Mateusz Sobieraj

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając giełdę RTB

Na rynku funkcjonuje wielu krajowych, jak i globalnych dostawców oferujących zakup powierzchni reklamowej w modelu RTB.

Poznanie danej platformy oraz nauczenie się obsługi panelu do biddowania wymaga sporej ilości czasu oraz przeznaczenia budżetu na kampanię testową. Aby nie zmarnować jednego i drugiego na błądzenie wśród gąszczu technologii, warto zrobić research, wstępną selekcję i wybrać tylko te najbardziej perspektywiczną platformę dla naszego biznesu.

Poniżej kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy doborze platformy

1) Samodzielnie czy z pełną pomocą

Na rynku funkcjonują technologie full service’owe, gdzie Reklamodawca określa brief, założenia kampanii,  a dostawca zajmuje się odpowiednim ustawieniem emisji w systemie,  doborem opcji targetowania, biddowaniem oraz optymalizacją. Drugim wariantem są platformy otwarte, samoobsługowe, gdzie Reklamodawca po zarejestrowaniu oraz zalogowaniu się do danej giełdy może sam ustawiać wszystkie parametry emisji, modyfikować stawki, formaty, kryteria targetowania, na bieżąco prowadzić i kontrolować kampanię.

Jaki rodzaj wybrać? To zależy głównie od zasobów ludzkich, jakimi dysponujemy oraz strategii rozwoju kompetencji w naszej firmie. W całym świecie programmatic buying i automatycznych mechanizmów, mimo wszystko ogromnie ważna jest osoba, która ustawia kampanie, przyjmuje taktyki jej optymalizacji i biddowania, potrafi w pełni wykorzystać możliwości jakie daje technologia. Wymaga to natomiast sporej ilości godzin, determinacji i ciągłego rozwoju swojej wiedzy na temat pojawiąjących się innowacji. Jeżeli więc dysponujemy takimi osobami w firmie, czy zamierzamy rozwijać się w tym kierunku, dobrze byłoby zainwestować w poznanie paneli sefl-service, a jeżeli nie mamy takich możliwości, to z pomocą przychodzi wiele wyspecjalizowanych podmiotów, które poprowadzą naszą kampanię, zajmą się wszystkim, a Reklamodawca – przy odpowiednim doborze partnera – może korzystać z benefitów, jakie daje RTB.

 

2) Specjalizacja

Na mapie podmiotów funkcjonuje szereg rozbudowanych technologii – jedne o uniwersalnym, wielopłaszczyznowym zastosowaniu, inne wyspecjalizowane, np. zajmujące się stricte retargetingiem, kanałem mobile lub reklamą video/rich media. Oczywiście każda z tych opcji rozliczana jest w modelu RTB.

 

3) Zasięg

Równie ważna kwestia to zasięg, powierzchnia, jaką oferuje nam dana platforma. Analizując zasięg jako % Internautów, do którego możemy dotrzeć za pomocą danej technologii, w większości przypadków będzie to oczywiście 95%, ale to, powiedzmy, jest teoria.

W praktyce warto dociekać tego, jacy wydawcy, sieci reklamowe i platformy SSP są podłączone do danej giełdy, i  czy to podłączenie jest bezpośrednie, czy za pośrednictwem innych platform. Ostatnim testem weryfikacyjnym jest już po prostu kampania testowa.

Warto zwrócić uwagę na ten czynnik, ponieważ może okazać się, iż pomimo rozbudowanych funkcjonalności danej platformy, jesteśmy w stanie zrealizować w miesiącu maksymalnie kilkaset kliknięć, a przy innej platformie i podobnych parametrach już kilka czy kilkanaście tysięcy.

Szczególnie kluczowe znaczenie ma to przy kampaniach retargetowanych, gdzie szybko i trafnie powinniśmy dotrzeć do naszych Użytkowników.

 

4) Dane o Użytkownikach

Poszczególne platformy RTB współpracują z różnymi dostawcami danych o użytkownikach, tzw. Data Suppliers i Data Management Platforms. Warto więc skupić się na rodzaju tych danych. Przykładowo w jednej platformie możemy skorzystać z targowania reklamy, biorąc pod uwagę: demografie użytkowników, dane behawioralne, intencje zakupowe, dane deklaratywne. Inna platforma dostarczy nam zaledwie część takich informacji.

Warto to sprawdzić dlatego, że obok samego modelu zakupu powierzchni w czasie rzeczywistym (Real Time Bidding) to właśnie sposób kierowania reklamy do odpowiedniego Użytkownika odgrywa kluczową rolę dla efektywności prowadzonych działań .

 

5) Modele rozliczenia

Niezależnie od technologii, podstawowym modelem rozliczenia w ramach RTB jest CPM. W niektórych giełdach natomiast do dyspozycji są również modele: CPC, płatność w CPM z optymalizacją pod CPC oraz rzadziej modele czysto efektywnościowe: CPS, CPL. Już na początkowym etapie testów, przy pierwszych emisjach, okaże się, jaką taktykę i który model rozliczenia warto wybrać w danej technologii, aby skutecznie biddować i optymalizować kampanie pod założone wskaźniki.

 

Oprócz powyższych, dochodzą jeszcze takie kwestie jak: możliwości automatycznej optymalizacji kampanii, obsługiwane formaty reklamowe, opcje targetowania, mierzone wskaźnik, technologia, na której zbudowana jest platforma, a także użyteczność interfejsu.

Aby nie stracić dziesiątek godzin i sporej ilości budżetu na testy, warto zacząć przygodę z RTB świadomie i wybrać najbardziej perspektywiczne rozwiązanie dla naszego biznesu.

czytaj także

10 mechanizmów zaawansowanych systemów anty-ad fraudowych

Mateusz Sobieraj

O autorze

Mateusz Sobieraj

Mateusz Sobieraj – CEO agencji digital marketingu adCookie, zdobywcy Golden Arrow za najbardziej innowacyjną kampanię digital. W branży od blisko...

zobacz więcej artykułów >>

Zostaw komentarz

  1. Redakcja

    Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.

    Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz imię
Napisz komentarz