AdWords: linki witryny osadzane w opisie reklamy

Google wdraża właśnie kolejną nowość w reklamach AdWords. Jeśli korzystasz z rozszerzenia “linki witryny” (sitelinks), linki mogą wyświetlić się bezpośrednio w opisie reklamy, a nie pod nią. Warunek: fragment opisu musi pokrywać się z anchorem linka witryny. Jeśli twoja reklama nie kwalifikowała się dotąd do wyświetlania linków witryny w standardowej formie (1 lub 2 wiersze pod opisem), być może spełni przynajmniej mniej wyśrubowane wymogi wyświetlania ich w opisie.

Nowowdrożony format pozbawiony jest wiersza/wierszy z linkami witryny. W zamian podlinkowane są wybrane słowa z opisu reklamy – o ile są identyczne z anchorami sitelinksów. W ten sposób wyświetlony może być jeden lub więcej linków witryny. Tworzy to doświadczenie mocniej zbliżone do pierwotnej idei hipertekstu, w której linki wyprowadzane są bezpośrednio z kontekstu, nie są odseparowane od treści.

Niestety, nie udało mi się znaleźć “żywego” przykładu nowego formatu w polskich SERP-ach (być może będzie to możliwe dopiero za kilkanaście godzin), niemniej będzie on wyglądał tak:

linki witryny osadzone w opisie reklamy AdWords

Osadzone w opisie linki witryny będą wyświetlane w reklamach, które nie spełniły warunków ukazania się standardowych linków (w formie 1 lub 2 wierszy). Cały czas muszą jednak spełniać następujące wymogi:

 • reklama musi wyświetlać się nad wynikami organicznymi,
 • dodatkowo musi cechować się wysokim wynikiem jakości (QS),
 • linki witryny muszą prowadzić do URL-a znajdującego się w obrębie reklamowanej witryny.

Reklamy, które miałyby być opatrzone standardowymi linkami witryny (ułożonymi w 1 lub 2 wiersze) muszą być dodatkowo “idealną odpowiedzią na zapytanie”. To kryterium najłatwiej spełnić kiedy internauta pyta wprost o twoją markę, ale nie tylko wtedy.

Wdrożenie nowego formatu jest teraz “w drodze”, odbywa się we wszystkich państwach świata poza Chinami, Japonią i Koreą.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Co znaczy “wysoki QS”? – Gdzie jest granica? 6,7,8?

  • Cezary Lech

   Przyjmuje się że wysoki Quality Score (Wynik Jakości) to wszystko równe i wyższe 7.
   Poprawienie z wyniku jakości z 7 na 8 lub 8-9 nie da już tak dużo.

  • Tomasz Masajło

   Poprawienie QS z 7 na 8-9 daje bardzo dużo;-) Przy dużej kampanii daje kilkanaście tysięcy złotych oszczędności w ciągu miesiąca.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *