Google nie sugeruje, Google wie. Podpowiedzi Google

Od kilku dni Google inaczej postępuje z zapytaniami zawierającymi błędy. Jeśli algorytm zyska odpowiedni poziom pewności co do intencji pytającego, sam zmienia zapytanie, zamiast tylko sugerować “Czy chodziło ci o:”.
Wygląda to np. w ten sposób:
wyświetlanie wyników dla

Natomiast dla zapytań, które nie dość jasno mówią o intencjach internauty, Google zachowuje się po staremu – sugeruje zapytanie:
czy chodziło ci o

Google chwali się, że dzięki nowej funkcji oszczędza użytkownikom jednego kliknięcia, dzięki czemu wyszukiwanie jest szybsze.

Lokalne Google Suggest

Jednocześnie z tą zmianą Google ogłosił jeszcze inną. Mianowicie Google Suggest…
Google Suggest nie jest jeszcze lokalny

…ma podpowiadać najczęstsze zapytania z okolicy pytającego. Funkcja działać będzie na razie tylko dla mieszkańców największych amerykańskich obszarów miejskich.

Podpowiedzi do nazwisk

Nazwiska miewają bardzo swobodną, arbitralną pisownię; bywa, że to samo nazwisko ma kilka wariantów pisowni (np. Piontek, Piątek). Jeśli w twoim mieście mieszka np. laryngolog Piotr Piątek, a ty wpiszesz w Google zapytanie “piontek laryngolog”, zostanie ci zasugerowana poprawna pisownia. Funkcja może zadziałać oczywiście tylko wówczas, gdy internauta dostarczy Googlowi kontekst (tu: “laryngolog”), który daje wyszukiwarce podstawy do wyciągania wniosków co do intencji pytającego. Podany powyżej przykład polskiego nazwiska jest niestety tylko przykładem – funkcja działa na razie tylko w USA.

Maciej Janas

Od 2004 w poznańskich agencjach interaktywnych (UX, copy), od lutego 2010 do grudnia 2012 redaktor serwisu SprawnyMarketing.pl. Lubi tropić i opisywać trendy w biznesie internetowym, interesuje się interakcjami technologii z człowiekiem i społeczeństwem oraz współczesną polszczyzną. Google+


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *