38 nowości w SEO

Nowości w SEO za okres styczeń-marzec 2019

1. Aktualizacja PSI

Narzędzie Page Speed Insight służy do analizowania wydajności stron internetowych zarówno pod kątem obsługi na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach. W przypadku gdy wyniki nie są optymalne, wskazuje, które elementy wymagają poprawy. W ostatnim czasie Google przeprojektował swoje narzędzie i obecnie pokazuje o wiele więcej raportów graficznych. Najważniejsza jest jednak zmiana metodologii – do wyników wykorzystywane są dane z innego narzędzia Google o nazwie Lighthouse oraz dodatkowo podpiera się danymi z Chrome User Experience Report (CrUX). W praktyce najczęściej okazuje się, że przed zmianami narzędzie PSI prezentowało zdecydowanie lepsze wyniki. Dlaczego ma to znaczenie? Nowa porcja dokładniejszych danych zaprezentowana w lepszej formie zachęci webmasterów do pracy nad optymalizacją strony. Zwiększenie szybkości witryny jest ważne nie tylko ze względu na wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Szybko działająca witryna poprawia wrażenia użytkownika i może mieć bezpośredni wpływ na współczynniki konwersji w Twojej witrynie.

2. Nowy format danych uporządkowanych – Q&A

Google na początku grudnia poinformował, że będzie wspierał nowy format danych uporządkowanych, nazwany Q&A Pages. Taki wynik wyszukiwania z karuzelą najlepszych odpowiedzi możemy już obserwować od ponad roku, ale dopiero niedawno Google oficjalnie poinformował, że będzie wspierał ten format danych. Już teraz webmasterzy na swoich stronach typu Q&A mogą oznaczać content wspomnianym formatem danych uporządkowanych. Format oprócz typowych stron Q&A (np. Quora.com) pasuje również forów eksperckich, stron z FAQ oraz help and support message boards. PS Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić nowo wdrożone formaty w narzędziu do testowania danych uporządkowanych od Google: https://search.google.com/ structured-data/testing-tool?hl=pl.

3. Narzędzie do testowania danych uporządkowanych wspiera edycję kodu na żywo

Pozostając w temacie danych uporządkowanych, 7 stycznia za pośrednictwem Twittera Google poinformował, że można już wprowadzać na żywo zmiany w kodzie i zobaczyć jak te zmiany wpłyną na wyświetlanie np. rich snippetów.

4. Migracja raportów w Google Search Console

Od niespełna roku mamy już dostęp do nowej wersji Google Search Console, ale dopiero w grudniu 2018 r. mogliśmy zaobserwować, że część raportów w starym GSC nie jest już dostępna, a w zamian dostaliśmy odesłanie do raportów w nowym GSC. Dodatkowo w pierwszej połowie stycznia John Mueller (@JohnMu) potwierdził podczas Webmaster Hangout, że Google planuje nie przenosić części funkcji do nowej wersji GSC, pomimo informacji podawanych jeszcze w lutym 2018 r. Jako przykład John podał zakładkę „Błędy indeksowania”, twierdząc, że warto skupić się na problemach, które rzeczywiście wpływają na działanie strony, a nie pokazywać wszystkie URLe z błędem, które znalazł robot. Warto też dodać, że zespół pracujący przy GSC przygotowuje nową odsłonę raportu linków, która będzie, cytując, „bardziej spójny”. PS Mała rada dla osób korzystających z GSC: jeśli w swoich raportach SEO odsyłacie do poszczególnych sekcji z GSC, sprawdźcie, czy linki do nich są aktualne. Możliwe, że musicie zaktualizować odnośniki już do nowej wersji.

5. Wprowadzenie asystenta Google w Polsce

W styczniu asystent Google otrzymał oficjalne wsparcie i zaczął wykorzystywać nasz rodzimy język. Póki co zostało udostępnione wsparcie dla urządzeń z Androidem, ale w przyszłości asystent będzie również działał na urządzeniach z iOS. Z perspektywy SEO należy pamiętać o kilku najważniejszych elementach na stronach WWW, jeżeli chcemy, by asystent Google wykorzystywał nasze treści: dobry content (czyli wysoka jakość, unikalność i wyczerpanie danego tematu), odpowiednie słowa kluczowe, krótki czas ładowania stron, poprawna obsługa na urządzeniach mobilnych oraz wykorzystywanie danych uporządkowanych. Dodatkowo na specjalnej platformie Actions on Google firmy będą miały możliwość przygotowania własnych unikalnych komend, które następnie będą zintegrowane z asystentem Google.

Nowości w SEO za okres październik-grudzień 2018

1. Google Medic Update

1 sierpnia br. mieliśmy okazję zaobserwować efekty bardzo szerokiej aktualizacji algorytmu Google. Wahania w pozycjach można było zaobserwować na wielu stronach z różnych branż, ale największe fluktuacje zanotowały witryny określane w Google jako YMYL (Your Money or Your Life), czyli strony zawierające informacje na tematy zdrowotne, finansowe, porady osobiste, strony z danymi osobowymi i transakcyjne.

Zdecydowanie najmocniej ucierpiała branża medyczna – stąd sierpniowa aktualizacja została okrzyknięta jako Medic Update (aut. Barry Schwartz @rustybrick).

pływ aktualizacji z podziałem na kategorie tematyczne wg Moz.com

Tego typu aktualizacja algorytmów (Oficjalny komunikat Google: Broad core ranking update via @searchliaison) bierze pod uwagę wiele różnych czynników, w związku z czym trudno wskazać jedną konkretną przyczynę takiej skali ruchu w pozycjach. Jednakże większość specjalistów SEO pytanych o główny czynnik brany pod uwagę w sierpniowej aktualizacji, najczęściej wskazuje szeroko rozumianą jakość strony docelowej.

2. Aktualizacja Search Quality Evaluator Guidelines

Dokument „Search Quality Evaluator Guidelines” jest zbiorem procedur dla zespołu osób ręcznie oceniających nasze strony (tzw. Google Quality Raters). Ostatnia aktualizacja  koncentruje się w szczególności na ocenie jakości – wypunktowane zostały następujące wskaźniki określające słabej jakości witryny:

– Jakość treści głównej jest niska.

– Ilość treści głównej jest niska.

– Tytuł treści jest „przesadzony” (Click bait).

– Strona zawiera reklamy odciągające uwagę od treści głównej.

– Brakuje informacji o twórcy/stronie.

– Reputacja strony lub twórcy treści jest niska.

Warto zwrócić uwagę na ostatnią zmianę w paragrafie dotyczącym E-A-T, odnoszącym się do oceny wartości treści na podstawie trzech elementów:

Expertise – czy autor treści może być uważany za „eksperta” z danego tematu.

Authoritativeness – czy autor treści jest autorytetem w swojej branży.

Trustworthiness – czy strona lub treści na stronie są godne zaufania. Dotyczy to również bezpieczeństwa informacji (podstawą jest tutaj certyfikat SSL).

Nowa aktualizacja w dokumencie SQEG została poszerzona o analizę treści pod kątem E-A-T dla stron z branży medycznej. Dlaczego? Google od zawsze podkreśla, że najważniejszym ich zadaniem jest dostarczanie najlepszych treści odpowiadających na intencję użytkownika. Czasem intencje są bardzo poważne, ponieważ dotyczą takich tematów jak zdrowie, finanse, sprawy osobiste czy też prawne. Konsekwencje wynikające ze stosowania się do niektórych porad znalezionych na stronach wskazanych przez Google mogą bezpośrednio i negatywnie wpłynąć na nasze życie.

3. Wyszukiwarka obrazów – kolejna aktualizacja Google

27 września br. podczas konferencji z okazji 20-lecia firmy Google zostaliśmy poinformowani o dużej aktualizacji w wyszukiwarce obrazów. Zauważalny jest na pewno redesign wyszukiwarki obrazów, ale update dotyczy również backendu, tj. algorytmów decydujących o rankingu zdjęć. Większego znaczenia przy ustalaniu pozycji nabrały m.in. czynnik autorytetu domeny, na której zdjęcie się znajduje, świeżość, pozycja na stronie oraz sama treść, która je otacza.

4. Co zrobić, jeśli widzisz spadek ruchu organicznego?

Po pierwsze sprawdź jakie typy podstron zanotowały spadki w określonym czasie – czy były to strony np. Kategorii, strony produktowe, a może podstrony z artykułami. Następnym krokiem powinno być znalezienie wspólnego mianownika dla tych stron – np. ilość treści, jakość treści. Zalecam analogiczną analizę stron konkurencji. Jeśli jeden z naszych konkurentów zanotował wzrosty, to warto przeanalizować jego ostatnie działania i wyciągnąć wnioski.

Odsyłam do checklisty SEO stworzonej przez Aleyde Solis, która pomoże Ci w zidentyfikowaniu przyczyn spadku ruchu organicznego.

https://www.whymywebtrafficdropped.com

Nowości w SEO za okres lipiec-wrzesień 2018

1. Mobile First Indexing

W kwietniu Google rozpoczął wysyłanie komunikatów przez Google Search Console o włączaniu do indeksu mobilnego. Przy okazji wychwycono, że w przypadku niektórych witryn kopia ostatnio zaindeksowanej strony zwraca błąd 404, jako webmasterzy nie mamy się jednak przejmować tym problemem (w oficjalnej odpowiedzi od Google’a czytamy, że są świadomi istnienia tego problemu i pracują nad rozwiązaniem). Ze względu na sporo wątpliwości odsyłam do artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Mobile First Index.

2. Broad Core Update

20 kwietnia miała miejsce aktualizacja algorytmu Google’a (tzw. Broad Core Update). Jeśli w okolicach tych dni Twoja strona zanotowała spadki lub też wzrost pozycji – już wiesz, co jest powodem. Wnioskując po tweetach pracowników Google’a (@searchliaison), jednym z głównych czynników, który wzięto pod lupę, była treść Jeśli zanotowałeś spadki – zalecam analizę słów kluczowych, na których pozycja się pogorszyła, i podstron/treści, które były z nimi powiązane.

3. Meta description – powrót do przeszłości

Pod koniec zeszłego roku Google zwiększył liczbę znaków wyświetlanych w opisie na poziomie SERP do ok. 300-320. W połowie maja, po kilkumiesięcznym teście, wróciliśmy do długości opisów zbliżonych do poprzednich wartości (ok. 150-160 znaków).

4. Google vs. spam

Zastanawiasz się, z jaką skalą spamu Google walczy każdego dnia? Według oficjalnych informacji – w zeszłym roku do webmasterów zostało wysłanych ponad 6 milionów wiadomości z informacją o wykryciu działań niezgodnych z wytycznymi Google’a. Ponadto Google chwali się skutecznością na poziomie 80% wykrywania i usuwania z indeksu zhakowanych stron. A 45 milionów to liczba wysłanych komunikatów ostrzegających o potencjalnych problemach z witryną.

5. Problem z Yoast SEO

Jeśli Twoja strona stoi na WordPressie i korzystasz z wtyczki Yoast SEO (v. 7.0), to mogłeś zanotować spadki w ruchu SEO. Bazując na oficjalnej informacji od twórcy (@jdevalk) – w wersji 7.0 pojawił się błąd mający duży wpływ na SEO Twojej witryny. Jeśli zauważyłeś spadki w okolicach 6 marca, sprawdź ustawienia swojej wtyczki.

Nowości w SEO za okres kwiecień-czerwiec 2018

1. Zmiany w wyszukiwarce grafiki

Google wprowadziło zmiany w wyszukiwarce grafik. W połowie lutego zniknęły dwie funkcje: „Pokaż obraz” (wyświetlenie samego zdjęcia w pełnej rozdzielczości) oraz wyszukiwanie obrazem z poziomu wybranego zdjęcia. Google przyznaje, że zmiany są wymuszone przez niedawno podpisaną ugodę z agencją Getty Images. Po wprowadzeniu tych zmian zauważalny jest już wzrost ruchu na stronach z wyszukiwarki grafik.

2. Szybkość ładowania strony czynnikiem rankingowym

Speed Update w szczególności dotknie witryny z najsłabszymi czasami ładowania. Bazując na oficjalnych informacjach, można wywnioskować, iż nie jest to zbyt silny czynnik rankingowy. Oznacza to, że strony z dobrą treścią odpowiadającą na zapytania użytkowników, mimo problemów z ładowaniem mogą osiągać wysokie pozycje.

3. Bezpieczniej z HTTPS

Z początkiem lipca 2018, zgodnie z zapowiedziami Google’a, przeglądarka Chrome (ver. 68) będzie oznaczać wszystkie strony oparte na protokole http jako niebezpieczne. W związku z tym w trybie pilnym należy przenieść strony na https.

4. Google bez wyników?

Dzięki kilkudniowym testom mogliśmy się przekonać, jak wyglądałaby wyszukiwarka Google bez wyników wyszukiwań. Dla niewielkiej liczby zapytań wyszukiwarka pokazywała użytkownikom bezpośrednie odpowiedzi na zadane przez nich pytania bez odesłań do witryn. Branża SEO z przerażeniem obserwowała tę zmianę – na szczęście według informacji opublikowanej przez Danny’ego Sullivana dane zostały zebrane, a testowe wyniki – wycofane.

5. Limity indeksowania w GSC

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji Google Search Console zmieniono limity indeksowania: zgłoszenie pojedynczych adresów ograniczono z 500 (miesięcznie) do 10 (dziennie), a funkcja indeksowania URL z 10 miesięcznie do 2 razy dziennie. Wielka szkoda, gdyż jest to bardzo przydatna i często wykorzystywana funkcja przez SEO-wców.

6. Multifaceted featured snippets

Kolejną nowością na poziomie wyników wyszukiwania są tzw. multifaceted featured snippets. Efektem tej funkcji będzie wyświetlenie więcej niż jednej bezpośredniej odpowiedzi dla zapytań niejednoznacznych. Jest to kolejna zmiana w wyszukiwarce obniżająca pozycje wyników organicznych. Warto nadmienić, że analogiczna funkcja pojawiła się w grudniu zeszłego roku w wyszukiwarce Bing pod nazwą „multi-perspective answers”.

Nowości w SEO za okres styczeń-marzec 2018

1. Dłuższe opisy stron w SERP

Google wprowadza dłuższe opisy stron wyświetlane na poziomie SERP (search engine result page, czyli wyników wyszukiwania). Stary limit metadescription (ok. 165 wyświetlanych znaków) został mocno przesunięty i już teraz można zauważyć dłuższe snippety (od 230 do nawet ponad 300 znaków). Na Twitterze Danny Sullivan (Google) zasugerował, aby nie robić dłuższych opisów niż na 320 znaków.

2. Geolokalizacja wyników

Z końcem października Google zmieniło sposób zwracania rezultatów wyszukiwania. Do tej pory otrzymywane wyniki były ściśle powiązane z nazwą domeny (ccTLD), tzn. odpytując Google.pl, otrzymywaliśmy „polskie” wyniki, zaś po zmianie domeny (np. na Google.de) otrzymywaliśmy wyniki dopasowane do rynku niemieckiego. Od listopada zmiana domeny nie wpływa na zwracane wyniki – ma na nie wpływ geolokalizacja IP. W oficjalnej informacji od Google czytamy, iż zmiana ma dostarczyć użytkownikowi jak najlepsze wyniki, bazując na jego lokalizacji. Zmiana podejścia wyświetlania wyników bardzo mocno wpływa na narzędzia monitorujące pozycje witryny (bardzo istotne jest teraz, aby adres IP proxy odpytującego Google o pozycję był z Polski).

3. Danny Sullivan w Google

Po raz pierwszy w swojej historii Google zatrudnił specjalistę, który od kilkudziesięciu lat (od 1996 roku) zajmuje się pozycjonowaniem i jest rozpoznawalną postacią w świecie SEO (m.in. redaktorem Search Engine Land, współorganizatorem konferencji „SMX”). Ogromne zaskoczenie branży nie dziwi, gdyż nie raz Danny otwarcie krytykował politykę Google’a w zakresie informowania o zachodzących zmianach. Być może dzięki niemu w najbliższym czasie usłyszymy więcej konkretnych odpowiedzi na pytania związane z działaniem algorytmów Google’a oraz nadchodzącymi zmianami.

4. Nadchodzi nowe Google Search Console

Po latach obietnic Google wprowadza nowe Google Search Console. Póki co w wersji beta najistotniejsza zmiana dotyczy rozszerzenia czasu analizy skuteczności naszych działań („Menu > Ruch związany z wyszukiwaniem > Analityka wyszukiwania”) do 12 miesięcy. Finalna wersja nowego panelu Search Console zapowiadana jest na początek 2018 roku.

5. CTR a SEO?

Podczas konferencji „Think Auto” Nick Frost (Head of Google Brain) powiedział, że Google analizuje dane dotyczące kliknięć w wynikach wyszukiwania. Co prawda nie odpowiedział wprost, czy klikalność ma wpływ na nasze pozycje, ale podkreślił, że algorytmy RankBrain analizują między innymi zachowanie użytkowników na stronach wyników wyszukiwania.

Nowości w SEO za okres październik-grudzień 2017

1. Zainwestuj w SSL

W sierpniu Google przesłał poprzez Google Search Console do stron mających formularze na stronach nieszyfrowanych notyfikacje z ostrzeżeniem, że od wersji Chrome 62 (premiera planowana na październik 2017) takie witryny zostaną oznaczone jako niezabezpieczone.

2. Hawk update

Pod tym kryptonimem kryje się aktualizacja algorytmów Google’a skupionych na lokalnych wynikach. Dzięki niej lokalne biznesy z tej samej branży – np. gabinety dentystyczne – znajdujące się w bardzo bliskiej odległości, będą miały szansę wyświetlać się równocześnie na ,,mapkach” w wynikach wyszukiwania. Wcześniej z biznesów znajdujących się bardzo blisko siebie część była odfiltrowywana.

3. Dlaczego https jest istotne?

Jeśli punkt 1. nie przekonuje Cię do certyfikatu SSL, to weź pod uwagę fakt, iż jest to czynnik rankingowy oraz bardzo istotny element uwiarygadniający witrynę. W perspektywie czasu brak strony szyfrowanej może obniżać współczynnik konwersji Twojej strony.

4. Czynniki SEO wg Googlersów

Gary Illyes w dyskusji na Twitterze potwierdził, że czynniki rankingowe są uzależnione od zapytania wpisywanego w Google. Co oznacza, że dla słów kluczowych z różnych branż najważniejsze czynniki rankingujące mogą być zupełnie inne.

5. Przewaga mobile nad desktopem

Minęły dwa lata od momentu, gdy – według Google’a – liczba mobilnych wyszukiwań przekroczyła liczbę zapytań z poziomu desktopu. StatCounter podał, że aktualnie 54% ruchu w USA generowane jest przez urządzenia mobilne. W niektórych branżach, jak np. restauracjach procent ten jest jeszcze większy.

Nowości w SEO za okres lipiec-wrzesień 2017

1. Google wchodzi na rynek ofert pracy

Podczas ostatniej konferencji I/O Google zapowiedziało nowy projekt pt. „Wyszukiwarka łącząca pracodawców z osobami szukającymi pracy”. Czyżby nadchodziły trudne czasy dla wszystkich serwisów ogłoszeniowych z ofertami pracy?

2. Darmowy kreator stron dla małych biznesów

Google oficjalnie udostępniło darmowy kreator stron dedykowany małym biznesom. To proste narzędzie nazwane „Website” według obietnic pozwoli właścicielom małych fi rm tworzyć strony zarówno pod desktop, jak i mobile w przeciągu kilku minut. Ten krok ma pomóc małym firmom zaistnieć w internecie – według Google’a 60% takich firm nie ma strony internetowej.

3. Anchor text w linkach nadal ma znaczenie

Według analizy wykonanej przez ahrefs (narzędzie do analizy linków prowadzących do stron) anchor text w linkach nadal ma znaczenie! Większe niż Google chce, żebyśmy myśleli.

4. Algorytmy Google’a coraz bardziej skuteczne w rozpoznaniu płatnych linków

Gary Illyes z Google’a, podczas konferencji SMX Advanced, po raz kolejny wypowiedział się na temat kupowania linków z blogów. Jego zdaniem „jest to wyrzucanie pieniędzy przez okno”. Dodał także, że „takie linki nie są liczone przez Google’a” (według deklaracji Gary’ego algorytmy Google’a są coraz bardziej skuteczne w rozpoznawaniu i ignorowaniu płatnych linków). Ponadto Google przestrzega przed angażowaniem na dużą skalę takiej formy link buildingu.

5. Wciąż zbyt mało treści nieanglojęzycznych w Google’u

Gary Illyes z Google’a zasugerował tworzenie większej ilości treści w innych językach niż angielskim. W sieci (a tym samym w indeksie Google’a) nadal jest za mało treści nieanglojęzycznych.

6. Mobile coraz bardziej popularne

Według najnowszego raportu firmy Hitwise prawie 60% wszystkich zapytań do wyszukiwarek pochodzi od użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. Według badań są branże (jedzenie i napoje), które osiągają nawet poziom 72%.

Nowości w SEO za okres kwiecień-czerwiec 2017

1. Aktualne czynniki rankingowe wg raportu Search Metrics

Analiza przygotowana przez Search Metrics, oparta o ogromną liczbę badanych stron, pokazuje korelacje między określonymi czynnikami SEO, takimi jak: https (szyfrowana wersja witryny), CTR, liczba linków prowadzących do witryny a jej pozycją (rys. obok). Warto zwrócić uwagę również na czynniki behawioralne, czyli to, jak często wchodzi się na daną stronę i ile spędza się na niej czasu.

2. Wideo na stronie poprawia time on site

Umieszczenie wideo na stronie WWW znacząco wydłuża czas spędzony na niej przez użytkownika (ang. time on site). Jak podaje serwis wistia.com, dodając materiał wideo na swoją stronę internetową, możesz sprawić, że odwiedzający ją będą przebywać tam dwa razy dłużej. Ma to duże znaczenie także z punktu widzenia SEO, ponieważ długość czasu spędzonego na stronie internetowej podnosi jej pozycję w wyszukiwarce.

3. Czy szybkość strony wpływa na SEO?

Zaobserwowano zależność pomiędzy czasem ładowania strony a pozycjonowaniem. Na podstawie analizy prawie 150 tysięcy adresów URL zauważono, że prędkość ładowania witryny ma pozytywny wpływ na SEO.

4. Google crawl budget

Właścicieli stron z bardzo dużym indeksem witryn, posiadających wiele podstron, powinno zainteresować zagadnienie crawl budget. To element, który warto mieć na uwadze po to, by Google jak najczęściej śledziło i indeksowało twoją witrynę.

5. Emoji w wynikach wyszukiwania

Po 2 latach nieobecności w wynikach wyszukiwania Google ponownie można zobaczyć emoji. Emotikony mogą być wyświetlane zarówno w ad – resach URL, jak i w tytule oraz opisach stron internetowych.

6. Dmoz.org znika z sieci

Dmoz.org, czyli najstarszy katalog stron internetowych, znika z sieci. Umieszczenie w nim swoich stron generowało mocne linki. Był to jeden z ostatnich katalogów, które na przestrzeni lat miały wpływ na SEO.

7. Wytyczne dotyczące oceniania stron od Google’a

Od pewnego czasu Google publikuje dokumenty z wytycznymi dla pracowników. W marcu br. udostępniono wytyczne dotyczące oceniania stron, mówiące m.in. o parametrach dla różnego rodzaju witryn. Zapoznanie się z nimi pozwoli dowiedzieć się, jak odpowiednio planować swoje działania

Avatar

Bartosz Berliński

Od roku 2004 specjalizuje się w SEM marketingu. Odpowiada za planowanie i realizację kampanii reklamowych, analizę efektywności i optymalizację działań marketingowych oraz pozycjonowanie serwisów dla największych polskich firm internetowych. Współautor badań i publikacji z zakresu SEM/Web Analytics. Współwłaściciel firmy doradczej MaxROY.com zajmującej się konsultingiem w zakresie SEM. Od 2006 roku posiada certyfikat Google Advertising Professional, a od 2008 roku prowadzi szkolenia z zakresu AdWords, w których wzięło udział ponad 1700 uczestników.

Avatar

Jarosław Dudek

Pierwsze kroki w SEO stawiał już 8 lat temu, kiedy to zainteresował się marketingiem internetowym na potrzeby aktywnego uczestnictwa w programach afiliacyjnych. Na co dzień związany z MaxROY.agency, gdzie od lat nie tylko tworzy i realizuje strategie SEO dla klientów agencji, ale również wpsółpracuje ściśle z działem content marketingu. Pasjonat nowych rozwiązań i nietuzinkowych kampanii.

Avatar

Mariusz Bacic


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *