Masz słabą stronę – zapłacisz więcej za reklamę. Quality Score w AdWords

Jeżeli reklamowana przez Ciebie strona jest niskiej jakości, np. zawiera same reklamy i przedstawią mała wartość dla użytkownika, zapłacisz więcej za każde kliknięcie w Twój link sponsorowany. Google wprowadziło zmiany w mechanizmie rankingowania linków sponsorowanych.

Wybierając słowa kluczowe i tworząc opis linku sponsorowanego, podajesz również maksymalny koszt za kliknięcie (Max CPC), jaki jesteś w stanie zaakceptować dla danego słowa kluczowego. To jednak, na którym miejscu link zostanie wyświetlony (lub czy w ogóle), uzależnione jest także od klikalności w reklamę (CTR) oraz nowego parametru, tzw. Quality Score.

Algorytm Google dokona analizy strony i wystawi jej ocenę w postaci Quality Score. Jeżeli uzna, że strona jest niskiej jakości, QS będzie niski, a co za tym idzie, nadrabiać trzeba będzie wysokością kosztu za kliknięcie CPC.

W ostatnim tygodniu, na anglojęzycznym forum WebmasterWorld.com, pojawiło się kilka postów osób, którym nagle wzrósł koszt za kliknięcie. Dopiero modyfikacja strony umożliwiła powrócenie do starych (niższych) stawek.

Modyfikacja ta mogła polegać na dodaniu większej ilości treści (dotyczyło to szczególnie tzw. landing pages, czy pojedynczych stron przygotowanych pod konkretną reklamę), informacji o polityce prywatności czy danych kontaktowych takich jak tradycyjny telefon.

Posunięcie Google wpisuje się w całościową strategię firmy — dbanie o jakość reklamy. Zmniejszy to też najprawdopodobniej ilość stron stworzonych i reklamowanych w wynikach Google dla tanich słów kluczowych tylko po to, żeby umieszczać tam kolejną porcję reklamy (np. z Google AdSense czy programów partnerskich).

Ponieważ Quality Score przypisywany jest przez automat, może to oznaczać problemy dla stron wykonanych w całości we Flashu. Poza tym algorytm może się mylić, przez co będzie konieczna ingerencja człowieka, a to w przypadku Google może trwać kilka tygodni.

Pewien wniosek — Google posiada coraz więcej danych i je wykorzystuje w coraz bardziej zintegrowany sposób. Najprawdopodobniej pewne mechanizmy używane do rankingowania wyników organicznych użyte są w Quality Score.

Co jednak jeszcze istotniejsze… Google posiada dane o konwersji, które wykorzystywane są chociażby do wykrywania click fraud (prawie oficjalnie mówi o tym raport Tuzhilina). Jeżeli reklamodawca prowadzi rozbudowaną analizę w Google AdWords czy Google Analytics, to podaje również średni przychód przypadający na konwersję. Google ma więc dane o tym, jak dochodowe dla reklamodawcy są poszczególne słowa kluczowe. To może zostać wykorzystane (oczywiście Google oficjalnie zaprzecza) do ustalania minimalnych wartości CPC. A to byłoby już nie fair ze strony Google…

Czytaj więcej: Analyzing the Google AdWords Landing Page Algorithm

Technorati Tags: marketing-internetowy, sem, google,

Tomasz Frontczak

Założyciel serwisu SprawnyMarketing.pl i autor bestsellera Marketing internetowy w wyszukiwarkach (6000 sprzedanych egzemplarzy), pierwszej na polskim rynku pozycji omawiającej kompleksowo zagadnienia SEM/SEO/PPC. Współwłaściciel konsultingowej MaxROY.com. Jeden z 3 pierwszych w Polsce certyfikowanych trenerów Google AdWords. Od 2014 roku zaangażowany w startup DietLabs, gdzie jest szefem działu marketingu i współzałożycielem. Interesuje się wpływem mechanizmów marketingu internetowego na zwinność przedsiębiorstwa. Każdego dnia zaangażowany w projekt o bardzo długim horyzoncie czasowym: “Tata Igi i Sary". Twitter


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Laszlo

   Pewnie powstanie nowa nisza dla osób zajmujących się funkcjonalnością stron: Optymalizacja strony pod kątem Quality Score Google.

  • Robert Drózd

   Quality Score wpływa bezpośrednio na ceny adwords. Więc to raczej pole do rozszerzenia działalności osób, które “tradycyjnie” zajmowały się SEM. A dla nich optymalizacja landing page nie jest przecież niczym nowym…

  • Tomasz Frontczak

   Optymalizacja landing page nie w sensie SEO, ale bardziej usability. Osoby zajmujące się SEM nie zawsze zajmowały się użytecznością, teraz będą musiały się zbliżyć do tej wiedzy ze względu na Quality Score (co samym stronom pewnie wyjdzie na dobre).

  • Bullseye

   Bardzo często gdy przejmuje od innych agencji SEM, muszę zacząć od optymalizacji landing page. W większości przypadków na to nikt nie zwracał uwagi (tak twierdzą klienci). Jeszcze gorzej jest w przypadku kampanii, które przygotowują sobie klienci sami. Tu często link prowadzi do strony głównej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *