Czy Apple stworzy własną wyszukiwarkę?

Analityk finansowy Gene Munster wywołał w zeszłym tygodniu niezłe zamieszanie mówiąc, że jest na 70% pewien, że w ciągu najbliższych 5 lat Apple stworzy lub kupi wyszukiwarkę dla iPhone’a. Oto dłuższy wyimek z jego wypowiedzi:

Sądzimy, że Apple może użyć niedostępnych dla Google danych, danych z App Store’u, do stworzenia mobilnej wyszukiwarki, oferującej możliwości niedostępne dla Google.

Zrobienie wyszukiwarki specjalnie pod iPhone może być trudnym przedsięwzięciem, ale sądzimy, że Apple może kupić jakąś niedużą wyszukiwarkę, która zbudowała już indeks, np. Cuil, i użyć jej jako bazy do budowy własnej wyszukiwarki.

Szanse, że w ciągu najbliższych 5 lat Apple wypuści swoją wyszukiwarkę, szacujemy na 70%. Problemem może okazać się przyciągnięcie do nowej wyszukiwarki wystarczająco wielu reklamodawców; jednak wydaje się, że dla Apple’a ważniejsza od generowania bezpośredniego zysku będzie tu ochrona danych.

Pomysł jest defensywny: poświęcić zysk dla ochrony danych. Myśl tę rozwija artykuł w eWeek:

Munster twierdzi, że założeniem Applowskiej wyszukiwarki będzie ochrona wartościowych danych, a nie zysk.

“Dane generowane przez platformę iPhone OS będą stawać się na Apple coraz ważniejsze. Sądzimy, że firma ta ma potencjał, by wystartować w ciągu najbliższych 5 latach z własną wyszukiwarką i mapami” – powiedział Munster.

Dodał jeszcze, że Apple może przyciągnąć wystarczająco wielu dużych reklamodawców, by uzyskać zwrot z inwestycji.

Tymczasem Danny Sullivan w niedawnym felietonie w AdAge argumentuje, że Apple nie wystartuje z własną wyszukiwarką:

Stworzenie wyszukiwarki to trudne zadanie. Bardzo trudne. Zapytajcie Microsoftu, który wydał setki milionów dolarów na stworzenie wyszukiwarki i kolejne miliony na jej reklamę. Mimo takich inwestycji, Bing zajmuje bardzo słabą pozycję, w porównaniu do Google. To nie był produkt, który zrewolucjonizował rynek.

Czy Jobs ma w zanadrzu jakąś sztuczkę, którą mógłby zmienić rynek wyszukiwarek na tyle, by przyciągnąć ludzi do wyszukiwarki Apple? Wątpię. Jeśli zapytasz, czego ludzie oczekują od wyszukiwarki, usłyszysz: trafnych wyników i szybkości. Ładny interfejs jest u samego dołu listy życzeń. Stworzenie wyszukiwarki zwracającej trafne wyniki jest niezwykle trudne. Potrzeba do tego wielu inżynierów specjalizujących się w wyszukiwarkach, tych samych o których wciąż biją się Google z Microsoftem. Trzeba zaindeksować miliardy stron, stworzyć wiele data-center, żeby wyszukiwarka była wystarczająco szybka.

Łatwiejszą drogą byłoby zakupienie technologii z zewnątrz i ulepszenie jej. Yahoo byłby niezłym wyborem gdyby nie związki tej firmy z Microsoftem. Mógłby to być Ask, gdyby nie stracił w ostatnich latach najbardziej utalentowanych inżynierów. Budowanie od zera nie jest niemożliwe. Ale w czasie niezbędnym do osiągnięcia dzisiejszej jakości wyszukiwania, konkurenci uciekną daleko.

Zgadzam się z tym poglądem, stworzenie konkurencyjnej wyszukiwarki jest bardzo kosztowne, a potem jeszcze trzeba walczyć z przyzwyczajeniami użytkowników. Apple niekoniecznie musi podzielać poglądy Munstera, że dane muszą być chronione przed Google.

[źródło: Would Apple Build A Search Engine To Prevent Google From Getting iPhone Data?]

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Hehe coś mi się wydaje że Google to chyba nikt z rynku nie wyeliminuje ;]

  • Jegomość Zygfryd

   Apple pewnie stworzyło sztuczną inteligencję i stworzą wyszukiwarkę semantyczną :P

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *