowiedzialnej za SEO w firmie, która będzie nadzorować i konsultować wszystkie działania mające późniejszy wpływ na wyszukiwarkę.

czytaj także

Jakie są typy kampani SEO?

Wojciech Przekop

O autorze

Wojciech Przekop

Wojciech Przekop, Senior SEO Manager w firmie Mayko. Z branżą SEO zawodowo związany od 2008 roku. Uczestniczył przy kilkuset projektach SEO, w ty...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. sylwestrus

  Do pozycjonowania filmiku dochodzi jeszcze poziom zaangażowania.

 3. Zamiast polecam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz