Polski Google Street View już działa!

Od kilku godzin w Mapach Google dostępna jest długo oczekiwana funkcja Google Street View dla polskich miast, udostępniająca wirtualne wycieczki po ulicach, złożone z poskładanych panoramicznie, bardzo szczegółowych zdjęć i pozwalająca płynnie nawigować po nich w sposób symulujący spacer. Google od dłuższego czasu zapowiadał uruchomienie usługi w Polsce z związku z rozpoczynającym się w czerwcu turniejem piłkarskim Euro 2012. Usługą objęte są miasta-gospodarze (Warszawa, Poznań, Wrocław, Trójmiasto), ale także 5 innych dużych miast, tj. Kraków, Łódź, Lublin, Białystok i Szczecin, główne drogi między tymi miastami i miejscowości okalające wymienione aglomeracje.

Obszar objęty usługą zaznaczono na niebiesko:

0 mapa Polski

Co rzuca się w oczy, w usłudze nie ma w ogóle konurbacji górnośląskiej (z Katowicami na czele), wyłączywszy przebiegającą tamtędy autostradę A4. Z pierwszych testów wynika, że pokrycie jest dosyć szczegółowe, a w wymienionych dużych aglomeracjach obejmuje często osiedlowe uliczki i graniczące miejscowości tworzące aglomerację (np. w przypadku Warszawy są to Wołomin, Piaseczno, Legionowo, Pruszków, Łomianki, Otwock itd.).

2 huby moraskie
(Wiejska uliczka na obrzeżach granic administracyjnych Poznania)

3 kornik pod poznaniem
(Miasto Kórnik pod Poznaniem)

4 osiedle
(osiedlowa uliczka na jednym z wielkopłytowych poznańskich osiedli)

6 krakowska
(ul. Krakowska w Poznaniu, po prawej wieżowiec PFC, po lewej Stary Browar, w którym w maju odbędzie się SearchMarketingDay.com).

Jak uruchomić usługę Google Street View?

 1. otwórz http://Mapy.Google.pl,
 2. podaj żądany adres z dowolną dokładnością (do państwa, do miejscowości, do ulicy, do konkretnego adresu),
 3. przeciągnij ludzika na mapę. Ulice objęte usługą będą zaznaczone jednolicie niebieskim kolorem,
 4. upuść ludzika w żądanym miejscu i odczekaj kilka sekund (w zależności od szybkości twojego łącza i obciążenia serwerów Google). 7 ludzik

Zdjęcia były robione między czerwcem i wrześniem zeszłego roku. Sądząc po tym, że usługa obejmuje też śródmiejskie ulice zamknięte dla samochodów, część zdjęć wykonywano z trójkołowego roweru, o mniej więcej takiego:

google bike

Google Street View działa już w 27 krajach. O starcie usługi Google poinformuje oficjalnie dopiero jutro na konferencji prasowej.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Mateusz

   Wow świetnie, dzięki za info, osobiście uważam że to znacznie pomoże w rozwoju Polskiej turystyki wreszcie każdy może zobaczyć jak Polska wygląda praktycznie “w realu” bez upiększeń ale i bez fałszywej tapety a uważam że nasz kraj jest na tyle piękny że nie potrzeba mu przesadnego makijażu, szkoda że Zakopanego nie ma.

  • Rzezniczek

   Dzięki. Aż dodałem parę zdjęć ze swojej okolicy. Oczywiście z malutką reklamą biura. ;-)

  • tuKATO!

   zero śląska, to jest jakiś absurd, j* ukryta opcja googlowska…

  • Paweł Rabinek

   Bydgoszcz niby jest na mapce, ale w moim mieście są tylko luźne foty :(

  • Maciej Janas

   @ tuKATO: domyślam się, że chcą zrobić od razu wszystkie miasta GOP-u, a to bardzo by było czasochłonne. Więc dysponując ograniczonym czasem, postanowili zostawić GOP na później, tym bardziej, że – z całym szacunkiem dla terenów, które z osobistych względów lubię – nie przyjeżdża się tam raczej do Was w celach turystycznych.

   @Paweł: nie ma Bydgoszczy na mapce, to tylko droga przejazdowa, tylko tak “grubo” pociągnięta. Luźne foty są w Mapsach od wielu lat, także polskich.

  • tuKATO!

   Maćku, a do Łomianek, Wołomina lub Kurnika jeździ się turystycznie? ;) Nie musieli wszystkiego zjeździć.

  • Maciej Janas

   Do Warszawy się jeździ, a skoro już Warszawa, to i przyległości. Taka pewnie była logika. A do Kórnika to już w ogóle, nie dość, że Zamek i Arboretum, to jeszcze Szymborska się nieopodal urodziła ;-):
   http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3rnik

  • tuKATO!

   Skoro przyległości to powinni aż do Sosnowca zrobić i na granicy skończyć ;)

  • Maciej Janas

   Od kiedy Wy w Katowicach tak dbacie o Sosnowiec? ;-)

  • Dzięki za info. Zaraz “przejdę się” po Poznaniu :)

  • tuKATO!

   Czemu zaraz dbamy? Mówiłeś, że Warszawa i przyległości ;)

  • Za Katowice to mają minus jak sztyl od łopaty

  • Fajnie, że wreszcie to uruchomili w Polsce. Przyznam, że spędziłem dobrych parę chwil wędrując po miastach poprzez ekran mojego komputera :)

  • Orientuje się ktoś może, czy Google zamierza dodać zdjęcia innych miast w Polsce. Chciałbym powędrować też po innych okolicach :D

  • Fajna sprawa, byłem pod swoimi okami :) Narzędzie może się przydać gdy jedziemy gdzieś po raz pierwszy w nieznane miejsce, można poznać okolice.

  • Pieter

   Polecam również poszukać w necie wpadki ze Street View, szczególnie z Polski. Czysty humor :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *