Maciej Janas

Jak usunąć konto na Facebooku?

Jeśli boli cię kurcząca się przestrzeń prywatności, którą zostawia ci Facebook (zobacz fajną animację przedstawiającą ten problem), możesz rozważyć skasowanie konta w tym serwisie. Ściślej rzecz biorąc, z Facebooka możesz zniknąć na dwa sposoby: poprzez dezaktywację konta i jego trwałe usunięcie. Czym się różnią i w jakich sytuacjach są zalecane?

Dezaktywacja konta na Facebooku

Dezaktywacja uczyni twój profil i wszystkie twoje fejsbukowe aktywności niewidocznymi dla innych użytkowników. Jednak wszystkie dane (informacje statusowe, wpisy na ścianach itd.) pozostaną w bazie danych Facebooka. Dzięki temu w każdej chwili możliwa będzie reaktywacja konta – będzie ono wówczas wyglądało dokładnie tak, jak w chwili dezaktywacji.(z jednym wyjątkiem – jeśli byłeś administratorem grupy, po reaktywacji funkcja ta nie zostanie ci automatycznie przywrócona). Jeśli zatem zastanawiasz się, „jak usunąć konto na Facebook”, w sensie trwałego usunięcia konta, dezaktywacja nie jest dla ciebie – odpowiednie instrukcje znajdziesz jednak w dalszej części tekstu.

Jak dezaktywować konto? Zaloguj się do Facebooka, w prawym górnym rogu wybierz „Konto”, a z menu, które się rozwinie -> „Ustawienia konta”, następnie wybierz zakładkę „Bezpieczeństwo” i kliknij „Dezaktywuj konto”:

jak dezaktywowac konto na Facebooku

Teraz Facebook rozpoczyna zniechęcanie cię do dezaktywowania konta. Najpierw dowiesz się, kto z twoich znajomych będzie za tobą tęsknił; może to wyglądać np. tak:
Dezaktywacja konta na Facebooku - kto będzie tęsknił

Następnie musisz (pole wymagane!) powiedzieć, dlaczego podjąłeś decyzję o dezaktywacji. Wybranie jednej z proponowanych opcji rozwinie tekst, który zaproponuje inne niż dezaktywacja rozwiązanie twojego problemu:
dlaczego dezaktywujesz konto na Facebooku?

Następnie zostaniesz poproszony o wprowadzenie swojego hasła do konta:
Czy na pewno chcesz zdezaktywować konto na Facebooku? Wprowadź hasło

Na wypadek gdyby dotąd nie udało się jeszcze zniechęcić cię do dezaktywacji konta, Facebook każe ci jeszcze przepisać kod z obrazka:
Czy na pewno chcesz zdezaktywować konto na Facebooku? Przepisz kod z obrazka

Uff, jeśli poprawnie przepisałeś kod, twoje konto ulega dezaktywacji:
Jak zdezaktywować konto na Facebooku - potwierdzenie dezaktywacji

Jak zdezaktywować konto na Facebooku - mailowe potwierdzenie dezaktywacji

Przypominam: teraz twoje konto jest niewidoczne dla użytkowników Facebooka, ale wszystkie twoje dane nadal zalegają w bazie danych serwisu.

W porównaniu do dezaktywacji konta, procedura jego reaktywacji jest wyjątkowo prosta, a polega na… zalogowaniu się na konto. Tylko tyle wystarczy. Po prostu logujesz się i widzisz:
powitanie po ponownej aktywacji konta na Facebooku

Jak trwale usunąć konto na Facebooku?

Trwałe usunięcie konta na Facebooku oznacza skasowanie wszystkich danych, jakie wprowadziłeś. Jeśli zdecydujesz się kiedyś wrócić do serwisu, będziesz musiał utworzyć swoje konto całkowicie na nowo, na nowo „zdobywać” znajomych, konto nie będzie także zawierało historii twoich interakcji ze znajomymi.

Zatem, jak usunąć Facebooka? Musisz się zalogować i wkleić link: http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account

Po wklejeniu linka zobaczysz:
Jak usunąć konto na Facebooku - czy jesteś pewien?

Teraz rozpoczyna się zniechęcanie. O dziwo jednak dwa etapy zniechęcania zostały tutaj „zlane” w jeden. Wprowadź hasło do konta i przepisz kod z obrazka:
Jak usunąć konto na Facebooku - potwierdzenie - wpisz hasło i przepisz kod z obrazka

Po wprowadzeniu poprawnych danych, zostaniesz powiadomiony, że twoje konto zostało na razie zawieszone. W ten sposób Facebook daje ci 14 dni na zmianę twojej „nierozsądnej” decyzji. Nie ma możliwości trwałego usunięcia konta ze skutkiem natychmiastowym.

Jak usunąć konto na Facebooku - czas do namysłu
Jak usunąć konto na Facebooku - potwierdzenie mailowe

Jeśli przed upływem 14 dni zalogujesz się do Facebooka, zostaniesz postawiony przed decyzją. Jeśli chcesz wrócić na Facebooka, wybierz „Anuluj usuwanie”, a konto zostanie natychmiast aktywowane. Jeśli jednak trafiłeś tu przypadkiem, i nadal chcesz „usunąć Facebooka”, wciśnij „Potwierdź usunięcie”. Konto zostanie ostatecznie skasowane we wcześniej zaplanowanym terminie, a więc w ciągu 14 dni od wysłania pierwotnego żądania usunięcia go.

Wolny!

czytaj także

Hostingi SEO i znaczenie adresów IP w zapleczu – Dominik Wojcik

Maciej Janas

O autorze

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisyw...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Marcin Chirowski

  Maciek – Dzięki za wyróżnienie mojej fotki we wpisie :-) Szczerze mówiąc to spolszczenie facebooka tym razem mnie rozbawiło :D "kto z twoich znajomych będzie za tobą tęsknił" – mało adekwatne :D

  Pozatym, trzeba przyznać że FB skutecznie zniechęca do usunięcia konta. Inną sprawą są też czynniki prywatności, które wspomniałeś na wstępie.

  Pozdro, Marcin

 3. :) tak przerabiałam to i naprawdę dobrze opisane:)))

 4. polecam jeden z ostanich odcinków South Parka – o Facebooku. po jego obejrzeniu aż ma się chęć na usunięcie własnego profilu, chociaż FB do samego końca nas stara się przed tym powstrzymać.

 5. Też to przerabiałam :)
  Wytrzymałam w dyscyplinie 2 tygodnie i jestem wolna :)
  Bardzo dobry opis! :)

 6. Paweł Kata

  Świetny opis krok po kroku. Dzięki. Wprawdzie nie planuję usuwać konta na FB, ale koleżanka mówiła, że jest z tym straszny problem. O tym tricku z wklejaniem linku, gdy jest się zalogowanym, nie słyszałem, zatem dzięki raz jeszcze :-)

 7. Dw15632

  Zrobione.

 8. chce zlikwidowac swojom strone i zalorzyc ponownie

 9. Mam pytanie, z powodów zawodowych chciałbym zamiast stronki z imieniem i nazwiskiem mieć Fanpage z imieniem i nazwiskiem gdzie mógłbym mieć Fanów. Czy da się to zrobić i w jaki sposób? Pozdrawiam

 10. bardzo dziekuje bardzo przydatne polecam

 11. Społecznościówki ostatnio bardzo mnie nudzą. I zastanawiam się nad trwalym usunięciem. Z 2 złego chyba wolę w ostateczności zostawić mniej „amerykańską” nk

 12. mam pytanie czy wiecie gdzie wejsc zeby napisac do administracji fc bo ktos wszedl na moje konto i regularnie zmienia mi hasla i wg … nie wiem co mam robic . Pomocy !!

 13. Mam problem,ta screen print jest jeszcze stary layout ustawienia konta,teraz dezaktywacja konta znajduje się w funkcji bezpieczeństwo.Mam ogromny problem,chcę dezaktywować konta i wszystkie procedury wykonuję prawidłowo,nie dostaję żadnych komunikatów,a konto nie znika,dalej jest aktywne,co robić?

 14. Nie mam nic do Fcb i szczerze, to mam kompletnie Gdzieś ich akcje „zniechcajace”. Wkurza mnie tylko to, że to g…o wirusuje mi sprzęt lepiej niż jakikolwiek inny portal, więc już go nie ma. Poza tym są inne sposoby na kontakt niż fcb, tym bardziej, jeśli choć trochę cenisz sobie swoją prywatność. Poza tym to, że trudno w ogóle o znalezienie sposobu usunięcia konta jest tylko dodatkową ku temu motywacją. Szczerze watpię, żeby fcb aż tak się „troszczył” o dobro użytkownika.

 15. Agnieszka

  A co z danymi, które dobrowolnie przekazaliśmy twórcom facebookowych aplikacji? Jak wycofać zgodę na administrowanie nimi?

 16. aaaaaaaaaaaa33

  usuwanie konta fb to jakaś ściema, google robi archiwizację stron i nasze niektóre dane dalej są widoczne, jak np zdjęcie, zainteresowania itp, wystarczy w google wpisać swoje imię nazwisko i powinna wyskoczyć strona do FB, klikamy na „kopia” i widać wszystko :/ i taki stan rzeczy może utrzymywać się miesiącami, paranoja… google jako kolejne mocno narusza prawo o bezpieczeństwie danych osobowych.

 17. Maciej Janas

  Poradnik został właśnie zaktualizowany.

 18. uff… już mnie nie ma na fb, dzięki

 19. serdeczne dzięki:)

 20. Jak odzyskać hasło do poczty wp jeśli nie podało się dodatkowego e-meila, nr tel ani pytania pomocniczego????

 21. nie chce juz posiadac facebooka poniewasz jestem osobą starą

 22. Dobry artykuł. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie ma odnośnika do tego linka na Facebooku. W końcu skoro jest taka możliwość to powinna być ona umożliwiona. Zapewne chodzi o to, że jakby co to „przecież jest opcja” ale nie musimy jej podawać na tacy

 23. Dzięki za pomoc. Faktycznie artykuł bardzo przydatny, szkoda tylko, że sam Facebook nie udostępnia odpowiedniego linka.

 24. Jasne, bardzo przydatny artykuł, zależy mi na usunięciu konta, zwłaszcza że ludzie na tablicy piszą mi jakieś bzdury – niestety nie mogę się zalogować żeby usuniąć, bo fb żąda ode mnie scanu dowodu osobistego – sytuacja patowa, modlę sie żeby szybko woda zalala im wszystkie serwery

 25. Witam, a ma ktoś pojęcia jak usunąć konto w momencie kiedy nie można się zalogować (Formularz został wysłany
  Dziękujemy za dostarczenie tych informacji. Wkrótce otrzymasz od nas wiadomość e-mail. W międzyczasie dziękujemy za cierpliwość.), Facebook oczekiwał ode mnie podania poprawnych danych na co się nie zgodziłem, od 2 miesięcy na moim koncie widnieje wiadomość jak powyżej widać. Jeżeli ktoś ma pomysł to proszę o kontakt na maila.
  Pozdrawiam

 26. bardzo dziękuję nigdzie niemogłam taego znaleść tylko u pana było wszystko dokładnie

 27. do kogo można zwrówic się z prośbą o zlikwidowania konta innej osoby , ze względu na okoliczności losowe zdarzeń?

 28. Cześć. Niechcący do mojego konta utworzyłam dwa razy funpage mojej firmy. Co mam zrobić, żeby to niepotrzebne usunąć? Nie stracę przez to mojego konta prywatnego?

 29. Wielkie dzieki mam zrobioną informatykę :D

 30. Łukasz

  To usuwanie konta nie jest usuwaniem tylko trwałym zablokowaniem dostępu do niego i po tym nie masz prawa zaożyć nowego konta bez zezwolenia administracji Facebook

 31. Sławek

  Witam od paru dni próbuję usunąć konto, natomiast obrazek do przepisania się nie wyświetla, co zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz