Google potwierdza – kolejna Panda już na polskich wynikach

Google potwierdził, że tydzień temu indeks został przetworzony przez kolejną wersję algorytmu Panda. Dla użytkowników spoza Stanów Zjednoczonych (a więc i Polski), zmiana wpłynie na wyniki dla 1% zapytań. Jest to 17. wersja algorytmu Panda (nieoficjalny numer aktualizacji: 3.7).

Aktualizacja była odczuwalna w poprzedni weekend, kiedy to nastąpiły przetasowania w wynikach, szczególnie w Google.com. Przetasowania wywołały spekulacje, że pojawiła się nowa Panda. Zostały one potwierdzone przez Google dopiero post factum – w poniedziałek.

tweet panda

Podobno zmiany pozycji dotyczą przede wszystkim witryn, które już wcześniej zostały dotknięte Pandą. Szerzej na ten temat pisze Dr. Pete na SEOmoz.org.

Od poprzedniej aktualizacji Panda upłynęło ok. 6 tygodni. Po 16 miesiącach od “wypuszczenia na indeks” pierwszej wersji Pandy można już powiedzieć, że przeciętny interwał między kolejnymi aktualizacjami to ok. miesiąca. Przypuszczalna data następnych zmian pozycji wywołanych przez Pandę przypada więc na połowę lipca, choć akurat wakacje mogą zakłócić regularność tego cyklu.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • jak na razie nie widać wielu oznak zmiany algorytmu

  • bo to głównie dotyka strony i frazy z top’u , szkoda że panda działa tylko w jedną strone i nie może wywindować jakiejś stronki do topu ;)

  • otofotki

   Nie widać, ponieważ zmiana wpływa na wyniki dla ok. 1% zapytań.

  • no tak bo przecież 1% to zaledwie kilka zapytań w guglu…

  • Jak to przeczytałem na stronce http://www.websem.pl eksperci prześmiewczo określają tą aktualizację słowami: „Pingwin milczy, Panda jeszcze żyje. Ledwo.„.:)))) nic dodać nic ująć….

  • otofotki

   Wojtek: dla jednej witryny, np. którą się zajmujesz. Wiadomo, że globalnie ten 1% to masa.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *