Maciej Janas

Jak wybrać Hosting?

Pierwszą i jedną z ważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić stawiając nową stronę internetową jest wybranie pewnego i przyjaznego dla SEO hostingu. Hosting to fundament sukcesu twojej witryny – to zdanie bardzo wyświechtane i bardzo prawdziwe jednocześnie.

Poniższy artykuł w sposób kompleksowy poinstruuje cię jak dobrze wybrać hosting SEO i nie żałować. Składa się z dwóch zasadniczych części:

 1. Określ niezbędne dla ciebie parametry hostingu; uwzględnij swoje potrzeby: dzisiejsze i przyszłe, tak, by hosting pozostawał efektywny kosztowo,
 2. Znajdź konkretną firmę hostingową; sprawdź, co o hostingodawcach mówią ich użytkownicy.

Krok 1. Określ podstawowe parametry

Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem internetu, posiadającym kilka witryn internetowych, prawdopodobnie możesz ominąć ten krok. Wystarczy ci jeden rzut oka na ofertę hostingodawcy. Jeśli natomiast, podobnie jak ja, masz słabą orientację w ofertach hostingowych, przeczytaj ten krok, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu na własnoręcznych próbach zrozumienia poszczególnych ofert.

Poniżej znajdziesz zatem bardzo uproszczone definicje podstawowych pojęć, niezbędnych do świadomego wybrania odpowiedniego hostingu SEO:

Podstawowa terminologia hostingowa

3 podstawowe typy usług hostingowych:

serwer dedykowanywirtualny serwer prywatny (VPS)serwer współdzielony
Jak to działa?dzierżawisz cały fizyczny serwer, nie współdzielisz go z nikimdzierżawisz serwer wirtualny (wydzieloną część zasobów serwera fizycznego, podzielonego między kilku klientów)współdzielisz serwer z witrynami innych klientów dostawcy hostingu
Zaletyelastyczność i kontrola: pełna kontrola nad serwerem, włączając w to możliwość wybrania systemu operacyjnego, podzespołów itd.Pewność i wydajność: wysoki limit transferu, niska awaryjność etc.Złoty środek: możliwość swobodnego doboru systemu operacyjnego i ustawień, niezależnie od innych klientów przydzielonych do tej samej fizycznej maszyny – taniej niż dla serwera dedykowanegoNajbardziej ekonomiczny wariant. Od niego prawdopodobnie powinieneś zacząć, choć istotne jest znalezienie dobrej firmy hostingowej
WadyDrogi (szczególnie bezsensowny dla średnio- i mało popularnych blogów, a także dla niewielkich firmNumer IP współdzielony z witrynami innych klientów przydzielonych do tego samego fizycznego serwera. Oznacza to ten sam certyfikat klucza cyfrowego i – przy odrobinie pecha – problemy ze „złym sąsiedztwem” [od tłumacza: polskie firmy hostingowe najczęściej oferują unikalny numer IP, warto więc zwracać uwagę na ten czynnik]Ograniczenia w zakresie funkcjonalności, dostępnej przestrzeni dyskowej i współdzielony numer IP (konsekwencje takie jak dla VPS)

Możesz też zerknąć na pełną listę typów hostingów.

Podstawowe pojęcia

 • Limit transferu: Ilość danych (mierzonych w gigabajtach) jaką możesz zużyć w ciągu miesiąca. Internauci odwiedzający twoją witrynę zużywają transfer pobierając do swoich przeglądarek jej pliki, np. obrazki, teksty itd. i wysyłając żądania o kolejne podstrony. Im większego ruchu zatem się spodziewasz, tym wyższego limitu transferu potrzebujesz. Bardzo orientacyjnie można przyjąć, że limitem odpowiednim dla przeciętnej witryny z umiarkowanym ruchem jest 5GB.
 • Powierzchnia dyskowa: ilość danych, jakie możesz zmieścić na swoim serwerze. W dzisiejszych czasach nawet najtańsze oferty hostingowe zapewniają olbrzymią powierzchnię. Większość moich witryn zajmuje nie więcej niż 1% dostępnej przestrzeni. Wiedz zatem, że jeśli chcesz postawić prostą stronę firmową lub bloga, to 3 GB to znacznie więcej niż potrzeba.
 • System operacyjny: do wyboru są w praktyce 2 systemy, Linux i Windows. Linux to typowe, najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, zwykle tańsze i kompatybilne z wieloma usługami open-source i większością skryptów, jakich możesz potrzebować.
 • Panel administracyjny: Każda firma hostingowa zapewnia jakiś rodzaj panelu administracyjnego, umożliwiającego dodawanie domen i konfigurację serwera. Najpopularniejszym z nich jest Cpanel.

To były podstawowe pojęcia, przykładalne do każdego hostingu. Teraz czas na pojęcia związane z SEO:

 • Adres IP to niepowtarzalny numer identyfikujący w internecie twój serwer. Jak wspomniałam, jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego lub VPS, twoja witryna będzie dzielić adres IP z witrynami innych klientów. Jeśli korzystasz z serwera dedykowanego, także numer IP jest wyłącznie do twojej dyspozycji.
 • Lokalizacja serwera: Google uwzględnia fizyczną lokalizację serwera przy ustalaniu wyników wyszukiwania dla zapytań, w których lokalizacja ma znaczenie. Jeśli zatem robisz witrynę swojego małego biznesu i spodziewasz się, że ludzie będą pytać o niego z uwzględnieniem lokalizacji, wybierz raczej pobliskiego dostawcę hostingu.
 • Czas bezawaryjnej pracy serwera (uptime): wyrażona w procentach część czasu, przez który twoja witryna będzie dostępna dla internautów. Czynnik bardzo istotny dla SEO. Częste awarie mogą obniżyć twoją widoczność w SERP-ach. Google nie będzie eksponować twojej witryny jeśli często jest ona niedostępna. Większość firm hostingowych „gwarantuje” uptime na poziomie 99,9% czasu (ale warto potwierdzić te deklaracje w opiniach klientów).

Nie warto natomiast zwracać uwagi na przeróżne kreatory stron WWW. Po prostu nie używaj ich, kropka. (A tym bardziej nie traktuj obecności/nieobecności kreatora jako kryterium wyboru oferty.). Większość kreatorów generuje strony nieprzyjazne wyszukiwarkom i mało elastyczne. Poza tym tak wygenerowane witryny mogą być trudne do przeniesienia na nowy serwer, gdybyś kiedyś zechciał go zmienić.

Znajdź opinie o firmach hostingowych

Skoro wiesz już hostingu o jakich parametrach potrzebujesz, czas wybrać konkretną firmę hostingową. Warto w tym celu poszukać w internecie recenzji usług wstępnie wyselekcjonowanych firm.

Nie ma lepszej metody weryfikacji hostingu niż sprawdzenie, czego doświadczają jego obecni, realni użytkownicy. Wobec rosnącej stale liczby użytkowników mediów społecznościowych i for dyskusyjnych, firmom hostingowym coraz trudniej jest sfałszować opinię. Teraz potrzebujesz zatem odpowiednich narzędzi badawczych.

Na jakie elementy warto zwracać uwagę:

 • Powtarzające się doniesienia o problemach z bezpieczeństwem: nieodpowiednio zabezpieczone serwery często padają ofiarą ataków hackerskich, twoja witryna może być zatem narażona na ukrycie jej przed internautami za komunikatem „Ta witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze” (co drastycznie zmniejszy CTR i zrujnuje twoją internetową reputację).
 • Jakość supportu: Oczywiście każda firma hostingowa (podobnie jak każdy człowiek czy usługa) może czasem nawalić. Chodzi jednak o to, by wybrać firmę, której wpadki zdarzają się rzadko.

Nie powinieneś się spieszyć z wyborem hostingu. Jeśli robisz to po raz pierwszy w życiu, przyłóż się do tego porządnie, poświęć trochę czasu. Odrób zadanie domowe, rozważ różne opcje i wybierz rozważnie, by nie musieć później żałować. W dzisiejszych czasach nie musisz być już webdeveloperem by umieć samodzielnie zająć się hostingiem witryny, ale nie znaczy to, że możesz podchodzić do hostingu z lekceważeniem. To dla twojej witryny jedna w najważniejszych decyzji.

[źródło: HOW TO : Choose SEO Web Hosting – Definitive Guide]

czytaj także

Hostingi SEO i znaczenie adresów IP w zapleczu – Dominik Wojcik

Maciej Janas

O autorze

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisyw...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

 2. Bartosz Komorowski

  Każdy VPS dostaje osobny adres IP, więc złe towarzystwo jest wykluczone!

 3. Bartosz Komorowski

  w hostingach współdzielonych również jest możliwość własnego adresu IP za dopłatą(zazwyczaj 5zł na miesiąc)

 4. Maciej_Janas

  @VPS – dzięki, poprawione.
  @współdzielony – to chyba wciąż zbyt mało popularna opcja by w realiach tabelki pokazującej _typowe_ cechy _typowych_ hostingów mieszać czytelnikom w głowach. Myślę, że twój komentarz to idealne miejsce na takie zastrzeżenia.

 5. rgglowacki

  geograficzna lokalizacja serwera jest brana pod uwagę ale czy jest to aby tak bardzo istotny czynnik?
  w chwili obecnej wiekszość moich stron mam na serwerach w niemczech i jakiejs wielkiej różnicy nie widze.
  oczywiscie jezeli chcemy byc w 100% zgodni z SEO to lepiej wybrac serwer w Polsce. ale jezeli przeanalizujemy położenie geograficzne serwerów dla np pierwszej dziesiątki na popularne słowa kluczowe zobaczymy że zazwyczaj połowa ze stron nie jest hostowana w Polsce ale np w OVH we Francji.

  co do złego sąsiedztwa IP – moze być problemem jeżeli np na tym samym IP jest 1000 domen ze spamem a tylko np 2 dobre strony. ale w wiekszości przypadków w firmach hostingowych jakość tych stron jest "wymieszana" i wcale złe sąsiedztwo IP nie musi źle świadczyć o Twojej stronie. Tu cytuje Matta Cuttsa akurat. Oczywiście lepiej jest mieć własne IP ale złe sąsiedztwo IP może zaszkodzić tylko w skrajnych przypadkach.

 6. Bartosz Komorowski

  co do IPków, to jeszcze nie spotkałem się z testem lub udowodnionym tym, że link na mało zapleczowym ipku jest mocniejszy od adresu IP na którym jest sporo domen (różnych)
  do zalet vps dodałbym jeszcze, że można w każdej chwili napisać do bok z prośbą o zwiększenie limitów co trwa kilka sekund bez rebootu.

 7. rgglowacki

  ale wiesz ze nie mowilem o mocy linków. mówiłem bardziej o sytuacji w której google znajdzie na danym IP 1000 domen spamowych i 2 dobre to wtedy może polecieć wszystko.

 8. Bartosz Komorowski

  Nie neguje tego, lecz sam nigdy się nie spotkałem, i mało słychać o tym, że faktycznie banuje po ipkach, a co jest mało prawdopodobne na hostingach shared

 9. Maciej_Janas

  Resellerskie przeznaczone jest np. dla agencji interaktywnych, które "dzielą" je na kawałki i odsprzedają je dalej swoim klientom, najczęściej pod swoją marką. Firma hostingowa wspiera to np. umożliwiając obrandowanie paneli administracyjnych logotypem agencji. Dla końcowego klienta wszystko wygląda więc tak, jakby kupował hosting w obsługującej go agencji interaktywnej, choć zwykle agencja nie widziała nawet serwera na oczy.

 10. barblask

  Coraz rzadziej na sprawnym pojawiają się ciekawe pro artykuły, a szkoda. Zaczyna to przypominać dział początkujących, a na blogach początkujących e-marketingowców często można znaleźć bardziej unikalne zajawki.

  Co do tematu (wypada też coś nt. wpisu dodać)
  "Jakość supportu: Oczywiście każda firma hostingowa (podobnie jak każdy człowiek czy usługa) może czasem nawalić. Chodzi jednak o to, by wybrać firmę, której wpadki zdarzają się rzadko."
  Ludzkie podejście supportu jest bardzo ważnym czynnikiem. Przy firmie z którą mogę wszystko załatwić "jak z sąsiadem" czuję się pewniej. I nie chodzi tu tylko o awarie, ale również o typową pomoc w sprawach w których forma nie zawiniła. Bezawaryjny hosting z supportem który na każde pytanie odpowiada mi cytatami z regulaminu nie chce mieć nic do czynienia (a zdarzało się niestety).

 11. Sebastian Jakubiec

  Można by chyba na serio pomyśleć o kategoriach "Wstępniak" oraz "Branżowcy", by to co łatwe docierało do startujących w branż, a to co zaawansowane docierało do branżowców. W końcu społeczność ( a budowanie właśnie jej macie w misji) składa się z wielu warstw zaawansowania.
  Acz widząc trochę po tym co widnieje pod wpisem, można się domyślić, że Sprawny dla początkujących, dla branżowców: zaproszenie na forum.

 12. Sprawny marketing dzięki takim artykułom jak ten (czyli dla dzieci w piaskownicy) schodzi na psy.

 13. Mariusz

  Zgadzam się z Kati w 100% – to już któryś raz publikowany tekst jest dla dzieci.

 14. Patrycjusz

  Artykuł tłumaczony i pewnie dlatego słabo dopasowany do polskich realiów, a tym samym mało konkretny. Firm hostingowych oferujących tanie konta współdzielone przybywa. Słaba jakość i niska cena – idealne rozwiązanie na zaplecze.

 15. Ciągle pisze że VPS ma współdzielony adres IP z innymi klientami, zmieńcie to bo to nie prawda :)

 16. Michał / Pierwszywgoogle.pl

  Tłumaczenie tekstów USA – niby „tańsze” ale efekt merytoryczny też „tani” ;) Od razu widać, że artykuł nie pasuje do polskich realiów. Szczególnie ta część o szukaniu opiniii, osobiście mam w głowie automat, który sprawia, że przestaje takie fragmenty czytać ;p Szkoda mi „początkujących”, którzy w to wejdą i będą tą metoda szukać hostingu ;) No i ten fragment z IP na VPS – widać, że autor nie złożył wielu zapytań o usługę hostingową. Choć trzeba przyznać, że cześć informacji przydatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz