Piotr Kalewski

Pokaż mi swoje gadżety konferencyjne, a powiem Ci, czy umiesz w marketing B2B

W marketingu nie ma już miejsca na ściemę. Jeśli chcesz, żeby Twoja marka była postrzegana jako innowacyjna i kreatywna, musisz udowodnić, że rzeczywiście taka jest. I to na wielu płaszczyznach – także gadżetu. Wykorzystaj upominki reklamowe do stworzenia opowieści o marce i zwiększ siłę swojego brandu.

Materiał partnerski o gadżetach konferencyjnych został stworzony przez firmę OpenGift.pl.

Dlaczego nie warto jechać na event branżowy bez gadżetów reklamowych?

Konferencja biznesowa czy event branżowy to świetne miejsca do promocji marki. W tego typu wydarzeniach biorą udział ludzie, którzy w mniejszym lub większym stopniu są związani z Twoją branżą. Wykorzystaj moment wręczenia gadżetu, aby wejść z nimi w interakcję. To świetna okazja, żeby nawiązać nowe kontakty biznesowe, które być może z czasem przerodzą się w długoterminową współpracę.

Dzięki dobrze dobranym gadżetom możesz zwiększyć świadomość marki wśród uczestników wydarzenia. Jeśli Twój upominek będzie funkcjonalny i atrakcyjny pod względem wizualnym, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie używany przez dłuższy czas.

Najlepsze gadżety dla firm na event biznesowy – 5 trendów

Co zrobić, gdy na tej samej konferencji jest kilka czy kilkanaście firm, które mają podobne cele? Aby wyróżnić się na tle konkurencji, musisz być na bieżąco z aktualnymi trendami.

1 Ekogadżety

Rosnąca świadomość ekologiczna wpłynęła na popularność ekogadżetów. Coraz więcej firm dostrzega ten trend – i świetnie. Ma to jednak pewne konsekwencje marketingowe. Im większa popularność, tym mniejsza siła rażenia. Dlatego standardowe ekogadżety, takie jak sadzonki do samodzielnej uprawy czy produkty z recyklingu PET, w niektórych branżach mogą już nie wystarczyć.

gadżety konferencyjne
Ekogadżety to ciekawy pomysł na gadżety konferencyjne

Rynek gadżetów nie znosi próżni, więc już teraz można zamówić upominki wykonane ze skórek od jabłek (np. torebki), fusów od kawy (np. filiżanki) czy tworzyw pochodzących ze śmieci zebranych z dna oceanu (np. długopisy).

PORADA

Pamiętaj, że nie każdy gadżet o ekodesignie jest naprawdę eko. Warto więc zachować czujność i szukać potwierdzenia ekologiczności m.in. w certyfikatach.

Jakie certyfikaty mają znacznie?

Kluczowe certyfikaty ekologiczne, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze gadżetów konferencyjnych, to:

 • Euro-liść – gwarancja zgodności produktów z rygorystycznymi normami ekologicznymi UE, wspierająca zrównoważoną produkcję i konsumpcję.
 • EU Ecolabel – ustanowiony przez Komisję Europejską, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie certyfikatów ekologicznych.
 • Certyfikat FSC – oznacza, że materiały są pozyskiwane w sposób zrównoważony oraz etyczny, co czyni go idealnym dla produktów drzewnych i papierowych.
 • Global Organic Textile Standard – potwierdza użycie materiałów z ekologicznych upraw i etycznego przetwarzania.
 • Organic Content Standard (OCS) – weryfikuje zawartość włókien organicznych w produkcie końcowym.
 • Certyfikat Fairtrade – dotyczy produktów wyprodukowanych w krajach rozwijających się i sprzedawanych przez organizacje z krajów rozwiniętych, promując uczciwe praktyki handlowe i zrównoważony rozwój.
 • Certyfikat PCBiC – potwierdza, że produkt został wyprodukowany z poszanowaniem naturalnych zasobów i minimalizacją wpływu na środowisko.
certyfikaty ekologiczne
Kilka certyfikatów ekologicznych, na które warto zwrócić uwagę, wybierając gadżety konferencyjne

2 Wearable tech

Wearable tech to już nie tylko okulary VR, smartbandy i smartwatche, ale także elektroniczna biżuteria, odzież wyposażona w czujniki rejestrujące tętno czy wkładki do butów łączące się ze smartfonem, które za pomocą delikatnych wibracji podpowiadają, kiedy należy skręcić (swoją drogą, czy to nie świetny pomysł na zwiedzanie – można chłonąć atmosferę danego miejsca bez konieczności ciągłego zerkania w telefon i sprawdzania trasy 😊).

Wearable tech to doskonałe gadżety konferencyjne. Są funkcjonalne i skutecznie niosą markę, zwiększając jej rozpoznawalność. Mają większą wartość niż tradycyjne upominki reklamowe, więc są pozytywnie odbierane przez osoby ze świata biznesu.

3 Inteligentne notatniki i narzędzia do pisania

Z dużym prawdopodobieństwem na Twojej konferencji pojawią się osoby należące do pokolenia, które chętnie korzysta z nowoczesnych technologii, ale jednocześnie ma duży sentyment do tradycyjnych rozwiązań. Czy można stworzyć praktyczny gadżet, który łączy stare z nowym?

Świetnym przykładem takiej „hybrydy” może być notatnik wielokrotnego użytku, który daje możliwość tworzenia cyfrowych dokumentów za pomocą specjalnego długopisu przeznaczonego do pisania po ekranie dotykowym. To idealny prezent dla osób, które nie chcą rezygnować z odręcznych notatek, ale jednocześnie chcą ułatwić sobie ich przechowywanie.

4 Druk 3D

Jedną z głównych zalet druku 3D jest możliwość tworzenia niestandardowych projektów, takich jak:

 • doniczka wydrukowana z biodegradowalnych polimerów pozyskiwanych z trzciny cukrowej czy pestek awokado,
 • foremki do ciasta w kształcie logo marki,
 • figurki, które są jednocześnie stojakami na telefon lub przybornikami na długopisy,
 • minigry planszowe: zręcznościowe, logiczne lub strategiczne,
 • designerskie lampki nocne.

To oczywiście tylko kilka przykładów. Druk 3D to technologia, która daje niemal nieograniczone możliwości personalizacji gadżetów reklamowych – wykorzystaj to! Stwórz unikalny upominek, który pozytywnie wpłynie na rozpoznawalność Twojej marki wśród uczestników konferencji biznesowej lub eventu branżowego.

upominki reklamowe
Minigra może stanowić kreatywny pomysł na gadżet konferencyjny

5 Sport x Biznes

Jeszcze niedawno wśród sportowych gadżetów reklamowych królowały piłki do siatkówki, skakanki, rakietki do tenisa stołowego czy lampki rowerowe. Dziś na rynku można znaleźć szeroki wybór upominków sportowych, które sprawdzą się także jako elegancki prezent m.in. dla partnerów biznesowych. Są to:

 • składane kaski,
 • monitory aktywności,
 • maty do jogi z monogramem,
 • podróżne torby sportowe,
 • plecaki rowerowe,
 • butelki ze stali nierdzewnej monitorujące ilość wypitej wody,
 • wielogłowicowe urządzenia do masażu mięśni.

Tego typu gadżety z logo są eleganckie i funkcjonalne. Nie tylko promują zdrowy styl życia, ale mogą być także wykorzystane do budowania długotrwałych relacji z uczestnikami targów, eventów czy konferencji.

gadżet na konferencję
Jeśli chcesz postawić na sportowy gadżet konferencyjny, sprawdzić może się mata do jogi z monogramem

Jak stworzyć idealny gadżet na konferencję?

Na rynku są tysiące gadżetów reklamowych. Pamiętaj jednak, że wybór konkretnego rozwiązania nie może sprowadzać się do oceny: „podoba mi się” – „nie podoba mi się”. Upominki reklamowe muszą wspierać realizację konkretnych celów (takich jak zwiększenie rozpoznawalności marki lub lojalizacja dotychczasowych klientów). Muszą być też dopasowane do konkretnej grupy docelowej.

Pamiętaj, że uniwersalny gadżet nie istnieje. To, co w jednej branży zostanie świetnie odebrane, w innej może okazać się kompletnym niewypałem.

I podobnie – to, co doskonale sprawdzi się jako upominek dla klientów, nie będzie odpowiadało na potrzeby partnerów biznesowych. O wyborze gadżetów reklamowych należy pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem (uwzględniając czas na testowanie i ewentualne fakapy) – dlatego tak ważne jest stworzenie precyzyjnego harmonogramu działań. Oczywiście inwestycja w gadżety reklamowe musi być opłacalna. Dlatego przy planowaniu upominków na konferencję trzeba pamiętać o racjonalnym gospodarowaniu budżetem reklamowym – nie po kosztach, ale bez rozrzutności.

7 kluczowych pytań, które warto sobie zadać, zanim wybierzesz gadżet konferencyjny:

1. Jakie cele chcę osiągnąć, oferując ten gadżet?
Zastanów się, co chcesz osiągnąć: zwiększyć rozpoznawalność marki, wzmocnić relacje z klientami czy może coś innego? Upewnij się, że wybrany gadżet wspiera te cele.

2. Czy gadżet odzwierciedla wartości i wizerunek mojej marki?
Wybieraj gadżety, które są zgodne z charakterem Twojej firmy i przekazują odpowiedni obraz marki.

3. Czy gadżet jest praktyczny i atrakcyjny dla mojej grupy docelowej?
Pamiętaj, że gadżet, który ma być używany, a nie tylko trzymany w szufladzie, zwiększa szanse na utrzymanie Twojej marki w świadomości odbiorcy.

4. Jakie są ekologiczne alternatywy?
Rozważ wybór gadżetów, które są przyjazne dla środowiska. Sprawdź, czy produkt posiada certyfikaty ekologiczne takie jak Euro-liść, EU Ecolabel, czy Certyfikat FSC.

5. Czy gadżet jest unikatowy?
Unikaj standardowych rozwiązań, które są powszechnie dostępne. Wybierz coś, co wyróżni Twoją markę na tle konkurencji.

6. Czy przewidziałem odpowiedni budżet?
Zadbaj o to, aby gadżet był nie tylko efektywny, ale też uzasadniony kosztowo. Dobrze przemyślany wybór może znacząco zwiększyć ROI (zwrot z inwestycji).

7. Czy jestem w stanie zapewnić odpowiednią jakość?
Upewnij się, że produkty, które oferujesz jako gadżety, są wysokiej jakości. Tanie, łatwo psujące się przedmioty mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek Twojej marki.

Dlaczego wybór gadżetu na Twoje wydarzenie jest tak istotny?

Gadżety niosą markę oraz jej idee – dzięki nim informacja o firmie może dotrzeć do szerszego grona odbiorców bez dodatkowego wkładu finansowego czy czasowego. To sprawia, że inwestycja w upominki reklamowe szybko się zwraca. Upominki dopasowane do oczekiwań konkretnej grupy docelowej mają duży wpływ na lojalizację odbiorców. Moc gadżetu będzie tym silniejsza, im bardziej uda nam się „wstrzelić” w potrzeby klientów czy partnerów biznesowych.

Pamiętaj, że ludzie będą utożsamiać gadżety reklamowe sygnowane Twoim logo z całą marką. Dlatego użyteczne, przemyślane i kreatywne upominki mogą pozytywnie wpłynąć na brand experience (pamiętaj jednak, że działa to także w drugą stronę). Oczywiście sam gadżet nie załatwi Ci lukratywnego kontraktu czy nagłego wzrostu sprzedaży. Może jednak wpłynąć na zainteresowanie marką. A to pierwszy krok do budowania rozpoznawalności.

Jak będzie wyglądał Twój gadżet na konferencję?

Przygotowując się do kolejnej konferencji, zastanów się, jakie gadżety najlepiej odzwierciedlą charakter i wartości Twojej marki. Uwzględnij najnowsze trendy i przeanalizuj działania konkurencji. Jeśli nie masz czasu na projektowanie upominków, możesz skorzystać ze wsparcia agencji kreatywnej lub firmy zajmującej się doradztwem gadżetowym.

O autorze

Piotr Kalewski

Manager&PR Manager w OpenGift.pl. Strateg marketingu, praktyk event marketingu i pasjonat projektowania doświadczeń. Od 12 lat układa procesy i...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz