Yandex przegonił Bing i został czwartą najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie

Niewiele mogą pomóc słowa Billa Gatesa, który zapewnia, że Bing to najlepszy silnik wyszukiwania na świecie. Wschodzący rosyjski rynek SEM rozwija się znacznie szybciej niż globalny w swoim założeniu Bing. Rosyjska wyszukiwarka Yandex przegoniła Bing pod względem liczby miesięcznych zapytań na całym świecie w listopadzie i grudniu 2012 roku wedug raportu qSearch, który opublikował zespół comScore. Serwis firmy Microsoft otrzymał 4 mld 477 mln zapytań, podczas gdy Yandex – 4 mld 844 mln zapytań.

Oczywiście, w najświeższym notowaniu comScore pierwsze miejsce utrzymała wyszukiwarka Google ze 114 mld 73 mln zapytań oraz udziałem w rynku wyszukiwarek na poziomie 65,2 procent. Na drugim miejscu uplasował się chiński gigant Baidu, który zebrał 14,5 miliarda zapytań (8,2 procent). Trzecia pozycja przypadła Yahoo z 8,63 miliardów zapytań (4,9 proc.)

Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym wolumenu zapytań dla poszczególnych serwisów. Aby wykres pozostał czytelny, z listy usunięto Google.

Yandex (zielony) stponiowo wyprzedza Binga (fioletowy) – comScore

Yandex zaczął wyprzedzać serwisy Microsoft (oprócz Binga, zaliczono do nich MSN, Windows Live i mniejsze serwisy) w listopadzie. Wówczas różnica była stosunkowo niewielka i początkowo mogła być postrzegana jako błąd statystyczny. Obecnie jednak można zauważyć wyraźny trend – zarówno dotyczący wyszukiwarki Yandex, jak i serwisów Microsoftu.

Jak może się czuć Microsoft? Chyba podobnie jak ten niemiecki motocyklista:

Tylko dwie wyszukiwarki spośród pierwszej piątki zanotowały wzrost: Baidu (13 procent) i Yandex (27,8 procent). W tym samym czasie całkowita liczba zapytań na świecie zmniejszyła się w okresie od grudnia 2011 do grudnia 2012 o 4,6 procent. Analizując wyniki, można jednoznacznie stwierdzić, że rynek SEM w Rosji przechodzi dynamiczny rozwój, natomiast globalny wzrost na rynkach Zachodnich, o które walczy Bing, uległ spowolnieniu.

Poniższy wykres pochodzący z serwisu eMarketer pokazuje prognozy dotyczące wzrostu liczby internautów w Rosji:

Internauci w Rosji – prognoza

Rynek SEM w Rosji bardzo perspektywiczny

Rynek internetowy w Rosji jest bardzo perspektywiczny, a w ciągu najbliższych trzech lat należy się spodziewać utrzymania dynamicznego tempa wzrostu. Z pewnością serwis Yandex jest najważniejszy w obrębie rosyjskojęzycznej części świata, liczba internautów znacznie się zwiększy, a dość izolacjonistyczna polityka rosyjska w dalszym ciągu będzie sprzyjać rozwojowi rodzimych serwisów wyszukiwania (Yandex) oraz Social Media (vKontakte, Odnoklassniki).

Źródło: SEW, The Inquirer, TheMediaFix

Avatar

Rafał Kowalewski

Trener AdWords w MaxROY.com, związany z branżą SEM od 2009 roku. Jako copywriter - miłośnik literatury i pięknego słowa. Jako specjalista reklamy w Google, wyznawca zasady: “Brzydkie reklamy sprzedają najlepiej”.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar

   Powinni jeszcze podać ile ludności w Rosji+Chiny korzysta z internetu – w stosunku do reszty lub Europy. Okaże się, że yandex może szybko będzie nr 2

  • Avatar

   Yandex ma rzeczywiście potencjał, zwłaszcza że są frazy w cyrylicy które powinien lepiej wyszukać niż google, a tego nie robi i mam tu na myśli poniekąd frazy związane z wyżej wymienionymi portalami społecznościowymi.

  • Avatar

   Chodzi mi konkretnie o profile nie tylko z danymi osobowymi, ale różnych placówek które mają swoje profile na vk.com, jestem trochę zdziwiony że jeszcze nie mają tego opanowanego.

  • Avatar

   Do wyszukiwania po rosyjsku tylko yandex, tym bardziej, że bardzo podoba mi się ta opcja, że sam tłumaczy z transkrypcji na rosyjski

  • Avatar

   A podobno Yandex rozpoznaje składnie języka polskiego też.

  • Avatar
   Dariusz

   Nie używałem Yandexa no ale widać dobre bo ruskie ;) Filmik mega :D

  • Avatar
   Aranżacje okien

   Niestety nadal jest to rynek dla wybranych, mimo że byliśmy rusyfikowani w szkołach, tym językiem mówi mniej z nas niż angielskim, którym uczyliśmy się np. dwa lata

  • Avatar
   Prowital

   Czekamy na detronizację Google, bardzo zmieniło by to perspektywy domen zbanowanych w dominującym na polskim rynku Google. Dziś to śmierć dla serwisu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.