Google Polska potwierdza bany dla spamów w domenach regionalnych

Od jakiegoś czasu, a ze szczególnym natężeniem w ciągu ostatnich kilku dni polscy pozycjonerzy żalą się na wypadające z rankingu Google domeny regionalne. Wczoraj głos w sprawie zabrał na oficjalnym blogu Google Polska Kaspar Szymański (Guglarz).

Kaspar potwierdza obserwacje pozycjonerów: wyindeksowywane witryny z domen regionalnych to nie przypadek, Google podjął szczególne działania przeciw szerzącemu się tam spamowi.

banowanie witryn w domenach regionalnych

Regionalne domeny, podobnie jak darmowe serwisy hostingowe, bywają atrakcyjne dla spamerów, ze względu na niewielki koszt uzyskania domeny, która później służy do budowania tzw. zaplecz i innych form spamu. Jest to spam służacy do sztucznego zawyżania pozycji witryn w naturalnych wynikach wyszukiwania w Google.

Jednocześnie Guglarz zapewnia, że podjęte działania mają charakter selektywny, tzn. “jest mało prawdopodobne, ażeby jakościowe serwisy rozwijane na regionalnych domenach ucierpiały z powodu sąsiadującego spamu” i dodaje “na polskich domenach regionalnych jest ogromna ilość jakoścowych serwisów wzbogacających zasoby internetu o interesujące treści. Rzetelni webmasterzy nie powinni obawiać się o rozwój swoich serwisów umieszczonych na domenach regionalnych”.

Wpis Kaspara jest o tyle ciekawy, że:

 • Google Polska na oficjalnym blogu bezpośrednio odnosi się do dyskusji internautów,
 • bodaj po raz pierwszy na oficjalnym blogu Google pojawia się link do Forum PiO.
————————-
Grafika w nagłówku autorstwa Stuart’a Miles’a z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • O tyle bzdury, że prócz spamu wyleciały pełnowartościowe domeny – kolejny niewypał w zmianach algo Google’a.

  • homoklikus

   Nieudacznicy, idąc tym tropem niedługo w indeksie nie będzie niczego.
   Niech żyje Kononowicz :D

   P.S.
   No może poza AdWord…

  • @ Robert: wyślij mi stronę a znajdę na nią paragraf – innymi słowy – klienci, ktrózy na PIO napisali do mnie w sprawie porady – uzyskali ją – a to znaczy, że nie były one czyste jak się pierwotnie wydawało.

  • Praca w SEM

   Widać to po ruchać na innych stronach. Dostało się rykoszetem większej części serwisów niż tylko tym, którzy owe spamy utracili. I dobrze : )

  • Łukasz

   Potwierdzam! Wyleciały pełnowartościowe witryny, które nie miały nic wspólnego ze spamem!

  • Paweł Rabinek

   Prawda jest taka, że algo “filtrujące” spamy na regionalkach ma za ostre kryteria. Oberwały 4 strony firmowe, które trzymam, z czego jedna to spółka akcyjna z 90 letnią tradycją, czołowy producent na rynku, od lat w top3 na wiele fraz. Być może strona nie jest idealna, ale jakość i wartość dla Internauty chyba powinna być najważniejsza? Obecnie wszystko w kosmosie poza top100…

  • cosik_ktosik

   Choroba, to ciekawe ale też tak przepuszczałem. A co myślicie o tym, że Google obniża pozycję w SERPach jeśli na daną frazę lub podobną strona jest w Adwords?

  • Sebastian

   Zgred dobrze napisał. Też nie widziałem do tej pory regionalki, w której nic bym nie znalazł.

  • Wg mnie Google nie wlicza wejść na stronę przez Adwordsy, stąd spadek na frazę reklamowaną.

  • Moja strona jest o mechanice samochodowej, dodałem do niej sam 100 linków żeby działało. A teraz w spamie. Nie wiem za co. Co to za różnica czy jest regionalna czy nie ?

  • homoklikus

   @Dzej
   Google po prostu sam sobie pod górę robi…

  • potwierdzam, na 8 serwisów naszych klientów 7 nie ma już w pierwszej 100, a wszystkie zajmowały pierwszą stronę!
   15 grudnia analytics potwierdza 10-krotny spadek ruchu!
   co robić ? czekać czy indeksować ponownie ?
   tak to jest jak monopol trzyma wszystko!

  • Dobre pytanie, ja miałem dwie strony, bo sąsiad ma biznes i sam pozycjonowałem prostym katalogowaniem. Szkoda tylko mojej pracy :( Ktoś da rade co należy zrobić ?

  • Paweł Landzberg

   Dobrze, że nie mam nic na regionalnych domenach ;) Swoją drogą i tak nie planuję zakładać nic na regionalnych. Ale dobrze wiedzieć, że jest to sprawdzona informacja.

  • Alek Pietura

   Ciekawe jak to się odbije na rynkowej cenie za rejestrację domeny regionalnej, do tej pory jedne z tańszych na rynku. Też się mogę cieszyć że nie inwestowałem w tym kierunku. Ciekawe cóż jeszcze w tym google wymyślą?

  • erykuss

   u mnie do samo, na początku grudnia dostałem filtr na większość fraz, nie ma mnie w google.pl w ogóle. Strona ma ponad rok i była na kilka traz w top3. Aż nagle ZONK. Ktoś wie jak się z tego wyplątać? Przenieść się na inną domenę czy czekać?

  • Krzysztof

   Jasne, że poleciały wartościowe strony. Z indeksu usunięto mi jedną stronę, po tygodniu wróciła ale tylko na 1 frazę z 5 (najważniejszych). Wysłałem ją nawet do sprawdzenia wazeliniarzom G. I co ? Jedn z nich uznał, że za często powtarzają się jakieś słowa i znaleźli jeszcze nieopisane zdjęcia, na którejś z podstron. Strona firmowa prawie 3 lata w sieci i znika …. to musi coś być nie tak.

  • Michaeł

   Nie wiem czym zawiniła moja strona, ale dostała bana (domena regionalna). Dobrze, że mam stałych czytelników bezposrednich.

  • homoklikus

   @Michaeł
   Jeśli mówisz o gazecie, to ta domena nie ma bana :)

  • Poleciały mi dwie strony, w tym jedna hobbistyczna. Po zgłoszeniu do ponownego rozpatrzenia wróciła, ale ruch jest na poziomie 20% z tego co było. Rykoszet, ot co.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *