Google przyspieszy twoją witrynę (modułem do Apache’a)

Google wypuszcza właśnie oprogramowanie przyspieszające ładowanie się stron po stronie serwera. Oprogramowanie ma formę modułu do Apache’a, najpopularniejszego serwera HTTP na świecie, nazywa się mod_pagespeed i ma być dostępne bezpłatnie dla każdego chętnego webmastera. To kolejny element starań Google o szybszy internet.

Udostępniając prosty w instalacji moduł chce ułatwić szerokiemu gronu webmasterów przyspieszenie ich witryn, bez konieczności ręcznego grzebania w kodzie i stosowania sztuczek wymagających zaawansowanej wiedzy.

Google podaje, że wewnętrzne testy wykazały dwukrotne przyspieszenie czasu ładowania witryn. Zainstalowany moduł automatycznie optymalizuje serwowanie witryn w 15 obszarach, wśród których znajduje się cache’owanie obrazków i zmniejszanie objętości wysyłanych danych. W projekt zaangażowano już gigantyczną amerykańską firmę domenowo-hostingową GoDaddy, ale można spodziewać się, że partnerów będzie przybywać, bo mod_pagespeed udostępniono jako open source.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8moGR2qf994&feature=player_embedded[/youtube]

To już kolejny krok Google’a w kierunku szybszego internetu. Najpoważniejsze dotychczasowe kroki w tym kierunku to:

Google przedstawia moduł jako bezpośrednią kontynuację wtyczki Page Speed. “Na świecie jest 1,2 miliona użytkowników wtyczki Page Speed”, mówi Richard Rabbat, product manager projektu mod_pagespeed, “jednak wtyczka ta tylko wskazuje błędy, ale nie naprawia ich. Pomyśleliśmy, że potrafimy pomóc webmasterom nie tylko w diagnozie, ale i leczeniu“.

W Google uznano, że im szybszy będzie internet, tym chętniej/częściej ludzie będą korzystać z niego, a więc wyszukiwać, a więc klikać w reklamy. To zawsze świetnie, gdy przedsiębiorstwo potrafi dostrzec, że jej relacje z otoczeniem nie muszą być grą o sumie zerowej (“żebyśmy my zarobili, oni muszą stracić”), że można grać win-win, “żebyśmy zyskali, oni też muszą zyskać”. To zresztą z pewnością jeden z filarów sukcesu Google’a.

Po szczegóły techniczne dotyczące mod_pagespeed zajrzyj do Google Code.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Coś z tym czynnikiem ładowania stron branym w SERP -ach to coś ucichło i czy nadal jest brane pod uwagę trudno powiedzieć, czy chrome jest tak super szybki kwestia gustu i testów, PageSpeed pokazuje to co może zoptymalizować a nie gdzie popełnił błędy, bo jak by tą stronę przetestować to by dopiero błędów, ale trzeba przyznać iż google robi dużo dobrej roboty i czekam na moduł z niecierpliwością

  • Paweł Pela

   Przetestowałem przed chwilą tą wtyczkę u siebie na serwerze i niestety, ale na mojej konfiguracji działa odwrotnie niż powinna. Wtyczka korzysta intensywnie z operacji dyskowych, a na VPS to właśnie współdzielony dysk jest "wąskim gardłem". Natomiast mod_deflate działa w tej sytuacji lepiej i daje jakieś niewielkie przyspieszenie szybkości ładowania.

   A, wtyczka do Firebuga – PageSpeed też jest całkiem fajna – można się z niej sporo dowiedzieć i ewentualnie próbować coś zadziałać.

  • ubranka dla psów

   Ciekawe czy ten moduł jest produktem finalnym, bo u mnie coś to słabo przyśpiesza stronkę. Może to wersja beta ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *