Nowy mechanizm Page Rank Sculpting

Kilka dni temu na SEOmoz.org pojawił się ciekawy artykuł Link Consolidation: New Page Rank Sculpting, w którym Rand Fishkin opisuje nową technikę kierowania przepływem Page Rank w obrębie witryny. W dzisiejszym wpisie rozwijamy temat i wprowadzamy do zagadnienia polską branżę SEO.

Mówiąc szczerze ta sama technika chodziła mi po głowie w pierwszych dniach po ogłoszonych zmianach w algorytmie nofollow, o których było głośno kilka tygodni temu. Wówczas zabrakło testów aby potwierdzić hipotezę, uznałem też że kierując się zasadą First Link Count można rozwiązać większość problemów z kierowaniem Page Rank. Najważniejsze jednak że wszystko wskazuje na to że mamy sensowny substytut dla rel=nofollow…

Aby zrozumieć nowe zasady Page Rank Sculpting należy pojąć działanie dwóch mechanizmów wyszukiwarki Google:

Zasada First Link Count

Wytyczna sprowadza się do zrozumienia sposobu indeksowania linków przez wyszukiwarkę Google. W sytuacji gdy umieszczamy dwa linki do tego samego adresu URL, wówczas robot Google dostrzega i indeksuje tylko pierwszy link, który znajdzie w kodzie strony ! Jest to bardzo często popełniany błąd przez wielu pozycjonerów oraz przez wiele dużych firm i to zarówno w linkowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym.

O First Link Count pisał już dawno temu także Rand Fishkin. Mam nadzieje że wkrótce uda nam się umieścić Videocast, w którym rozszerzymy to pojęcie oraz omówimy wyniki naszych testów.

Jak widać na załączonym obrazku nawet firmy teoretycznie z branży nie pamiętają o zasadzie pierwszego linka:
Zasada pierwszego linka
i jak to wygląda w kodzie:
Linki Sote.pl First Link Count

Efekt ?

Pierwsza dziesiątka sote.pl na frazę “oprogramowanie
Trzecia dziesiątka sote.pl na frazę “sklepy internetowe

Przypomnijcie, czym się zajmuje ta firma… ? Oprogramowaniem ?

Indeksowanie # Hash

Druga kwestia to znak Hash czyli: # w adresie URL. Standardowo znacznik był stosowany jako tzw. kotwice html czyli służył do linkowania między poszczególnymi fragmentami tekstu jednej podstrony (często stosowany w plikach FAQ). Taka a nie inna funkcjonalność kotwicy spowodowała, iż GoogleBot nie indeksuje treści i adresów URL znajdujących się za znakiem # w adresie.

Mając zatem na uwadze First Link Count i sposób postrzegania # w adresie można bardzo sprawnie wykluczyć z indeksowania niektóre treści na naszej witrynie.

Czyli linkując np. logtypem do adresu domeny głównej, czyli do: http://www.stronaglowna.pl/
inne linki do stron typu:

http://www.stronaglowna.pl/#polityka-prywatnosci
http://www.stronaglowna.pl/#o-nas
http://www.stronaglowna.pl/#o-autorach
http://www.stronaglowna.pl/#kontakt

…będą wg. GoogleBota prowadzić do http://www.stronaglowna.pl/ !

Dodając do tego zasadę First Link Count, anchor lub alt zostanie pobrany z pierwszego linka, który GoogleBot odnalazł w kodzie strony !

Mechanizm bardzo przejżyście zobrazował autor wspomnianego wcześniej posta na SEOmoz.org:
Nowy Page Rank Sculpting

W ten oto sposób możemy sprawnie selekcjonować strony, które zasługują na wysokie pozycje w Google.

Uwaga:
Z Hashem wiążą się także pewne komplikacje – # jest często stosowany we wdrożeniach w technologi Ajax i Flash co powoduje niemożność zaindeksowania podstron witryn w tych technologiach tworzonych. Bardzo świeży przykład to: www.bigstar.pl i nieindeksowalne linki typu:
http://www.bigstar.pl/#/pl/accessories/shoes/.

 

 

W nurt Page Rank Sculpting dobrze wpisuje się ostatnie video łysego Matt Cutts ;)

 

 

Podsumowanie:

 • Menu stron umieszczaj wysoko w kodzie.
 • Wszystkie ważne linki tekstowe z poprawnym anchor text umieść wysoko w kodzie strony.
 • Jeden link do jednego URLa.
 • Jeśli jest więcej linków do jednego URLa, pamiętaj aby link tekstowy z anchor text był wyżej w kodzie.
 • Jeśli są linki, którym nie chcesz przekazywać żadnej mocy używaj # w URL tej podstrony.
 • Wniosek z Video Matt’a: usuwajmy nofollow z naszych linków wewnetrznych !

Osobom, które jeszcze nie widziały polecam moją prezentację z SEMcampu pt. Zrozumieć Page Rank. Dzisiejszy artykuł jest bowiem dobrym rozszerzeniem i odpowiedzią na część pytań wywołanych wystąpieniem.

Zachęcam także do śledzenia nas na Blipie:

Avatar

Cezary Lech

Content marketer i Specjalista SEO, organizator konferencji I ❤ Marketing oraz Search Marketing Day a także ogólnopolskiego cyklu szkolenia.sprawny.marketing. Autor wielu artykułów oraz prezentacji z zakresu pozycjonowania a także innych aspektów marketingu internetowego. Współwłaściciel i dyrektor komórek marketingowych MaxROY.com sp. z o.o. i GoldPosition.pl. Więcej o Cezarym możesz się dowiedzieć na jego prywatnej stronie i profilu Google+.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Avatar
   Łukasz J.

   Polecam łączyć hasha z JavaScript/jQuery. Przykładowe zastosowanie można zobaczyć na stronie http://www.seoblip.pl – dzięki temu połączeniu stworzyłem permalinki do pojedynczych statusów (dla użytkowników) linkujące do całych stron (dla wyszukiwarek).

  • Avatar
   Łukasz J.

   BTW: skoro linki z nofollow i tak “zabierają moc” stronie, to jakie widzicie zastosowanie tego atrybutu w komentarzach? Oprócz syndromu “psa ogrodnika”, rzecz jasna ;)
   Oczywiście nie chodzi tylko o ten blog, ale o całą blogosferę.

  • Avatar
   Tomek Serafin

   Tylko czy warto zaryzykować brak indeksacji tego typu zabiegami?

  • Avatar
   Tomek Ślązok

   ostatnio Rand Fishkin w komentarzach pisal ze zauwazyl spadki u klientow gdzie zrezygnowal z nofollow po ponownym dodaniu nofollow rank wrocil na swoje miejsce wiec lepiej spokojnie podchodzic do tematu niz na hura!

  • Avatar
   Cezary Lech

   @Łukasz J. Nofollow cały czas należy stosować wówczas gdy nie ufamy stronom, do których linkujemy czyli np. komentarze na tym blogu – nie wiemy i nie jesteśmy w stanie sprawdzić do jakich stron prowadzą linki.

  • Avatar
   Bartek Berlinski

   Dodałbym jeszcze że tą metodę zaczął stosować sam google używając # w url’ach SERP’ów wzmacniając tym samym stronę główną :-)

  • Avatar
   Cezary Lech

   @jsmp
   To jest URL wyświetlany w wynikach Google. Tego URLa z # Google cały czas nie ma w indeksie – http://www.google.com/search?q=site%3Awww.fabrykaspamu.pl%2F&ie=utf-8

   Google sam testuje wstawianie # w URL swoich wyników – chodzi głównie o to żeby nie indeksować i nie przekazywać PR linkowanym wynikom wyszukiwania. Zobacz ten link: http://blogoscoped.com/archive/2009-04-22-n27.html

   I wyobraź sobie że wyniki wkrótce mogą wyglądać tak:

   google.pl/#hl=pl&q=foo&btnG=Google+Search&fp=[szukana-fraza*]


   Czyli wszystkie link do wyników wyszukiwarki Google w rzeczywistości będą prowadzić do Google.pl. Bartek Berliński ostatnio to widział już nawet w polskim Google.

  • Avatar

   tja, dodatkowo miała być opcja (do sczytania z logów0 sprawdzająca, z której pozycji się wchodzi na dany serp_click. :D Google coraz bardziej kombinuje :|

  • Avatar

   jsmp, Google.pl już teraz korzysta z # i pokazuje pozycje strony. Wejdź na Google, wyszukaj dowolnej frazy, a następnie sprawdź jak zmienia się adres strony przy onclicku.

   Dla zapytania “sprawny marketing” ten blog ma link zaczynający się od:

   http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&url=

   przy czym cd=1 oznacza, że na dane zapytanie pojawił się on na pierwszej pozycji.

  • Avatar
   Darmowy poradnik Seo i Sem

   Jendn z Pp postanowił wzmocnić też swoją stronę dając linki w formie: adresprogramu.pl/#nazwa_produktu,id-partnera . Strona zyskała w szybkim czasie wysoką pozycję i wysoki pr. Mi osobiście #pomaga na codzień przy stronie agencji :)

  • Avatar

   A co jeśli w jednym dokumencie mam dwa linki prowadzące do jednej podstrony? Ten drugi, który jest niżej w kodzie zrobić nofollow? Czy oba powinny być dofollow? Będę wdzięczny za wskazówki.
   Pozdrawiam

  • Avatar
   Cezary Lech

   Ten który jest wyżej niech będzie zoptymalizowany pod SEO, drugi jest w tym momencie nieistotny.

  • Avatar
   Wujek samo zło

   A jak reguła First Link Count ma się do parametru nofollow i sytuacji kiedy mam 2 linki do tej samej strony.
   Rozumiem iż mimo że ten link jest wyżej w kodzie a ma nofollow nie będzie liczony i indeksowany. Będzie zupełnie pomijany?

  • Avatar
   pozycjonowanie

   czy zasada "first…" obowiązuje także dla linków obrazkowych z alt ? dzieki za art. – pouczający :)

  • Avatar
   Pogoda Lublin

   Dziękuje za artykuł, kilka rzeczy nie wiedziałam ;)
   "Menu stron umieszczaj wysoko w kodzie." to nie jest prawda, zależy czy te linki są poczebne dla Google ;)

  • Avatar

   tak się zastanawiam jak Pr jest przekazywany na wyniki wyszukiwania wewnątrz strony. np sklepu. Czy fakt, że w indeksie googla mamy 500 podstron search……..php jakoś wpływa na PR innych podstron np konkretnych produktów lub kategirii?

  • Avatar
   Cevdet Bey ve Oğulları

   ostatnio Rand Fishkin w komentarzach pisal ze zauwazyl spadki u klientow gdzie zrezygnowal z nofollow po ponownym dodaniu nofollow rank wrocil na swoje miejsce wiec lepiej spokojnie podchodzic do tematu niz na hura!

  • Avatar
   Kuzey Güney

   Nie bardzo chce mi się pisać drugi raz to samo, w skrócie – bardziej karmienie trola, niż odczuwalne zmiany….

  • Avatar
   Adını Feriha Koydum

   I have found this blog a very great resource for me and some of my friends.

  • Avatar
   adını feriha koydum

   ostatnio Rand Fishkin w komentarzach pisal ze zauwazyl spadki u klientow gdzie zrezygnowal z nofollow po ponownym dodaniu nofollow rank wrocil na swoje miejsce wiec lepiej spokojnie podchodzic do tematu niz na hura!

  • Avatar
   işler güçler

   I have found this blog a very great resource for me and some of my friends. thans i for shared…

  • Avatar
   radyo dinle

   thanks bro good site good post. like site…

  • Avatar

   Zaczynając zabawę w SEO ileś lat temu też jakiś czas popełniałem błąd, nie uwzględniając zasady First Link Count. Teraz to jest to dla mnie zasada oczywista

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *