Maciej Janas

Jak usunąć tło w Google.pl?

Dzisiejszego ranka polscy internauci mieli okazję się zdziwić. Wchodząc na „google.pl” wszyscy spodziewamy się zobaczyć okno wyszukiwania na białym tle, tak jak biorąc do ręki dolara, spodziewamy się, że będzie zielony. Dzisiaj jednak główna strona wyszukiwarki wygląda inaczej niż zwykle – w roli tła widzimy już nie białą przestrzeń, ale jedno z wylosowanych przez Google zdjęć. Funkcja ta dostępna od kilku dni w google.com, tam jednak pozostaje opcjonalna – domyślne tło pozostaje białe, a użytkownik sam może doczytać własne tło lub wybrać jedno z zaproponowanych. Tymczasem w google.pl nie zapewniono użytkownikom możliwości przywrócenia standardowego widoku. Fora i serwisy społecznościowe puchną od rana od przekleństw miotanych w kierunku Google. Jak usunąć tło już teraz, zanim Google naprawi swój błąd?

 • Najprostsza możliwość rozwiązania problemu to trzymanie się od niego z daleka – możesz uniknąć wchodzenia na google.pl poprzez korzystanie z search barów wbudowanych w przeglądarki.
  search bar
 • Skorzystaj ze strony startowej Google przeznaczonej dla którejś z przeglądarek, np. Firefoksa (choć Google stworzył tę stronę startową z myślą o użytkownikach FF, można z niej korzystać także na innych przeglądarkach): http://www.google.pl/firefox?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official
  strona startowa firefox
 • Skorzystaj z Google.com. Jego użytkownikom, inaczej niż Polakom, pozostawiono wybór tła. Wejdź na google.com, w lewym górnym rogu ekranu wybierz „search settings”.
  google ustawieniaNastępnie zmień język interfejsu i język przeszukiwany na polski. Zapisz.
  google ustawienia wyszukiwania
 • Wybierz możliwie nieinwazyjne tło, spośród zaproponowanych, np. szare. Najpierw klikasz:
  zmień tło 1W otwartym w ten sposób oknie wybierasz „polecane”, przewijasz zaproponowane obrazy i wybierasz szary:
  zmień tło 2Efekt jest taki:
  google szare tło
 • Wyłącz w twojej przeglądarce obsługę JavaScriptu. Niestety, jest to metoda obarczona wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi. Natomiast tło w google.pl usuwa natychmiast, bez żadnych problemów :-). Przykładowo w Firefoksie zrobić to można wybierając z menu Narzędzia -> Opcje -> Treść i odznaczając checkbox „Włącz obsługę języka JavaScript”:
  wyłączenie JavaScriptu
 • Użyj AdBlocka, wtyczki do przeglądarki, której oryginalnym celem było blokowanie reklam. My możemy użyć jej jednak do zablokowania obrazka tła. Jak to zrobić? Dla przeglądarki Firefox: zainstaluj Adblocka https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1865/, w menu przeglądarki wybierz Narzędzia -> AdblockPlus -> Ustawienia -> Filtry -> Dodaj filtr. Teraz wprowadź google.pl##IMG#fpdiFirefox Adblock - dodanie filtraMetoda ta ma jednak wadę. Pozbywamy się co prawda tła, ale google.pl – niestety – wciąż nie wygląda tak, jak dotychczas:
  google białe tło adblock
 • A teraz najskuteczniejsza metoda, pozwalająca (znającym CSS) w miarę dowolnie kształtować wygląd głównej strony. Metoda polega na użyciu przez przeglądarkę specjalnego arkusza CSS. Najpierw zainstaluj wtyczkę umożliwiającą taką operację, w Firefoksie jest to np. Stylish: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2108/. (Wtyczka Web developer nie pozwala niestety zmienić arkusza dla konkretnej strony na stałe, stąd wybór Stylisha).Kiedy wtyczka będzie już zainstalowana, uruchom jej ustawienia (prawy, dolny róg okna przeglądarki):
  stylish ustawieniaZ rozwiniętego w ten sposób menu wybierz „zarządzaj stylami…”, następnie kliknij przycisk „stwórz nowy styl”. W okno, które się otworzy wpisz nazwę nowego arkusza, np. „nogooglebackground”, a w pole kodu wklej co następuje:@namespace url(https://www.w3.org/1999/xhtml);@-moz-document domain("google.pl")
  body background: #E7E0C9 !important;
  img display:none !important;
  #logo display: none !important;
  #lga background:
  url(https://sprawnymarketing.pl/wp-content/themes/sprawny-marketing/img/sprawny-marketing-logo.png)
  no-repeat center !important; height: 100px !important;
  @-moz-document domain("www.google.pl")
  body background: #E7E0C9 !important;
  img display:none !important;
  #logo display: none !important;
  #lga background:
  url(https://sprawnymarketing.pl/wp-content/themes/sprawny-marketing/img/sprawny-marketing-logo.png)
  no-repeat center !important; height: 100px !important;

  Powinno wyglądać to tak:
  stylish nowy styl

  Wciskasz „zapisz” i cieszysz się nowym wyglądem Google.pl :-):
  google czy sprawnymarketing

  Arkusz CSS można oczywiście modyfikować.

  (autorem tej ostatniej metody i powyższego kodu jest Piotr Grzyb).

Aktualizacja: 11.06.2010:

Dzisiaj Google wygląda już normalnie, a jej przedstawiciele (w osobie Marissy Mayer) tłumaczą się z wczorajszej wpadki.

Marissa tłumaczy, że możliwość personalizowania głównej strony Google była dostępna już w zeszłym tygodniu, a wczorajsze włączenie tła-obrazka miało tylko zwrócić uwagę na istnienie takiej możliwości. Google planował rzekomo poinformować użytkowników (w formie linka na głównej stronie) o tym, że domyślne wczytywanie obrazka należy traktować jak Google Doodle (a więc jako coś przejściowego), ale w wyniku błędu link nie wyświetlał się wszystkim użytkownikom.

Tło cały czas można włączyć ręcznie (link „włącz tło” w lewym, dolnym rogu głównej strony) – dotyczy wyłącznie użytkowników zalogowanych na konto Google.

czytaj także

Hostingi SEO i znaczenie adresów IP w zapleczu – Dominik Wojcik

Maciej Janas

O autorze

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisyw...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. bolilolo

  proponuję wszystkim następujące rozwiązanie:
  – logujemy się do google i wchodzimy na adres productideas.appspot.com/#e=127061 (można najpierw wejść a potem się zalogować)
  – wciskamy przycisk na dole "view ideas"
  – możemy poczytać co ludzie sądzą o tym syfie i przy okazji zagłosować na pomysły przywrócenia klasycznej strony głównej (co polecam)
  – naciskamy na dole "submit idea" i piszemy (najlepiej po angielsku) co nam leży na wątrobie w związku z nową stroną główną,
  – wysyłamy, wylogowujemy się,
  – zmieniamy w przeglądarce stronę startową na jakąkolwiek inną z google barem, albo i bez – wtedy przez tydzień korzystajmy w google bara w przeglądarce,
  – przez tydzień wogóle nie wchodzimy na główną google, a najlepiej zapoznać się z wyszukiwarkami konkurencji.

  Po co to wszystko? Jak google zobaczą, że nagle wejścia spadły im o 40% to się opanują.

  Po tygodniu zajrzymy i jeżeli coś się poprawi to wrócimy, a jak nie – sprawimy że google straci pozycję rynkową. I tak długo są liderem.

  Skopiuj to i podaj dalej. Pozdro.

 3. Krzysiek

  Jeśli chcesz mieć białe tło, to znajduje się ono w dziale Polecane, pod nazwą "White" ;-) (tuż pod "Grey")

 4. Paweł Kata

  Super art! Ja będę nadal korzystał z searchbara Chrome, bo wymaga najmniej ustawiania ;-)

 5. Michał

  "Wchodząc na “google.pl” wszyscy spodziewamy się zobaczyć okno wyszukiwania na białym tle, tak jak biorąc do ręki dolara, spodziewamy się, że będzie zielony. "

  Ten fragment mnie rozwalił. Świetne porównanie ;-)

  Pozdrawiam

 6. "Skorzystaj z Google.com. Jego użytkownikom, inaczej niż Polakom, pozostawiono wybór tła" – na .pl przeciez w ogole nie ma tła, dopiero wlasnie na .com jest mozliwosc jego wlaczenia (a mozna zwyczajnie nie wlaczac i zostawic jak jest domyslnie, czyli wylaczone). No chyba, ze korzystam z jakiegos innego Google? :)

 7. Maciej Janas

  "na .pl przeciez w ogole nie ma tła, dopiero wlasnie na .com jest mozliwosc jego wlaczenia"

  Na .com jest możliwość włączenia, a na .pl tło włączone jest domyślnie i nie da się go wyłączyć. Więc możliwe, że faktycznie korzystasz z jakiegoś innego Google ;-).

 8. Przemysław Jurkiewicz

  A ja zawsze jestem do tyłu z wszelkimi zmianami na stronie głównej google. Nie dość, że z reguły dostępne są dla mnie dzień po największym szaleństwie, to do tego i tak zauważam je dopiero przy okazji takich artykułów… no cóż – polecam przyzwyczaić się do search bara w wyszukiwarce.

 9. Mówimy oczywiście o stronie glównej bez zalogowania? Bo jak po zalogowaniu to nie mam pojęcia :)

 10. Maciej Janas

  Po zalogowaniu ;-).

 11. co do google uskutecznia to normalnie porażka…

 12. mgodlewski

  Ha ja nawet tego pod chrome nie zauważyłem – zawsze wpisuje szukane słowo w pasku adresu ;)

 13. Hydralisk

  Co ciekawe jak wchodzę na google przez Opere, to mam starą wersję google. Jak coś takiego zrobić w Firefoxie?

 14. Hydralisk

  Mam dobre rozwiązanie, trzeba ustawić user agernta na takiego jak w Operze i wtedy mamy normalne google :)

 15. bolilolo

  a zauważyłeś może przy tym, że masz zupełnie inne wyniki wyszukiwania? po za tym jednym mankamentem wspaniały pomysł… %-)
  a tak btw pacjenci z google wysłuchali naszych modłów. już jest wsjo ok, jak być powinno.

 16. Osobiście nadal będę korzystać ze standardowego białego tła :) Każdy inny kolor jakoś razi mnie w oczy.

 17. Ja zdecydowanie też. Jakoś przez tyle lat było bez tła i działało he he.

 18. dobry artykuł, polecam! :)

 19. rowery Kross

  Szczególnie wartościowy wpis, zalecam ludziom

 20. Producent Spil pl

  Fabuła bliska każdemu, polecam literaturę Producenci placów zabaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz