Michał Sadowski

8 narzędzi AI dla biznesu i pomysły na ich wykorzystanie

AI powoli stało się buzzwordem, który odmieniany jest dziś na milion sposobów na konferencjach technologicznych gigantów i w komunikacji większości firm, z którymi się spotykamy. Dużo tu obietnic, dużo zagrożeń, dużo wizji, ale jak to wygląda w praktyce?

Ten artykuł Michała Sadowskiego o narzędziach AI dla biznesu ukazał się w 22. numerze magazynu sprawny.marketing. Sprawdź ofertę i zamów swoją prenumeratę! ❤️

Przyznam szczerze, że ja jestem kupiony. Poważnie, od pierwszego kontaktu z ChatGPT wiele miesięcy temu czuję się, jakby ktoś pokazał mi internet w 1992 r. Ekspansja technologii związanych z AI stanowi rewolucję pokoleniową, porównywalną jedynie z początkami internetu. Od lat nie byłem pod większym wrażeniem nowych technologii, które zdają się pojawiać każdego tygodnia. Każdy kolejny dzień przynosi małą rewolucję. Adaptacja do tej nowej rzeczywistości stanowi jedno z kluczowych zadań na najbliższe miesiące i lata.

Umiejętność formułowania pytań do narzędzi AI, takich jak ChatGPT czy Midjourney, w celu osiągnięcia najlepszych wyników, stanie się jedną z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy w najbliższych latach.

W odpowiedzi na to zapewne powstaną programy certyfikacyjne i system szkoleń wart miliardy. Jednakże to przede wszystkim wielka możliwość dla biznesu, który dzięki AI będzie mógł rozwijać się jeszcze dynamiczniej.

Wielu ludzi obecnie zastanawia się, jak wykorzystujemy narzędzia AI w Brand24. To jest obszar, w którym działamy od dłuższego czasu. Przedstawiam osiem narzędzi AI, z których korzystamy już teraz w naszej firmie.

1. ChatGPT

Naturalnie najpopularniejszym produktem AI jest dziś ChatGPT. W niektóre dni stosuję go nawet częściej niż wyszukiwarkę. Pomaga w procesie tworzenia treści (jak tej publikacji czy skryptów do materiałów na YouTube), ale pozwala też na wsparcie procesu tworzenia treści komunikacji marketingowej czy produktowej. ChatGPT wykorzystujemy także w tworzeniu zaawansowanych raportów z kluczowymi wnioskami istotnymi dla marek. Pomaga w konstruowaniu tekstów oraz opisów.

Szacujemy, że implementacja ChatGPT/GPT-4 w Brand24 umożliwiła zwiększenie efektywności o ok. 30%.

Jakiś czas temu uruchomiliśmy moduł, który znacząco zwiększa efektywność działań związanych z moderacją i obsługą projektów tworzonych przez użytkowników. GPT-3/GPT-4 jest w stanie rozpoznać, jaki charakter ma tworzony projekt, z jakimi markami jest powiązany, a nawet dostarcza listę konkurentów do danych marek. W kontekście moderacji, po wdrożeniu tego rozwiązania, oszczędzamy 85% czasu, który nasz zespół musiał wcześniej poświęcać na ten proces!

narzędzia AI
ChatGPT można wykorzystać do procesu tworzenia różnych tekstów, opisów, a także zaawansowanych raportów

2. Jasper AI

Razem z ChatGPT jest to narzędzie, które wykorzystujemy na przemian do wsparcia działań z zakresu content marketingu oraz copywritingu (takich jak newslettery, ogłoszenia produktowe itp.), głównie dla mniej istotnych treści. Te narzędzia pomagają w przygotowaniu fragmentów treści czy szkiców, które następnie rozbudowujemy w publikacje. Zaznaczę, że nie mamy na celu tworzenia całych artykułów za pomocą AI bez krytycznego spojrzenia. Chodzi raczej o delegowanie AI mniej kreatywnych i bardziej rutynowych zadań, co pozwala nam skupić się na ważniejszych aspektach.

narzędzia AI dla biznesu
W Jasper AI możesz skorzystać z różnych szablonów

3. Compose AI

Compose AI to innowacyjne narzędzie, które wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do ułatwienia i przyspieszania procesu odpowiadania na wiadomości e-mail. Działa na zasadzie generowania szablonów odpowiedzi, które są dostosowywane do treści oryginalnej wiadomości, co umożliwia zaoszczędzenie czasu i usprawnienie komunikacji.

PORADA

To narzędzie okazuje się szczególnie pomocne w przypadku maili, które wymagają odpowiedzi z grzeczności, nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani ofertą przedstawioną w wiadomości. Dzięki Compose AI można wygenerować profesjonalną i uprzejmą odpowiedź, która jednocześnie nie wymaga dużo czasu i energii.

Narzędzie to jest niezwykle przydatne, gdyż pozwala na zarządzanie dużą liczbą wiadomości, które codziennie zalewają nasze skrzynki mailowe. Compose AI daje możliwość utrzymania wysokiego poziomu profesjonalizmu i uprzejmości, jednocześnie pomagając zwiększyć wydajność i skupić się na ważniejszych zadaniach.

narzędzie AI do odpowiadania na maile
Compose AI wygeneruje szablon odpowiedzi na maila

4. Beautiful.ai

Beautiful.ai jest zaawansowanym narzędziem, które wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji do tworzenia imponujących, profesjonalnych prezentacji. To innowacyjne oprogramowanie oferuje różnorodne funkcje, które nie tylko ułatwiają proces tworzenia prezentacji, ale także znacząco podnoszą estetykę i czytelność gotowego produktu.

Główną siłą Beautiful.ai jest jego zdolność do automatyzacji wielu aspektów procesu tworzenia prezentacji. Narzędzie to dysponuje szerokim wyborem predefiniowanych szablonów i motywów graficznych, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Po wybraniu odpowiedniego szablonu Beautiful.ai automatycznie dostosowuje układ elementów na slajdzie, tak aby zapewnić harmonijną i estetycznie przyjemną kompozycję.

Beautiful.ai jest obecnie wykorzystywane w naszej organizacji do tworzenia wewnętrznych prezentacji. Dzięki temu zdecydowanie poprawiliśmy jakość naszych prezentacji, które teraz są nie tylko piękniejsze, ale również bardziej zrozumiałe. Dzięki sztucznej inteligencji narzędzie to pomaga nam w łatwy sposób prezentować skomplikowane koncepcje i dane, co znacznie ułatwia komunikację i współpracę w zespole.

narzędzie AI do prezentacji
W Beautiful.ai znajdziesz szeroki wybór gotowych szablonów i motywów graficznych, które możesz swobodnie dopasować do swoich potrzeb

5. Intercom

Intercom jest popularnym narzędziem do automatyzacji marketingu, które ostatnio przeszło ewolucję dzięki integracji z technologiami sztucznej inteligencji. Ta nowa funkcjonalność skierowana jest przede wszystkim do obsługi klienta, przyspieszając wiele procesów, które zwykle wymagają dużej ilości czasu i zasobów.

Jednym z kluczowych aspektów tej AI-integracji jest możliwość tworzenia krótkich streszczeń długich rozmów z klientami. To oznacza, że personel obsługi klienta może szybko przeglądać zapis rozmów i zrozumieć główne punkty dyskusji bez konieczności czytania pełnych transkryptów. To nie tylko przyspiesza proces, ale także pomaga w identyfikowaniu kluczowych problemów i zrozumieniu, jak najlepiej na nie odpowiedzieć.

Innym istotnym elementem AI w Intercomie jest funkcja półautomatycznego odpowiadania na najpopularniejsze pytania. System uczy się od najczęściej zadawanych pytań i generuje odpowiedzi, które mogą zostać dostosowane i wysłane do klienta przez pracownika działu obsługi klienta. Ta funkcja znacznie przyspiesza czas odpowiedzi i zapewnia, że klienci szybko otrzymują informacje, których potrzebują.

narzędzie AI do obsługi klienta
Funkcja półautomatycznego odpowiadania na najpopularniejsze pytania w Intercom

6. Grammarly

Grammarly to narzędzie, które niesamowicie ułatwia poprawną pisownię tekstów w języku angielskim. To innowacyjne oprogramowanie służy do sprawdzania i korygowania gramatyki, pisowni, interpunkcji, a także stylistyki i klarowności tekstu. Bez względu na to, czy piszemy mail, artykuł, post na blogu czy formalny raport, Grammarly pomaga upewnić się, że nasza komunikacja jest poprawna i profesjonalna.

Na przestrzeni lat Grammarly przeszło długą drogę rozwoju. Korzystamy z niego od długiego czasu i musimy przyznać, że pierwsze wersje były dość niewygodne i ograniczone w funkcjach. Dziś jednak jest to zaawansowane narzędzie, które z sukcesem wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy i poprawy tekstu. Z funkcjami takimi jak sprawdzanie kontekstu, sugestie stylu i tonu czy nawet detekcja plagiatów, Grammarly stało się nieodłącznym elementem naszej codziennej pracy.

Co więcej, warto podkreślić, że Grammarly to jedna z najbardziej znanych firm pochodzących z Ukrainy. Ich sukces na globalnym rynku technologicznym jest dowodem na to, że innowacje i ciężka praca mogą prowadzić do międzynarodowego uznania.

7. BetterFeedback

BetterFeedback jest polskim narzędziem, które wykorzystuje zaawansowane technologie do analizy rozmów z klientami. Celem tego narzędzia jest zgłębianie zrozumienia potrzeb klientów, identyfikowanie trendów i wyciąganie wniosków, które mogą prowadzić do poprawy jakości usług i produktów oferowanych przez firmę.

To narzędzie nie tylko rejestruje rozmowy, ale także analizuje je, aby wyodrębnić kluczowe informacje i zrozumieć, co naprawdę leży u serca potrzeb klientów. Zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwala na identyfikację ukrytych wzorców i trendów, które mogą nie być oczywiste dla ludzkiego oka.

BetterFeedback nie skupia się wyłącznie na aspektach związanych z produktem. Analizuje też obszary takie jak satysfakcja klienta, oczekiwania dotyczące usług, jakość obsługi klienta, a także przyczyny ewentualnych problemów. Wszystkie te informacje są nieocenione przy podejmowaniu decyzji biznesowych, wprowadzaniu nowych funkcji produktu czy ulepszaniu strategii komunikacji z klientem.

8. Midjourney

Midjourney to innowacyjne narzędzie, które wykorzystuje zaawansowane techniki sztucznej inteligencji do generowania grafik. Umożliwia stworzenie atrakcyjnych i profesjonalnych obrazów na potrzeby różnych materiałów – od artykułów, przez strony internetowe, po komunikację z klientami. Użytkowanie narzędzia jest proste (choć obsługa odbywa się za pośrednictwem platformy Discord), ale za efektem końcowym stoi skomplikowany proces.

Midjourney na podstawie podanego przez użytkownika prompta – krótkiej frazy opisującej oczekiwany obraz – generuje unikalną grafikę. Sztuczna inteligencja analizuje podany opis, rozumie jego kontekst i na tej podstawie tworzy obraz, który najlepiej oddaje zamysł użytkownika.

PORADA

Wykorzystanie AI w tworzeniu grafik jest nie tylko efektywne czasowo, ale również umożliwia tworzenie unikalnych obrazów, które są nie do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki temu firmy mogą tworzyć oryginalne i spersonalizowane materiały, które pomagają wyróżnić się na tle konkurencji.

Midjourney to narzędzie, które wprowadza element kreatywności w proces generowania grafik. Przy jego pomocy tworzenie atrakcyjnych wizualizacji staje się łatwiejsze, szybsze i efektywniejsze. Daje to możliwość koncentracji na twórczych aspektach pracy, podczas gdy AI zajmuje się technicznymi detalami. Ba, pozwala nawet tworzyć wizualizacje nowego biura czy mieszkania przed remontem!

narzędzie AI do grafiki
Midjourney, narzędzie AI do generowania grafik, obsługuje się za pośrednictwem platformy Discord

Alternatywne zastosowania

Wskazane przykłady to tylko niektóre obszary, w których wykorzystujemy sztuczną inteligencję. AI pomaga nam również w takich zagadnieniach, jak:

 • Wykrywanie churnu – zastosowanie AI do identyfikacji klientów, przy których jest największe prawdopodobieństwo, że zakończą korzystanie z naszych usług.
 • Wnioski AI – tworzymy mechanizm, który analizuje dane zbierane przez Brand24 i na ich podstawie formułuje wnioski. Na przykład może to być stwierdzenie, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaobserwowaliśmy znaczny (45-proc.) wzrost aktywności dyskusji związanych z marką LEGO na Quora, gdzie dominuje dyskusja na temat jednego z zestawów LEGO Technic.
 • AI Topic Modeling – stworzyliśmy system, który automatycznie dzieli dyskusje o marce na kilka kluczowych tematów, które można analizować oddzielnie. Przykładowo dyskusja o SpaceX jest podzielona na wątki związane z Elonem Muskiem osobno, osobno temat nowego kontraktu, osobno temat kapsuły Dragon.
 • Analiza emocji AI – chcemy rozwijać nasz system analizy sentymentu, aby nie tylko określać, czy wzmianka jest pozytywna, czy negatywna, ale również identyfikować emocje takie jak gniew, miłość, podziw itp.
 • Wykrywanie zdarzeń – wykorzystujemy AI do identyfikowania nietypowych skoków, spadków czy innych zdarzeń w dyskusji o danej marce.

Wygrają zwinni

Zasadnicza rewolucja sztucznej inteligencji (AI) przekształca wiele sektorów, wprowadzając nowe metody pracy i przyspieszając decyzje biznesowe. Firmy, które są zdolne do szybkiego dostosowania się i implementacji rozwiązań opartych na AI, zyskują decydującą przewagę na dynamicznie zmieniającym się rynku. W tym kontekście nasza strategia odnosi się do elastyczności i zdolności do odpowiedzi na te zmiany w sposób efektywny kosztowo.

PORADA

Sztuczna inteligencja, w swoim szerokim spektrum możliwości, może być zasobem, który jest kosztowny do opracowania od podstaw, zwłaszcza dla technologii wykorzystujących zaawansowane metody, takie jak uczenie maszynowe. Dlatego gdy stworzenie własnego rozwiązania AI od zera okazuje się zbyt drogie, można zdecydować się na tworzenie własnych rozwiązań, korzystając z API (np. na OpenAI). Przykładami są nasze własne modele AI do analizy sentymentu i przetwarzania języka naturalnego, które są kluczowe dla naszych usług.

Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę, że wiele rozwiązań opartych na AI jest już dostępnych na rynku w przystępnych cenach. Zamiast inwestować czas i zasoby w rozwijanie własnych wersji tych technologii, wybieramy integrację z gotowymi produktami.

AI zabierze pracę?

Chciałbym podkreślić jeden aspekt, który uważam za kluczowy. Jakiś czas temu rozmawiałem z dziennikarzem na temat sztucznej inteligencji. Pierwsze pytanie, które mi zadał, brzmiało: „Ile osób zatrudniasz i ile planujesz zwolnić w związku z wdrożeniem AI?”. Myślę, że to jest fundamentalne nieporozumienie. Wdrażanie AI nie jest kwestią redukcji kosztów związanych z zatrudnieniem. Ona pozwala na optymalizację i ulepszanie. Chodzi o to, aby zautomatyzować te części pracy, które są rutynowe i czasochłonne, aby ludzie mogli skupić się na twórczości i innowacji.

Nie uważam, aby AI była w stanie zastąpić doświadczonego grafika, specjalistę od content marketingu, PR czy marketingu. AI może pomóc nam w osiągnięciu pewnego poziomu efektywności, ale to ludzie przekraczają ten ostatni próg, który sprawia, że to, co tworzymy, jest naprawdę wyjątkowe. Mówienie o zastąpieniu specjalistów contentu przez AI jest dla mnie tak absurdalne jak próba zastąpienia grafika przez Photoshopa. AI to narzędzie, które pomaga nam być bardziej efektywnymi i skupić się na kreatywnych aspektach naszej pracy.

czytaj także

10 marketingowych porad, jak stworzyć biznes od 0 do 1000 klientów.

Michał Sadowski

O autorze

Michał Sadowski

Założyciel Brand24 – narzędzia internetowego do ochrony reputacji w internecie, z tysiącami klientów z ponad 120 krajów. Startup Founder of th...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

 1. Redakcja

  Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

  Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz