Cały świat na mapach Microsoftu, czyli wyszukiwanie lokalne

Microsoft przygotował mocne uderzenie w walce na rynku wyszukiwarek, prezentując w wersji beta serwis Windows Live Local. Serwis jest połączeniem wyszukiwarki lokalnej z mapą, zdjęciami satelitarnymi i fotografiami z lotu ptaka (!). W porównaniu z konkurencyjnymi serwisami prezentuje się zdecydowanie najbardziej efektownie.

Zaprezentowana całkiem niedawno aplikacja Google Earth ze zdjęciami satelitarnymi wyglądała bardzo interesującą. Microsoft postanowił przebić wszystkich, łącznie z Google, i w swoim nowym serwisie http://local.live.com (premiera 8 grudnia 2005) prezentuje zdjęcia z loku ptaka o tak doskonałej jakości, że bez problemu można odczytywać reklamy na ścianach wieżowców w amerykańskich miastach. Na zdjęcia mogą być nakładane lokalizacje poszukiwanych miejsc czy siedziby firm. Jakość zdjęć jest tak doskonała, że np. oglądając miejsce gdzie stały wieżowce Word Trace Center przed zamachem terrorystycznym, widać, co robią ekipy budowlane, ba, wręcz co robią poszczególni robotnicy.

W chwili obecnej można znaleźć zdjęcia z lotu ptaka następujących miast:

+ New York City, NY
+ San Francisco, CA
+ Boston, MA
+ Los Angeles, CA
+ Washington, DC
+ Seattle, WA
+ Philadelphia, PA
+ Las Vegas, NV
+ Atlanta, GA
+ Albuquerque, NM
+ Indianapolis, IN
+ Lexington, KY.

Sukcesywnie w bazie zdjęć ma się pojawiać coraz więcej miejsc. Można swobodnie manewrować zdjęciem i dokonywać jego przybliżeń. Dodatkowo, użytkownik do dyspozycji dostanie zintegrowaną z mapami wyszukiwarkę, pozwalającą na planowanie tras, czy znalezienie lokalnych usług.

Jak już ochłoniesz i napatrzysz się na zdjęcia, warto przyjrzeć się samym funkcjonalnościom oferowanym przez serwis. Generalnie bardzo interesujące. Mimo że, wszystko dzieje się w oparciu o przeglądarkę, całość sprawia wrażenie aplikacji uruchomionej jako oddzielny program. Wyszukiwać można używając nazwy biznesowej czy kategorii (pierwsze pole tekstowe) lub wpisując adres, miasto czy nazwę miejsca (drugie). Na ekranie tworzą się dynamicznie okienka w postaci warstwy z ostatnimi poszukiwaniami. Dodatkowo, jakby przy okazji i dość dyskretnie, serwowana jest reklama internetowa dostarczana przez system Overture/Yahoo (linki sponsorowane, powiązane z zapytaniem).

Funkcja Location Finder umożliwia lokalizację użytkownika na mapie. Jakie to daje możliwości w połączeniu z bezprzewodowym internetem i laptopem? Ogromne.

To, co jeszcze dwa lata temu mogło uchodzić za futurystyczną, wręcz literacką wizję wyszukiwarki, stało się rzeczywistością. Mocne uderzenie ze strony Microsoftu, rywalizacja na rynku wyszukiwarek zaczyna być coraz bardziej ciekawa. Biorąc pod uwagę, że Microsoft niedługo udostępni nową wersję przeglądarki Internet Explorer a Google wspiera FireFoxa — może być szczególnie interesująco.

I jak tu konkurować na rynku reklamy z takimi rozwiązaniami? Udostępnienie narzędzia o tak doskonałych funkcjonalnościach może oznaczać, dla firm specjalizujących się w tradycyjnej reklamie lokalnej (książki „żółte strony” czy reklama w gazetach lokalnych), tylko jedno —początek końca tradycyjnych form i konieczność zmiany modelu biznesu.

Więcej informacji: http://blog.searchenginewatch.com/blog/051208-112646

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa użytkownika twobee z freedigitalphotos.net

Redakcja

Wpis autorstwa redakcji serwisu SprawnyMarketing.pl Nasz serwis działa od 2005 roku, publikując artykuły na temat pozycjonowania, marketingu internetowego, analityki internetowej, reklamy online oraz powiązanych dziedzin. Sprawny Marketing to także 30 szkoleń, które pomogą wznieść promocję Twojej firmy na wyższy poziom. Sprawny Marketing jest głównym organizatorem konferencji I <3 Marketing , której najbliższy termin przypada na 22-25 października 2019 roku.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Rzeczywiście, to co dziś rano zobaczyłam…brakło mi słów. Technologia to wielkie wyzwanie. Tylko jak tu nie zostać w tyle. Na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań polskim firmom brakuje i pieniędzy i …świadomości. miejmy nadzieję, że to się zmieni.

  • Zapomniałam dodać…z niecierpliwością czekam na książkę.
   Pozdrawiam

  • Atari user

   Rzeczywiście, świetne. Nawet (o dziwo!) działa doskonale pod alternatywnymi przeglądarkami typu Opera. Jedyny minus, to wymóg szybkiego łącza, ale to już nie do obejścia. :)
   Szkoda tylko, że na dotarcie projektu do Polski trzeba będzie pewnie poczekać straaasznie długo. Jedyna nadzieja w tym, że jakaś polska firma zainteresuje się tymi możliwościami i stworzy lokalną konkurencję…

  • fajnie fajnie, tylko, ze o ile google “zindeksowalo” na mapach caly swiat, a jedynie dokladnosc jest wieksza w Ameryce, o tyle MS skoncentrowal sie jedynie na stanach zjednoczonych – jakosc zdjec pozostalych rejonow swiata jest o wiele gorsza niz w google maps – przynajmniej narazie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *