Google pokazuje miniaturki witryn w SERP-ach

W ciągu najbliższych dni wszyscy polscy użytkownicy Google zobaczą ikonę lupy przy każdym wyniku wyszukiwania. Kliknięcie w ikonkę spowoduje wyświetlenie po prawej stronie niewielkiego obrazka przedstawiającego daną stronę. Właściwie nie będzie to tylko prosty obrazek, o czym w dalszej części tekstu. Funkcja wydaje się być logicznym rozwinięciem Google Instant, na co wskazuje nawet jej nazwa: Instant Previews.


Google ogłosił, że wszyscy polscy użytkownicy będą mogli zobaczyć nową funkcjonalność najdalej za “kilka dni”. Osobiście jeszcze jej nie widzę, niezależnie od przeglądarki, zalogowania/wylogowania i numeru IP. Funkcja jest równocześnie w rozruchu także w 40 innych krajach.

lupka

Od chwili wciśnięcia ikonki lupy przy pierwszym wyniku, kolejne poglądy w aktualnych SERP-ach będą wyświetlać się już po prostu po najechaniu kursorem na dany wynik.

podgląd w wyszukiwarce
(kliknij aby powiększyć)

Podglądami można sterować także bez myszy, używając klawiaturowych strzałek [góra] i [dół] do przełączania się między rezultatami i strzałki [prawo] do aktywacji podglądu bieżącego rezultatu.

Do czego może przydać się nowa funkcja? Google na swoim blogu sugeruje następujące zastosowania:

 • Szybkie porównanie wyników – graficzne porównanie wyników wyszukiwania szybko pomoże Ci znaleźć odpowiedni rezultat. Przesuń kursor nad wynikami, by zobaczyć podgląda danej strony.
 • Podkreślenie istotnych treści – w niektórych wypadkach słowa kluczowe których szukasz zostaną zaznaczone na pomarańczowo w samym podglądzie.
 • Zobacz co jest na stronie – Podgląd strony pozwala zobaczyć ci co jest na stronie, bez wchodzenia na nią. Szukasz wykresu, zdjęcia, mapy czy listy? Podgląd podpowie ci co znajdziejsz na stronie.

Podgląd wyszukiwania może być przydatny przy wielu rodzajach zadań. Jeśli kiedyś zaglądałeś na stronę i chcesz ją ponownie znaleźć, to dzięki podglądowi szybko zdecydujesz czy właśnie o ten rezultat ci chodziło. A może szukasz strony firmowej – logo i formalny styl pomogą ci ją zidentyfikować. Szukasz artykułu typu “jak coś zrobić”? Łatwo będzie ci znaleźć stronę z ilustracjami i instrukcjami krok-po-kroku.

(wytłuszczenia od Redakcji SM)

Czy podgląd nie spowolni działania strony wyników? Już kilka lat temu w Google dostrzeżono, że wydłużenie czasu ładowania SERP-ów ze standardowych 0,4 sekundy do 0,9 sekundy obniża wpływy z AdWords o 20%, z pewnością zadbano więc o to, by podglądy pozostały neutralne dla szybkości usługi. Gołym okiem dostrzec można następujące techniki odciążania SERP-ów:

 • obrazki doczytywane są dopiero po kliknięciu w lupkę, więc niezainteresowani nimi użytkownicy nie poczują różnicy wydajności,
 • kliknięcie w lupkę powoduje doczytanie od razu wszystkich miniaturek, więc opóźnienie może wystąpić tylko raz dla każdej strony wyników,
 • miniaturki wykonywane są (na ile rozumiem) na podstawie danych z indeksu Google’a, a nie bezpośrednio na podstawie docelowej witryny.

Wygląda na to, że podglądy będą miały 300 pikseli szerokości, co daje powierzchnię wystarczającą do wyciągania wstępnych wniosków o przydatności danej witryny. Ponadto, najważniejsze fragmenty tekstu witryny (najważniejsze biorąc pod uwagę nasze zapytanie), będą wyeksponowane i powiększone:

podpisy

Żeby zmieścić maksimum treści na minimum powierzchni, algorytm Google może “ciąć” wizerunki niektórych stron, tak, by pokazać jej najważniejsze fragmenty, np. coś z góry strony, z jej środka i z dołu:

witryna posklejana

Co powinien zrobić webmaster chcący zablokować wyświetlanie podglądu jego witryny? Użyć meta tagu NOSNIPPET:

<meta name=”googlebot” content=”nosnippet”>

Czy ktoś z Was widzi już lupkę w swoich SERP-ach? Dajcie znać poniżej:

[aktualizacja: chwilę temu funkcję Instant Previews zauważyłem na jednym z komputerów, na “zalogowanym” Google.com, pod Firefoksem.]

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • wentylacja

   u mnie na chromium cały czas w google.com, na pl musimy jeszcze poczekac

  • Tomasz Frontczak

   Podgląd instant zakrywa prawą kolumnę z linkami sponsorowanymi. To samo robią nowe wyniki lokalne. Czy Google przestało zależeć na linkach sponsorowanych z boku. Wydaje mi się, że możemy to odczytać jako początek dużej zmiany, zauważcie jeszcze kilka nowości z ostatnich tygodni: krótsza nazwa wyróżniająca sponsorowane (ads), możliwość pokazania dodatkowych linków u góry, testy z linkami na dole. Proszę się nie zdziwić jak pewnego dnia w 2011 obudzimy się z całkowicie nowym Google.
   Niech tylko jeszcze wejdzie Products do Polski i w zasadzie Google nie musi walczyć ze spamem — bo nie będzie go i tak widać.

   I do samego tematy – http://twitpic.com/2zik6g – kolejny argument na to, że Flash jest be.

  • W chromie nawet na google.pl działa.
   Mi pokazuje kompletne moje strony – bez ucinania

  • Obudzimy sie kiedys a tam upsss brak organikow na glownej :)

  • klewer_ngobs

   działa pod pl na Firefoxie, Chromie, najnowszym IE(na starszych nie działa), na operze też nie działa

  • Ciekawe ile im zajmie dogranie nowej miniaturki po zmianie layoutu. Ja zmieniłem wygląd strony 2 tygodnie temu, a miniaturka jest stara.

   • Pewnie zależy to od częstości indeksacji danej strony. Częściej indeksowane stronki będą miał częśćiej aktualizowany podgląd.

  • Nowa kopia strony głównej jest od kilku dni codziennie, dzisiejsza jest z 05:30, miniaturka bez zmian. Może po prostu za wcześnie na zmianę.

   Kolejny ruch będzie taki: zamiast miniaturki nieco większy podgląd strony z cache – wszystko klikalne. :)

  • Dosyć fajna funkcjonalność, tylko te miniaturki czasami długo się ładują i z tego co widzę, wcale nie koniecznie wszystkie naraz. Mam nieraz tak, że po załadowaniu miniaturek, gdy najadę na kolejną (niższą pozycję), znowu muszę czekać na podgląd…

  • też czekam na zmianę miniaturki (strona indeksowana codziennie). Dodam jeszcze, że mam stronę w 2 językach i na stronie pl mam w miejscu flash znaczek puzzla na szarym tle, a wersji en (ta sama technologia, program, wersja itp) jest ładnie wszystko widoczne i nic nie jest zakryte. Dlaczego???

  • A mi się ta usługa już pare razy wyłożyła… ;) ale zastosowanie ma bardzo dobre

  • Porady prawne

   W końcu wersja Beta, świeżo wprowadzona. Zauważcie, że jak dana podstrona nie ma jeszcze miniaturki, to po najechaniu chwile wczytuje i pojawia się miniaturka świeżo wygenerowana. Zatem dokładnie w tym czasie, w czasie rzeczywistym, wchodzi robot sieciowy Google (mając zainstalowanego szpiega można łatwo sprawdzić odwiedziny bot’a) i tworzy się podgląd. Pytanie co z odświeżeniem / ponownym wejściem robota? Google ma potężne zasoby, ale czyżby tego nie przewidzieli, że co jakiś czas trzeba na nowo wygenerować miniaturkę? ;) zapewne od czegoś to będzie zależeć, zasoby widać ogromne…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *