Personalizacja wyników w Google: koniec z SearchWiki. Czas na gwiazdki

Google uruchomił funkcję SearchWiki w listopadzie 2008 roku (w Polsce, z jak zwykle kilkumiesięcznym opóźnieniem). SearchWiki pozwala zalogowanym użytkownikom edytować wyniki wyszukiwania: przesuwać odpowiadające użytkownikowi wyniki w górę, wyrzucać niepasujące, opatrywać komentarzami. Tak zmodyfikowana lista wyników jest prezentowana danemu użytkownikowi przy kolejnych wyszukaniach na daną frazę. Google postanowił okroić tę funkcjonalność, zmieniając jej nazwę i zostawiając jedynie możliwość wyróżniania dobrych wyników (za pomocą “gwiazdek”).

Jak tego używać?

 • Zapytaj o coś Google, zobacz listę wyników,
 • oznacz gwiazdką preferowane wyniki,
 • kiedy następny raz wydasz zapytanie podobne jak w punkcie pierwszym, oznaczone wyniki zostaną ci pokazane u góry listy, w ramce “Starred results”.

Ramka wygląda tak:
system gwiazdek zamiast search wiki

Gwiazdkowanie wyników nie wpływa więc na wyniki organiczne. Dzięki synchronizacji z Google Bookmarks i Google Toolbarem, gwiazdki przyznane w SERP-ach pozostają dostępne także poza listą i można nimi zarządzać, na ile pozwalają na to wymienione narzędzia. Gwiazdka przyznana na stronie z poziomu Toolbara lub Google Bookmarks (zapewne także z poziomu Google Chrome) zostanie z kolei uwzględniona na SERP-ach. Jeśli oznaczyć gwiazdką wynik w Google Maps, przy najbliższej okazji zostanie on zaprezentowany z gwiazdką także na standardowej liście wyników.

Dlaczego Google zdecydował się na zastąpienie SearchWiki? Na swym oficjalnym blogu, firma pisze, że “użytkownicy polubili ideę oznaczania ulubionych stron z poziomu wyników wyszukiwania, ale nie polubili idei modyfikowania wyników organicznych“. Użytkownicy aktywnie korzystający z SearchWiki utrzymają dostęp do swoich notatek – będą one dostępne przez ich konto Google.

System gwiazdek to w Google nowe podejście do personalizacji wyników – do tej pory personalizacja wpływała na wyniki organiczne. To ciekawe, np. w kontekście różnic w wynikach u poszczególnych użytkowników, o czym pisaliśmy niedawno. Zamknięcie SearchWiki to jednocześnie ważny sygnał w dyskusji o przyszłości wyszukiwania opartego o wkład internautów – przypomnę hype, jak towarzyszył jeszcze jakiś czas temu opartemu o UGC (user generated content) serwisowi wyszukiwawczemu Mahalo i pójściu w tym samym kierunku wyszukiwarki Wikia. Mówiło się wówczas, że uruchomienie SearchWiki ma uprzedzić ruchy wymienionych wcześniej serwisów. Teraz Google najwyraźniej uznał, że nie ma się o co bić.

Zastępujący SearchWiki system gwiazdek jest już widoczny u niektórych anglojęzycznych użytkowników, a w ciągu najbliższych dni ma być dostępny u każdego zalogowanego użytkownika Google na świecie. Jeśli zatem wierzyć tym deklaracjom, google.pl nie będzie tym razem opóźnione we wdrażaniu nowych funkcji.

Jeśli chcesz rzucić jeszcze ostatnie spojrzenie na interfejs SearchWiki na liście wyników:

Można także uzyskać podgląd komentarzy innych użytkowników. Treść komentarzy, zwykle utrzymana w tonie takim, jak poniżej, była pewnie kolejnym argumentem przeciw SearchWiki:

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Coolmax

   Wolałem stare SearchWiki niż to nowe "ogwiazdkowywanie"

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *