Mateusz Sobieraj

RTB czy Adwords? Dotrzyj do nowych klientów dzięki Real-Time Bidding

Marketing internetowy jest branżą, która bardzo dynamicznie się zmienia. Odświeżamy więc wciąż aktualne wciąż pytanie: RTB czy AdWords? A może jedno i drugie? Oto jest pytanie!

Sieć reklamowa Google Display Network (dostępna dzięki Google AdWords) jest bardzo popularnym kanałem reklamy bannerowej. Coraz więcej reklamodawców zaczyna doceniać jednak walory modelu Real Time Bidding.

Czy systemy te muszą być wobec siebie konkurencyjne? Wydaje się, że dzięki szerokim możliwościom kierowania i targetowania reklam w platformach bazujących na modelu Real Time Bidding, jednoczesne zastosowanie  kanałów AdWords i RTB pozwoli uzyskać efekt synergii i poprawi rezultaty kampanii.  Jeśli podejmujesz działania reklamowe w Google Display Network, zobacz, jakie możliwości daje emisja kampanii display w modelu RTB i porównaj wyniki.

Co możesz zyskać?

[Tweet „Jednoczesne zastosowanie  kanałów AdWords i RTB pozwoli uzyskać efekt synergii”]

Większy zasięg dzięki RTB

Poprzez platformy RTB masz dostęp do rozmaitych powierzchni reklamowych i wydawców, które nie są dostępne w panelu Adwords, i odwrotnie.
Bardzo często dla AdWords udostępnia się także mało atrakcyjne miejsca w witrynie lub blokuje się reklamę graficzną – często udostępniane są   jedynie pola dla reklam tekstowych. Dzięki RTB zwiększysz zasięg docierania do Twoich Użytkowników. Coraz większa liczba wydawców udostępnia powierzchnie „premium” w modelu RTB, dzięki czemu możesz realizować skutecznie nie tylko kampanie efektywnościowe, ale także wizerunkowe, oddziałujące silnie na postrzeganie i świadomość marki.
Korzystając z odpowiednich platform, Reklamodawca może emitować kampanie retargetowane, kierowane do wybranego odbiorcy – audience targeting, czy kierowane kontekstowo na wybraną kategorię witryn.

Testuj różne formy i placementy reklamowe

Korzystając zarówno z AdWords, jak i paneli RTB, możesz wykorzystywać i testować różne formy reklamowe. Od standardowych rozmiarów bannerów, po formaty video, rich media i reklamę mobile. Korzystanie z kilku platform zwiększa atrakcyjność Twojej kampanii!

Kolejny wskaźnik, na jaki możemy zwracać uwagę, to Viewable Impressions – widoczność, zauważalność. Dzięki niemu wiemy, czy nasza reklama wyświetliła się na widocznej części ekranu Użytkownika.

Niektóre reklamy, pomimo milionów wyświetleń, są poniżej linii scrollowania w oknie przeglądarki (below the fold – BTF) i pozostają po prostu niezauważone. W zależności od platformy, mamy dostęp do mniej lub bardziej widocznej powierzchni, a także inne możliwości targetowania emisji ze względu na ten wskaźnik. Wykorzystanie różnych formatów i miejsc emisji powoduje między innymi to, że możesz uzyskać więcej odsłon, kliknięć i wejść na stronę z danej, cennej dla Ciebie witryny.

Narzędzia i dane zewnętrzne

Systemy RTB są dużo bardziej otwarte na inne technologie oraz narzędzia zewnętrzne. Wiele z nich jest od razu zintegrowanych z daną giełdą, inne można zaimplementować w zależności od potrzeb. Są to m.in. narzędzia służące do optymalizacji i personalizacji kreacji reklamowych, zakupu danych o Użytkownikach, czy chociażby emisja reklam z kodów emisyjnych z zewnętrznego adserwera.
Mnogość dostępnych technologii i dostawców pozwala na dobranie i konfigurację najbardziej optymalnych narzędzi z punktu widzenia naszego biznesu.

Podsumowując, sukces realizowanej kampanii zależy w dużej mierze od doboru odpowiednich platform, umiejętności ich wykorzystania i miksowania form. Sieć reklamy Google jest niewątpliwym liderem, gigant Mountain View inwestuje również poza AdWords, także w rozwój swojej platformy na rynku RTB – DoubleClick Ad Exchange (AdX), co również odzwierciedla potencjał tego modelu.
Warto więc nie ograniczać się wyłącznie do jednego dostawcy. Równoległe wykorzystywanie kilku narzędzi przy prowadzeniu kampanii to po prostu zdrowa rywalizacja i jednocześnie znakomite uzupełnienie prowadzonych działań reklamowych.

czytaj także

10 mechanizmów zaawansowanych systemów anty-ad fraudowych

Mateusz Sobieraj

O autorze

Mateusz Sobieraj

Mateusz Sobieraj – CEO agencji digital marketingu adCookie, zdobywcy Golden Arrow za najbardziej innowacyjną kampanię digital. W branży od blisko...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz