Nowa wtyczka Facebook for WordPress

WordPress jest podstawową platformą dla ok 17 % witryn w sieci. Każdego miesiąca witryny oparte na tym silniku są odwiedzane przez ponad 600 milionów unikalnych użytkowników. Biorąc to pod uwagę, kwestią czasu było wypuszczenie przez Facebook oficjalnego pluginu wspierającego działania użytkowników na serwisach z zainstalowaną wtyczką WordPress.

Oficjalna nazwa pluginu to „Facebook for WordPress”. Jak mówią twórcy wtyczki, została ona zaprojektowana, by „uspołecznić każdą witrynę WordPress w kilku zaledwie kliknięciach”. Sama wtyczka oferuje duże możliwości udostępniania treści witryn na Facebooku.

Przegląd punkt po punkcie funkcji wtyczki:

 • Social Publisher – gdy napiszemy nowego posta, informacja o tym zostanie automatycznie umieszczona na naszej osi czasu na Facebook;
 • Oznaczanie przyjaciół i stron Facebooka (np. fan-page).  wyślij do znajomych Opcja ta pozwala dokonywać wpisów na osi czasu poszczególnych znajomych, czy stron, jednocześnie wysyłając wiadomość. Zupełnie tak jakbyśmy dzielili się linkiem i komentarzem na czyjejś osi czasu. Jendakże w tym wypadku nie musimy tego robić bezpośrednio na Facebook. Wpisujemy znajomych z którymi chcemy się podzielić, oraz drobny komentarz, a reszta dzieje się automatycznie;
 • Przyciski „Lubię to”, „Wyślij”, czy „Subskrybuj” dodatkowo można opcje modyfikacji przycisku Like  dowolnie modyfikować. Każda nasza strona ma swoją specyfikę i trudno jest czasem zaimplementować wtyczkę, tak by współgrała z szatą graficzną naszego bloga. Wtyczka Facebooka pozwala nam swobodnie wybierać kolor, rodzaj i wielkość zarówno
  czcionek jak i teł przycisków;
 • Komentarze Facebook – opcja pozwala nam na zastąpienie tradycyjnych komentarzy komentarzami z Facebooka, dodatkowo całość jest zoptymalizowana pod kątem SEO. Komentarze są na naszej stronie, jedynie zamianie ulega forma Komentarze i pasek funkcji wtyczki pod postem  wyświetlania. Dzięki temu całość wygląda jak konwersacja na Facebook. Dodatkowo w samych komentarzach możemy umieszczać linki, czy oznaczać znajomych z facebooka. Kiedy ktoś skomentuje nasz wpis, jego komentarz pojawi się automatycznie na jego osi czasu z linkiem do naszego wpisu – potencjalnie dobre narzędzie do promowania swojego bloga. Jeżeli jednak komentarze Facebook nam się nie spodobają, zawsze można zamienić je z powrotem na tradycyjne. Nie tracimy wówczas już napisanych komentarzy;
 • Pasek rekomendacji, umożliwiający czytelnikom  okno rekomendowanych treści „lubienie” naszych wpisów, oraz wyświetlający box w stylu “jeśli podobało ci się to, przeczytaj również:”;
 • Możliwość pokazania funkcji “lubienia” lub paska rekomendacji tylko wtedy gdy czytelnik będzie na stronie przez określony czas, czy doczyta np. do połowy wpisu.
 

Wtyczka posiada również trzy widgety, by ułatwić nawigację: panel ostatniej aktywności, panel rekomendacji oraz przyciski „Lubię to”, „Wyślij” i „Subskrybuj”.

Przykładowy widget wtyczki

 

 

Jak to zainstalować?

Na pierwszy rzut oka instalacja może wydawać się murem nie do przeskoczenia, jednak w rzeczywistości nie jest tak źle. Po pierwsze, trzeba pobrać samą wtyczkę , a następnie ją zainstalować w naszym WordPress i aktywować.Kiedy jest to już zrobione, wtyczka poprosi nas o utworzenie aplikacji na Facebooku. Wbrew pozorom, nie jest to takie skomplikowane. Przechodzimy na stronę Facebook Developers , gdzie klikamy button + Create New App. W oknie które sie pojawi wpisujemy kolejno nazwę aplikacji jaka będzie wyświetlać się użytkownikom, oraz nazwę dla aplikacji w bazach Facebook.

Tworzenie aplikacji w facebook - pierwszy ekran

Następnie zostaniemy poproszeni o przepisanie captchy, oraz przekierowani do kolejnego formularza. Wypełniamy go, według poniższego wzoru, klikamy „Save changes” i wracamy do ustawień wtyczki w panelu admina naszego bloga, jednak nie należy zmykać jeszcze tego okna, ponieważ dane takie jak App ID, czy App secret będą nam potrzebne w WordPress.

Drugi ekran tworzenia aplikacji w Facebook

W panelu admina uzupełniamy dane uzyskane z tworzenia aplikacji na Facebook (chodzi o App ID, App Secret i App Namespace), klikamy „Zapisz” i gotowe.

Instalacja wtyczki w WordPress

Teraz w Waszych rękach leży dostosowanie wtyczki do swojego bloga.Co ważne – przy instalowaniu wtyczki nie tracimy danych o dotychczasowych „Lubię to”, a komentarze nam się nie kasują. Warto zatem przetestować wtyczkę na swoim blogu, tym bardziej, że zdecydowana większosc naszych rodaków korzysta właśnie z Facebooka, a nie Twittera, czy Google+.

 

 

 

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Kamil Guzdek

Autor bloga narciarskiego skimind.pl


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Tomasz Mirkowicz

   Ja juz też bawiłem się tą wtyczką. Jedyny dla mnie minus to brak możliwości wyłączenia komentarzy na stronach. Po co mi komentarze pod formularzem kontaktowym.

  • Proszę o podanie linku do ściągnięcia tej wtyczki z sieci. Chciałbym również ją przetestować.

  • Historia

   Wydaje się ciekawa. Muszę ją spróbować :)

  • UHRENSHOP DAMEN

   Bardzo ciekawe, jutro wezmę się za testy ;)

  • Łukasz Kamiennik, TC

   Wtyczka praktycznie all-in-one, testowicze — nie obciąża za bardzo WP?

  • czy może mi ktoś powiedzieć co może być nie tak? Po wpisaniu tych kodów do wtyczki FB w panelu admina nie kieruje mnie na żadną stronę wyskakuje tylko błąd 502 Bad Gateway. Z góry dzięki za pomoc

  • Łukasz

   przyłączam się do pytania Tomka mam tak samo “502 Bad Gateway”

  • Krzysiek

   a ja mam pytanie czy jest coś takiego jak – ranking najczęściej klikanych “lubię to” postów w wordpress? na stronie mam klipy i chciałbym zrobić takie listy najczęściej klikanych lubie to :]

  • Po instalacji tej wtyczki, komentarze będą mogły pisać jedynie osoby mające konto na FB?

  • Gdy chcę wejść na stronę Facebook Developers to przenosi mnie na mój profil na FB. Nigdzie nie mogę znaleźć możliwości utworzenia własnej aplikacji. Co robię źle?

  • Przemysław Szklarski

   Tego szukałem. Muszę potestować na nowej stronie. Dzięki wielkie.!

  • jarek

   Czy ktoś już testował tą wtyczkę trochę dłużej i może coś powiedzieć o tym ? widziałem jedynie w komentarzach że wyskakiwały jakieś błędy..

  • Dzięki za wpis, przyda mi sie bo zastanawiam się nad opcją z komentarzami od fb.

  • Dzięki wielkie właśnie tego szukałem,mam nadzieje że liczba fanów na moim fanpage-u wzrośnie.Pozdrawiam.

  • A czy później można bez problemu jako moderator dyskusji usunąć wulgarne komentarze?

  • Ktoś mi wyjaśni dlaczego przyciski raz się wyświetlaja, a innym razem nie?

  • Dlaczego nigdzie nie ma napisane jak po stworzeniu aplikacji zrobić aby działała ona na konkretnej FB-owej stronie. Mam kilka stron FB, jak połączyć konkretną stronę FB z WP na stronie WEB ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *