Panda/Farmer coraz bliżej Polski. Wdrożono nowy czynnik rankingowy

Panda to nazwa niedawnej aktualizacji algorytmu Google’a. Aktualizacja, wprowadzona pod koniec lutego, znana pierwotnie jako “Farmer”, wycelowana jest w farmy treści, przez pierwsze 7-8 tygodni wpływała wyłącznie na wyniki wyświetlane internautom amerykańskim. Od niedawna wpływa na wszystkie wyniki dostarczane w języku angielskim, a w ciągu “tygodni” ma zostać udostępniona dla wyników w pozostałych językach. Do walki z farmami treści Google zaprzągł też internautów – częste przyciskanie w SERP-ach linku “block this site” będzie potwierdzać ewentualne algorytmiczne podejrzenia, że witryna jest słabej jakości.

Od kilku dni Panda wpływa na wyniki wyświetlane już nie tylko internautom z USA, ale także internautom z innych krajów anglojęzycznych (np. w google.co.uk. google.com.au) i wszystkich innych krajów, o ile ustawili szukanie w języku angielskim. Google szacuje, że zmiana wpływa na wyniki dla 12% wszystkich zapytań, chociaż konkretna liczba zależy od poziomu zaspamowania wyników farmami treści.

Algorytmiczne podejrzenia, że witryna jest farmą treści, mogą być potwierdzane opiniami internautów. Miesiąc temu Google udostępnił internautom używającym google.com przycisk “block this site”. Przycisk pojawia się przy wyniku, który kliknęliśmy w SERP-ach, o ile po chwili do tych SERP-ów powróciliśmy. Przycisk nie towarzyszy więc wszystkim wynikom, ale tylko tym przez nas przed momentem sprawdzonym. Zasadniczy efekt używacia przez nas przycisku ogranicza się jednak do naszych spersonalizowanych SERP-ów (raz zablokowana witryna nie pojawi się już w wynikach). Google podaje, że blokowanie przez internautów danej witryny traktowane jest jako czynnik “drugorzędny”, mogący tylko potwierdzać podejrzenia “algorytmiczne”.

przycisk block this site

(Podobnie działa przycisk w rozszerzeniu do Google Chrome pod nazwą “Personal Blocklist”.)

Google wprowadził też dalsze ulepszenia do Pandy. Do tej pory uderzała ona wyłącznie w farmy treści, tj. poza słabą jakością spełniony musiał być jednocześnie warunek znacznej wielkości witryny (liczonej liczbą podstron). Od teraz ofiarą Pandy paść mogą też nieduże witryny; wystarczy, że zamieszczana na nich treść zostanie zakwalifikowana jako słaba jakościowo.

Jak zabezpieczyć witrynę przed Pandą?

Odpowiedź znajdziesz na płatnym, zamkniętym Forum MaxROY.com:

Jak Działa Panda? Jak Chronić Się Przed Pandą?

Na Forum znajdziesz opinie i porady ekspertów + dobry poziom dyskusji, gwarantowany ograniczonym dostępem. Możesz liczyć na naszą odpowiedź na każde pytanie z obszaru marketingu w wyszukiwarkach.

————————-
Grafika w nagłówku autorstwa Arvind’a Balaraman’a z freedigitalphotos.net

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • ale co to właściwie oznacza “słaba treść”? i według kogo/czego? czy są jakieś odgórne kryteria, że to jest słabe, bo…..?
   a klikanie w “blokowanie” czy nie może być wykorzystywane np. przez nieuczciwą konkurencję? trochę to takie dla mnie wszystko… nie do końca jasne..

  • Tego dowiemy się chyba dopiero po wprowadzeniu Pandy w Polsce, czyli jak widać już niedługo ;-)

   “a klikanie w „blokowanie” czy nie może być wykorzystywane np. przez nieuczciwą konkurencję?”
   Na pewno część osób to sprawdzi, ale nie sądzę, aby bez analizy innych czynników tylko ten jeden mógł mieć negatywny wpływ na stronę.

  • Katalog stron

   Czy ktoś ma w ogóle wątpliwości, że w Polsce nikt nie będzie próbował klikać i zaszkodzić konkurencji w ten sposób? ; )

   Pomysł z blokowaniem moim zdaniem będzie “olewany” przez większość internautów (poza spamerami i ludźmi starającymi się “wyniszczyć” konkurencję) jak inne nowiki w Google.

  • Maciej Janas

   Ula:

   @ “definicja słabej jakości”

   Google nie ma interesu w ujawnianiu szczegółów, dostarczyłby w ten sposób cennych informacji ludziom, których witryny chce usunąć z SERP-ów.

   @ nieuczciwa konkurencja

   Jak pisałem, dane z przycisku będą służyć wyłącznie do potwierdzania podejrzeń powziętych drogą algorytmiczną. Teoretycznie nie ma więc opcji, że kara dosięgnie użytecznej witryny.

  • Panda ? własnie dziś mi pokazano jak wygląda Panda w USA – śmiech na sali – skoro na “cheap viagra” masz w top10 stronę uniwersytetu Yale.
   Wczoraj pojawił się artykuł, że Panda teraz przelatuje przez UK gdzie wartościowe serwisy potraciły statystycznie 98% ruchu. Pozostaje żywić nadzieję, że zamiast filtrów zaczną nakładać bany to wtedy larum będzie wieksze….

  • @ Zgred podaj linka do artykułu ze statystykami działania ‘Pandy’ w UK, który pokazywaleś wczoraj na szkoleniu :)

  • o widzę, że verSuS już to zrobił :) Ciekawe jak to będzie wyglądać w Polsce :/

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *