Wirtualna klawiatura w Google. Do czego właściwie służy?

Od kilku dni kolejni użytkownicy widzą w Google nową funkcjonalność – wirtualną klawiaturę. Na głównej stronie wygląda to tak:
przycisk wirtualnej klawiatury główna strona Google

Po rozwinięciu (tutaj akurat już na stronie wyników) klawiatura wygląda tak:
wirtualna klawiatura rozwinięta w SERP-ach

Do czego służyć ma klawiatura? Na oficjalnym blogu Google tłumaczy:

Nasza wirtualna klawiatura umożliwi ci wprowadzenie dowolnego zapytania – niezależnie od klawiszy na twojej fizycznej klawiaturze. Może być pomocna ludziom, którzy często korzystają z niełacińskich alfabetów, takich jak arabski, grecki czy tajski.

Jak to działa w praktyce? Tak sobie. (Choć być może nie widzę jeszcze funkcjonalności w jej pełnej wersji. Na niezakończone jeszcze prace wskazywałby fakt, że ikonka klawiatury czasem w ogóle znika. Dopisane później: Sytuacja zmieniała się dynamicznie w trakcie pisania tej notki, przykładowo jeszcze 40 minut temu nie było dostępnej klawiaturki dla arabskiego, teraz już jest). Użytkownik nie wie jakie właściwie alfabety ma do wyboru. Jeśli chcesz np. wywołać literkę z alfabetu duńskiego, musisz przejść najpierw do duńskiego interfejsu wyszukiwarki żeby dowiedzieć się, że nie ma klawiatury dla tego języka. Wyobrażam sobie, że w samej wirtualnej klawiaturze mógłby znajdować się przełącznik dostępnych języków.

Inna rzecz to jak włączyć klawiaturę dla danego języka. Klawiatura powiązana jest z językiem interfejsu, więc jeśli np. wejdziesz na google.gr, to – dopóki nie zmienisz języka interfejsu – klawiatura pokaże ci tylko “ą”, “ę” itd. Greckich literek – brak. I to jest w porządku. Jak w takim wywołać grecki alfabet?

Pierwsza droga to “narzędzia językowe”:
narzędzia językowe

Lista wygląda tak:
narzędzia językowe lista jezyków

Co ciekawe, wybór języka z tej listy powoduje przejście do Google.com.

Druga droga to zmiana języka interfejsu:
ustawienia zmień język interfejsu

Wybierasz język z listy:
ustawienia zmień język interfejsu lista

Zmiana języka interfejsu w tym miejscu nie powoduje przejścia do google.com, szukasz w google.pl. Skąd ta różnica?

Trzecia droga:
Wchodzisz na, przykładowo, google.gr i zmieniasz język interfejsu na grecki:
google.gr interfejs + przycisk do zmiany języka interfejsu

Trzy drogi, ale każda prowadzi trochę gdzie indziej. W pierwszej szukasz zasobach google.com, w drugiej – google.pl, w trzeciej – google.gr.

Podsumowując: dość niejasny dla niezaangażowanego użytkownika sposób wywoływania klawiaturek z poszczególnych języków nie wróży wg mnie przyszłości temu narzędziu w jego obecnej postaci. Jego dopracowanie wydaje się jednak bardzo proste.

Galeria klawiaturek z kilku egzotycznych języków, dla jakich udało mi się zrobić screeny.

Klawiatura islandzka:
klawiatura islandzka

Tajska:
klawiatura tajska

Grecka:
klawiatura grecka

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Zauważyłem to dopiero dzisiaj i zastanawiałem się do czego i komu ma to być potrzebne, my w naszym kraju chyba za często nie korzystamy z niełacińskich alfabetów…

  • Jurandinho

   Keylogger wam nie wyłapie czego szukacie w googlach;) A poważniej.. prędzej przyda się chyba w urządzeniach mobilnych, niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzystamy mamy zawsze dostęp do identycznej klawiatury co może EWENTUALNIE w jakimś stopniu ułatwiać komuś życie.

  • Bardzo dobra sprawa :) nie rozumie dlaczego wam się nie podoba :) czasami nawet klawiatura nie działa i trzeba skorzystać z takiej ;]

  • Możesz spróbować zablokować to za pomocą ADblock :) w mozilli masz ten dodatek.

  • Mi się bardzo przydaje. Ja przed spaniem oglądam film albo buszuje po internecie na leżąco, laptop jest na ruchomej podstawie na takiej wysokości że leżąc głowa na poduszce mam go przed oczami. Bardzo wygodnie się ogląda ale nie chce mi się podnosić ręki do klawiatury. Mam myszkę i mogę teraz zawsze coś wpisać nie ruszając się :) Lenistwo i wygoda. Dwa w jednym.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *