Google Docs z nowymi funkcjami. Alternatywa dla Office?

Google Docs to działający w przeglądarce darmowy pakiet narzędzi biurowych (“office”), zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, formularze, program do prezentacji i program do rysowania. Google ogłosił dzisiaj wdrożenie do pakietu wielu nowych, ciekawych funkcji. Czy Google Docs jest już jak darmowy Office?

Google deklaruje, że istotna część kodu Docsów została napisana na nowo, co nie tylko umożliwiło wdrożenie nowych funkcji, ale także ma wyraźnie zwiększyć szybkość działania aplikacji. Jakie są najważniejsze nowe funkcje?

Edytor tekstu

Wprowadzono znany z Microsoft Word suwak do ustawiania szerokości marginesów. Lepiej działać mają wypunktowania, obrazki użytkownicy osadzać będą w trybie “przeciągnij i upuść” (drag&drop).

Arkusz kalkulacyjny

Edycja danych będzie możliwa nie tylko na poziomie komórki, jak teraz, ale także z poziomu nowoutworzonego paska formuły, znanego z Microsoft Excel. We wprowadzaniu danych do komórek wspomoże użytkownika autouzupełnianie. Możliwe stanie się przeciąganie całych kolumn (drag&drop).

Program do rysowania

Stworzony całkowicie na nowo program umożliwiać ma teraz łatwiejsze sporządzanie wykresów, schematów i diagramów. Możliwa ma być także współpraca przy ich rysowaniu.

Import plików z zewnątrz
Googlowi zależy, by użytkownicy całą swoją “okołobiurową” aktywność przenieśli do Docsów, dlatego poprawiono jakość importu zewnętrznych plików (wg deklaracji firmy, formatowanie plików “nie rozjeżdża” się przy imporcie), wprowadzono także możliwość “hurtowego” importu wielu plików naraz.

Współpraca

Nad jednym dokumentem może w jednym czasie pracować do 50 osób. Zmiany dokonywane przez innych widoczne są w czasie rzeczywistym w trybie literka-po-literce. W lewej kolumnie dostępne jest okienko czatu, umożliwiające konsultacje ze współpracownikami.

Oto krótka prezentacja zmian:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6_hJ3R8jEZM&feature=player_embedded[/youtube]

Zatem, czy Docs to już darmowy Office? Nie, a Google nie ma chyba ambicji wyposażenia go w porównywalną liczbę funkcji. Dla wielu użytkowników i do wielu zastosowań używanie Microsoft Office to strzelanie z armaty do muchy. Tymczasem Google wykonuje kolejny krok, by Docsy stały się po prostu wygodnym, szybkim i prostym w obsłudze narzędziem do realizacji większości typowych zadań.

Google zapewnia, że nowa wersja będzie udostępniana kolejnym użytkownikom w ciągu najbliższych dni. Jeśli chcesz zobaczyć ją już teraz, wejdź do swoich Docsów, kliknij Ustawienia -> Ustawienia dokumenty -> zakładka Editing -> “Twórz nowe dokumenty tekstowe za pomocą najnowszej wersji edytora dokumentów.”:
jak włączyć nowe Google Docs

Zmiany zajdą na razie w edytorze tekstu.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnym blogu Google Docs.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *