W zeszłym tygodniu pisaliśmy o funkcjach Facebooka, których mogą nie znać nawet osoby codziennie korzystające z serwisu, a dziś przygotowaliśmy tłumaczenie artykułu o ciekawych możliwościach Google, często niewykorzystywanych przez użytkowników wyszukiwarki. Sprawdź, czy Ty je znasz!
1. Tłumacz narysowane przez Ciebie symbole lub znaki
Jeśli przejdziesz do Google Translate, znajdziesz tam opcje ręcznego pisania znaków, np. chińskich, które mogą zostać przetłumaczone na inny język.
2. Porównaj liczby kalorii ulubionych dań
Jeśli wygooglujesz “[food] vs [food]”, pojawi się tabelka szczegółowo porównująca wartości odżywcze tych dwóch pozycji – zaczynając od kalorii po ilość magnezu.
Ta opcja dostępna jest tylko w www.google.co.uk w języku angielskim, jednak kiedy wpiszemy nazwy w j.polskim, Google sam je przetłumaczy i przetworzy porównanie (przyp. Redakcja).
3. Ustaw minutnik
Jeśli wpiszesz jakąkolwiek wartość odnoszącą się do czasu, a następnie „timer”, rozpoczniesz odliczanie. Możesz nawet dodać dźwięk alarmu informującego o jego zakończeniu – idealne do użycia w kuchni!
4. Zgłębiaj geograficzną wiedzę
Używając narzędzia Smarty Pins w Google Maps, możesz wziąć udział w grze, w której zostaną zadane Ci pytania, a odpowiedzi na nie udzielasz, przypinając pinezki na mapie świata. Pytania mogą dotyczyć wiedzy ogólnej lub konkretnych dziedzin, jak na przykład nauka lub sport.
5. Podziel rachunek i oblicz napiwek
Koniec problemów z płaceniem rachunku za wspólny posiłek, wystarczy wpisać „tip calculator”, całkowity koszt posiłku, procent przeznaczony na napiwek, a także liczbę osób. Pokaże się kwota, jaką każdy ma do zapłacenia – proste.
Opcja dostępna w www.google.co.uk, nie ma możliwości zmiany rodzaju waluty, ale można po prostu znak dolara zignorować (przyp. Redakcja).
6. Filtruj pocztę Gmail
Jeśli dodasz “+cokolwiek” do adresu e-mail, nadal będzie on działał, co oznacza, że na niektóre strony możesz się logować używając maila email+nazwastrony@gmail.com, a następnie stworzyć specjalny folder, do którego automatycznie będą wpadać maile z wybranej strony.
7. Sprawdź, jak popularne są niektóre słowa
Używając Google Ngram viewer, możesz przeszukać 5 milionów książek wydanych pomiędzy rokiem 1800 a 2008, aby dowiedzieć się, jak często były używane różne słowa, a następnie porównać je na grafie. Odkrycie dnia: Przez krótki czas w latach 30-tych XIX w. słonie były bardziej popularne niż koty.
Niestety wyszukiwanie w języku polskim nie jest możliwe (przyp. Redakcja).
8. Graj w zerg rush
Kolejny dowód na to, że Google, nie chce, żebyś robił, to, co do Ciebie należy. Niszcz litery O, klikając w nie, zanim zniszczą resztę strony (uważaj, żeby nie złapać przy tym skurczu palca).
9. Znajdź i pobierz fajne fonty za darmo
Jeśli wejdziesz na stronę Google Fonts, znajdziesz tam bogatą kolekcję czcionek, których możesz użyć. Masz możliwość pobrania ich na komputer lub ustawienia jako domyślne w Twojej przeglądarce.
10. Naucz się transkrypcji złożonych liczb
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę Google, liczby do 12 znaków, a następnie „=english”, Google podpowie, jak je wymówić.
Funkcja działa tylko dla języka angielskiego (przyp. Redakcja).
11. Zaplanuj ślub
Zgadza się, Google ma dobrze rozwinięte narzędzie do planowania ślubu, które pozwoli upewnić się, że nic na ten wyjątkowy dzień nie zostało pominięte. Pomoże Ci ono zorganizować wszystko, począwszy od ogłoszenia zaręczyn, po znalezienie miejsca na wesele, zaplanowanie budżetu, stworzenie harmonogramu i listy gości, utworzenie streamu ze zdjęciami z tego dnia, a także całej strony, która pozwoli utrzymać przygotowania w ryzach.
12. Sprawdź mecze futbolowe
Wystarczy wygooglować nazwę ligi, a otrzymasz listę planowanych meczy w prawym górnym rogu.
13. Graj w Atari Breakout
Wyszukaj po prostu “Atari Breakout” w obrazach Google, a Twoja produktywność przez godzinę będzie równa zeru.
14. Podziwiaj sztukę z galerii z całego świata
Google Art Project pozwala na oglądanie zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, przedstawiających dzieła sztuki, które pochodzą z ponad 600 międzynarodowych galerii. Po co więc wychodzić z domu?
15. Przeglądaj i podziwiaj stare doodle
Klikając w „Szczęśliwy traf” w www.google.pl lub „I’m feeling lucky” www.google.com, nie mając nic wpisanego w pole wyszukiwania, przejdziesz do katalogu wszystkich doodli (grafik) i gier Google’a, kóre powstały od samego początku, czyli 1998 roku (włącznie z Pacmanem).
16. Odkrywaj wszechświat
Google Sky korzysta ze zdjęć teleskopu Hubble’a oraz satelit NASA, abyś mógł zagłębić się w kosmiczną przestrzeń. Możesz odkrywać galaktyki oddalone o miliony lat świetlnych od Ziemi, poznać znaki astrologiczne, a nawet posłuchać podcastów na temat kosmosu.
17. Przemierz Śródziemie
Ta wysoce interaktywna strona została uruchomiona przez Google’a, aby uczcić filmową trylogię Hobbita i pozwolić Ci na samodzielne przeżycie znanych bitw, śledzenie historii ulubionych bohaterów (w tym dostępne są klipy z filmu) lub odkrywanie mapy krain opisanych przez Tolkiena.
18. Układaj klocki LEGO
Poczuj się znów jak dziecko, wchodząc na buildwithchrome.com. Możesz tworzyć konstrukcje w każdym miejscu na świecie, używając dostępnej funkcji mapy. Zobacz, co ciekawego zbudowali dotychczas inni lub dowiedz się, jak zostać mistrzem budowania z Build Academy.
Źródło: Architecturedesign.comTłumaczenie: Monika Pachciarz
+ 5 ciekawych funkcji zebranych przez redakcję SpawnegoMarketingu
1. Znajdź połączenia lotnicze
Google pomoże Ci także znaleźć loty. W pasek wyszukiwania wystarczy wpisać np. „loty Poznań Warszawa”, a pojawi się przed Tobą Google’owa wyszukiwarka lotów, w której możesz sprecyzować termin wylotu. Po uzupełnieniu informacji otrzymasz listę lotów, które odpowiadają Twojemu zapytaniu.
2. Sprawdź dane demograficzne krajów i nie tylko
Jeśli chcesz sprawdzić dane demograficzne lub inne dane publiczne dotyczące poszczególnych krajów, wpisz Google nazwę kraju oraz wskaźnik, który Cię interesuje. Google wyświetli Ci informację w formie wykresu.
3. Rozruszaj szare komórki
Dla osób ciekawych świata Google przygotował na każdy dzień porcję 3 pytań. Dzięki krótkiemu quizowi możesz się dowiedzieć wielu ciekawostek z różnych dziedzin. Wejdź na http://www.agoogleaday.com/ i sprawdź, czy Google potrafi zaskoczyć Cię swoimi pytaniami.
4. Znajdź grafikę w odpowiednim rozmiarze
Szukasz grafiki w Google Images, ale w konkretnym rozmiarze. Nic prostszego – z Narzędzi Wyszukiwania wybierz Więcej Narzędzi, a następnie Pokaż Rozmiary.
5. Sprawdź pogodę
Już nie potrzeba osobnych stron, by sprawdzić pogodę – prognozę na najbliższe dni znajdziemy w Google
Przypominamy, że wielkimi krokami zbliża się konferencja I ♥ Marketing & Technology, która odbędzie się już 22–24 października 2024 roku oraz organizowane przez nas 33 szkolenia z zakresu marketingu.
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco, zamów prenumeratę magazynu sprawny.marketing!
Bardzo ciekawy artykuł. Ciężko jest się oderwać od kolejnego punktu.