Google warte 145 miliardów dolarów!

Wycena giełdowa Google osiągnęła rekordową sumę 145 miliardów dolarów. Google w rankingu firm technologicznych zajmuje 3 miejsce, plasując się za Microsoftem i Cisco. Jak Google wygląda na tle firm starej gospodarki i czy wyszukiwarki to rzeczywiście taka wielka góra złota?

Google przeskoczyło takich gigantów, jak: Hewlett-Packard (109 miliardów $), Intel (123 miliardy $), eBay (tylko 45 miliardów $), Yahoo (jeszcze mniej, czyli 32 miliardy $) czy Amazon (mikroskopijne 14 miliardów $). Praktycznie dogania też lidera na rynku sieci — Cisco (147,5 miliarda $), choć do Microsoftu (279 miliardy $) ciągle daleko.

Google warte więcej niż producenci samochodów w USA?

Ciekawie wygląda porównanie Google z firmami tzw. starej ekonomii. Otóż Google jest wycenie na więcej niż DaimlerChrysler (54), General Motors (20) i Ford (15) razem wzięte. Zbliża się też do wyceny największej amerykańskiej sieci supermarketów Wal-Mart (214)

Czyżby więc korporacja, która posiada kilkadziesiąt (kilkaset?) tysięcy komputerów opartych na darmowym systemie Linux, a resztę jaj wartości stanową wartości niematerialne, może być więcej warta, niż najwięksi producenci samochodów? Z wyceny giełdowej tak wynika.

Niektórzy, nauczeni doświadczeniem z końca lat 90-tych ubiegłego wieku, będą przypuszczać, że to kolejna bańka internetowa, a wartość Google jest sztucznie nadmuchiwana. A może jest jednak inaczej i firmy operujące na samej informacji będą przewodziły w nadchodzących latach? Być może.

Kto dostarcza informacji, wpływa m.in. na zakupy (za realne miliardy dolary, nie te z giełdowej wyceny). Zobacz więcej: Wpływ internetu na zakupy. Poza tym Google to nie tylko wyszukiwarka i nie tylko platforma reklamowa, która rośnie z minuty na minutę. To powoli staje się platforma do prowadzenia biznesu w internecie.

Przychód Google w 3 kwartale 2006 roku wyniósł 2,69 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 70% względem poprzedniego roku. 99% przychodu korporacji pochodziło z reklamy: wyświetlanej na własnych stronach (1,63 miliarda $) lub partnerów (1,04 miliarda $). Swoim parterom Google wypłaciło 825 miliony dolarów.

Zobacz więcej:

Zobacz komentarz eksperta finansowego o wynikach Google:

Redakcja

Wpis autorstwa redakcji serwisu SprawnyMarketing.pl Nasz serwis działa od 2005 roku, publikując artykuły na temat pozycjonowania, marketingu internetowego, analityki internetowej, reklamy online oraz powiązanych dziedzin. Sprawny Marketing to także 30 szkoleń, które pomogą wznieść promocję Twojej firmy na wyższy poziom. Sprawny Marketing jest głównym organizatorem konferencji I <3 Marketing , której najbliższy termin przypada na 22-25 października 2019 roku.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • I rodzi się pytanie: Ile warta jest ‘marka’? Pieniądze przynoszą rynki, a nie fabryki. Piękno siły marki tkwi w naszych umysłach. Ile warta jest wasza marka? Zna ktoś odpowiedź?

  • W dniu, w którym wartość google przeskoczy wartość Microsoft chyba skończy się świat :D
   To niesamowite, że niematerialna wartość może być wyceniana aż na tyle.

  • Radoslaw

   Fryq, to jest artykuł z 2006, teraz może być zupełnie inaczej. Swoją drogą ciekawe jak to wygląda teraz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *