Jaki wpływ na SEO mają Social Media? Czyli linki dofollow z Google+

TL;DR Zastanawialiście się kiedyś dlaczego w rankingu Search Metrics 2014 ilość +1 z Google+ jest na 3 miejscu pod względem korelacji z pozycjami w Google? Google +1 to linki dofollow! szczegóły poniżej…

Jeśli mówimy o bezpośrednim wpływie social mediów na SEO, to kluczowe pytanie brzmi nie:

“Czy Social Media mają wpływ na SEO?”

tylko:

“Czy jest możliwe pozyskanie linków dofollow z serwisów social media, które będą zaindeksowane przez Google, a tym samym będą miały przełożenie na pozycje strony?”

Wpływ Social Mediów na SEO przez linki dofollow

Przygotowując się do odświeżonego szkolenia SEO: Pozycjonowanie & Link Building, a także drugiego dnia tego cyklu i szkolenia Optimized Content Marketing, zrobiłem spory research tego zagadnienia, a dzisiaj mam zamiar pokazać Wam jedną z metod na pozyskanie linka dofollow z Google+.

Jak pewnie już wielokrotnie czytaliście, wg Search Metrics istnieje nie tylko duża korelacja miedzy CTR a SEO ale także między wynikami organicznymi (SEO) w Google a np. ilością Google +1 (3 pozycja wg. Rankingu Search Metrics):

social media a wplyw na seo - ilosc google plus +1

Ilość +1 jest na 3 miejscu) i koreluje z pozycjami nawet mocniej niż ilość backlinków!

Skąd się bierze korelacja miedzy +1 a pozycjami w Google?

+1’ki mogą być linkami dofollow = mają wówczas bezpośrednie przełożenie na wyniki i pozycje w SERP-ach Google!

Na początek warto zaznaczyć, że nie każdy profil na Google+ udostępnia publicznie informacje o swoich +1, tym samym nie każdy profil może linkować linkiem dofollow do zewnętrznych stron. Jednak wiele osób udostępnia te informacje, rozdając plusjedynkowanym stronom linki dofollow. Poniżej linki dofollow z +1 prowadzące do sprawnymarketing.pl z mojego profilu na G+:

Cezary Lech +1 w Google+ linki seo dofollow

Jak pozyskać najmocniejszego linka z Google Plus?

Jeśli wiec mamy już linki dofollow z Google +, to jak pozyskać najmocniejszego linka z tego serwisu?
Wpiszmy do Google komendę: site:plus.google.com inurl:plusones, a naszym oczom ukaże się lista najmocniejszych profili (o najwyższym PageRank) na Google Plus:

ponad 500 tysiecy zaindeksowanych profili plusones na google plus

Mechanizm działa w ten sposób, iż każdy obserwujący dany profil daje śledzonemu profilowi wewnętrzny link dofollow, a zatem przekazuje też pagerank = im więcej followersów, tym mocniejszy wewnętrzny pagerank strony i tym samym mocniejszy link dofollow z podstrony agregującej +1. Na poniższym slajdzie widać, że Google ma 9’028’166 followersów i tyle samo linków wewnętrznych.

Google-plus-ones-are-dofollow-links

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie +1 są zaindeksowane i prowadza do naszej domeny, to najlepiej posłużyć się komendą:

site:plus.google.com inurl:plusones nasza-strona.pl

Np.
site:plus.google.com inurl:plusones sprawnymarketing.pl

linki dofollow google plus +1 profile userow

Google+ to jednak tylko jeden z wielu serwisów, za pomocą którego możemy pozyskać linki dofollow do naszej strony.

Poza tym mamy jako MaxROY.com opracowane metody na pozyskanie linków dofollow z:
YouTube.com
Facebook.com
LinkedIn.com

…i wielu innych najmocniejszych domen w światowym Internecie, które przedstawimy razem z Bartkiem Berlińskim na szkoleniu: SEO: Pozycjonowanie & Link Building.

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Pytanie, kiedy zamkną g+ albo co stanie się po ewentualnej reaktywacji

  • Ok, mechanizm zrozumiały, tylko jak to wygląda ilościowo żeby cokolwiek “poczuć” w seo? Ile profili G+ osób musi dodać +1 naszej stronie ? I ile takich profil musi mieć udostępnień tych najmocniejszych profili? W dziesiątkach czy w setkach ?:P

  • Cezary Lech

   @Yah To co tym artykułem dowiodłem to że Google +1 maja bezposredni wpływ na seo i pozycje stron przez to ze sa linkami dofollow. Oczywiscie nie wszystkie +1 sa indeksowane przez Google ale jak widac na tym slajdzie Google ma w indeksie 0,5 mln stron z profili G+ agregujacych +1.
   Tworz zatem dobre tresci a z Google+ tez pozyskasz dobre linki :)

  • A jakie +1 są indeksowane? i po jakim czasie? jeżeli nie będę miał popularnego profilu na Google+ to jest szansa że moje +1 się zaindeksują? Masz jakieś patenty na przyspieszenie indeksacji profilu google + oczywiście oprócz dodawania wartościowych treści?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *