Skuteczność kampanii pozycjonującej na forach (Case study Brandle.pl)

Po ostatnich zmianach algorytmu Google staramy się przeanalizować dokładnie sposób optymalizacji i profil backlinków stron, których dotknął Pingwin. Wiele osób z branży zgodzi się zapewne z opinią, że coraz większe znaczenie ma zadbanie o jak najbardziej naturalny profil linków tym bardziej, że Google zmienił oficjalne stanowisko w sprawie ich negatywnego wpływu na stronę docelową. Mam tu oczywiście na myśli głośne ostatnio przypadki karania popularnych serwisów, które stosowały niezalecane przez Google sposoby pozyskania linków.

Wracając do tematu Pingwina, warto przypomnieć sobie fragment relacji z tegorocznej konferencji SearchMarketingDay:

czynnikiem wzbudzającym czujność Pingwina są linki sitewide (wychodzące ze wszystkich podstron serwisu źródłowego, np. ze stopki) o słabo zróżnicowanych anchor tekstach, wychodzące z witryn o marnej jakości (Dixon Jones)

W artykule tym chciałabym przedstawić kampanie pozycjonujące na forach (i ewentualnie na blogach) jako jeden ze sposobów na:

 • zwiększenie stosunku linków wyświetlanych na wybranych podstronach do tych wyświetlanych site-wide;
 • zróżnicowanie anchor tekstów i linkowanych stron docelowych;
 • pozyskanie linków ze stron tematycznych o wysokiej jakości.

Dla wielu webmasterów fora są pierwszym miejscem, w którym reklamują oni swoje strony – czy to odsyłając do nich bezpośrednio z treści posta, czy też wstawiając linki w stopkach. Nie muszą oni być nawet świadomi tego, że działania takie wpływają na pozycje w wyszukiwarkach. Dlaczego więc nie poświęcić trochę czasu właśnie na przeprowadzenie takich kampanii na wysokich jakościowo branżowych forach, skoro jest to tak naturalne zachowanie?

Aby zachęcić do korzystania z forów w celach SEO, zaprezentuję rezultaty ostatniej kampanii przeprowadzonej już po wkroczeniu Pingwina. Podkreślam jednak, że nie chodzi tu o automatyczne zakładanie profilów z linkami, ale o faktyczne włączanie się do dyskusji i dyskretne “przemycanie” reklamy w formie linków pozycjonujących.

Kampania została przeprowadzona w ciągu 2 tygodni w okresie od 31 maja do 13 czerwca 2012 r. włącznie. W tym czasie, jak również przez pewien czas przed uruchomieniem kampanii, nie były pozyskiwane linki z innych źródeł, a pozycje linkowanych w ramach kampanii fraz od dłuższego czasu były stabilne. Do napisania było 50 postów, w znacznej większości z linkami w stopce. Do przeprowadzenia kampanii i zaprezentowania danych na jej temat korzystałam z Brandle.pl – nowego narzędzia automatyzującego proces tworzenia i nadzorowania kampanii marketingu szeptanego – którego jestem współtwórcą i które przy okazji tego artykułu chciałabym przedstawić.
Zbiorcze statystyki z kampanii

Rys. 1. Zbiorcze statystyki z kampanii

Poniżej znajduje się statystyka z pozyskanych w kampanii linków. Widać tu niewielki udział linków nofollow w całości.
Statystyki pozyskanych linków

Rys. 2. Statystyki pozyskanych linków

Na poniższym obrazku znajduje się zestawienie ilości linków na wszystkie linkowane frazy, z wyróżnieniem tych, na pozycjonowanie których kampania była nastawiona (podkreślone frazy).
Zestawienie ilości linków na wybrane frazy

Rys. 3. Zestawienie ilości linków na wybrane frazy

Mimo niewielkiej ilości linków i domen linkujących, widać wpływ opisanych powyżej działań na pozycje linkowanych fraz. Tylko pierwsza z fraz (rys. 4) nie zanotowała żadnych zmian.
Zmiany pozycji dla frazy Przebieg ciąży

Rys. 4. Zmiany pozycji dla frazy “Przebieg ciąży”

Zmiany pozycji dla frazy Objawy ciąży w pierwszym tygodniu

Rys. 5. Zmiany pozycji dla frazy “Objawy ciąży w pierwszym tygodniu”

Zmiany pozycji dla frazy Kiedy zrobić test ciążowy

Rys. 6. Zmiany pozycji dla frazy “Kiedy zrobić test ciążowy”

W powyższym przypadku praktycznie przez cały maj fraza znajdowała się na ok. 8 pozycji, a linkowanie tej frazy z forów przyniosło bardzo szybkie rezultaty. Co istotne, wpłynęło to widocznie na zwiększenie ruchu organicznego na stronie właśnie dla tej frazy (rys. 7).
Ruch organiczny z frazy Kiedy zrobić test ciążowy

Rys. 7. Ruch organiczny z frazy “Kiedy zrobić test ciążowy”

Przy stawce 1 zł za post (i tym samym niecałe 1,20 zł za 1 link dofollow), cała kampania kosztowałaby 50 zł. Sam fakt wzrostu ruchu organicznego tylko dla powyższej frazy z ok. 10-15 na prawie 70 odwiedzin dziennie wskazuje na to, że poniesione wydatki zwracają się już w ciągu kilku pierwszych tygodni. Jeśli zatem kampania trwająca zaledwie 2 tygodnie tak szybko przyniosła pierwsze rezultaty odbijające się pozytywnie na ruchu na stronie, prowadzenie długoterminowych kampanii pozycjonujących na forach może przełożyć się na systematyczne wzrosty pozycji, w szczególności dla fraz long-tailowych, dla których efekty powinny być widoczne najszybciej.

Na zakończenie chciałabym zachęcić do napisania, kto z czytelników bloga wykorzystuje fora jako jedno ze źródeł mocnych linków.

Powyższy tekst zawiera prywatne poglądy Autora. Niekoniecznie muszą odzwierciedlać one poglądy Redakcji.

Marta Gryszko

Związana z branżą SEO od 2005 r. Autorka SEO bloga, współtwórca narzędzi SeoStation.pl i Brandle.pl (Wake App Sp. z o.o.). Autorka kursu SEO na poziomie podstawowym, na poziomie średniozaawansowanych i szkolenia z audytów.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Sebastian Jakubiec

   “kampania mająca na celu pozycjonowanie, dzięki odpowiednim filtrom możliwe było ograniczenie miejsc tylko do tych umożliwiających zamieszczenie linków dofollow.” – w naturalnym profilu linków jest też miejsce na nofollow ;)

   Ja z powodzeniem wykorzystuje fora jako źródło ruchu jak i linkowania, choć coraz częściej spotkać można niekorzystny dla nas Nofollow. :)

  • WOW. To brzmi jak narzędzie doskonałe, już wiem, gdzie się Marta podziewałaś przez wiele miesięcy. Hmm, a jak z ukrywaniem danych przed właścicielami serwisów? I w czym jesteście lepsi, tak bezpośrednio na funkcjach, w porównaniu z brand24.pl ?

  • Szymon Barczak

   Od kilku dni zastanawiałem się nad rozpoczęciem tego typu kampanii. Dobrze wiedzieć, że rzeczywiście ma to sens.

  • Szymon Barczak

   @Anmato W sumie ciekawie to musi wyglądać z perspektywy nowego Czytelnika :) Przynajmniej od razu wiadomo dla kogo jest ten blog, a dla kogo nie jest.

  • Nom zgadza się, właśnie 2 arty łyknąłem. Podbiłem Ci staty :)

  • No to jak Marta, to bezpośrednia konkurencja, mają pakiet za 54 zł :) Ciekawi mnie czy Wasz moduł dot. for dyskusyjnych działa lepiej. No cóż, potestujemy. Fajny projekt. Gratki.

  • Michał Krawczykowski

   Ostatnio się właśnie zastanawiałem w jaki sposób podskoczyły mi na blogu wpisy na kilkadziesiąt(?) fraz kluczowych. Teraz już wiem – poświęciłem kiedyś popołudnie czy dwa na komentowanie na forach. Nie spodziewałem się aż takich rezultatów, dlatego też nie podejrzewałem, że tu może leżeć przyczyna wzrostu pozycji. Dzięki za artykuł, bardzo pomocny.

  • “a pozycje linkowanych w ramach kampanii fraz od dłuższego czasu były stabilne” – pomijając pierwszą frazę, która nie ruszyła z miejsca to raczej nie widać tej stabilności na wykresach. Powiedziałbym, że jest zupełnie przeciwnie.

  • Marta Gryszko

   Na screenach widać tylko krótki okres przed rozpoczęciem kampanii, bo chciałam się skupić na okresie od jej rozpoczęcia. Przed kampanią druga fraza długo utrzymywała się na 8/9 pozycji, a trzecia fraza – na 8 pozycji. Po zakończeniu druga jest cały czas na 3, a trzecia – na 2 pozycji.

  • Wierzę na słowo, tak samo jak w skuteczność kampanii:) Akurat w przypadku frazy “Kiedy zrobić test ciążowy” tendencję wzrostową mamy od 24 maja (8 na 5 pozycję w dniu rozpoczęcia kampanii). Jak dla mnie nietrafiony przykład. Z drugiej strony nie obraziłbym się gdyby te dwie strony linkujące wywołały opisywany efekt skoku z 5 na 2 pozycję. Niedawno trafiłem na testy precli (ok. 500 prywatnych precli, testowane bodajże przez Zgred i Gdaq), które poparte były wykresami z Majestic – przyrost linków i domen. Podaje przykład bo dla mnie były to bardzo fajne/wiarygodne testy. Tu pewnie bym się nie czepiał (tylko podziękował ładnie za pracę i przedstawione wyniki) gdyby nie reklama dwóch systemów z Twojej stajni:)

  • Marta Gryszko

   Pawle, na http://www.lexy.com.pl/blog/skutecznosc-linkowania-z-forow.html opublikowałam wyniki wcześniejszej kampanii na przykładzie 2 stron. Druga z nich (ta o e-korepetycjach) była nowa i na screenach pokazałam pozycje od momentu jej zaindeksowania, więc tutaj widać, że pozycje praktycznie stały w miejscu do momentu rozpoczęcia kampanii. Tutaj akurat te linki były jednymi z pierwszych, bo chciałam sprawdzić, a później pokazać, na ile linkowanie z forów pomaga w indeksacji nowego serwisu.

  • skimind

   zgadzam się, że reklama, choćby i w stopce, na forum pomaga – za każdym razem kiedy publikuję nowego posta, zmieniam treść stopki na forum tematycznym i ilość odwiedzin skacze mi o 20-30/dzień. Może to mało, ale stornę mam o tematyce zimowej, a mamy lato;)

  • Mariusz Kołacz

   Robiłem kiedyś testy w tym zakresie.

   Większość for pozwala ustawiać stopki statycznie, czyli jeden anchor text na stopkę lub więcej, ale nie w tym rzecz, problemem jest właśnie ów statyczność. Niewiele stron pozwala na dynamiczne stopki, w PL są chyba tylko dwa takie fora.

   Kampanie na forach i stopkach mają jedną ogromną wadę – bardzo szybka akumulacja dużej ilości linków z takim samym anchorem. Niewielka ilość owszem przynosi pozytywne efekty, natomiast jeśli będziemy pisać… pisać… i pisać i tym samym pozyskiwać BL z takim samym anchor tekstem, efekt będzie zupełnie odwrotny i zamiast iść do góry zjedziemy w dół. Dlaczego? Nie będę odpowiadał na to pytanie każdy z Was jak siedzi w SEO wie w czym rzecz ;)

   Oczywiście gdybym napisał że nie warto pozycjonować na forach to byłoby to naciąganie rzeczywistości. Prowadzenie dużych kampanii trzeba zrobić mądrze, rozdzielić, aby nie dopuścić do zbyt dużej akumulacji. Jak to zrobić? Hmm… w komentarzu tego nie ma sensu opisywać :P

   Pozdrawiam!
   Mariusz Kołacz

  • Marta Gryszko

   “Niewiele stron pozwala na dynamiczne stopki, w PL są chyba tylko dwa takie fora.”
   Kojarzysz może, jaki skrypt na to pozwala? Wiem, że są takie polskie fora, bo kiedyś sama na takich pisałam, ale nie mogę sobie przypomnieć ich adresów. Wtedy jednak przeszkadzało mi to, że linki w stopkach nie aktualizują się we wszystkich postach, a teraz mi tego brakuje ;-)

   “Jak to zrobić?”
   Tak samo jak w przypadku innych źródeł linków – rozciągając w czasie pisanie postów, pisząc na wielu forach, linkując różne strony docelowe na zróżnicowane anchory. Dużo zależy też od samej strony pozycjonowanej – na co innego można sobie pozwolić z nową domeną, a na co innego ze starą, w której jest małe prawdopodobieństwo, że zbyt szybki przyrost linków jej w jakikolwiek sposób zaszkodzi. I oczywiście nie linkując tylko z forów, ale stosując je jako jedno z wielu źródeł linków.

  • Mariusz K

   Niestety nie znam żadnego, który domyślnie wprowadzałby taką funkcjonalność. Forum ebiznesy jest na phpbb i tam to funkcjonuje świetnie, ale z tego co wiem jest to modyfikacja własna. Jeśli będę kiedyś otwierał własne forum, z pewnością taką stopkę zrobię, jest to świetne rozwiązanie.

   “Jak to zrobić?” – odnosiłem się tylko do stopki ;) Niektórzy uważają że marketing szeptany polega na pisaniu o byle czym na forach i wrzuceniu linków do stopki (niestety), ale taka forma pozycjonowania może też zaszkodzić. Typowo jeśli piszemy i w treści postu wrzucimy odsyłacz nie ma nawet limitu odgórnego (przy założeniu że nie mamy ustawionej stopki), można pisać ile się chce, najważniejsze jest by zachować proporcje i nie dopuścić do nadmiernej akumulacji.
   Oczywiście tak jak piszesz, jest to jedna z wielu form i przy założeniu, że korzystamy z wielu form pozyskiwania BL, szansa że dostaniemy filtr jest niewielka, natomiast wszystko opiera się na analizie tego co zrobiliśmy, wtedy można zareagować na nadmierną akumulację, zmodyfikować strategię, bo bez tego promocja w necie jest jak chodzenie po polu minowym.

  • Tomasz Kowalczyk

   Myślę Marto, że naturalny profil linków nie uzyskuje się przez jego symulowanie na forach dla kobiet odgrzebując 2 letnie tematy i pisząc posty za 1zł + Vat.

   A jak zobaczyłem na te wpisy to niektóre budzą wątpliwości że to czysta komercja, a nie dyskusja na forum. Admini porządnych for po zauważeniu problemu takich pseudo użytkowników wprowadzą nofollow lub usuną podpisy. W jednym wpisie np. podlinkowane 2 sklepy plus link ze stopki.

  • Dzięki za linka do pozostałych testów. Natomiast mam pytanie z serii gdzie jest błąd w rozumowaniu. A mianowicie: w tabelce mamy wartość “stron linkujących”. Dla frazy „Kiedy zrobić test ciążowy” wynosi ona 2. Zakładam, że są to dwa założone tematy na dwóch różnych forach (ewentualnie na jednym forum) – w związku z czym mamy linki z dwóch stron (i wartość 2 w tabelce). Jak wynika z wpisu, są to identyczne linki z sygnaturek (ten sam anchor i strona docelowa). Jeśli obowiązuje dalej zasada first link count to tylko pierwszy jest indeksowany, a reszta pomijana. Wychodzi więc na to, że dwa linki dały kopa stronie z pozycji 5 na pozycję 2. Gdzie jest błąd? Jak nie ma to ja się tylko na fora przerzucam:)

  • Marta Gryszko

   Pawle, ilość stron linkujących w tabelce oznacza ilość domen linkujących, czyli w tym przypadku chodzi o linki z 2 różnych forów.

  • Kajetan

   Wielki fan marty :) której posty nawet na SEOmozie można znaleźć więc to już świadczy o klasie pozycjonera :) Test fajny i na pewno pomocny jednak brakuje mi paru danych :) 1. Brak nazwy witryny(czy ma keyword w url? czy jest od czapy :) )? 2. Jak długo strona jest online? i ile ma linków przychodzących?- bo może jak ma dużo to coś się w mocy zadziało i jakiś link dostał mega kopa-pewnie nie ale nie można wykluczyć

   A ogólnie napiszę jeszcze tylko że denerwują mnie takie strony:

   http://wiki.komputerswiat.pl/index.html

   Treści generowane automatycznie i napchane słowami kluczowymi a są wysoko w google dla fraz od sasa do lasa!! Duży może więcej??

  • Marta – a czy istnieje możliwość sprawdzenia (w brandle.pl) ile to będzie stron/tematów? Chyba, że odpowiedzią jest kolumna “liczba linków pozycjonujących”. W tej chwili traktuje ją jako zwykłą sumę linków dofollow.
   Kajetan – akurat tu się nie zgodzę, wyniki/frazy są wręcz niespotykanie precyzyjnie opisane, 5 minut z google i masz w miarę konkretną odpowiedź na swoje pytania

  • buzz marketing

   Napisałem 3 lata temu pierwszy taki system, aktualnie “żyją” 3 jego wersje i kilka modyfikacji, zarabiają, mają się dobrze i wykorzystują pewne niuanse, o których dopiero teraz się mówi, np. “no follow”.. o którym mam totalnie inne zdanie, ale jestem w mniejszości to będę cicho ;-)

   Co do Brandle.pl :
   – idea systemu będzie wyciskać buzzerów jak cytryny, a z doświadczenia kilkuletniego wiem że ludzie nie lubią tak pracować = odbije się to na jakości
   – jakość za to jest najważniejsza w buzzie, który jest w Brandle.pl traktowany jak precle za 2 zł (rozliczanie za linki żyjące a nie za scenariusze rozmów itp.)

   Polecam dla Osób “płącącym” buzzerom, a buzzerzy już powinni się trzymać za portfele ;-)

  • Marta Gryszko

   Kajetan, przy kolejnych testach postaram się być znacznie bardziej szczegółowa, chociaż podawanie adresu strony (mimo jego łatwego odnalezienia w tym przypadku ;-) ) jest rzadkością przy publikacji wyników testów SEO.

   Pawle, ponieważ raporty są dość szczegółowe, podzieliliśmy je na kilka zakładek. Ta, z której screena widać w artykule to zakładka “linki”. Zakładka “miejsca” zawiera listę forów, a przy nich informacje o ilości napisanych na nich postów, w tym postów wizerunkowych, a także ilości pozyskanych z nich linków, w tym pozycjonujących.

   “rozliczanie za linki żyjące a nie za scenariusze rozmów”
   Rozliczanie jest za ILOŚĆ POSTÓW. Prawdopodobnie zasugerowałeś się fragmentem w nawiasie:
   “Przy stawce 1 zł za post (i tym samym niecałe 1,20 zł za 1 link dofollow)”
   i błędnie go zrozumiałeś.

   Podałam taki przelicznik, bo przy zlecaniu kampanii pozycjonujących najlepiej jest w założeniach ustalić, aby link znajdował się w stopce i wtedy zazwyczaj 1 post = 1 link (linków może być oczywiście więcej). Buzz manager został przygotowany głównie z myślą o prowadzeniu marketingu szeptanego, ponieważ jednak nie było trudno dostosować to do potrzeb naszej branży, można go z powodzeniem wykorzystywać właśnie w tym celu :)

  • Kajetan

   Marto i Pawle…jestem leniem i się do tego przyznaję :P

  • Muzyk

   Bardzo ciekawy tekst. Właściwie to zapomniałem już o tym, że warto mieć linki w stopkach na forum. Pozdrawiam

  • Uwodziciel

   To znaczy że czas poudzielać się trochę na forach branżowych. Dzięki za ten artykuł.

  • Urszula Kornak

   Linki z for i blogów mają bardzo dobry wpływ na pozycjonowanie, zgadzam się.

  • Dzięki za przypomnienie o tej technice zdobywania ruchu na stronę, słyszałem już o niej wcześniej, ale nie wiedziałem, że daje takie możliwości zwiększenia popularności strony.
   Na pewno wykorzystam metodę “na forum”. :)

  • Ciekawy test i wyniki. Tego typu linki z for to chyba jeden z lepszych rodzajów naturalnych linków. W dobie ostatnich zmian algorytmu można się również pokusić o takie stwierdzenie: linki naturalne to takie linki w które po prostu klikają ludzie. Takim linkiem jest link z bloga, forum czy nawet komentarza pod artykułem. Takim linkiem nie jest natomiast ten pochodzący z SWLa, słabego katalogu czy precla.

  • To jak to jest z tymi linkami, warto je mieć w stopce i udzielać się w różnych wątkach forum czy zamist stopki przemycać podlinkowane frazy w treści postów?

  • Damian Kosewski

   Osobiście stawiał bym na jedno i drugie ;) Bynajmniej ja na tym zyskuję…

  • Sama idea tego narzedzia jest dobra, sam w tym uczestniczę. Ale pisanie postów za 1 zł + wymagania zlecającego czasami jak z kosmosu to jest absurd. Przy małej ilości np. 10 linków to jeszce może bym się zgodził, ale mając już do napisania ilość 50-100 linków za cenę 1 zł to dla piszącego jest to nie opłacalne, już nie bedę wspomonał o czasie jaki trzeba poświęcić by te posty napisac. Dla ścisłości, moja wypowiedź kierowana jest z punktu widzenia osoby piszącej.

  • RiT, ale to Ty ustalasz stawkę za post ;-) Poza tym, wydaje mi się, że wygodniej jest mieć mniej kampanii, ale z większą ilością postów pod warunkiem, że masz do napisania wiele postów na jednym forum. Wtedy po prostu włączasz się w różne dyskusje i to na to poświęcasz większość czasu, a nie na rejestrację na wielu forach, na których masz do napisania po 1-2 posty. Wszystko zależy od konkretnej kampanii. Dobrze jest przed akceptacją zaproszenia dopytać o rodzaj kampanii, jakie zostaną Ci przydzielone.

  • ZeroNudy

   Pomimo, że nie jestem z branży to sporo czytam i powoli zaczynam stosować rady, które wg. mnie będą dobra dla naszej strony. Czas pokaże, czy z dobrym efektem.

  • Dziękuję za ciekawy artykuł, chociaż trafiłem tu z powodu linków w stopce (dziękuję za rzeczową informację w tym względzie) to pozyskane informacje dot. testu są niezwykle ciekawe

  • Większość osób prowadzi wiele kampani jednocześnie i nie jest wstanie powiedzieć co przynosi największe korzyści, dlatego dziękuje za interesujące i przydatne badania. Pozdrawiam.

  • Fajne narzędzie i brakowało takiej zabawki na rynku ale szkoda, że nie ma bez założenia konta więcej informacji, screenów itp. Nie wiem też czy ceny dla agencji nie są zbyt wysokie… Ogólnie jednak projekt bardzo fajny :)

  • Agencja interaktywna Warszawa

   Trzeba będzie zapoznać się z opisanym narzędziem i zacząć wykorzystywać jego możliwości.

  • Piotrek

   Linkowanie z for, profili obecnie bardzo pomagają. Obawiam się jednak, że za jakiś czas stracą na znaczeniu… Wszystko przez to, że coraz więcej ludzi (i automatów) to robi.

  • Modena Studio

   Fajny, ciekawy, rzeczowy, artykuł. Dzięki :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *