Czego szukał świat – Google Zeitgeist 2012

Jak co roku w połowie grudnia, Google opublikował raport Zeitgeist, który prezentuje najpopularniejsze zapytania użytkowników wyszukiwarki. Zeitgeist to heglowski “duch czasu”, choć w tym przypadku oznacza po prostu rozbudowaną historię globalnej wyszukiwarki. To tak, jakbyśmy otworzyli historię naszej przeglądarki. Być może niektórzy reklamodawcy znajdą w statystykach inspiracje dla siebie?

Niczym sejsmograf, Google rejestrował wydarzenia, które poruszyły internautów. Wydarzenia najbardziej elektryzujące publiczność odbywały się latem i jesienią. Igrzyska Olimpijskie w Londynie, marsjańska misja łazika Curiosity oraz skok z przestworzy Feliksa Baumgartnera… Najpopularniejszymi zapytaniami okazały się jednak hasła Whitney Houston (doceniona po śmierci), Gangnam Style oraz Huragan Sandy.

Polski duch czasu

A co wyszukiwali internauci w Polsce? Wśród zapytań, które określono jako “najbardziej popularne przez dłuższy czas w 2012 r. w porównaniu do 2011 r.”, najczęściej pojawiał się w wyszukiwarce kwejk, dalej tablica i dopiero na trzecim miejscu – Euro 2012. Sejsmograf Google zarejestrował jednak Mistrzostwa Europy także dzięki liderowi klasyfikacji “utwory” – polskiemu hymnowi Euro 2012, Koko Euro Spoko. Na czwartym miejscu – Oceana – Endless Summer Warto przy tym wspomnieć, że w dziedzinie kultury popularnej internet rządzi się własnymi prawami. Na drugiej pozycji w Polsce uplasowała się bowiem piosenka Call Me Maybe, znana przede wszystkim z przeróbki z wideo z chatroulette, a na trzeciej, słynny Gangnam Style – prawdziwy fenomen YouTube – utwór, którego nie poznalibyśmy gdyby nie wirusowa dystrybucja wideo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Na koniec, parę słów o kategorii “Jak to zrobić”. Wśród tegorocznych trendów, pierwsze miejsce zajęło zapytanie Jak usunąć Facebooka. Czy to zwiastun końca portalu społecznościowego w Polsce? Na pewno twarzy nam nie zabraknie – na piątym miejscu jest bowiem hasło Jak narysować twarz. Drugie miejsce – tylko dla specjalistów – Jak zrobić kłosa. Info dla facetów – “kłos” to rodzaj warkocza… Trzecie miejsce – Jak oszukać wariograf. Czyżby odbicie słynnej sprawy z Sosnowca z początku tego roku? Swoją drogą, wiecie jak skutecznie odpowietrzyć kaloryfer?

Czy nasi czytelnicy mają jakieś własne wnioski lub wspomnienia z 2012 roku, które odzwierciedla lub pomija Zeitgeist? Zapraszamy do dzielenia się spostrzeżeniami w komentarzach.

Rafał Kowalewski

Trener AdWords w MaxROY.com, związany z branżą SEM od 2009 roku. Jako copywriter - miłośnik literatury i pięknego słowa. Jako specjalista reklamy w Google, wyznawca zasady: “Brzydkie reklamy sprzedają najlepiej”.


 • Redakcja

  Przy okazji przypominamy o nowej grupie na Facebooku, w której odpowiadamy na szereg pytań. Dołącz do Twoja firma w Internecie i Social Media.

  Subskrybuj Sprawny.Marketing na Messengerze, dostaniesz informację o każdym nowym artykule lub materiale video

  Wielkimi krokami zbliża się także dwudniowa konferencja I ♥ Marketing & Social Media oraz organizowane przez nas 24 szkolenia z zakresu marketingu.

  Możesz też zamówić prenumeratę drukowanego magazynu sprawny.marketing


  • Najlepiej zapytać na takiej stronie Góógle. Tam spece radzą jak odpowietrzyć, zamontować, wysłać w kosmos. W sumie dzięki Google naprawiłem toner.

  • Ja pytam żony – ona wie, jak odpowietrzyć kaloryfer.

  • Google wie najlepiej. Fajnie widać co interesuje ludzi – same pierdoły:-)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *