Polski Google wdraża wyszukiwanie w real time

Począwszy od grudnia 2009 w Google.com w wynikach uwzględniane są wpisy użytkowników z serwisów mikroblogowych/lifestreamingowych (tweety, update’y z fanpejdży Facebooka, od niedawna także buzzy), a także nagłówki artykułów i postów z blogów. Od dzisiaj wyniki te są widoczne także w google.pl. Gdzie je znaleźć?

Jeśli poseł Palikot wrzuca właśnie na swojego Twittera kolejną historię o alkoholizmie prezydenta, a ty zapytasz za chwilkę Google o “małpki Palikot”, powinieneś zobaczyć w wynikach jego tweeta. Google zapowiada, że jeśli real-timowy wynik będzie dobrze odpowiadał zapytaniu użytkownika, zostanie mu wyświetlony bezpośrednio w ogólnych SERP-ach (z naszych testów wynika, że w tej chwili funkcja ta jeszcze nie działa. Zapytaliśmy Google o “Radek Sikorski” i – choć użytkownicy piszą dziś na jego temat – w ogólnych SERP-ach nie ma jeszcze żadnych real-timowych wyników). W google.com wyniki real-time wstrzyknięte w zwykłe SERP-y wyglądają mniej więcej tak:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WRkYmx4A9Do[/youtube]

Masz jednak dużo większą szansę trafić na tweety czy buzzy, jeśli w SERP-ach klikniesz “pokaż opcje”:

Gdzie znaleźć link [pokaż opcje] w SERP-ach Google

Jeśli, przykładowo, zapytasz Google o “SEO”, klikniesz w “pokaż opcje”, wybiersz z lewego menu “Aktualizacje”, zobaczysz taki widok:

Jak wyglądają SERP-y dla wyników real-time search

Wyniki “Aktualizacji” pochodzą z Twittera, MySpace’a, FriendFeeda, a także z nagłówków artykułów i blogonotek. Ciekawe, czy Google planuje w Polsce pobieranie blipów czy flaków; póki co, mamy powód by w rozważaniach “pisać na Twitterze czy Blipie” postawić dodatkowy plusik przy tym pierwszym serwisie. Zaimlementowana dzisiaj funkcja może zapewnić naszym tweetom lepszą widoczność, niż blipom, nawet jeśli na blipie jest więcej aktywnych, polskojęzycznych użytkowników. Jeśli zależy nam przede wszystkim na interakcji z innymi użytkownikami mikroblogu, to nowa funkcja Google aż tak wiele w kwestii wyboru “Twitter czy Blip” nie zmienia.

Jak podaje Google, wyniki real-time są widoczne też z poziomu google.pl w iPhone i Androidzie. Nam nie udało się znaleźć po nich żadnego śladu.

Warto w tym miejscu zauważyć dwie rzeczy, o których ostatnio pisaliśmy:

 • z badań eye-trackingowych wynika, że widoczność wyników real-time wstrzykiwanych do ogólnych SERP-ów jest niska,
 • w wynikach real-time wciąż nie są uwzględniane aktywności użytkowników Facebooka (z Facebooka idą tylko update’y fanpejdży).

[aktualizacja] Jak dowiedział się portal gazeta.pl, Google planuje integrację real-time searcha na wszystkich rynkach, gdzie został lub zostanie on wprowadzony, z lokalnymi serwisami mikroblogowymi/lifestreamingowymi/społecznościowymi. Google zamierza opracować standard, dzięki któremu serwisy będą mogły udostępniać Googlowi treści swoich użytkowników.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Porady Webmasterskie

   Według mnie jest to bardzo dobry gest GOOGLE. Na pewno znajdą się zwolennicy jak i wrogowie, jednak ja jestem za tak.

  • Piotr Olencki

   Ciekawy jestem kiedy mądrości ze śledzika trafią do SERPów :)

  • Jarosław Górka

   "Ciekawe, czy Google planuje w Polsce pobieranie blipów czy flaków…" Dylanem Casey w wywiadzie z Gazeta.pl poinformował, że wyszukiwanie w czasie rzeczywistym w Google.pl ma zostać poszerzone o platformy lokalne. Stanie się tak, pod warunkiem, że Google dojdzie do porozumienia z tymi portalami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *