Konferencja Google I/O: co nowego w mobilnym wyszukiwaniu? Google Now i asystent głosowy

Wczoraj zaczęła się konferencja Google dla deweloperów i programistów pod nazwą Google I/O. Impreza potrwa do piątku, ale już wczoraj ogłoszono kilka ciekawych nowości produktowych, dotyczących m.in. okularów z rzeczywistością rozszerzoną Google Glass, nowego tabletu (Asus Nexus 7), nowej wersji Androida (nazwa kodowa Jelly Bean, 4.1), nowego wielofunkcyjnego domowego centrum rozrywki, integrującego różne urządzenia z Androidem (Nexus Q) i nowych funkcji Google+ (funkcja “Wydarzenia” i aplikacja dla tabletów). Z wyszukiwarką największy związek ma inna nowość, mianowicie Google Now. Co to jest?

google-now-phone-1340889283 Google Now to dedykowana urządzeniom mobilnym “nakładka” na wyszukiwarkę, mająca odpowiadać na pytania użytkownika zanim zostaną zadane. Aplikacja ma śledzić zachowanie użytkownika i podsuwać gotowe odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mógłby on chcieć w danej sytuacji zadać, np. po wyjściu z domu do pracy aplikacja odzywałaby się do nas z własnej inicjatywy z informacją o zakorkowaniu ulic znajdujących się na naszej tradycyjnej trasie i sugerowałaby trasę alternatywną.

Znając nasz kalendarz spotkań, przypominałaby o konieczności wyjścia na spotkanie z wyprzedzeniem uwzględniającym naszą lokalizację, lokalizację docelową, korki i rozkład komunikacji zbiorowej. Kiedy znajdziemy się na przystanku, Google Now miałby mieć już dla nas informację o godzinie odjazdu naszego środka transportu, a po wejściu do ulubionej knajpy przypominałby nasze ulubione dania.

Jednocześnie Google wdraża głosowy interfejs mobilnej wyszukiwarki, odczytujący bezpośrednie odpowiedzi na pytania p proste fakty. Funkcja korzystałaby z wdrożonej niedawno do Google.com technologii Knowledge Graph, która potrafi odpowiadać bezpośrednio na pytania, zamiast tylko wskazywać adres z odpowiedzią. Proste pytania o fakty to np. pytanie nazwisko prezydenta Argentyny, wynik meczu piłkarskiego, pogodę i podobne sprawy. Pytanie kiedy Google wdroży obsługę Google Now po polsku. Choć widać w ostatnich miesiącach wyraźnie rosnący priorytet polszczyzny dla Google, to pewnie jednak trochę to potrwa.

Kolejne zmiany w wyszukiwaniu mobilnym mają się wiązać z nadchodzącą nową wersją Androida, 4.1 Jelly Bean, który dostępny będzie dla konsumentów w połowie lipca.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • forex trader

   nie podoba mi się google now lepiej niech prcują i dopracują google search ;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *