Walka ze spamem: zmieni się algorytm Google

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na temat wzmocnienia walki Google ze spamem, Matt Cutts opublikował dzisiaj na blogu Google kolejne informacje na ten temat. W pierwszej kolejności zwraca on uwagę na znaczne zmniejszenie ilości spamu wśród anglojęzycznych stron, w szczególności w porównaniu do stanu sprzed 5 lat:

Today, English-language spam in Google’s results is less than half what it was five years ago, and spam in most other languages is even lower than in English.

Ponieważ jednak w ostatnim czasie zauważono nieznaczne nasilenie zjawiska spamu w wynikach wyszukiwania, Google ma się przyjrzeć przede wszystkim stronom z zawartością o niskiej jakości. Zaliczane do nich będą m.in. takie praktyki jak:

 • znaczne nasycenie treści strony słowami kluczowymi;
 • powielanie opublikowanych już treści.

Wyszukiwarka ma również lepiej sobie radzić w rozpoznawaniu zhackowanych stron.

Matt Cutts zwrócił także uwagę na obawy wyrażone przez część internautów, które dotyczyły lepszego traktowania przez Google serwisów, na których Google zarabia. Podkreślił więc, że wszystkie strony są traktowane w taki sam sposób bez względu na to, czy wyświetlają one reklamy Google bądź same reklamują się za ich pośrednictwem Google AdWords. Dotyczy to zarówno reagowania na naruszenia wytycznych, jak i braku wpływu reklam Google na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Źródło: Google search and search engine spam

————————-
Grafika w nagłówku to Grupa Laokoona

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Marta Gryszko

Związana z branżą SEO od 2005 r. Autorka SEO bloga, współtwórca narzędzi SeoStation.pl i Brandle.pl (Wake App Sp. z o.o.). Autorka kursu SEO na poziomie podstawowym, na poziomie średniozaawansowanych i szkolenia z audytów.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • tylko co oznacza lepsze strony? Znaczy strony o wysokiej jakości? Bo tutaj są naprawdę różne interpretacje :D

  • Przemek_Sz

   Na pewno Google dużo robi w walce ze spamem, bo w końcu ma to wpływ na liczbę dukatów w ich sakiewce. Ale każda reakcja będzie rodziła kontrreakcję spamerów. Mam tylko nadzieję, że zapowiadane zmiany zostaną solidnie przetestowane i nie zrobią jakiegoś nieoczekiwanego zamieszania w SERPach.

  • Jak na moje specy od black seo i tak znajdą na to sposoby

  • Alek Pietura

   Google stara się jak może tylko faktycznie niech to wszystko co robi przetestuje dobrze, bo narobić bałaganu to nie sztuka, nagle wpadną na jakiś sposób by zarobić więcej to zmienią te procedury pod siebie a co tam jak komuś nie pasuje to zawsze może nie korzystać z google, hehe.

  • Kolorysta

   Widzisz black Seo – kabluj !! Jak pracowici będą kablować nierobów to spam sam zniknie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *