Judyta Kokoszkiewicz

Współpraca z influencerami: 7 form, na które warto postawić w 2023 roku

Które formaty współpracy z influencerami sprawdzą się najlepiej w zależności od celu marki? Jakie opcje reklamowe u influencerów warto wybrać w 2023 r., gdy zależy nam na budowaniu świadomości marki lub podniesieniu sprzedaży? Tego dowiesz się z artykułu!

Ten artykuł ukazał się w 21. numerze magazynu sprawny.marketing. Sprawdź ofertę i zamów swoją prenumeratę! ❤️

Influencerzy mają istotny wpływ na kształtowanie krajobrazu mediów społecznościowych, jak również na postrzeganie marek. Od lat twórców odbiera się jako bliskich znajomych, którym ufa się bardziej niż tradycyjnej reklamie. Nie tylko pokolenie Z jest wyczulone na fałszywe nuty w przekazach reklamowych. Dziś większość użytkowników internetu poszukuje w sieci autentyczności. A tę można odnaleźć właśnie na kanałach influencerów. I dlatego właśnie współpraca z influencerami może przynieść marce sporo korzyści. 🙂

Mówiąc „influencer”, warto rozgraniczyć dwa rodzaje twórców. Jedni regularnie dzielą się wartościowym contentem, pokazują swoje życie i zmagania z codziennością. To ich można nazwać influencerami, czyli osobami, które wywierają autentyczny wpływ.

Drugi rodzaj twórców to osoby, których konta przypominają tzw. słupy ogłoszeniowe. Na ich profilach da się znaleźć jedynie reklamy i posty bez autentycznych treści czy pomocnych wskazówek. Ich wpływ na odbiorców jest zazwyczaj znikomy.

Jak podaje Hubspot, aż 72% marketerów korzystało z Instagrama w kampaniach influencerów w 2022 r. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie w USA o 4,1% w 2023 r.

Każda kampania marketingowa, w tym z influencerami, zaczyna się od rozmowy o celach marki. Oczekiwania, wstępnie określone w briefie, pomagają marketerowi oszacować ogólny zarys kampanii. Do przemyślenia zostają kanały dystrybucji, formaty, content, czas trwania akcji, jak i „rodzaj” influencerów (mikro-, nano-, makroinfluencerzy, celebryci). Choć możliwości jest bardzo wiele, w tym artykule zostaną przedstawione te formy współpracy z influencerami, na które warto zwrócić uwagę w 2023 r.

1. Zaproszenie twórców do tworzenia contentu marki

Jedną z możliwości współpracy z influencerami jest zatrudnianie ich do tworzenia contentu na kanały marki. To zjawisko jest popularne szczególnie na TikToku. Jest to opcja korzystna z kilku względów: odbiorcy ufają znajomym twórcom i ciepło przyjmują ich treści na kanałach marki. Ponadto influencer świetnie zna klimat i wymagania publiczności, dlatego tworzenie contentu przychodzi mu bardzo naturalnie. Przykład takich działań można zobaczyć np. na kanale Clipper Polska, gdzie zaproszeni do współpracy twórcy tworzą wideo produktowe „wpisane” w trendy TikToka. Dzięki tym działaniom marka naturalnie buduje swoją świadomość w grupie docelowej.

współpraca z influencerami
Źródło: TikTok Clipper Polska

2. Zakupy na żywo

Jak podaje Forbes.com, ta forma sprzedaży wciąż będzie rosła w siłę. Handel na żywo szczególnie rozwija się w Chinach, a sama forma sprzedaży wzrosła w ciągu ostatnich lat o ponad 171 mld dol. Trend swój początek bierze w branży fashion, skupiającej się na sprzedaży ubrań, akcesoriów oraz dodatków. Aby bliżej przyjrzeć się zjawisku, warto obserwować choćby grupę Transmisje sprzedażowe / Transmisje Live na Facebooku.

Dlaczego klientki pokochały tę formę zakupów? Z kilku powodów: oszczędzają czas (który poświęciłyby np. na wyjście do galerii), zyskują obsługę – nie muszą zakładać konta w sklepie, korzystać z wyszukiwarek. Oglądają produkty np. w zaciszu swojego domu. Złożenie zamówienia także odbywa się w najprostszy możliwy sposób – zazwyczaj poprzez zostawienie komentarza.

Dlaczego zaangażowanie influencerów do live’ów sprzedażowych to dobry pomysł? Twórcy z łatwością wchodzą w interakcję ze swoimi widzami, potrafią prowadzić sprzedaż poprzez naturalny storytelling. Przyciągają też zaangażowaną publiczność, z którą mają zbudowaną relację, zapowiadając live w swoich social mediach.

Tu przykładem takiej formy współpracy marki z influencerami może być marka ALDO Shoes, która na live’y sprzedażowe zaprosiła gwiazdę TikToka Nate’a Wyatta oraz stylistkę Mimi Cutrell. Rezultatem akcji było 17 000 wizyt na stronie w ciągu pięciu dni, jak też wzrost wskaźnika zaangażowania do 308%.

live sprzedażowy
Live sprzedażowy ALDO Shoes. Źródło: Facebook @ALDO

3. Wideo lub statyczny post promocyjny: product placement

To dobre formaty, gdy mowa o kampanii świadomościowej. Dlaczego? Treści na stałe (lub określony czas) zostają na kanałach influencera i w sposób długofalowy budują świadomość marki, produktu lub usługi. W przeciwieństwie do treści efemerycznych (np. relacji na Instagramie bądź Facebooku) lokowanie produktu wpływa na odbiorców jeszcze długo po zakończeniu kampanii z twórcą. Skuteczność takich materiałów zwiększy oczywiście dodanie linku, oznaczenie konta marki i dedykowany hasztag.

O ile wciąż mówi się, że algorytm Instagrama premiuje format wideo, o tyle warto przyjrzeć się wypowiedzi szefa Instagrama, Adama Mossieriego, który podczas swojej cotygodniowej sesji Q&A na Instagramie wspomniał, że platforma zbyt mocno skupiała sią na wideo, dlatego zrobi ukłon w stronę zdjęć w roku 2023:

„Myślę, że w 2022 roku zbytnio skupiliśmy się na wideo i przesunęliśmy ranking zbyt daleko i po prostu pokazaliśmy za dużo filmów i niewystarczająco dużo zdjęć. Od tego czasu osiągnęliśmy równowagę, więc kwestia taka jak to, jak często ktoś lubi zdjęcia i filmy oraz jak często ktoś komentuje zdjęcia i filmy, jest mniej więcej zrównoważona, co jest dobrym znakiem” – Adam Mosseri.

4. Cały pakiet działań

Kiedy budżet kampanii na to pozwala, warto przeprowadzić działania świadomościowe na wielu kanałach i w różnych formatach. Pozwoli to dotrzeć wszędzie tam, gdzie znajduje się grupa docelowa marki i działać w dłuższym czasie. Przykładowo: taki pakiet może zawierać:

 • artykuł na blogu twórcy (pozycjonujący markę przez miesiące, a nawet lata),
 • wideo w formie TikToka i Reelsa,
 • stories (z linkiem i oznaczeniem),
 • wysyłkę newsletterów do bazy influencera.

To tylko niektóre z form, które możemy połączyć, i które „w grupie” są bardziej skuteczne i działają w sposób rozłożony w czasie.

Cross-channel kampanii w influencer marketingu jako trend na 2023 rok

Przeciętny użytkownik internetu korzysta z kilku platform społecznościowych jednocześnie. Dlatego kampanie cross-chanel są nieuniknione, jeśli chodzi o planowanie działań. Warto więc dopasować content do wymogów platform (np. rozrywkowy na TikToka, zaś bardziej estetyczny na Instagrama). W zależności od budżetu można zaplanować także szerokie działania wspierające reklamy u twórców.

Przykładowo: kiedy klient chce, by jego sklep ze zdrowymi zamiennikami cukru stał się popularny na Instagramie, warto zaproponować mu nie tylko akcje z influencerami, ale także reklamę wspierającą posty (oczywiście na włączenie materiałów reklamowych od twórcy trzeba uzyskać osobne zgody). Pomocne będzie też stworzenie drukowanych podziękowań dołączanych do zamówień, z zaproszeniem do obserwowania konta sklepu na Instagramie. Mówiąc krótko: planując działania z influencerami, warto skonsultować/skrosować swoje pomysły także z kolegami z działu adsów, PR marketingu czy contentu i analityki internetowej.

5. Współpraca z twórcami niszowymi

Rok 2023 przyniesie jeszcze większy nacisk na rozwój marki osobistej. Dlatego też influencerzy będą specjalizować się w niszowych tematach i w takim obszarze zbudują swoją wiarygodność. Będzie się to wiązało ze stawianiem na nieustanne poszerzanie wiedzy, rozwój, jak też większą odpowiedzialność za informacje, którymi influencerzy dzielą się z obserwatorami.

Co to oznacza dla marek? Ponownie, ukłon w stronę mikroinfluencerów, którzy zajmują się pokrewną tematyką. W praktyce dobrym rozwiązaniem w akcjach świadomościowych może się okazać „współpraca punktowa” z wieloma twórcami jednocześnie (np. w formie Reelsów, postów czy stories). Marketerzy polecają ten format, gdy marka nie ma dużego budżetu na influencer marketing, ale chce być w wielu miejscach jednocześnie.

Można więc zaprosić do akcji 20–30 mikroinfluencerów (których wynagrodzenia są niższe) i zaplanować z nimi np. posty do publikacji w ciągu tygodnia/miesiąca. Taka „zmasowana” akcja sprawi, że odbiorcy odnoszą wrażenie, iż produkt lub marka jest szeroko polecana przez innych. Zadziała to jak społeczny dowód słuszności – jeśli wiele osób coś rekomenduje, oznacza to, że warto się tym zainteresować. Łatwiej też podjąć decyzję zakupową w oparciu o zaufanie do wyborów innych ludzi.

PORADA

Ważne: niezależnie od formatu, kanału i sposobu wynagrodzenia każdy materiał reklamowy powinien być prawidłowo oznaczony jako treść sponsorowana. Rekomendowane przez UOKiK hasztagi dla współprac komercyjnych (także barterowych) to:

 • #reklama,
 • #współpracareklamowa,
 • #materiałreklamowy,
 • #materiałsponsorowany,
 • #postsponsorowany.

6. Marka jako partner podcastu

Rok 2023 będzie czasem jeszcze większego boomu na podcasty. Dlatego też warto przyjrzeć się tej gałęzi marketingu. Obecnie w top 5 polskich podcastów można znaleźć: Kryminatorium, Żurnalistę, Piąte, nie zabijaj; Banał oraz podcast WojewódzkiKędzierski. Co ważne, marka niekoniecznie musi sama tworzyć podcast – można tu zaprosić do współpracy np. influencera, który się na tym zna. Przykład? Marka Reserved, która do prowadzenia podcastu „Z pokolenia na pokolenie” zaprosiła Magdę Mołek.

Marka może postawić też na nienachalne lokowanie produktu w podcastach twórców. Sprawdziło się to w przypadku współpracy Pilsner Urquell i Dwóch Typów Podcast. Odcinki zawierały ciekawostki o Czechach, zaś samo piwo wystąpiło w tle. To właśnie nienachalny product placement zapewnił marketingowy sukces akcji.

współpraca z influencerami
Współpraca marki Pilsner Urquel i Dwóch Typów Podcast. Źródło: YouTube Dwóch Typów Podcast

7. Współpraca z influencerami w formie akcji ambasadorskich

Jak podaje portal influencermarketinghub.com, rok 2023 będzie także czasem współprac ambasadorskich. Marki będą stawiać na długofalowe współprace z influencerami w miejsce jednorazowych akcji. Dlaczego w przyszłości stanie się to po prostu normą?

Wszystko sprowadza się do prostego faktu: sprzedaż wymaga czasu. Budowanie w odbiorcach potrzeby posiadania także jest czasochłonne. Dlatego też trudno się dziwić, że „jednorazowy strzał”, jakim jest jeden post sponsorowany u influencera, zazwyczaj nie przyczyni się do spektakularnego podbicia sprzedaży.

Zalet współpracy ambasadorskiej jest więcej: marka buduje z twórcą dobre relacje, pojawia się też pole do negocjacji. Twórcy chętniej schodzą ze swoich stawek z uwagi na dłuższy czas trwania umowy.

Podsumowanie

Niezależnie od celu i formatu współpracy z influencerami produkt czy markę warto wplatać w storytelling. Odbiorcy lepiej odbiorą reklamę, gdy produkt będzie przedstawiony np. jako towarzysz codziennych zmagań (np. Miss Ferreira i odkurzacz RobojetX-One) lub bohater, który ratuje zmęczone mamy z opresji stania w kuchni (jak urządzenie Philips Ovi Smart w reklamie Bakusiowo).

Przeczytaj też:

 1. Audyt bloga w 6 krokach przed rozpoczęciem współpracy z influencerem
 2. Jak znaleźć wartościowego influencera, którego nie ma w rankingach?
 3. 10 podpowiedzi, co warto zawrzeć w umowie z influencerem

O autorze

Judyta Kokoszkiewicz

Specjalistka ds. promocji i influencer marketingu w agencji KOHAI. Członkini grupy roboczej PR marketing przy IAB Polska. Jej blog zudit.pl dwukrotni...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz